Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

И аз имам една дилема на тема компютърни кутии.

Какви компютърни кутии предпочитате - такива с отворена структура или добре вентилирана кутия с 6 правилно поставени вентилатора?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Амии тази като я гледам няма нито 1 филтър, моята има и другите на coolmaster, които са с дупки имат "филтри" При таз, която си показал ще влиза супер много прахоляк вътре. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ton4o said:

 

Нещо подобно на този тип кутия.

 

 

cougar_blazer.png

 

Значи изборът между това и "добре вентилирана кутия" за мен е "добре вентилирана кутия".

 

7 minutes ago, kotora said:

Амии тази като я гледам няма нито 1 филтър, моята има и другите на coolmaster, които са с дупки имат "филтри" При таз, която си показал ще влиза супер много прахоляк вътре. 

 

Къде да сложат филтър като тя реално няма стени? :D 

Link to comment
Share on other sites

По принцип, това й е идеята на тази кутия, освен прах, да влиза свободно и въздух :).

Интересно ми е, кога ще е по-добро охлаждането на компоненти и дъно - при вентилирана с 6 правилно поставени вентилатора или такава с отворена структура, като горната.

Link to comment
Share on other sites

При вентилираната кутия ще е по-добро охлаждането, защото имаш въздушен поток. При тази нямаш.
Как се охлаждаш по-добре в стаята? Като седиш прав и не мърдаш или като седиш прав и не мърдаш, докато срещу теб духа вентилатор? :) 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, w00x said:

При вентилираната кутия ще е по-добро охлаждането, защото имаш въздушен поток. При тази нямаш.
Как се охлаждаш по-добре в стаята, като седиш прав и не мърдаш или като седиш прав и не мърдаш, докато срещу теб духа вентилатор? :) 

 

Аз също с усмивка на лице ще въведа някаколко корекции във въведеният от теб, иначе на 50% правилен пример :)

Например да си представим, че Аз седя в стаята, както Ти каза - но по-правилното е да ме питаш, как ще се охладя по-добре, като си пусна вентилатор, или отворя прозорците и вратите и стане едно течение от единия към другия излаз на апартамента (каквато представлява точно тази кутия). Въздушният поток далеч не е като този от вентилатор, дори не се усеща, но е в пъти по-хладно :).

- Опитвам се да намеря видеото от английски да го споделя тук, но което е интересното, че везните се наклониха в полза на кутията с отворена структура, понеже всичко се оказа с по 2-3 градуса по-хладно, отколкото затворената кутия с изчислен въздушен поток.

И ми беше интересно, дали имаме хора с подобна кутия и тук, че да споделят информация.

 

Link to comment
Share on other sites

Ами, в примера с течението, ще ти стане по-хладно единствено ако външният въздух е по-студен и ако вън има движение на въздуха. Ако няма - няма да стане никакво течение, докато с вентилатор, винаги ще има поток.
Тъй като все пак има някакви панели, те спират свободното движение на въздуха и го ограничават към местата, в които реално има процепи, а там нямаш компоненти.

 

При тази кутия единствено няма да имаш горещи джобове, защото въздухът ще си излиза през отворите и няма да разчита на въздушен поток. Към това обаче добавяш като минуси:

 

1. Прах. Всичкият прах отива по компонентите.

2. Шум. Всичкият шум от компонентите излиза вън необезпокояван.

3. Кутията става малко като печка, защото всеки компонент с вентилатори си духа там, където си реши, а този топъл въздух не излиза от едно определено място като при другите кутии, а излиза от местата, които са му най-удобни.

4. Риск за компонентите. Все пак са почти изцяло открити.

 

Тези 2-3 градуса разлика в температурата при тестовете на какво са? На процесора? В Idle или при натоварване?

 

Не е добра идея за нормално ползване според мен.

Link to comment
Share on other sites

Течение става, когато въздуха се мести между две зони с различна температура от високата към ниската, за да се изравни. Или с различно налягане, ама това е за атмосферните течения. В стаята пред и зад кутията ти температурите са максимално близки, да не кажем еднакви. Какво течение мислиш ще стане?

Като си отвориш у вас прозорците, течението става между двете страни, където едната е на сянка и е по-хладно и другата, където е по-топло. То и затова в къщи течение не става, като отворя прозорците, че всички гледат на една страна и само ако отворя входната врата към стълбището се случва нещо.

Тази кутия просто изглежда ефектно, силно ме съмнява да охлажда добре. Освен това не вярвам да минава толкова голям поток въздух, колкото ще генерират 2 вентилатора.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте отново,

Решил съм да си купувам видеокарта втора ръка от групата на "Radeon"с възможността да я пробвам или на моят комп директно; или на чужд.

Въпросите ми са; как да я тествам, с какви програми и какво да гледам.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Здравейте, какво мислите за вертикалните монтажи на видеокарта.
Наистина ли падат няколко градуса от температурата на видеокартата или е само за естетика.

Гледам много видеа в нета, но както винаги са 50/50 и затова питам за лични впечатления, ако някой вече купил подобна стойка.

Ето например в случая с тази кутия, дали ще има смисъл от вертикален монтаж.

Благодаря

 

 

 

IMG_20230801_183053_030.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ибаси. Малко си се увлякъл с вентилаторите ми се струва..

Какво толкова натоварваш тази машина, че ти трябва толкова обдухване, че и още градуси искаш да смъкваш? Не ти ли бръмчат толкова много перки?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mIRCata said:

Ибаси. Малко си се увлякъл с вентилаторите ми се струва..

Какво толкова натоварваш тази машина, че ти трябва толкова обдухване, че и още градуси искаш да смъкваш? Не ти ли бръмчат толкова много перки?

 

Нищо не натоварвам; просто повечето перки са за да достигна същия въздушен поток без никакво  бръмчене на никоя от тях на  1000 оборота всяка, вместо да сложа 6, които да видят, макар че тия перки са от тихите  и започват да се чуват чак след 1500 оборота.

От много време си мечтаех да имам кутия от сорта на Crystal Series 680X, все не ми се даваха 550лв, докато един хубав слънчев ден, след 5 години, Asus TUF не пуснаха такава, че и по-хубава за половината пари.

Перките са Arctic и наистина са тихи.

А идеята за смъкване на градусите е, не толкова за смъкване на градусите; колкото че искам да сложа картата вертикално, понеже ми харесва и не искам, заради единият монтаж, да я спъна откъм температура. Дори и с 2 градуса да падне, съм съгласен да се изръся за монтаж, но не и както гледах, че на един му се повишиха температурите с 5 градуса.

Доколкото гледам тук в нета, нещата са на кантар, понеже в хоризонтално положение, топлината излиза от двата края на картата, а ако е във вертикално, долните вентилатори връщат топлината от долната й част, отново нагоре и така, действайки срещу вентилатора на видеокартата.

Общо взето, много ми се иска вертикален монтаж, но не и на цената на температури отгоре - заради което и попитах тук.

 

5 hours ago, w00x said:

По-добре помисли за смяна на тоя боксов охладител вместо за това как да слагаш картата вертикално. :)

 

В тази боксова RGB перка съм влюбен.... :grin::grin:

А как се радвах, когато ми я дадоха с процесора -(понеже офератата беше trail), вместо онзи обикновения боксов охладител за 15лв. :rofl:

Мислех, че повечкото вентилатори ще са достатъчни за да я компенсират, но колкото и да е икономичен, за процесора R5 5600X  се оказа слаба и в айдъл режим, 54-те градуса   са прекалено много и май ще трябва да се съглася с теб и да я заменя.

- А картата ми се иска да я сложа вертикално, без да има негативни последствия - позитивни може и да няма, но негативни не искам изобщо.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ton4o said:

Здравейте, какво мислите за вертикалните монтажи на видеокарта.
Наистина ли падат няколко градуса от температурата на видеокартата или е само за естетика.

Къде го видя това, че вертикалния монтаж смъква температурата с няколко градуса? В повечето случаи е точно обратното, особено с последните модели мастодонти, защото картата във вертикален монтаж почти ще се допира до стъклото, което води до "задушаване" на вентилаторите, ако изобщо успееш да затвориш стъклото де. Вертикален монтаж е най-добре ако имаш водно охлаждане. В твоя случай със сигурност ще ти се качи температурата, защото така както си го направил, картата ти се охлажда доста добре с тия гигантски смучещи отдолу вентилатори. Проблемът ти обаче е, че нещо не си ги балансирал както трябва (тук изобщо няма да коментирам и ненужно големия брой). Така като гледам само тия отдолу вкарват свеж въздух и всички останали изкарват навън, което прави доста сериозно отрицателно налягане и така кутията ти ще се пълни яко с прахоляк като за световно. С тази огромна кутия по-добре помисли за някакво AIO с 360мм радиатор, с което да смениш стандартното охлаждане на процесора - имаш достатъчно място. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Godfather said:

Къде го видя това, че вертикалния монтаж смъква температурата с няколко градуса? В повечето случаи е точно обратното, особено с последните модели мастодонти, защото картата във вертикален монтаж почти ще се допира до стъклото, което води до "задушаване" на вентилаторите, ако изобщо успееш да затвориш стъклото де. Вертикален монтаж е най-добре ако имаш водно охлаждане. В твоя случай със сигурност ще ти се качи температурата, защото така както си го направил, картата ти се охлажда доста добре с тия гигантски смучещи отдолу вентилатори. Проблемът ти обаче е, че нещо не си ги балансирал както трябва (тук изобщо няма да коментирам и ненужно големия брой). Така като гледам само тия отдолу вкарват свеж въздух и всички останали изкарват навън, което прави доста сериозно отрицателно налягане и така кутията ти ще се пълни яко с прахоляк като за световно. С тази огромна кутия по-добре помисли за някакво AIO с 360мм радиатор, с което да смениш стандартното охлаждане на процесора - имаш достатъчно място. 

 

   Видях на няколко клипа където температурата падна с 2 градуса, но монтажа беше правилен, тоест видеокартата се падаше точно над долните вентилатори и имаше 3 пръста разстояние на перките от стъклото.

Дори на един клип, един басамак RTX4090, като го монтираха вертикално използвайки планката за вертикален монтаж, който има в комплекта на кутията - видеокартата се падна точно в центъра на долните перки и тяхната струя буквално на един пръст над тях като си имаше доволно разстояние от страни. Но беше само видео на сглобка, а не с тестове.

   А относно многото вентилатори, те са много за да е тихо вътре в кутията, понеже въртят на 800 оборота горните, а долните на 1200, като единият долен от вертикалните  вентилатори, ще го обърна и той да вкарва и стават 4 вкарващи и 6 изкаррващи - а отрицателното налягане се прави точно за това, за да не можело да се забивала с прах кутията, докато, точно ефекта на прахосмукачка се появява, когато е обратното, повече вкарващи отколкото изкарващи и така всъщност се "набива", поне така слушах едни гурута в нета, даже мисля, че от Джейзи ТуЦент го чух. Може би, има логика в това, понеже фирменото ми HP Business компютърче има един изкарващ вентилатор, но не и вкарващ такъв - предполагам HP не са го направили просто ей така и би трябвало да има логика.

  А и мисля, след време да си ъпгрейдна видеокартата до една от ония 36 сантиметрови басамаци и като поставиш една мислена линия на нивото на сегашната видеокарта на снимката горе до края на кутията, тя точно ще отцепи долните 4 вентилатора и затова те са вкарващи, като ги направя да въртят на повече обороти, понеже въздуха няма да свири, докато ако бях сложил долу 3, а горе 4, трябваше да въртят на повече обороти и да свисти въздушната струя в горния филтър.

Вентилатора на процесора си го разбрах, че е зле, но по-нанатък мисля да си направя едно къстъм водно и няма смисъл да купувам друг охладител.

 

Оставяме темата отворена, ако на някой е интересно и след 6 месеца ще видя колко прах ще събере, понеже си спомням визуално колко прах имаше в конкретни места във вентилатора след старата ми кутия, в която перките бяха по равно.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ton4o said:

 

   Видях на няколко клипа където температурата падна с 2 градуса

 

Тончо, аз мога да ти направя клип, в който температурата да падне с 10 градуса след нагряване на процесора с пропанова горелка. Има обаче закони на физиката, които никой не може да пренебрегне в реалността извън кинематографията, ако разбираш какво искам да ти кажа. Нормалния поток на циркулация на въздуха в твоята кутия е във вертикална посока и то в доста силна форма, подкрепян едновременно от нормалната конвекция и работата на огромната бройка вентилатори. Няма как в този случай да получиш няколко градуса по-добро охлаждане, ако монтираш карта, паралелно на този основен поток. Просто НЯМА как да стане тази работа, дори и да приемем, че имаш една педя разстояние от стъклото.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Така неусетно си лети времето... преди повече от година съм написал, че е време за нов компютър.... и още не съм го накупил....:lol:... Но сега съм се заел по-сериозно с нещата... Ще дебна около черния петък за намаления и започвам пазаруването. Краткия списък ми е това:

Професор - https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-7600x

Дъно - https://www.gigabyte.com/Motherboard/B650-AORUS-ELITE-AX-V2/sp#sp

РАМ - Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz KF560C40BBK2-32

Захранване - https://www.corsair.com/eu/en/p/psu/cp-9020263-eu/rme-series-rm850e-fully-modular-low-noise-atx-power-supply-cp-9020263-eu

Дискче - https://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/solid-state-drives/ssd-970-evo-plus-nvme-m-2-500gb-mz-v7s500b-am/

Ще си избера някаква нова midtower кутия и един охладител за Ryzen-а, примерно този - https://endorfy.com/en/product/fera-5/

Евентуално в някакъв момент мисля и за това видео - https://www.amd.com/en/products/graphics/amd-radeon-rx-7800-xt. Гледам едно Sapphir-ско Nitro, ей го на - https://www.sapphiretech.com/en/consumer/nitro-radeon-rx-7800-xt-16g-gddr6.. към 1350 лева е....

 

Та, к'во ши кажИти? Бива ли ви? 

Link to comment
Share on other sites

Конфигурацията изглежда добре. Единствения ми съвет е, да отидеш на 1ТВ дискче, защото цените в момента са много добри. Не знам от къде ще го взимаш, но при мен в Амазон в момента цената на 1ТВ е абсолютно същата, като тази на половинката.

Link to comment
Share on other sites

Мдам, то дискчето е ей така.. като тръгна да го поръчвам, ще се съобразя с текущата цена на 500 и на 1тб. В момента горепосочения е най-евтин в емаг. Честно казано предпочитам да пазарувам от едно място (в БГ заради по-лесно обслужване на гаранция и/или замяна), особено ако има малка разлика в цените… Но ако се натрупа съществена разлика, ще разхвърлям където е най-изгодно….

Link to comment
Share on other sites

Според мен не е голяма вероятността точно тази комбинация от компоненти да е намалена, та ще трябва да замениш я захранване, я дъно, я ссд, я и трите. Бъди готов с алтернативи.

 

Също така, за видеокартата защо си избрал АМД, а не Нвидиа?

Link to comment
Share on other sites

Магданозе, ако не те притеснява, че е от Германия, бих те посъветвал да хвърлиш едно око тук:

https://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-XFX-Radeon-RX-7800-XT-Qick-319-Core-Aktiv-PCIe-4-0-x16--Retail-_1507142.html

 

Особено за видео картата, че в България цените са осезаемо по-високи. Също така, ако рядко сменяш части, защо направо не скочиш на 7800x3d:

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-7-7800X3D-8x-4-20GHz-So-AM5-WOF_1481120.html

 

7600x е прекрасен, но ако е гарга, да е рошава :P 

Link to comment
Share on other sites

Реално, не ме притеснява пазаруване от чужбината… имаме си Габиели за тая работа… единствено и евентуално галимацията при евентуално гаранционно събитие… 

Иначе да, хардуер сменям много рядко. Сегашната ми конфигурация е на едно 7-8 години. 


Май бях питал в темата за софтуер, ама и тук не пречи… гледам на пазара има амнайсе версии на Джам 10… на цени от 50 до 350 лева…:wacko: Искам за новото комп да си купя джам… ама не знам какъв да го ева… някакви съвети? Дали ще хоум, про, ентерпрайс, незнамсикв’во нещо си там, не ме бърка много, защото ще се ползва за домашни нужди.

Link to comment
Share on other sites

Ключове за джам 10 от бая години купивам от ebay.com. Преди намирах за по 3-4 долара. Сега гледам най-евтините започват от 7-8. Инфлация, батко :moon:

Вземи си Windows 10 Pro, хич не ги гледай другите версии.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...