Jump to content
BulForum.com

Предвижда се либерализиране на режима на ГМО!


second.life.syndrome

Recommended Posts

Една от възможните причини е, че в държавата има далеч по-сериозни проблеми за решаване на по-високо ниво. Та някой ще му пука за качеството на храните. Особено за ГМО.

Че какви са по-сериозните проблеми? Пука му на някой, че взима милиони, ако с тях може да си купи да яде само лайна. И ако вкуса може да го приемем за дребен проблем, то в дългосрочен план рисковете за здравето са огромни и необратими. От това по-важно - няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Ами например потресаващата корупция, изтичане на милиарди по милиони нелегални и сиви канали, потресаващата беднотия на поне половината население, някъде четох статистика, че около 50% от българите пикаят на двора или не знаят какво е баня или нещо от този род. Все показатели, по които положението е толкова нерозово, че такъв цвят цивилизованият свят не познава. Храната и ГМО е само част от общото цяло на трагедията, в която се намира страната. Не го омаловажавам, разбира се. Образованието също е огромен проблем, което в дългосрочен план е по-опасно ако питаш мен, но не мисля да споря, защото е безсмислено. Историята сама показва кое как се променя във времето.

Link to comment
Share on other sites

След няколко поколения генно увредени хора, нито корупцията, нито образованието ще имат значение....

Link to comment
Share on other sites

Дето викаш, България и на това може да стане "остров" в този свят - единствената страна с генно модифицирани хора и мутанти вследствие лоша храна :) . А корупцията ще съществува и тогава, и образованието и тогава няма да го има. Изобщо да напълним картинката до последния детайл.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е, че има някакви по-малки битки, които ежедневно трябва да водим, и това е във възможностите на отделния индивид. Докъде ще стигнем, ако към всяко нещо подходът ни е като към безсмислена и предварително загубена кауза?

Ако не си доволен, промени нещо. Лична ангажираност му е майката.

 

Или и вие като героите на Елин Пелин?...

 

Нищо не бих могъл да променя сам, което да даде резултат в моя оставащ живот тук. Или трябва да умра в тази страна, опитвайки се. Очевидно умрели са доста хора, опитвайки се, накрая все сме в същите ла*на.

Мислиш ли, че си струва.. Е, за повечето хора по-добрия избор беше да напуснат и отидат навън. Тук остават само философите и мрънкащите, и непукистите, и още някои групи индивиди. Аз съм в някои от тях, но съм започнал постъпки за напускане и аз, и при първа следваща възможност ще го направя. Другият вариант е да остарея тук, в 100% с нищо непроменящата се към по-добро страна, и в никакъв случай до моята пенсия не би се оправила. Е, всеки избира къде и как да си пропилее живота. Единствено не съм могъл да избера да НЕ се родя тук ;) .

Наслушал съм се на фалшиви, лицемерни и наивни патриотични лафове. Не и в България. Липсват основни характеристики на българите като цяло.

Ти щом можеш да промениш нещо, действай. А ако си доволен/доволна, повече не виждам какво да коментираме.

Link to comment
Share on other sites

Нищо не бих могъл да променя сам, което да даде резултат в моя оставащ живот тук. Или трябва да умра в тази страна, опитвайки се. Очевидно умрели са доста хора, опитвайки се, накрая все сме в същите ла*на.

Мислиш ли, че си струва.. Е, за повечето хора по-добрия избор беше да напуснат и отидат навън. Тук остават само философите и мрънкащите, и непукистите, и още някои групи индивиди. Аз съм в някои от тях, но съм започнал постъпки за напускане и аз, и при първа следваща възможност ще го направя. Другият вариант е да остарея тук, в 100% с нищо непроменящата се към по-добро страна, и в никакъв случай до моята пенсия не би се оправила. Е, всеки избира къде и как да си пропилее живота. Единствено не съм могъл да избера да НЕ се родя тук ;) .

Наслушал съм се на фалшиви, лицемерни и наивни патриотични лафове. Не и в България. Липсват основни характеристики на българите като цяло.

Ти щом можеш да промениш нещо, действай. А ако си доволен/доволна, повече не виждам какво да коментираме.

 

вчера бях в една зала с над 350 българи, които са избрали да останат тук и да бъдат промяната, която искат да се случи тук и сега. и я правят да се случва всеки ден, малко по малко, всеки в своята си област... и представи си - става... има резултати на лице. така че - не - тук не са останали само философстващи, мрънкащи и непукисти... но има достатъчно от тези трите де. и основното им занимание е да пускат своята малка капчица катран в кацата с меда винаги когато надушат каца с чист мед. просто се чувстват задължени да пръснат мъничко жлъчка и така да обагрят всичко в любимия си лайнян цвят, да се облегнат доволно назад и да констатират - ми на, и в тоя мед пак има лайно... тяхното лайно. а се иска толкова малко - просто да оставят онези, които вярват, че могат да променят нещата, на мира и да не им пречат. само толкова. и утре да се радват на промените заедно с тях. та какво всъщност коментираш ти сега тук? че и в тази каца има капчица лайно? да, има. прав си.

Link to comment
Share on other sites

Че лайно има има. Само дето май не съм аз както се опитваш да докажеш за пореден път, разбира се с долнопробен метод, единствено доказваш хроничната си диагноза :) . Докато има хора точно като теб, символи на всичко негативно, ще има и хора като мен, с чиято помощ да се опитват да изпъкнат менталните им пръдни (ползвам твоя дума мисля).

Как се понасяш, хич не ми се мисли, за околните също. Лошото е само, че хич даже и не осъзнаваш състоянието си. За съжаление са хората. То всички ние сме. А по-лошото е че има хора, които ти се връзват и ти се ядосват даже :D .

Колкото до ситуацията, аз не виждам промяна към по-добро, ако ти виждаш, и ти си с патологична диагноза, ще премълча каква. Разликата е, един напада саркастично, опитвайки се да бъде оригинален и интересен в очите на другите, а друг говори малко по-пряко, без да нарушава (много) правилата.

За ГМО, продължавам да твърдя, че това е малка брънка в цялото зло в страната, и тази тема е колкото да се намират на приказка хората, без да се потига никакъв краен резултат. А, резултат има, някои индивиди водят всяка тема към кафяв цвят само заради личната си неприязън към друг индивид, дори само да видят никнейма му :) . Е, всички успяват да паднат в лайната.

Нормалният резултат от подобни дискусии е да се запознаят повече хора с проблем като този, и малко по малко да започне да се заздравява общественото мнение по общи въпроси. Е, не и тук в България. Говорете каквото искате, лично мнение. Ако вашето не съвпада с моето, друг въпрос, не и повод за нападки кой какъв е. Защото точно ти, който се правиш на остроумен, не си с нищо по-добър от тези, за които сипеш лайна, повярвай ми. И мисля, че отдавна го осъзнаваш, но не можеш да го признаеш пред себе си, камо ли публично, ужас. :) Точно като дъртите комунисти, вечно прави за всичко и не търпят чуждо мнение. До патологичност.

Link to comment
Share on other sites

Изчетох много внимателно цялата тема преди да пиша и така получих отговор на всичките си въпроси.Моите представи за генномодифицираната храна се свеждаха до това,че древните египтяни са го правели,като са събирали най-едрите семена от всяка реколта и са ги пресявали и така всяка година и така се е получавала едра и хранителна пшеница например,НО,като почнах да чета,химикали,пестициди,дето убивали всичко,само не и въпросното чудо-творение на генното инженерство ме хвърлихте в чудо бре,почна да ме гони параноята вече.Няма да ви разправям какъв фанатик съм на тема здравословно хранене,ежедневието ми се свежда до спорт и няколко типа храна които са със чудесна усвояемост,съдържание и така давам на физиката си и на мозъка си,та и на душата това от което се нуждае,че да работи за мен пълно ценно,напълно изключвам фъшкийте от рода на пици,дюнери,чипсове и прочее........

 

ХОРА осъзнайте се!!Цялата енергия,мисловна дейност,сила,нагласа,ЗДРАВЕ идва от това което се храните!!Има толкова опасни неща които най-спокойно четете на опаковката от рода на подобрители,стабилизатори Е220,Е202 и прочее които нарушават ДНК-то и неговите възли на които се крепи цялата му структура от която зависи здравето ни като цяло,ЗНАМ,тука сигурно хиляди професорчета ще се доидкажат за да се направят на интересни,КАКТО И ДА Е,цялата работа е,че искам да осъзнаете и да престанете с този форумен патриотизъм и форумен трейнинг на общуване и говорене на безпардонни простотий които едно,че не са верни и лъжливи,а са и неадекватни,което особено доказахте при темата си протеста на сдружението ми когато единякойси се изказа,че протеста,цитирам,щял да се извърши със оръжие,при положение,че бях сложил заглавие МИРЕН протест,няма да казвам кои са хората,само ще кажа че някой се изявиха компетентно и тук вече,сега и да се опитвам да офертирам сдружението ми да протестира с нас,няма да го направи,защото един от нашите е чел какви глупости писахте тогава и няма да се навие никой да ни помогне за това!!

Престанете да се заформяте като интернетно поколение както казва професорът ми по Психология,страшни времена станаха,все повече се говори,все по-малко се чете!!Дайте да се организираме,но не само в София,ами и в Пловдив да направим някакъв протест,ще направим плакати,ще залепя някой в Пловдивския университет и не само и в другите колежи и да провокираме хората да се озъзнаят,ние не сме и няма да бъдем с три крака или две глави или ходещи-търкаляйки се заради храните с които ни принуждават да се храним,нека спасим бъдещето си и здравето си и зпазим човешкия род и да се опълчим срещу тая мижава група от боклуци които ни управлява най-безпардонно.

Вземете пример....щом нашето сдружение и с помощтта на още трезви хора разкарахме един закон който напрактика затрива популацийте на животни и ловци(бедните,тези които живеят и спазват традицийте за хранене и пазане на диовеча) и ги заместиха с баровци дето само знаят да стрелят на килограм,ето,че успяхме,спасихме се,ТА НИЕ ЛИ дето сме баси и булшинството от граждани,ние ли няма да ги спрем,та спирането е на 101% сигурно.....Замислете се,време е!!

Link to comment
Share on other sites

Много си прав.

Но само се замисли дори това, което ядеш, стремейки се към здравословно хранене, дали е това, което си мислиш че е. Всяко нещо, закупено от магазин, подлежи на голямо съмнение какво всъщност поглъщаш.

Ниска култура, нисък до никакъв контрол над производствата, материалите, подобренията и т.н., висока корупция по всички нива, всичко това допринася след себе си проблеми като този.

Като не работи нещото "отгоре" (качествен и строг контрол, държавна политика по тези въпроси и т.н.), как искаш това отдолу (какво ядем, какви материали и подобрения с цел по-голяма изгода чрез по-малко вложени средства се влагат) да се подобри. Е, нещата са навързани и няма как да стане ей така. Докато има предпоставки и условия за развиване на подобни дейности, ще има и такива проблеми. Същото и с престъпност, корупция, Маргини, мангали и т.н. Години наред слушам за тия п**** Маргините. Как толкова години не намериха за какво да ги изпържат ба**** ма***му, а само занимиават простолюдието с тях и промиват мозъци.

Твърде голямо негативно наследство имаме за да има надежда близките 10-тина години за нещо. Надявам се да съм лош пророк.

Пак за храните, кажи с какво се храниш, сам ли си произвеждаш всичко? Съгласявам се, че от храната зависят много неща. Замислял съм се примерно какво въздействие има една троха хляб човешко производство, над гълъбите и птиците, които я кълват всеки ден. Със сигурност това и тях ги променя.

При наличие на контрол, нещата ще си дойдат на мястото. Лошото е че контролът няма как да се организира ей така, той липсва в страшно много институции и даже на най-високо ниво, за какво говориш ти.

Link to comment
Share on other sites

Ами да ти кажа храня се с ориз,пилешки филета,уж без консерванти,за разлика от едни немски филета дето на бяха на същата цена,но на тях си пишеше,демек Е-тата и прочее,извара уж и тя е чиста,понеже е евтина и бързо свършвала и в такива количества я правели,че нямало смисъл от консерванти,зеленчуци и плодове само от български производители,уж,абсолютно изключвам всякакви сладки неща,вафли,чипсове и прочее както казах,дюнери и пици,в тях няма нищо,абсолютно нищо,дории да има,то смесицата от незнаийно какво масло и комбинация от храни които не се мешат,напрактика поглъщаш едно количество,което със същото тегло и ще те напусне рано сутрин,направи си сметка,КАКВО отива за организма,не ти ли е правило впечатление като се наядеш с подобно нещо,че ти едно такова тъпо,смотано,именно заради това,пробвай,един месец се храни с тези храни без да ги мешиш,през интервал от време и май ще се окажа прав!!Ако ти е интересно повече ми пиши на лични и ще ти кажа как се храня и с какво,да не спамим в темата на момичето!

Но именно срещу това искам да протестираме,да запазим правото си неприкосновенно,правото да се храним чисто.Много искам да ям кисело мляко,но като знам,какви боклуци слагат вътре и се чудя вече,с тоя 2% маслеността ли искат да кажат колко е или да покажат колко процента кисело мляко има вътре!!Срещу това искам да протестираме.

Слушам по новините какво казват производителите "Поради по-ниската цена как купили някаква немска суровина и така с много по-малко количество прясно мляко,ще се добива сирене".......Иде ми да хвана пушката и да сложа пилешки патрон и да му я опра на врата на този дето иска да сложи тази фъшкия безнаказано и да го гръмна съвсем хладнокъвно и да го гледам как се давичка и плюе кръв половин час,както той хладнокръвно е сложил въпросния боклук,както да постъпя по същия начин със този дето е позволил цялата галимация и да се размина безнаказано,защото така трябва.

Искам да запазя цялостта на тялото,здравето и психиката си,да запазя поколението си!!

-Не искам да ми се роди дете дето да е като топче като някой като тия тъпи американци дето ги мислят тия химий и да е с глава като диня,бяла сиренена кожа и розови свински бузки като на някой тъп шваба и не го искам само за себе си искам го за цялата родина,искам всеки да се осъзнае и да мисли ТРЕЗВО,защото ако сме една дозина ще постигнем целта сис със зор,но ако сме всички ще е като детска игра...

-Колеги,братя сънародници,със маршова стъпка,строго исражение и устрем напред маршируваме към постепенното си физическо и психическо деградиране,заприличвайки все повече на вътрешно упадащия запад и го оставяме да ни съсипе и затъпи като нация,а спомнете си какви качествени храни са поемали родителите ни,бабите ни,вижте ги,здрави и прави,почти недостежими за болестите,нещо с което ние няма да можем да се похвалим!!!Време е да спрем това....

Link to comment
Share on other sites

Моите представи за генномодифицираната храна се свеждаха до това,че древните египтяни са го правели,като са събирали най-едрите семена от всяка реколта и са ги пресявали

 

Това не е генетично модифициране. Това е селекция или подборка и е най-стария начин за култивиране на растения и животни. Генномодифицираните продукти са изкуствено променени в лаборатории и нямат нищо общо с подбирането на най-големи семена - при тях разни химици са бърникали "на най-ниско ниво" нещата.

 

 

 

......прочее които нарушават ДНК-то и неговите възли на които се крепи цялата му структура от която зависи здравето ни..............

 

Чак ДНК-то... но че влияят на организма по доста начини и то неприятни (главно на черния дроб и бъбреците) е ясно и на децата.

 

 

...защото един от нашите е чел какви глупости писахте тогава и няма да се навие никой да ни помогне за това!!

 

И какво сега - не че не е съгласен но е сърдит за преди... в интерес на истината не знам дори за какво говориш - явно съм изтървал въпросната тема тогава но коментирам горното...

 

 

... или ходещи-търкаляйки се заради храните с които ни принуждават да се храним

 

E тук позна. Американците поради многото храни с ГМО които консумират направо се търкалят - затлъстяването е най-големия проблем който причиняват тези храни ама не само той...

 

 

 

 

Замислете се,време е!!

 

Та за какво викаш е тази тема? :)

 

 

 

 

Ако е за протест трябва всички хора от селата да излезнат да протестират защото автоматично ще станат по-бедни понеже продукцията ни ще почне да се котира по-ниско на европейските пазари а оттам и на вътрешните... ама иди обясни сега на баба Пенка какво е това ГМО и как и без това мизерното ѝ съществуване ще стане още по-мизерно...

 

Слушам по новините какво казват производителите "Поради по-ниската цена как купили някаква немска суровина и така с много по-малко количество прясно мляко,ще се добива сирене".......

 

Ами да... мизерията какво ли не прави. Какво мислиш има в кренвиршите? И колко от марулите и доматите, които се продават на пазара НЕ СЪДЪРЖАТ цялата менделеева таблица в тях. Колко от тях са торени единствено с животински тор? Да ти отговоря ли или сам ще се сетиш?

 

Имам един познат пчелар който миналата година ми каза че спира да се занимава защото му е писнало да гледа как пчелите изгиват масово заради тъпаците които така пръскат дърветата и гроздето че цели кошери загиват за ден-два. А защо го правят? Защото искат повече продукция, същата работа е и с торенето. Ти доколко си сигурен че това което ядеш като плодове и зеленчуци е по-полезно от нещата с консервантите вътре? Като нищо са на кантар нещата...

Link to comment
Share on other sites

дядо, обикновените земеделци, няма да станат по-бедни заради по-ниската котировка на продукцията им. напротив - ще е по-скъпа и с по-нетърговски вид в сравнение с продукцията в първите няколко години на висок добив на ГМО. а няколко години глад за малкия земеделец са достатъчни. всъщност и 1 година им стига - погледни огромните пустеещи поля около собствения ни град. почти нищо не се обработва, а това което все пакс е работи е вече доста изнасилено с торове хербициди и инсектициди.

между другото монсанто от много години са в пловдив и региона. спомням си красивите като на картинка наредени редове царевица с етикетчета "МОНСАНТО" точно до поделението на строителни войски на изхода към асеновград. хич не бяха малко и се задържаха няколко години подред - опитно поле. хербицидът раундъп (на монсанто) е един от най-използваните от обикновените земеделци, защото цитирам "нищо друго не мори троскота и тученицата", а ще разбереш колко е хубаво да е уморен троскота като изровиш на ръка от няколко декара и го видиш след 2 седмици отново да се шири.

протестът едва ли ще промени нещо, като става дума за толкова много пари. както не могат вече да намерят домати от "изгубените" сортове, защото са по-трудоемки и краткотрайни от хибридите, които се продават напоследък (берат се зелени и се зачервяват точно преди нареждането на щанда с обгазяване, за сметка на това имат 3 седмици живот на рафта).

Link to comment
Share on other sites

Валя, не знам какви са алтернативите и кое колко трудоемко е за обикновения земеделец но имам наблюдение над това какво правят хората в едно село където имаме вила и да ти кажа като дойде време за гроздето и хванат пръскачките в радиус от 50 метра не може да се диша...

Link to comment
Share on other sites

djadomraz ами това е пряк резултат от това, че хората НЕ ЗНАЯТ... нито знаят какво правят, нито знаят че има алтернатива и не е задължително да правят това което правят... Както се каза - всичко почва 60-те... тогава у нас например се говореше за "интензивно" земеделие... идеята беше общо взето - да се изцеди всичко от земята, а като се изцеди - да я "обогатим" с химически торове и да продължим да я цедим... и ефекта от цялата тая кампания е - хората като грабнат пръскачките и не може да се диша... просто те са още в 60-те... никой не им е казал, че нещата са се променили, нито им е показал все още как и накъде.

Link to comment
Share on other sites

Малко грубо но впечатленията ми са че "селянинът" е тъп, алчен и мързелив... защото ако нещо би му коствало повече усилия или да ми струва повече или пък ще извади по-малко продукция не би го направил. Не че толкова не знае че има алтернативи...

 

 

Не че аз не съм същия дол дренки :)

Link to comment
Share on other sites

Чакайте малко сега. Как де се борим с болестите по лозята ако не с обичайните препарати? Каква е алтернативата тука? Защото аз не знам някой от тия препарати да е чак опасен за хората (освен ако не налапаш шишето). Лично аз на село започвам кампания по заменяне на асмите с киви. Кивито няма неприятели и болести и не се пръскало грам. При гроздето я ми дайте алтернатива на препаратите, че ми стана интересно.

Link to comment
Share on other sites

Чакайте малко сега. Как де се борим с болестите по лозята ако не с обичайните препарати? Каква е алтернативата тука? Защото аз не знам някой от тия препарати да е чак опасен за хората (освен ако не налапаш шишето). Лично аз на село започвам кампания по заменяне на асмите с киви. Кивито няма неприятели и болести и не се пръскало грам. При гроздето я ми дайте алтернатива на препаратите, че ми стана интересно.

Един съседи си посади киви преди десетина години. За няколко години доста се разсрастна и сега дава доста. Наистина не го пръска. Наоколо се пробвахме и ние да захванем, но не стана...

Ако знаеш някоя тънкост, която сме пропуснали, може да я споделиш :tongue

Link to comment
Share on other sites

Кивитата са мъжки и женски, трябват ти и от двете ;)

 

Дядо ми също гледа няколко, тая година направо ми писна от кивита :) Ама ще ям докато има.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам още към 70-те на миналия век си има цял клон на агростопанството, който се занимава с развиване на земеделие без използването на изкуствено добити препарати.

Дядо ми имаше градина с праскови в едно селце близо до Плд - Нови Извор -, та там да видите какви праскови ставаха. Огромни, сочни, вкусни. А аромата. Няма такава праскова. От както дърветата си заминаха не съм вкусвал подобно нещо и не просто се лигавя, защото съм бил малък. Прасковите ми бяха набори (88' ) и до преди 4-5 години даваха още плод, не като в силата си накрая, но все пак бяха изключителни.

Без изкуствени торове, без простотии. 4 реда от по 20-30 дървета майче бяха. Обаче си се пръскаха.

Точно от 2ма души си се поддържаха с една малка мотофреза, една пръскачка и 2 ножици за рязане на клони. Вярно, утрепване си беше да събира от земята човек клонки и т.н. ама нищо общо с тия пластмасови плодове сега.

 

____________

 

Само да отбележа, под огромни не си въобразявам - 3, 4 праскови = кг си беше нормално. Та почвата тук е такава благодат, че нямам думи. И домати там как стават... въобще тук в Тракия всичко става.

 

____________

 

А за долното - т.е. домати, чушки, тютюн, картофи...нье :) ;) само тези за пример.

 

____________

 

Добре, де това горе беше шега, но има ли принцип по който се определя кои са и не са?

Link to comment
Share on other sites

само и аз да кажа, че отглеждането тук на "чужди" видове не се вързва точно с идеята за опазване на родното ни биологично разнообразие...

 

а за горното - изброените одавна са част от био разнообразиено тук.

Link to comment
Share on other sites

Кивито, лимоните, маслините и др. подобни се срещат в гърция - което си е почти тук. Не мисля че причинява кой знае какъв природен дисбаланс.

Link to comment
Share on other sites

според мен проблема е в самото "заменяне" на лозе например с киви... не че кивито ще причини нещо. но просто измества традиционна култура.

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм чул някой да прави вино от киви. Мисля, че няма такъв риск, освен ако не твърдиш че на RaptoR асмите са ключови за тая кауза :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...