Jump to content
BulForum.com

Предвижда се либерализиране на режима на ГМО!


second.life.syndrome

Recommended Posts

Ако искаш да направим експеримент, правим ти застраховка живот за моя сметка, почваш да се храниш само с кремвирши пак за моя сметка. Така 10г.

именно! поне ако растяха по-дърветата щяха да са малко по-здравословни

Нали за това спорим :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
@JDFU: Mного африкански страни отказват помощи, които съдържат генно-модифицирани семена, защото знаят в каква зависимост ще ги постави това.

То в Африка наистина ли негрите сеят и обработват земя ? бахти примера :D

Съмнявам се след като англичаните си изтеглиха колониите там въобще да са хванали мотика

не добър пример

 

 

 

 

А какво гарантират че по-бързо ще умрем ли ?

Link to comment
Share on other sites

В днешно време е доказано че човешкият живот може да стигне до 90 години даже и да ги надхвърли.

В миналото живота със еко храните трудно е достигал 50

А, според мен... това е поредното фишече което някое гладко мозъче от племето на бойчовците е изакало в напъните си да се европеизира (въпреки, че директивата до колкото знам е - просто да се етикетира съдържанието на ГМО в продуктите), но най - накрая ще се изпъчи големият бойко и ще започне със... - Ама такалиии..., ми те зад гърбът ми са го решавали това..., ми то не е хубаво така. - След което ще отскочи до апарт.. пардон - парламентът за да се помоли на колегите да не правят таквиз неща - Молбата му ще бъде чута, след това ще се направят плахи опити за забърсване на изсраното..., от което то ще се размаже още повече.... и те, така... по живо, по здраво нещата ще си отшумят....

 

Ама това си е мое мнение все пак....

Link to comment
Share on other sites

имам едно конструктивно предложение... хайде преди да се изкаже който и да било, първо да отдели време и да се запознае с въпроса... за да няма недоразумения като TNT, който наистна не прави разлика между селекция и пренасяне на гени от животни/мкроорганизми/бактерии на растения и обратно... не мога да разбера как може да имате мнение за нещо, което не познавате? Че и се изказвате като да сте бащите на генното инжинерство.

Link to comment
Share on other sites

А бе пшеницата в днешният си оригинален вид от която се произвежда бял хляб диетолозите и лекарите не го препоръчват - не било качествена храна и не е препоръчителна, не може да не сте чували

Някой май повдигна въпроса за синята пшеница че не била полезна

Link to comment
Share on other sites

Благодаря, че бяхте любезни с момчето вместо мен :D

 

Ще си позволя да отговоря на единственото му смислено изречение. Не е сигурно, че ще умрем по-бързо или ще живеем по-добре или няма да има глад. Сигурно е, че се опитват да ни направят част от един световен експеримент. Аз не съм мишка, че да експериментират с мен, какво ще стане ако ям ГМ храни.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност тука едва ли има чак такива специалисти да разсъждават по темата.

Всеки хвърля цитати и репликира от някой сайтове как и колко било зле а междувременно вече е се е издигнал в степен доцент

Въпросите около гмх не са един или два и тепърва ще се изясняват

Link to comment
Share on other sites

И липсата на 'чак такива специалисти' означава ли, че диалогът трябва да се води на ниво първи клас?

Проблемите около ГМО са комплексни. Нито само икономически, нито само екологични. За съмнителната им безопасност за човешкото здраве не мисля, че е нужно да говорим.

А може ли да ми отговорите на въпросът

След като не са нито икономически, нито екологични с каква цел се създават ? Да всяват паника ?

Link to comment
Share on other sites

леле ти не можеш и да четеш бре?!

 

нито САМО икономически, нито САМО екологични

 

как точно го прочете горното като "не са нито икономически, нито екологични"?!?

 

що не се пехвърлиш в темата за автомобилите? или в оная за какво ти минава през главата, ако нещо ти минава де... там свободно можеш да си освободиш напежението в пръстите без да ти се налага да се мъчиш да мислиш :).

Link to comment
Share on other sites

много се извинявам грешката е моя нещо не можах да допрочета :)

благодаря за конспирацията която разкрихте както казах ще следя темата отдалеч

Link to comment
Share on other sites

и от близо да я следиш - лично аз не смятам да обръщам повече внимание на продукта на логореята ти :) така че не ме вълнува какво ще правиш. пиши си ако искаш каквото искаш където искаш... терапията преди всичко :)

Link to comment
Share on other sites

в днешно време голяма част от храните на пазара са генномодифицирани !

 

Май и ти не правиш разлика между селекция и генетична модификация... карай - не си единствен. Те и нашите депутати като гледам не правят разлика...

 

 

PS: Валя не ти ли става ясно че въпросните господа обслужват нечии икономически интереси? Аз поне като гледам стенограмата дето дадохте линк предния път си е баш така и личи от самолет... няма никаква мисъл за народа а за нечии интереси при това като гледам на някой и друг депутат и на въпросната фирма.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте ... извинявам се да че се изказвам в тази тема и не държа да ми се отговаря.

Първо искам да си зададете въпроса "Какво образование имам, за да коментирам тази тема ?!?".

Второ, трето и четвърто ... и всичко останало. България и политиката на българските управници е супер насрана. ГМО, новия закон за е-съобщенията и др. са едни от хилядите проблеми на тази страна. Оценявам загрижеността Ви по въпросите, които Ви вълнуват ... обаче ежедневно сигурно минават още 2-3 законопроекта, укази ... и незнам си какво още, които да са в ущърб на нас гражданите на тази държава... Мога да се изредят още хиляди други болки ...

Бях чел, че има някакъв план за унищожаването на България "Раунд-Ъп", който вече 15 години действа и сигурно още 20 години ще действа преди да постигне успех. Незнам дали това е истина или някаква "конспирация", с която се оправдаваме, че сме насрани ... Истината от която ме боли е, че не съм чул за обратния план .. възстановителен 20-30-40 годишен. Ние имаме само едни 4-годишни правителства, едномандатни премиери "чудо" ... НО НЯМАМЕ ЦЕЛ.

Признавам си, че нямам гражданска позиция или поне не я устоявам. Сам съм си виновен за пълния нихилизъм и го приемам с любов.

Призовавам Ви да си прочитате спокойно мненията и да не виждате само нападките в тях, да приемате критика ... и т.н.

Пожелавам Ви успех в борбата с ГМО.

Чао

Link to comment
Share on other sites

ГМО изследвания на бг храни 2004-2009 http://www.sriokoz.com/documents/temi/hran...ood_sept_09.htm

 

За богатите - биохрани; бедните ще дъвчат генномодифицирани http://frognews.bg/news_17829/Za_bogatite_...omodifitsirani/

 

Милиони срещу Монсанто http://zazemiata.org/gmo/index.php?id=42

 

И най-вече това:

"1. Сега действащият закон забранява отглеждането на ГМО култури в България, които са традиционни за страната, вкл. всички зеленчуци и овошки. Също забранява отглеждане на ГМО в защитени територии и на 30 км около тях, за да се предпазят сродните диви видове, както и животните. Поправките в закона премахват всички забрани. Поправките вече минаха през комисиите по околна среда и земеделие в парламента и се очаква много скоро да минат и през зала. Та време няма никакво и трябват действията на всички.

Миналата седмица имаше протест срещу премахването на забраните за отглеждане на ГМО, на който бяха 20 човека. На въпроса ми защо, организаторите не са потърсили големите медии за да популяризират проблема и да привлекат хора, ми се отговори, че са опитали, но медиите са отказали. Тоест нуждата от активност е належаща.

 

2. Европа не ни задължава да въведем ГМО! Европа беше принудена под натиска на СТО да либерализира режима за производство и продажба на ГМО в ЕС, но в приетата като резултат директива остави предпазна клауза, която дава право на всяка държава по отделно да прецени дали и как да разреши ГМО, стига да има съмнение за вреда. Презумпцията е - трябва да е доказано, че не вреди, иначе имаш право да откажеш достъп на даден ГМО вид и храна, която го съдържа, на своя територия. Комисията начело с Барозу се опита вече да принуди Унгария да приеме ГМО царевица, но Унгария се защити и европейските институции присъдиха правото на нейна страна. Срещу България няма заведена наказателна процедура заради рестриктивния режим спрямо ГМО, има изпратено писмо с препоръка за хармонизиране на законодателството в тази област, което касае и системата за съгласуване, и общественото обсъждане и др., не само рестриктивния режим. ЕК не може да ни задължи да отменим забраните за ГМО. И ние както други европейски страни можем да се възползваме от предпазната клауза – от ЕС 6 държави имат пълна забрана за ГМО, други 6 са забранили царевицата MON810. Натиска от ЕК спрямо страните членки не се дължи само на пререканията със СТО дали се ограничава свободният пазар, но и самият Барозо е голям привърженик на ГМО, подозирам, че е сериозно „лобиран”. Монсанто и др. дават сериозни пари и в Европа за лобиране, но все още нямат позициите, които имат в САЩ, Латинска америка и Азия, за наша радост.

 

3. В противоречие на европейските принципи за ГМО и други обществено значими въпроси е начинът, по който правителството без обществен дебат, набързо иска да прокара промените.

 

4. Под натиск на СТО, ЕС разреши ГМО храните, но въведе задължително етикиране, че съдържат ГМО за всички със съдържание над 1%.

Официално в България няма храни етикирани за ГМО, защото не са постъпвали такива заявки. Официално обаче има засечени продукти съдържащи ГМО соя над 1% без съответния етикет – кренвирши и вафли. Вярно е, че в България вероятно нелегално се внасят ГМО суровини, ГМО храни, вероятно се гледат и ограничени площи замърсени с ГМО култури. Но това се дължи на лош контрол и може да бъде коригирано чрез подобряване на контрола и санкции. Тоест поправимо е и се дължи на нелегален внос на ГМО суровини.

 

5. Ако обаче в България се разреши отглеждането на ГМО, единственият източник на не-ГМО храна от разрешените култури, ще остане внос от „чисти” държави, защото след няколко години всички площи ще бъдат замърсени с модифицирания генотип. За разрешените култури няма да имаме избор какво да гледаме, всичко ще е ГМО. Или ще трябва да ползваме ГМО култура родно производство или да внасяме, което обаче ще повиши цената на „чистата” храна.

 

6. Защо е рисковано използването на ГМО храна?

Защото няма задълбочено независимо научно изследване, което да доказва, че е безвредна. Не може да се вярва на изследванията проведени от компаниите производителки, защото явно имат интерес, а и имат лоша история за разпространение на лъжи относно безвредността на други техни продукти. Изследванията на независими научни екипи показват по-скоро увеличаване на риска от алергии, астма, тумори, и репродуктивни проблеми при приемането на ГМО храна.

Пример, царевицата МON810 има вграден ген от бактерия, благодарение, на който произвежда токсин убиващ паразитите по царевицата. Проблемът: този токсин убива не само целевия вредител, но и другите насекоми, като също преминава в почвата и водата, където остава непроменен повече от месец. Крави хранени предимно с фураж от тази царевица увеличават процента на случаите на стерилитет и тумори при новородените. Въздействието на този токсин върху човека не е изследвано задълбочено.

 

Аз обаче като родител съм ужасен и не искам учените да добият информацията на гърба на децата ни.

 

Опитът тихомълком да се приемат промени в закона за ГМО, с които да се разреши отглеждането на такива култури в България е ужасяващ. Редно е хората чието здраве и природни ресурси се застрашават, да бъдат пълно информирани за рисковете и тяхното мнение да бъде взето предвид при либерализирането на режима. Последните изследвания доказват, че ГМО съдържаща храна води до увеличаване на заболяванията от астма, алергии, репродуктивни проблеми и образуване на тумори, като особено засегнати са бременните и децата. Друг сериозен проблем е, че полените на ГМО културите опрашват и не ГМО растения от същото семейство, както култивирани така и диви видове, което води до неконтролируемо разпространение на новите гени в природата и тоталното замърсяване с ГМО на територията, с непредвидими последствия.

 

А ето и забраните от стария закон, които се отменят:

Раздел IV.

 

Забрани

Чл. 79. (*) (1) Забранява се освобождаването в околната среда и пускането на пазара на следните ГМО: тютюн, лоза, памук, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.

 

(2) Министърът на земеделието и горите съгласувано с министъра на околната среда и водите допълва списъка по ал. 1 със заповед, която се обнародва в "Държавен вестник".

 

Чл. 80. Забранява се освобождаването на ГМО в териториите, включени в Националната екологична мрежа по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, както и в прилежащите им територии, обхващащи 30-километров пояс около тях.

 

Чл. 81. Забранява се освобождаването в околната среда и пускането на пазара на ГМО, съдържащи маркерни гени за антибиотична резистентност.

 

Чл. 82. Забранява се освобождаването на ГМО в околната среда и пускането на пазара на ГМО като продукти или съставка на продукти, за които е издаден отказ в държавите - членки на Европейския съюз".

Link to comment
Share on other sites

Бях чел, че има някакъв план за унищожаването на България "Раунд-Ъп", който вече 15 години действа и сигурно още 20 години ще действа преди да постигне успех. ..........

:Facepalm: ти сериозно ли?

 

Първо искам да си зададете въпроса "Какво образование имам, за да коментирам тази тема ?!?".

 

Искаш да кажеш че е по-добре да млъкне всеки който няма необходимите титли и защитена дисертация?

Link to comment
Share on other sites

:Facepalm: ти сериозно ли?

 

Най-вероятно се шегува. Прави аналогия между РаундЪп и Плана Ран - Ът за прехода на България от развит социализъм към пазарна икономика - именуван е така по имената на двамата основни разработчици Ричард Ран и Ричърд Ът - http://bg.wikipedia.org/wiki/Национална_стратегия_Ран-Ът

Link to comment
Share on other sites

Има си национален план за периода 2007-2013 г.

това към мен ли се отнася ... както казах в поста си нямам отношение към въпроса, дори вече незнам защо и писах ...

 

Искаш да кажеш че е по-добре да млъкне всеки който няма необходимите титли и защитена дисертация?

не мога да Ви забраня да пишете, но изглежда като кръчмарски мохабет отстрани. имате позиция по въпросът, но другото е слепец, слепеца води ... мое мнение отново.

Най-вероятно се шегува. Прави аналогия между РаундЪп и Плана Ран - Ът за прехода на България от развит социализъм към пазарна икономика - именуван е така по имената на двамата основни разработчици Ричард Ран и Ричърд Ът - http://bg.wikipedia.org/wiki/Национална_стратегия_Ран-Ът

не, обърках се. благодаря Ви за поправката, визирах именно този план ... и по-скоро липсата на конструктивен такъв за извеждане на страната от лоното на третия свят ...

отново ви желая успех и Ви завиждам, че имате желание и време да се занимавате с "българските" проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...