Jump to content
BulForum.com

Антивирусни програми, Adware&Spyware removers


Guest cheese

Recommended Posts

Направо взехме ново пц а това го дадохме на "чичо доктор" да видим дали ще може да излекува нещо. При нас беше криптирало всички дялове без мапнатите от мрежата.

 

Turn off this option! SM-N9005 Turn off this option!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Засяга всички дялове, като и външни устройства (usb памети и твърди дискове). Единствения начин чрез който може да предотвратите заразяване е чрез инструменти като CryptoPrevent Tool (променя Windows Software Restriction Policy), но ще трябва до го спирате всеки път когато искате да инсталирате програма!

 

Кофти работа...щото снощи ме хвана параноята и реших да си направя снимка, но само на C:-то.

Абе най-добре да не цъкаш на каквито и да са файлове, изпратени по поща - нещо, с което добре се справям в последните 15-тина години. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ако се хване в начален етап, Spyhunter (и още някои други) се кълнат, че могат да изчистят инфекцията. След криптирането обаче нещата надали седят по този начин...А между другото това криптиране засяга всичките файлове на C: или и на всички останали дялове, които съществуват из хардовете?

 

Тя инфекцията ще се изчисти, но файловете...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Здравейте!!!

Днес ми направиха преинсталация на компа, човечецът обаче не ми сложи някаква "специална" антивирусна, а каза, да съм ползвала тази, която си е от самия уйндоус. Бихте ли ми препоръчали някаква читава антивирусна програма, че не съм особено в час със защитите? Благодаря ви предварително!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам тази на Уиндоус 10 и си е ОК ако освен това се и внимава къде се клика.

Иначе слагаш някоя безплатна, параноична анти-вирусна като Аваст.

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам тази на Уиндоус 10 и си е ОК ако освен това се и внимава къде се клика.

Иначе слагаш някоя безплатна, параноична анти-вирусна като Аваст.

Там е работата, че синът ми е на 8 и въобще не внимава, къде влиза, бе натворил големи бели и явно затова компютърът бе толкова зле... Благодаря, ще пробвам с Аваст!!!

Link to comment
Share on other sites

И аз ползвам Avast и я препоръчвам. Най-много ми харесва това, че можеш да си изтеглиш инсталацонните файлове от официалната им страница, тези файлове, които са за офлайн инсталация, около и над 200 MB размер са доколкото си спомням. После в интернет може да си намериш файл с лиценз и само него да си го инсталираш и по този начин ще имаш Internet Security или Premier версиите.

Link to comment
Share on other sites

Ако някой ще си губи времето да краква анти-вирусна, Аваст изобщо не бих я препоръчал. Тя си е само като безплатна версия, защото става лесно и е параноична, като за начинаещи потребители. Ако ще се губи време в кракване, бих препоръчал Касперски.

Link to comment
Share on other sites

Ако ще се губи време в кракване, бих препоръчал Касперски.

 

Абе аз и друго бих препоръчал, ама засега ще се въздържа. От години си го качвам на всичките машини и като изключим факта, че кейгеновете винаги ги третира като зловредни, е от рода "слагаш и забравяш". Не товари машината, не те притеснява с въпроси и напомняния (с много леки изключения), ежедневно и в реално време си ъпдейтва дефинициите когато има нужда, освен антивирусната включва и мощен файъруол...абе...докато тази версия работи по този начин, не бих го сменил за нещо друго. Така че няма да го препоръчам, понеже знам, че веднага ще ме налазите. ;)

Link to comment
Share on other sites

Навремето имаше една наистина параноична програма "BlackIce" или нещо подобно - след 3 седмици взе да ми лази по нервите. Питаше за всяка програма която забележи, правеше checksum-и на exe-тата, а всяка инсталация или update ако пропуснеш да кажеш че сега ще правиш това беше равносилно на 10,000 въпроса и предупреждения.

Link to comment
Share on other sites

Навремето имаше една наистина параноична програма "BlackIce" или нещо подобно - след 3 седмици взе да ми лази по нервите. Питаше за всяка програма която забележи, правеше checksum-и на exe-тата, а всяка инсталация или update ако пропуснеш да кажеш че сега ще правиш това беше равносилно на 10,000 въпроса и предупреждения.

Comodo-то е същата работа. Иначе е много читава, ама постоянните въпроси може да те изкарат извън нерви.

Link to comment
Share on other sites

Comodo-то е същата работа. Иначе е много читава, ама постоянните въпроси може да те изкарат извън нерви.

 

И кое ѝ е читавото тогава? :D

Link to comment
Share on other sites

За юзери които имат навика да пипат където им падне...е читава, защото пита и предупреждава. За хора които са на ясно къде и как влизат е досадна.

Link to comment
Share on other sites

Точно за юзърите, които пипат където им падне са най-зле тия параноични програми. Дете на 8 години цъка нещо някъде, излиза му съобщение от анти-вирусната за аудио драйвер или някакъв автоматичен ъпдейт на приложение, детето цъка да се блокира - програмата спира да работи. Същото и с firewall-ите. Ходи после търси какво е станало и защо не работи звука, или не се отваря определен сайт.

Link to comment
Share on other sites

Всичко това води до същия парадокс, за който преди години май и тук съм писал многократно, за "ползата" от антивирусните програми.

Конкретно в случая, това 8-годишно дете му е абсолютно все тая дали има антивирусна, тя даже ще му пречи, отделно от това че все пак ще товари машината в някаква степен, дори да е почти неусетно.

А ако ползва примерно компа на баща си, явно и баща му е толкова загрижен за сигурността и е почти сигурно, че не ползва същия компютър за е-банкиране и т.н. по-важни неща, където евентуално някаква полза може да се изсмуче от пръстите с 300 зора.

Днес, когато все по-малко зависим от Flash (и донякъде Java, изключваме някои потресаващи сайтове на бг администрации, за които човек е най-добре да ползва виртуална машина) и подобни, все по-малък смисъл има и от АВ. Аз лично съм все по-твърд противник на АВ, която 24/7 да сканира по хиляди пъти едно и също нещо на ден. Имам 2-3 по виртуални машини, и виждам каква гняс правят тия програми.

Някои ме питат откъде знам, че не съм бъкан с вируси...

Последно преди половин година си сканирах основната инсталация (6 годишна Вин7-ца, работеща 24/7) по следния начин (за да не мажа с АВ на самата инсталация). Тъй като редовно си правя пълни (офлайн от друга OS) имиджи на инсталацията (около 35ГБ със силна компресия), последния имидж го маунтнах в две виртуални машини като устройство, където имам 2 различни АВ. И сканирах за спорта (да, бавно стана). Абсолютно точно нула намерени заплахи, мислех, че ще има поне някакви безобидни кукита, които да се засекат, е, и такива нямаше.

Съвсем малко компромис се изисква за изключване на някои глезотии, плъгини и т.н. настройчици, и разумни реакции на опити за заблуда от разни програми и сайтове, и човек ще е в пъти по-добре от всяка антивирусна, която му дава лъжливо чувство на спокойствие, защото това винаги го има като фактор. Покрай това се случват какви ли не мизерии върху OS-a.

Link to comment
Share on other sites

Няма да му пречи анти-вирусната, защото когато не се чуди за нещо и не пита потребителя, тя направо блокира зловредните файлове/скриптове. Вече дори не е нужно да правиш каквото и да е, за да се инфектираш. Достатъчно е само да посетиш някой сайт, на който има AdChoice реклама към съдържание със зловреден код. AdChoice е навсякъде.

 

Нужна е анти-вирусната програма, защото всеки може понякога да цъкне някъде, където не трябва. Просто не трябва да е от тия параноичните, които мрънкат за почти всичко.

Link to comment
Share on other sites

Аз от както съм активен в нета нямам антивирусна и до сега съм нямал проблеми. Отварям скоба да кажа, че буквално онзи ден ме налази един от тези рансъмуерите, когото го копнах на втората минута, и нямам поръжения, признавам си не съм правил, кликал никъде, не знам как тази гад се промъкна, само видях, че на жената абвто беше отворено, та ми светна лампата. След това сложих една програмка, която прави нещо на регистрите и повече никога нищо няма как да почне да ми криптира файлове. Няква антикрипто нещо си май беше.

Link to comment
Share on other sites

След това сложих една програмка, която прави нещо на регистрите и повече никога нищо няма как да почне да ми криптира файлове. Няква антикрипто нещо си май беше.

 

Няма такъв вариант. :) Все пак си внимавай.

Link to comment
Share on other sites

Това заразяването само както си стоиш, отдавна е мит. Заразите идват 99.9% от flash/java/Adobe-ските плъгини в браузърите (да не говорим за ActiveX-а). Оттам и това с "рекламите", adchoice и т.н. От тях не можеш да се заразиш (освен ако има някакъв много скрит и неоткрит критичен бъг в самия браузър), освен ако не са линкнати именно към експлоит на някой плъгин.

Колкото до цъкането някога където не трябва, това може винаги да се случи, така е, дори с АВ. Тя може да те попита дали да стартираш наистина еди кой си скрипт или ехе, и да цъкнеш погрешка Ок (примерно).

Windows и отделните софтуери (браузъри) си имат достатъчно секюрити средства за такива случаи. Можеш да забраниш изпълнението на WSH, можеш да забраниш стартирането на ехе-та от всички директории, с изключение на тези, където им е работата, и мн. др. политики. На мен досега за 14г. откакто съм без АВ, само веднъж ми се случи да цъкна погрешка на диалог - беше при изтриване на файл, а ми е изключен recycle bin-a. Не беше важен, а АВ нямаше да ме спаси от това действие :> .

В допълнение, браузвам си навсякъде в интернет (почти) без притеснение последните 10-14 години (откакто зарязах IE разбира се), а всички плъгини са ми изключени или премахнати, особено Flash - от няколко месеца съм го разкарал тотално (дотогава беше click-to-play).

Общо взето за да се заразя с нещо, трябва сериозно да разцъкам и потвърдя на 3-4 диалога поне, докато се стигне до изпълнение на нещо зловредно от моя "грешка".

За криптовирусите - масовото е получаването на маскиран js скрипт зип файл в имейл, който при дефолт конфигурация ако се изпълни (има луди го правят), минава през WSH по асоциация, и понеже бях демаскирал 2-3 такива вируса преди време за да видя какво точно правят, просто се свързват с външен сървър, откъдето изтеглят payload-a - ехе файл, и го стартират. В тестова виртуална машина и това не мина, защото файруола (default Block на изход) блокира WSH да свали ехето.

Тук елементарното е да се реасоциира js (и няколко други разширения) с друго - примерно с текстов редактор. Има и други елементарни неща, за които да се внимава и да се настроят, и такива зарази са почти невъзможни общо взето.

 

vinyl_master, вероятно имаш пуснат Flash или други плъгини в браузъра, оттам идват, или от отворен мейл със споменатите скриптове.

Link to comment
Share on other sites

Или можем да се пренесем в 2016-та година, в която Windows идва с адекватна антивирусна :))

Тоест, мога да съм спокойна и да си остана само с антивирусната на Windows, без да се налага да инсталирам друга?! :)

Link to comment
Share on other sites

Можеш, има и по-добри от интегрираната, които съответно са платени. Фактите обаче са че каквато и антивирусна да използваш, ако не развиеш елементарна култура за предпазливост едва ли ще има нещо да те опази на 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Не е точно за тази тема, но тъй като става дума за сигурността и евентуалното хакване от друго място, затова го слагам тук.

Тоя пич от клипа понякога малко изсилва нещата и в други негови клипове, но тъй като не съм много запознат с цитирания евентуален проблем в хардуера, искам да попитам някой по-знаещ доколко реално е да се осъществи едно такова хакване на тоя 'копроцесор', за който няма много документация...

 

https://www.youtube.com/watch?v=grb-_xdqpEQ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...