Jump to content
BulForum.com

Да премахнем парите


Recommended Posts

Абе то и на мен ми е идвало да "хвана гората" но 1 седмица почивка на планина ми стига... между другото - нося си лаптопа с мен и плащам допълнително на хотела да пуснат WiFi-то :) Но не кибича по цял ден пред него а се кефя на гледките. Някой ден като одъртея и забогатея много може да се преселя някъде в планината и по цял ден да си се кефя на чистия въздух и хубавите гледки... Но и за миг не ми е идвало на ум че без пари ще може да си живее...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply
Тц, тоя щял да въвежда и там парична единица :bgrin: .

 

Е той не е глупав човека. Обаче мераците му за добив на нефт в шелфа смятам ще бъдат пресечени на секундата. Иначе ако си седи кротко на островчето едва ли някой ще го закача. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Реално погледнато го правим за да изживеем годините които ни се полагат и да оставим поколение след себе си. Това си е природен закон и няма мърдане от него. Едно време са ходили да ловят животни за да се хранят, ние сега работим за пари за да си купим храна за да се храним и за да живеем. После оставяме поколението, одъртяваме и умираме. Живота в момента ни е двойно по-дълъг от живота преди векове. Но е достатъчно къс за да сме увлечени в тая борба всеки ден и да забравяме, че реално основната ни функция е да се възпроизвеждаме поколение след поколение. Живееш грубо 70-75-80 години, като реално на стари години можеш да погледнеш назад и да прецениш струвало ли си е да се бориш за 42 инча плазма да речем. Дотук добре. Ами ако живеем 200 години примерно. Около 100-те някъде ще ти е писнало от всички средностатистически глупости, като телевизия, кино, коли, телефони, интернет, секс, пари, къщи, мебели и т.н и т.н., всички неща за които се борим да имаме през реално 20-30-те години активен и осъзнат живот. Те ще са ти писнали. Тогава може би ще осъзнаеш, че тия неща не са си стрували и няма да си ги купуваш, няма да плащаш за тях. След като спреш да плащаш за тях, значи и пари няма да ти трябват. Демек парите стават една шума, едно нищо. Тъй като човек е така устроен, че не може да седи на едно място като саксия, ти пак ще работиш, пак ще правиш това което умееш, и ще изпитваш удоволствие да го правиш, пак ще взимаш заплата, но реално тая заплата няма да те интересува, щото пари не ти трябват. При една такава ситуация вероятно има шанс парите да престанат да бъдат водеща цел в живота на всеки индивид. Тогава може би ще има шанс да се получи работата с комунизма или с някоя подобна на него утопия. Всеки ще си знае работата и няма да има нужда да плащаш за нова кола да речем, а просто ще си я вземеш от завода. Сто на сто в началото, ако това се случи някога, ще е голям хаос. Винаги е имало и ще има алчни хора, винаги е имало и ще има мързеливи хора. Но в крайна сметка може и да се получи някой ден :) Прекалено малко живеем за да стане на този етап :)

За да се достигне до етапа в който парите ще останат само хартия има и друг път - този на свободната енергия. Когато човечеството се отърве от зависимостта към нефта, ядреното гориво, природният газ и т.н. източници на енергия, парите ще се обезценят.

Сега за производството и транспортирането на всеки един продукт се влага енергия. Тази енергия се заплаща, като наскоро удари и рекордни цени. Което и икономическо списание да отвориш, 80 90% от статиите му са свързани с енергията.

 

При появата на един неизчерпаем екологичен източник на енергия, материалните неща от които ще имаме нужда ще може да си ги позволим за максимум 2 3 години, и през останалото време ще работим за кефа от свършената работа, или пък ще се отдадем на заслужена пенсия. С времето освен парите, ще изчезнат и границите м/у държавите, правителствата, религиите, ще се обезсмислят войните и т.н. и т.н.

Интересно ми е, как би изглеждал света днес, ако преди няколко века, вместо джамии, църкви, манастири и др. духовни храмове са се строяли училища и университети ? И вместо хората да са се молели, да са се образовали ?

Link to comment
Share on other sites

За да се достигне до етапа в който парите ще останат само хартия има и друг път - този на свободната енергия. Когато човечеството се отърве от зависимостта към нефта, ядреното гориво, природният газ и т.н. източници на енергия, парите ще се обезценят.

Сега за производството и транспортирането на всеки един продукт се влага енергия. Тази енергия се заплаща, като наскоро удари и рекордни цени. Което и икономическо списание да отвориш, 80 90% от статиите му са свързани с енергията.

 

При появата на един неизчерпаем екологичен източник на енергия, материалните неща от които ще имаме нужда ще може да си ги позволим за максимум 2 3 години, и през останалото време ще работим за кефа от свършената работа, или пък ще се отдадем на заслужена пенсия. С времето освен парите, ще изчезнат и границите м/у държавите, правителствата, религиите, ще се обезсмислят войните и т.н. и т.н.

Интересно ми е, как би изглеждал света днес, ако преди няколко века, вместо джамии, църкви, манастири и др. духовни храмове са се строяли училища и университети ? И вместо хората да са се молели, да са се образовали ?

 

Не съм съгласен изобщо. Логиката ти е погрешна, защото смяташ, че енергията е в основата на всичко, което просто не е вярно. Дори да си представим, че в момента имаме "безплатен" източник на енергия, то пак опираме до производството на милиони други продукти и услуги, а за този процес са необходими пари. Вземи например един интелектуален продукт като една книга да речем. Колко процента от цената на една книга представлява използването на някаква енергия при създаването й? Забравяш и едно от най-важните неща - труда на хората, които създават продукти и услуги, както и цената на други ограничени суровини, за създаването на въпросните продукти и услуги.

Освен това въпросните бленувани източници на енергия като термоядрения синтез може и да са неограничени, което обаче в никакъв случай не означава безплатни. А това е много съществена разлика.

Link to comment
Share on other sites

годфадъре, само за да дразниш ли повтаряш във всяко мнение, че парите са необходимо условие за протичането на процесите по изграждане на блага и услуги? или искрено вярваш в това?

никой никъде не е отрекъл, че днес при така избраната посока за развитие на "западната цивилизация" това твърдение е вярно.

обаче както споменаха по-напред в темата нека се оттървем от подобни условности и да помислим и да си въобразяваме какво би било. нямало начин да накараш човек да работи, освен ако не му плащаш ли? че защо трябва да го караш? няма ли да е по-продуктивно той сам да пожелае? що пък да няма хора, които да са супермайстори в производството на четки за зъби и им доставя вътрешно удоволствие да творят всяка изящна извивка във всеки един свой продукт?

 

но пък нека помислим и в сегашната реалност. и двамата с дядомраз сте програмисти може би. набирате машинен код на изкуствен език по поръчка на клиенти през работното си време, за което ви плащат добре. добри сте в тази работа. кво правите през свободното си време? като се сблъскате с някакъв конкретен дребен софтуерно решим проблем в домашни условия решавате ли си го? или се обаждате на някой колега да ви напише той програмката за отваряне на хладилника например? а ако все пак си я напишете сами какво ще струва тя за вас, освен вложения от вас труд? няма да имате желание да я публикувате под отворен лиценз и ще си я пазите в архивите само за свои хора, на които ще им потрябва подобна програмка, но пък няма да знаят за съществуването й.

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен изобщо. Логиката ти е погрешна, защото смяташ, че енергията е в основата на всичко, което просто не е вярно. Дори да си представим, че в момента имаме "безплатен" източник на енергия, то пак опираме до производството на милиони други продукти и услуги, а за този процес са необходими пари. Вземи например един интелектуален продукт като една книга да речем. Колко процента от цената на една книга представлява използването на някаква енергия при създаването й? Забравяш и едно от най-важните неща - труда на хората, които създават продукти и услуги, както и цената на други ограничени суровини, за създаването на въпросните продукти и услуги.

Освен това въпросните бленувани източници на енергия като термоядрения синтез може и да са неограничени, което обаче в никакъв случай не означава безплатни. А това е много съществена разлика.

Както виждаш, не съм казал нищо за интелектуалният продукт, който при една ера на безплатна енергия, ще е най-скъпото нещо на планетата. Сега и най-големия гений не може да се мери по-благосъстояние с който и да било петролен магнат. Труда на много хора - като лекари, полиция, музиканти спортисти и т.н. няма как да се замени ( макар да има СОТ и роботи извършващи сложни операции ).

Колкото до производството - при една евтина енергия всичко ще се механизира и роботизира, нормално е и продуктите да поевтинеят, защото няма да има значение къде ще се добиват, обработват и продават. Другите ограничени суровини ще се рециклират или ще им се намерят заместители ( например метална руда от Марс :D )

Под свободна и неизчерпаема енергия имах предвид именно безплатна - на която добиването, пренасянето и съхраняването няма да ни коства нищо. Колко процента от един продукт в момента е свързан с петрола ?

Един хляб например - гориво да се засади житото, гориво да го поливаш, гориво да го ожънеш, да го смелиш, омесиш, опечеш транспортираш (житото от полето до силоза до мелницата до фурната в която ще го месят и пекат от нея до Магазина в който ще влезнеш да си го напазаруваш ). Дали ще е ток, нафта бензин, природна газ - всичко си струва пари.

Не казвам, че парите ще изчезнат - просто ще се обезценят дотолкова, че хората да са независими от тях.

Link to comment
Share on other sites

Mobo, разсъжденията ти са твърде повърхностни и изобщо не се напъваш да проумееш основните принципи, които стоят в основата на производството на стоки и услуги. Тук не може изобщо да става въпрос за желанието на даден индивид дали иска да произвежда четки за зъби или компютри. Производството и дистрибуцията на тези продукти и услуги изисква специфични суровини и средства, които да заформят някакъв определен процес и всичко това е свързано с използването на пари. Аз мога да имам огромно желание да произвеждам и да раздавам безплатно компютри, но няма как да го направя без използването на пари. А след като за тяхното производство съм използвал пари, то очевидно трябва да получа и такива при тяхното "раздаване". Това е фундаментален принцип на каквото и да било социално общество, в което съществува обмен на стоки и услуги между индивидите, задоволяващи хиляди нужди, различни от присъщо-физиологичните. Толкова ли е трудно да го разбереш, не знам. :D

 

 

Един хляб например - гориво да се засади житото, гориво да го поливаш, гориво да го ожънеш, да го смелиш, омесиш, опечеш транспортираш (житото от полето до силоза до мелницата до фурната в която ще го месят и пекат от нея до Магазина в който ще влезнеш да си го напазаруваш ). Дали ще е ток, нафта бензин, природна газ - всичко си струва пари.

Не казвам, че парите ще изчезнат - просто ще се обезценят дотолкова, че хората да са независими от тях.

 

 

Добре де, как така реши, че в цената на хляба най-големия компонент е енргията. Няма такова нещо. Всеки продукт си има основен компонент, който определя цената и за хляба това е житото. Жито на Марс очевидно трудно ще можеш да гледаш, затова на този етап с нарастване броя на населението на тази планета, хляба ще поскъпва, независимо колко безплатна е енергията. Освен това безплатната енергия е абсурд. Неограничен източник да - но безплатна, абсурд.

Link to comment
Share on other sites

годфадъре, ако някога успееш да надмогнеш високомерието си може би ще прочетеш, че не отричам и това в момента е така. само дето не съм съгласен, че е фундаментален принцип или пък е необходимо условия за функционирането на всяка социална система.

в отговора ти освен презрението към скромната ми личност, не виждам факти и доказателства защо тези велики процеси, които обсъждаш не могат да протичат без пари. а в историята има много примери, че могат: в робовладелските/крепостническите или първобитно-общинните строеве е било напълно възможно производството на стоки и услуги без наличието на пари.

ако исках да ти вляза в тона, можеше все пак да ти припомня какво означават парите и по-точно банкнотите. те са обещание от държавата, че срещу тази хартийка ти би могъл да получиш някакво количество ценен ресурс (в повечето случаи злато). Разсъжденията ти че обещания от безлични чиновници в една администрация са жизнено необходими за функционирането на дадена държава са меко казано повърхностни.

Link to comment
Share on other sites

Тъй тъй, който не е гледал снимки от духовно извисената индийска действителност да си направи труда да потърси в нета и пак ще си говорим.
Поне снимкова представа имам от Индия и живота там. А ти правиш ли разлика между йога и индиец?
OK, в тази връзка да ви задам на вас двамата следния въпрос. Ами какво ви пречи да живеете като йогите бе? Какво ви пречи да захвърлите и компютри и телефони и четки за зъби и всичко, свързано с цивилизацията и да отидете някъде вдън гори тилилейски да живеете като йогите? Няма нищо по-лесно от това. :lol:
Да си беше направил труда да прочетеш написаното? hint:
Е, не предлагам да постъпим като в "Ще отида в планината" на Контрол, просто така си представям света без парите

Дядомразе, ами то цялата тема си е хипотетична? Какъв е проблема, че ние стигаме до фантазии?

Също така не смятам, че ако се осигурят утре на човека безплатна енергия, машини, които да се занимават със всичката работа, на човека няма да му се налага да работи. Вижте действителността днес? Сравнено със 300 години назад, голяма част от физическата работа на хората е поета от машини, реално би трябвало да не работим толкова. Но го правим. Системата се преустроява именно с тази цел - да има какво да правим, с какво да си изкарваме прехраната.

Godfather, цената на суровината идва от труда по извличането/произвеждането й, както и материалните ресурси като гориво за машините, които се използват в процеса и разходите по тях. Както и за процента, който си заделя всеки търговец по пътя между производителя и крайния клиент. Прав си, че има един затворен цикъл. Учудва ме, че интелигентен човек като теб, демонстрира такава закостенялост. Разбира се, че всичко е хипотетично. Но ако хората, извличащи житото не изискваха пари за труда си, хората поддържащи комбайните не искаха пари за труда си, хората извлекли и произвели горивото за тези комбайни не изискваха пари за труда си, хората, осъществяващи връзката между производител и краен потребител и т.н. по цялата система - да, тогава парите могат да изчезнат.

 

Редакция: Да, това като че ли наистина го има. Godfather, май вече гледа на нас като на някакви плебеи, втора класа хора. От високия трон на успелия в Канада човек... Тъжно е, май преди не беше такъв.

Link to comment
Share on other sites

годфадъре, ако някога успееш да надмогнеш високомерието си може би ще прочетеш, че не отричам и това в момента е така. само дето не съм съгласен, че е фундаментален принцип или пък е необходимо условия за функционирането на всяка социална система.

в отговора ти освен презрението към скромната ми личност, не виждам факти и доказателства защо тези велики процеси, които обсъждаш не могат да протичат без пари. а в историята има много примери, че могат: в робовладелските/крепостническите или първобитно-общинните строеве е било напълно възможно производството на стоки и услуги без наличието на пари.

ако исках да ти вляза в тона, можеше все пак да ти припомня какво означават парите и по-точно банкнотите. те са обещание от държавата, че срещу тази хартийка ти би могъл да получиш някакво количество ценен ресурс (в повечето случаи злато). Разсъжденията ти че обещания от безлични чиновници в една администрация са жизнено необходими за функционирането на дадена държава са меко казано повърхностни.

 

Mobo, хубаво е да се опитваш да нагаждаш историята, ама точно в твоя случай не се получава. Ще ти обясня защо, надявам се този път да се опиташ да разбереш. Парите винаги са присъствали (макар и не явно) още от момента, в който праисторическия човек е проходил на два крака и е започнала да си изработва инструменити, с които да си изкарва прехраната. В един момент тези прачовеци са се сетили, че могат да си разменят както инструментите, така и набрания с тях улов, който им е в повече от това, което могат да изядат. Ето точно тук се появява фундаменталната роля на парите. Те се появяват доста по-късно в явен вид след края на натуралното стопанство. Но дори и в този етап, отделни стоки и суровини са играели ролята на "пари", като солта да речем.

Не знам от какъв зор намеси в случая пък чиновниците. Това, че парите са преминали във всякакви странни форми, някои от които доста измамни изобщо не може да им отмени фундаменталното значение. Нито чиновниците, нито отделните човешки качества като алчност имат някаква връзка с парите. Парите са фундаментален елемент на функционирането на човечеството и нямат никакви човешки качества, нито цвят, нито мирис. Всичко това е във фантазиите на разни отнесени субекти. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Мъка, мъка... същия този човек говори на нас за повърхностен поглед... Айде, аз плебея май трябва да ида в ъгъла, в сенките, където уродливата ми и нечиста натура няма да дразни погледа на Сир...

 

Редакция: Да спра със спама, че сигурно съм вече топ-постър за деня. Не е нужно да си отговарям на тези въпроси, за да дам отговора, а именно, че идеята е неосъществима днес. Това е ясно от самото пускане на темата. Да, отклоних темата, визирайки леката надменност, която струи от постовете ти. Продължавам да я намирам. Не не си правя сутрешни гаргари. Все още смятам, че фундамента, върху който стоят парите в момента са труда и търговията. Фондацията на Азимов е интересна в това отношение. Виж, опитвам се да визирам утопично бъдеще, в което да няма пари. Е, разбира се, доста неща трябва да са се променили спрямо сегашната действителност. Така че е нормално, да ме оборваш с лекота, изваждайки нюанси от днешното общество. Но не това е идеята, нали? За какъв излишък говорим. Ако хората не се нуждаят от подобен механизъм за мотивация, какъвто в момента могат да бъдат само парите, те ще произвеждат колкото е необходимо. Колкото е необходимо на обществото. Било то жито, бетон, стомана, трактори, вафли

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че всичко е хипотетично. Но ако хората, извличащи житото не изискваха пари за труда си, хората поддържащи комбайните не искаха пари за труда си, хората извлекли и произвели горивото за тези комбайни не изискваха пари за труда си, хората, осъществяващи връзката между производител и краен потребител и т.н. по цялата система - да, тогава парите могат да изчезнат.

 

Редакция: Да, това като че ли наистина го има. Godfather, май вече гледа на нас като на някакви плебеи, втора класа хора. От високия трон на успелия в Канада човек... Тъжно е, май преди не беше такъв.

 

Мдам, очевидно ти свършиха разумните доводи или си станал със задника нагоре, та взе и намеси мястото ми на пребиваване, неизвестно защо. Лошо, Седларов, лошо.

Сега се опитай да помислиш малко върху следния проблем. Казваш хората, произвеждащи жито да не искали пари. Ами какъв е смисъла да го произвеждат тогава в излишък ако не получават нещо за него в замяна? Опитай се да отговориш на този въпрос и сам ще намериш значението на парите, освен ако не си решил да си правиш бесмислени сутрешни гаргари.

Link to comment
Share on other sites

Еми , годфадъре , ти си праисторически човек , нали ... защото говориш за онзи период от време .

Ние не сме ли поумнели малко за да намерим по-добър начин да се облагодетелстваме за труда ?

И все ми прочети мойте постове отностно как ще се отлаща работата на човек !

п.п. Има доста забавни мнения на зад в темата за това .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Мдам, очевидно ти свършиха разумните доводи или си станал със задника нагоре, та взе и намеси мястото ми на пребиваване, неизвестно защо. Лошо, Седларов, лошо.

Сега се опитай да помислиш малко върху следния проблем. Казваш хората, произвеждащи жито да не искали пари. Ами какъв е смисъла да го произвеждат тогава в излишък ако не получават нещо за него в замяна? Опитай се да отговориш на този въпрос и сам ще намериш значението на парите, освен ако не си решил да си правиш бесмислени сутрешни гаргари.

това че ти не откриваш смисъл да произвеждаш нещо без да очакваш друго нещо в замяна е основата на икономическото мислене. аз го наричам алчност.

а ако се абстрахираме от наложените в настоещето ограничения от икономиката и парите съответно, защо отричате че е възможно съществуването на хомосапиенса без тях? пречи ви с нещо подобна алтернатива ли? или сте прекалено привързани към придобивките си и не можете да си предсттавите кво би било без тях?

Link to comment
Share on other sites

Парите са начин за оцеляване за много хора .

Аз бях писал какъв ще е начина на отплащане и на дядо мраз му се стори доста забавно , както и на мен де ... все пак го сравнявах с игра .

А , до този въпрос за икономическото мислене .

Докато има и комплекси , ще има жажда за надмощие , отмъщение и какво ли още не , защото човека изпитва нужда да получава нещо в замяна за направената услуга .

Много хора могат да притъпят тези чуства и да намират други начини за да получават нещо за направената от тях услуга .

Някои хора го превъзмогват това чувство с мисълта , че помагат на човек в безизходица .

Докато има хора , които да мисля само за тях , това няма да се случи .

Ако човека е умен колкото го показват по научно-популярните филми това трябваше да го е осъзнал още преди години .

Проблема пак се стига до там , не всички по света искат да помагат за създаването на свят , където те няма да са нищо повече от всички останали , а за де се издигнат , ще трябва да си чупят ръцете от работа .

Впрочем това е един от вариантите , има още много идеи , които са също толкова правилни , но все пак тук се говори за свят без пари .

Това го имаше в някой филм , май Стар трек се казваше .

Никой не е казал , че като няма пари и тогава няма да получаваш нищо за свършеният труд .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Цялата работа е там, че един човек не може сам да си направи всичко. А и нуждата от разнообразие.. Някой от Африка ще му донесе банан, от съседната долина картоф, а той сам може да отгледа ориз или манго (хаха, представям си двете на едно място). И се почва една размяна...

В случая парите се явяват един вид буфер, съглашение за отложена размяна. Пак измишльотина на хората :) Щото мозък им дала природата.

Само дето човек има склонността да се самозабравя до неизвестна степен, (т.е. не е достатъчно умен според моите възгледи), и това съглашение се е изродило във времето до неузнаваемост.

Абе хората са изроди.

Link to comment
Share on other sites

Ето , стигнахме до едно мнение ... затварайте темата вече и да спираме с това .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Продължаваме да спорим за нещо което може да стане единствено след като почнем да общуваме телепатично и всеки да чете мислите на другите за да няма измами, след като мързела спре да съществува, след като се измислят неизчерпаеми източници на енергия и се задоволят всичко насъщни потребности и т.н. и т.н. Всяко друго философстване на темата към настоящия момент просто е неприложимо и би довело до тотален хаос.

 

С други думи - хората в сегашния си вид не могат без парите и както Godfather каза - те са една от предпоставките за развитието на обществото ни колкото и да не ви се иска да е така.

 

Когато хората се превърнат/еволюират в нещо друго от homo sapiens който познаваме от последните няколко века ще изчезнат и парите и още много други неща...

 

lil_stenly, твой ред е да напишеш още едно научно-фантастично разказче за левитиращите мозъци които ще обитават планетата ни след няколко милиона години и които ще фотосинтезират а слънце ще има защото тя ще е по-близо до нашата звезда... :)

 

Мдам, очевидно ти свършиха разумните доводи или си станал със задника нагоре, та взе и намеси мястото ми на пребиваване, неизвестно защо. Лошо, Седларов, лошо.

Сега се опитай да помислиш малко върху следния проблем. Казваш хората, произвеждащи жито да не искали пари. Ами какъв е смисъла да го произвеждат тогава в излишък ако не получават нещо за него в замяна? Опитай се да отговориш на този въпрос и сам ще намериш значението на парите, освен ако не си решил да си правиш бесмислени сутрешни гаргари.

 

Аз откога го повтарям същото но явно говорим на глухото ухо на някои хора...

 

 

това че ти не откриваш смисъл да произвеждаш нещо без да очакваш друго нещо в замяна е основата на икономическото мислене. аз го наричам алчност.

а ако се абстрахираме от наложените в настоещето ограничения от икономиката и парите съответно, защо отричате че е възможно съществуването на хомосапиенса без тях? пречи ви с нещо подобна алтернатива ли? или сте прекалено привързани към придобивките си и не можете да си предсттавите кво би било без тях?

 

mobo, това ЕВЕНТУАЛНО, теоретично, хипотетично и т.н. може и да стане и всеки да си скъсва гъза от бачкане за благото на обществото но е достатъчен един единствен индивид да прецака цялата работа. И за да проработи тази идея трябват не органи за контрол и полиция и т.н а трябва всеки да има самосъзнанието да го прави. Както казах - трябва да станем телепати за да няма измами, трябва мързела да престане да съществува и всеки да работи колкото може, трябва да има излишък от всичко необходимо за да няма дребни пререкания за ресурси и т.н.

 

Говорим за толкова ама толкова далечно бъдеще и всъщност говорим за други същества а не за хората (май взех да се повтарям като че ли)...

 

-------------------------------

 

Абе момчета, в тоя ред на мисли ще изчезнат и курвите бе еййй... Как ще им плащаме??? Или викате те всичките жени са такива, ще трябва само да си поискаш и айдееееееее.......

Link to comment
Share on other sites

Хехе, Djadomraz, ама и вий си знаете вашто :)

 

Всеки разбира добре, че реално нищо няма да се получи, цялата тема е просто една фантазия, защо се палите толкова, не разбирам..

Даже не говорим за някакво бъдеще, макар и далечно, а Единствено хипотетично. Всеки разбира, че в сегашното състояние на съзнанието на хората, не може да има честност и прозрачност, няма как, то е резултат от много фактори.

 

Това не пречи да помечтаем за един идеален свят, в който всеки иска да помага на ближния си. Нали и това по някакъв начин е застъпено в конституцията?!

Че и в Божиите закони, нали сме много вярващи, или всичко е лицемерие и следствието е, че църквите са поредното средство за измама и манипулиране. Ми така е.

 

Според мен мързелът е в основата на ВСИЧКИ злини.

Човек открие ли възможност да експлоатира останалите, ще го направи. И така.

Link to comment
Share on other sites

абе чета си аз тука за някви тъпи хора от едно племе нейде по амазонка, първобитни им викат. та те дори си нямат думи за определяне на количества, освен "малко" и "повече". нямат си дори бройна система. и все пак си живеят. имат си и общество някакво си тяхно, семейства, работа, храна, облекла, инструменти дъри-бъри.

невъзможно, а?

само че сега и тях ще ги образоват. ще им подарят бейзболни шапки, тениски на групи от 80те, едно радио на батерии или може би телевизор. после ще им обяснят колко е хубаво там откъдето идват - големия град с многото бели хора, какви лъскави нещица има там, пък и едни блага, удобства, чудесии.....само пари да имаш.

Link to comment
Share on other sites

абе чета си аз тука за някви тъпи хора от едно племе нейде по амазонка, първобитни им викат. та те дори си нямат думи за определяне на количества, освен "малко" и "повече". нямат си дори бройна система. и все пак си живеят. имат си и общество някакво си тяхно, семейства, работа, храна, облекла, инструменти дъри-бъри.

невъзможно, а?

само че сега и тях ще ги образоват. ще им подарят бейзболни шапки, тениски на групи от 80те, едно радио на батерии или може би телевизор. после ще им обяснят колко е хубаво там откъдето идват - големия град с многото бели хора, какви лъскави нещица има там, пък и едни блага, удобства, чудесии.....само пари да имаш.

 

Дяволска работа! Всичко това е сътворено от дявола и най-вече парите. Ех колко хубаво щяхме да си живеем без пари и без нищо друго. Добре си е в пещерата - запалиш огън - става топло, вълците бягат, кеф отвсякъде. За какво са ти компютри, момпютри и прочее щуротии, нали всичко което ти е нужно за да живееш е чист въздух, вода и нещо да хапнеш чат пат, пък ако успееш и да е*неш нещо - още по-добре... Идилия просто...

Link to comment
Share on other sites

Дяволска работа! Всичко това е сътворено от дявола и най-вече парите. Ех колко хубаво щяхме да си живеем без пари и без нищо друго. Добре си е в пещерата - запалиш огън - става топло, вълците бягат, кеф отвсякъде. За какво са ти компютри, момпютри и прочее щуротии, нали всичко което ти е нужно за да живееш е чист въздух, вода и нещо да хапнеш чат пат, пък ако успееш и да е*неш нещо - още по-добре... Идилия просто...

мне. къде по-разумно е сам да избереш да работиш като роб в замяна на хартийки, които пък да трампиш за исканите от теб и така необходими ти придобивки, без които не би могъл да живееш (особено ако се поддаваш на реклами, но това е една друга тема). никой нормален човек не би могъл. а всички хора са нормални или ако не са, трябва да станат.

толкова по-смислено е така. парите са чудесно нещо, нали? и жизненонеобходимо, щото без тях не би могъл да имаш по-сложни цели в живота от "да пийнеш, хапнеш и ебнеш", понеже ти не би могъл.

мдамм. смислено е много. и изобщо не е ограничено.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, така и не ми стана ясно в твоята утопия при което всички работят кой колкото може как ще се реши проблема ако някого вземе че го домързи - ей тъй просто днес не му се бачка. И след като не е длъжен явно няма и да го направи. Също така собственост ще има ли? Не би трябвало след като правейки нещо не получаваш нищо в замяна (пари/злато/нещо друго)? Или стигаме до "издигането" което вече знаем че е в основата на всеки вид корупция...

 

Та как предлагаш да живеем според теб? Хайде обясни на нас тъпите и ограничените в твоята утопична идеална страна където няма пари какво ще има и как ще е организирано всичко.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...