Jump to content
BulForum.com

Да премахнем парите


Recommended Posts

Напоследък ми се върти в главата, дали е възможно да се премахнат парите и да се живее без тях. Заради шибаните кинти хората изпадат в ситуации, които водят дори и до фатални последици ,както знаете.Интересно какви ли ще са последствията, някои хора биха се побъркали дори в едно такова общество в , което ги няма въпросните хартии.Ще изникнат въпроси също от рода на "За какво да правя нещо и какъв ще ми е стимула?" Някои ще кажат ,че тоя е луд или утопист, но истина е , че с течение на времето някои утописти са писали нещо за ,което днес е реалност.Имаше един лозунг, който гласеше, че "Който каквото и да ти говори, да знаеш че става дума за пари" ама на мен нещо не ме кефи тази зависимост .Какво е вашето мнение по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply
Сигнал - Липсваш ми

 

До ся гледах някакво предаване за Сигнал - интервюта, изяви и т.н. Така хубаво ме подсетиха за техните песни, че сега не мога да не си ги слушам :)

Викаш да се върнем към натуралното стопанство а - да си разменяме стоки.Идиля :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не става, брат :) Да получавам прегръдки от клиенти срещу проекти...мерси :)

А пък и какви убийства и кражби ще стават не е истина :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Не става, брат :) Да получавам прегръдки от клиенти срещу проекти...мерси :)

Нямам нищо против мнението ти ,но само да те питам , тези проекти в името на какво ги правиш, заради клиентите , заради самите проекти или заради хартиите ,които ще ти дадат за тях ?

Link to comment
Share on other sites

Е аз това от колко време го мисля! Парите са измислица, ако искаш да ти свърша нещо, донеси едно живо прасе или 3 кокошки и ще говорим :D

Link to comment
Share on other sites

Напоследък ми се върти в главата, дали е възможно да се премахнат парите и да се живее без тях. Заради шибаните кинти хората изпадат в ситуации, които водят дори и до фатални последици ,както знаете.Интересно какви ли ще са последствията, някои хора биха се побъркали дори в едно такова общество в , което ги няма въпросните хартии.Ще изникнат въпроси също от рода на "За какво да правя нещо и какъв ще ми е стимула?" Някои ще кажат ,че тоя е луд или утопист, но истина е , че с течение на времето някои утописти са писали нещо за ,което днес е реалност.Имаше един лозунг, който гласеше, че "Който каквото и да ти говори, да знаеш че става дума за пари" ама на мен нещо не ме кефи тази зависимост .Какво е вашето мнение по въпроса?

Тва дето си го мислиш са си го мислели хората вече преди теб, това е била идеята на комунизма. И не, не е възможно, доказателстото е провала на комунизма като реализация на идеята.

Link to comment
Share on other sites

Тва дето си го мислиш са си го мислели хората вече преди теб, това е била идеята на комунизма. И не, не е възможно, доказателстото е провала на комунизма като реализация на идеята.

Не съм много съгласен, комунизма не е съществувал и не е бил постигнат ,за да твърдиш че се е провалил.

Link to comment
Share on other sites

А как да се постигне комунизмът като хората не са пораснали за такова нещо и никога няма да пораснат. Духовно имам предвид :) Трябва да живеят по 300-400 години да речем, че да стане тая работа :) Загубена кауза :)

Link to comment
Share on other sites

А как да се постигне комунизмът като хората не са пораснали за такова нещо и никога няма да пораснат. Духовно имам предвид :) Трябва да живеят по 300-400 години да речем, че да стане тая работа :) Загубена кауза :)

Аз знам ,че ти ще ме разбереш какво искам да кажа.

Четох, че борбата със спина е към финала си, но свършили кинтите и проекта бил замразен, това е една от причините да напиша тази тема и да си зададем въпроса "За какво правим всичко ,което умеем?"

Link to comment
Share on other sites

А как да се постигне комунизмът като хората не са пораснали за такова нещо и никога няма да пораснат. Духовно имам предвид :) Трябва да живеят по 300-400 години да речем, че да стане тая работа :) Загубена кауза :)

 

И 10000 години да минат пак няма да стане... В природата на човека е да е алчен! Малко или много, всеки е алчен за пари и власт, това и е нелечима болест :)

 

@PROSTAKA премахвайки парите, значи едва ли не да се върнем в първобтино общинния строй, човечеството е достигнало етап на развитие при което те са му необходими още преди хиляди години... Не утопия а абсурд бих нарекъл твоята идея... :)

Link to comment
Share on other sites

@PROSTAKA премахвайки парите, значи едва ли не да се върнем в първобтино общинния строй, човечеството е достигнало етап на развитие при което те са му необходими още преди хиляди години... Не утопия а абсурд бих нарекъл твоята идея... :)

Древногръцкия философ Демокрит, който пръв е измислил демокрацията е предсказал нейните недостатъци а също така, че и тя ще рухне.Факт е ,че досега се е сбъднало казаното от него.

Link to comment
Share on other sites

Древногръцкия философ Демокрит, който пръв е измислил демокрацията е предсказал нейните недостатъци а също така, че и тя ще рухне.Факт е ,че досега се е сбъднало казаното от него.
Демокрацията също не е постигната в пълния си истински смисъл: Диктатура на мнозинството при пълноправие на малцинствата...
Link to comment
Share on other sites

Аз знам ,че ти ще ме разбереш какво искам да кажа.

Четох, че борбата със спина е към финала си, но свършили кинтите и проекта бил замразен, това е една от причините да напиша тази тема и да си зададем въпроса "За какво правим всичко ,което умеем?"

 

Реално погледнато го правим за да изживеем годините които ни се полагат и да оставим поколение след себе си. Това си е природен закон и няма мърдане от него. Едно време са ходили да ловят животни за да се хранят, ние сега работим за пари за да си купим храна за да се храним и за да живеем. После оставяме поколението, одъртяваме и умираме. Живота в момента ни е двойно по-дълъг от живота преди векове. Но е достатъчно къс за да сме увлечени в тая борба всеки ден и да забравяме, че реално основната ни функция е да се възпроизвеждаме поколение след поколение. Живееш грубо 70-75-80 години, като реално на стари години можеш да погледнеш назад и да прецениш струвало ли си е да се бориш за 42 инча плазма да речем. Дотук добре. Ами ако живеем 200 години примерно. Около 100-те някъде ще ти е писнало от всички средностатистически глупости, като телевизия, кино, коли, телефони, интернет, секс, пари, къщи, мебели и т.н и т.н., всички неща за които се борим да имаме през реално 20-30-те години активен и осъзнат живот. Те ще са ти писнали. Тогава може би ще осъзнаеш, че тия неща не са си стрували и няма да си ги купуваш, няма да плащаш за тях. След като спреш да плащаш за тях, значи и пари няма да ти трябват. Демек парите стават една шума, едно нищо. Тъй като човек е така устроен, че не може да седи на едно място като саксия, ти пак ще работиш, пак ще правиш това което умееш, и ще изпитваш удоволствие да го правиш, пак ще взимаш заплата, но реално тая заплата няма да те интересува, щото пари не ти трябват. При една такава ситуация вероятно има шанс парите да престанат да бъдат водеща цел в живота на всеки индивид. Тогава може би ще има шанс да се получи работата с комунизма или с някоя подобна на него утопия. Всеки ще си знае работата и няма да има нужда да плащаш за нова кола да речем, а просто ще си я вземеш от завода. Сто на сто в началото, ако това се случи някога, ще е голям хаос. Винаги е имало и ще има алчни хора, винаги е имало и ще има мързеливи хора. Но в крайна сметка може и да се получи някой ден :) Прекалено малко живеем за да стане на този етап :)

Link to comment
Share on other sites

На кратко. Кой би правил каквото и да е ако в замяна не получи нещо, с което да може да взема каквото желае? От къде ще дойде стимулът за развитие и прекарване на часове поред в безсъни нощи за да свършиш нещо за което ще получиш една усмивка?

Link to comment
Share on other sites

разменна монета трябва да има - просто сме малко по напред от времето, в което са се оправяли с бартери. как без разменна монета ще си смени собственика една къща с двор примерно, някой може да каже - ми срещу друга къща. ок, ами ако иска да тръгне на околосветско примерно и къщата не му трябва, а му трябва ядене и тем подобни по пътя. как става тогава номера?

от разменна монета има нужда, няма нужда от монопола и далаверите, царящи почти навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

Ако бяхме в първобитното общество да, но сега съществуват занаяти, които реално не произвеждат продукт, напримерпсихоаналитика с какво произвежда? Парии трябва да има, защото те са универсално средство, което ти разменяш за нещо друго, дали ще са хартия, злато, листа и т.н. Разменната търговия не е просъществувала, тъй като нямаш единицата, базата, която да казва, това струва толкова. Без пари живота ще е доста по-труден, според мен парите останаха единственото нещо, пред което всички сме равни.

Link to comment
Share on other sites

...парите останаха единственото нещо, пред което всички сме равни.

Единственото нещо,пред което сме равни е смърта...не парите,без тях на много места по света хора оцеляват и живеят някак си ;-)

Link to comment
Share on other sites

Единственото нещо,пред което сме равни е смърта...не парите,без тях на много места по света хора оцеляват и живеят някак си ;-)

 

отивай на това МЯСТО и ПРЕЖИВЯВАЙ...всички се изкарахте големи мислители, идеалисти и тем подобни, а накрая ще се окаже, че сте най големите материалисти :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Абе мравките как живеят - всяка се грижи за общото благо. Едни са работници други войници, царицата си бара.. Ама не се оплакват, всички са "щастливи" там където са. При хората за да стане това, за да може примерно, Гошо да е щастлив, че работи на гомнишарката в жегата и да не се оплаква, а пък аз да съм примерно оператор в компютърна зала с климатик, трябва да им се отнеме възможността да мислят. :)

Link to comment
Share on other sites

отивай на това МЯСТО и ПРЕЖИВЯВАЙ...всички се изкарахте големи мислители, идеалисти и тем подобни, а накрая ще се окаже, че сте най големите материалисти :laughing:

Айде да не ми казваш кво да правя и къде да ходя...ако ти е трудно мисленето си е изцяло твой проблем...И прочети хубаво какво съм написал,никъде не съм казал, че аз съм за премахване на парите като средство за разплащане...

Link to comment
Share on other sites

Не мога да повярвам, че подобно нещо въобще се дискутира.

Не са парите проблема - те са чудесно нещо.

А това че хората са алчни - дали ще е за пари или за прасета или камъчета, все едно...

Link to comment
Share on other sites

Нямам нищо против мнението ти ,но само да те питам , тези проекти в името на какво ги правиш, заради клиентите , заради самите проекти или заради хартиите ,които ще ти дадат за тях ?

Главно, заради хартиите, които ще ми дадат за тях :)

Това са си хартии, без които трудно се живее :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Аз знам ,че ти ще ме разбереш какво искам да кажа.

Четох, че борбата със спина е към финала си, но свършили кинтите и проекта бил замразен, това е една от причините да напиша тази тема и да си зададем въпроса "За какво правим всичко ,което умеем?"

 

Дрън дрън. Разликата между това нещо да е към финала си и да е съвсем готово е огромна. Ти би ли си купил кола, която е ПОЧТИ направена? И докога би продължил да наливаш пари в нещо което ужким е почти готово но не съвсем. Ако тези на които плащаш ти кажат - ами близо сме но не можем да кажем още колко? Година, две, три... пет... може би десет?

 

И подобни истории с "почти" вече сме им свикнали. Ако вярваш на всичко - купи си вестник Психо или Феномен (не знам има ли ги още точно тези 2та но гаранция има някакви подобни с истории за отвличания на извънземни и хора виждащи микроби с просто око). Защо се връзваш на подобни щуротии изобщо? Най-фрапиращия случай на подобна бездънна яма за пари беше програмата SETI. Явно не му е дошло времето и не е напреднала науката достатъчно за някои неща. Ще мине време и ще станат работите, дотогава колкото и да се напъваме... Ето замисли се - един компютър преди 7-8 години каква изчислителна мощ имаше, и колко има една видеокарта в момента? То някои от по-старите суперкомпютри са значително по-бавни от 8800-то :)

Link to comment
Share on other sites

Напоследък ми се върти в главата, дали е възможно да се премахнат парите...Какво е вашето мнение по въпроса?

 

Бе сигурно може. Представи се обаче, че ей сега, изведнъж парите изчезнат. Като огладнееш к'во правиш? :confused

(съмнявам се, че си гледаш домати на терасата)

 

Иначе ме радва, че идеалистите не са се свършили в БГ.

Link to comment
Share on other sites

Иначе ме радва, че идеалистите не са се свършили в БГ.

 

За идеалисти или за наивни глупаци говорим? Парите може да изчезнат чак СЛЕД като изчезне мързела. Малко ме съмнява обаче последното да се случи...

 

Дай ми един добър отговор на въпроса ЗАЩО аз, иванчо и петканчо ще ядем по равно след като аз и иванчо примерно работим здраво а петканчо по цял ден си клати дядовия и го мързи да гледа? Или идеята е - ядеш каквото си хванеш или отгледаш ... и се връщаме към разменянето на 1 кокошка за 2 кила домати? Ебаси идеализма...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...