Jump to content
BulForum.com

Да премахнем парите


Recommended Posts

Не мога да повярвам, че подобно нещо въобще се дискутира.

Не са парите проблема - те са чудесно нещо.

А това че хората са алчни - дали ще е за пари или за прасета или камъчета, все едно...

Изненадвам себе си, но съм напълно съгласен с казаното.

Докато съществува човешката алчност и завистта - унифицираната разменна единица е необходимост. Чудесен пример е даден от djadomraz. Според мен обаче, в случая по-определяща е завистта.

 

Докато поставяме на първо място собствените си интереси, докато има деление на аз, моите хора, ония и ония гадните, докато чувството за отговорност към останалите трябва налага, понякога силово - винаги ще съществува неравнопоставеност.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply
Изненадвам себе си, но съм напълно съгласен с казаното.

Докато съществува човешката алчност и завистта - унифицираната разменна единица е необходимост. Чудесен пример е даден от djadomraz. Според мен обаче, в случая по-определяща е завистта.

 

Докато поставяме на първо място собствените си интереси, докато има деление на аз, моите хора, ония и ония гадните, докато чувството за отговорност към останалите трябва налага, понякога силово - винаги ще съществува неравнопоставеност.

 

Това изобщо не е вярно. Нито завистта, нито алчността са причина за съшествуването на парите. Чудя се как може да ви идват подобни мисли в главата? Парите съществуват, защото хората са социални същества и живеят в съответни общества на себеподобни. Ако всяко човешко същество можеше да живее по някакъв начин самостоятелно от всички останали, тогава нямаше да има никаква нужда от пари, както и от много други неща. Всичко останало са глупости на търкалета в стил светлото комунистическо бъдеще. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Как пък никой от блестящите мозъци в тая тема не стопли, че обсъждаме варианта чисто хипотетично. Не мога да разбера що е толкова трудно да се помисли първо преди да се пише. Ясно е на първолаците даже, че тая работа не може да стане, значи остава да си представиме как евентуално някога, някъде си може да стане. Който няма въображение или смислено мнение по въпроса, без да обяснява на останалите колко са глупави, няма нужда да се изказва.

Link to comment
Share on other sites

Чета глупави коментари тук .

Пак не сте гледали документални филми и много говорите по остаряла тема .

Погледнете от високо на нещата (вие сте птица или бог) и кажете какво мислите по въпроса .

п.п. Много хитри хора се навъдиха ... поста ми изглежда леко нападателен .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Чета глупави коментари тук .

Пак не сте гледали документални филми и много говорите по остаряла тема .

Погледнете от високо на нещата (вие сте птица или бог) и кажете какво мислите по въпроса .

п.п. Много хитри хора се навъдиха ... поста ми изглежда леко нападателен .

:laughing:

 

:lol: :beerchug

 

Именно. Ако ще си говорим на теория след като е ясно че са пълни глупости и няма да стане идните 1000-2000 години що тогава не почнем и да теоретизираме след няколко стотин хиляди години какво ще стане когато на хората ни закърнеят краката но ни поникнат по още 4 пръста на всяка ръка и почнем да общуваме телепатично. Тъй де - чисто хипотетично може пък и да стане. Дали пък да не направя тема по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

Докато съществува човешката алчност и завистта - унифицираната разменна единица е необходимост.

 

Жалко, че само звучи добре, защото са пълни глупости. Като от устата на древногръцки философ.

 

Парите са създадени защото са икономически по-ефективен начин за разплащане.

Link to comment
Share on other sites

Парите са нужни и не трябва да се премахват , с какво ще си купя баничка сутрин за закуска , ох забравих ве , те ми ги носят безплатно , аре махайте парите .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ужас, във форума ни има постови критици. Сюрбилюк народ се юрна да интерпретира поетичната душа на твореца, да обяснява какво иска да каже човек с този и онзи си пост. Преразкази с елементи на "разсъждение"...

Link to comment
Share on other sites

Парите са нужни и не трябва да се премахват , с какво ще си купя баничка сутрин за закуска , ох забравих ве , те ми ги носят безплатно , аре махайте парите .

:laughing:

...и като ги махнете, давайте ги на мен...аз ще си ги колекционирам. :bgrin:

 

Между другото както вече масово са навлезнали електронните карти и преводи, нищо чудно в обозримо бъдеще терминът "пари" да бъде заменен с "кредити" или "точки" и парите наистина да ги виждаме само в музеите. Не, че ще има голяма разлика между "кредити" и "пари"...

Link to comment
Share on other sites

И ще си купуваш баничка с карта от банкомат или нещо от сорта .

А , не благодаря за идеята (дроппед) хех .

Представете си гледката: Ставате сутрин и се оглеждате от леглото към прозореца на блока , всичко вън е в мъгла и се виждат леки лъчи светлина .

Обличате се и отивате да се измиете или се телепортирате до мивката , де да знам .

Щтракате с пръст ако слушате чалга , иначе пляскате с ръце като някой фен в кръчка на 5 чашка за да потече вода .

След това дори не си мърдате пръста , а само си забивате мултифункционалната и модерна четка в устата и тя ви трие език , зъби , мъби , череп и сте като нов .

Отивате пред блока и вече ви чака служебната автоматизирана , роботизира и супер още какво си със зирана кола в която вие само се возите без да има шофьор .

Колата спира пред друг блок и вие слизате от нея , после влизате в един вход където се правят банички .

Пъхате картата в една машинка наподобяваща банкомат и изписвате "1 баничка МОЛЯ" и в този момента до плота от ляво ви изкача баничка с хартийка за да не се цапате .

После се чува красив женски глас от машината с холограма на красива жена , пекарка , който ви пита очтиво дали ще искате айрянче или бозичка към баничката .

Вие си взимате шишенце бозичка в картонена кутийка , която се преработва след използването за да не замърсявате природата .

Качвате се в колата , където има табличка за да си оставите закуската и хладилна чантичка близо до нея за сутришните напитки за да може да се разхладите когато поискате .

Колата потегля към мястото където работите , а вие си закусвате през това време .

Вие обаче разбирате , че сте забравили служебната си карта в дома ви и тогава започвате да се притеснявате , че дори и да се върнете за нея , няма да стигнете на време за работата .

Тогава се сещате , че може да разчитате на най-добрият си приятел , кучето , което може да контактува с вас чрез устройството , което унгарците в далечното минало 2008 година са разработвали .

След като сте обучили кучето , че това е карта , защото дори и с това устройство вие може да контактувате с него на малко по-примитивен език и то не може да разбира за какво става въпрос , тогава то удря един спринт и в близките 5 минути вие го гледате как тича до колата .

Това е така защото учените са модифицирали кучетата и са създали порода , която е пълно коепие на нормално куче , но с по-големи характеристики във всички аспекти от физическа гледна точка .

То ви дава картата и вие продължавате към работата .

Край на първа част .

Историята е забавна и ще е интересно да се види такова нещо , но неща да имам такъв живот , притиснат от всякакви улеснения и да не ми сля за нищо , освен за работа или нещо от сорта .

Все пак слушаме как всеки ден се разработва нещо , което да улесни хората .

За някой хора парите са стимул , защото те му предоставят възможност той да е по-добре от някой други , което създава мисълта за леко надмощие над останалите , а това е естествено , все пак човека е животно и всеки се бори да покаже , че е по-силен от другия .

Защо да маха парите , като това в момента е най-лесният начин да покажеш власт и да смажеш някой само с това .

Много от хората не осъзнават , че това е само една малка причина за малка част от населението , но има още много такива , а за другите , тази причина е достатъчна да не се махат пари .

Изчетете ми поста , посмейте са малко и престанете да задълбавате с такива теми , когато няма какво да правите , а намерете нещо интересно , което да ви отбие мерака за расъздение над тези въпроси .

Няма нужда да мислете над това толкова много , че да карате и другите да обсъждат темата .

Пуснете си музика и погледнете за нещо интересно в интернет за четене .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Пич! Веднага си редактирай горния пост и изтрий съдържанието му - според правилата, той автоматично става собственост на форума, демек губиш авторски права! Трий и моментално тичай към най-близката издателска къща! Такова гениално научно-фантастично произведение слага в джоба си всичките псевдо-гиганти като Азимов, Стругацки, Лем, Ефремов, Саймък, Шекли, Бредбъри, Симънс и другите му там самозванци... Чакам да издадеш и ще се редя на опашка за екземпляр с автограф!

Link to comment
Share on other sites

Значи все пак си го прочел , хах , успокой се малко , ще се издаде форумна книга на тази тема ... базирана върху идеите и под формата на сценарий за филм (комедия/трилър/фантастика/екшън/ужаси) и целия форум ще направи пари .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

...

Парите съществуват, защото хората са социални същества и живеят в съответни общества на себеподобни. ...

И вълците, и патките, и крокодилите са 'социални' и не живеят сами , а най-малкото в глутници. Но при тях нещо не съм видял досега да си раменят хартии или друго 'изкуствено' средство. Може би защото ще е малко трудно с уста да го правят, а ние поне имаме по две ръце, с едната над масата, с другата 'под масата'..

Хората щото са по-умни и мързеливи, и далновидни ли що ли...

Ролята на парите като Оценка на труда, е пълна илюзия. Не ми се дават многобройни примери в подкрепа на това.

Според мен в тази тема има дълбок смисъл, но и на мен в момента не ми се мисли.

Link to comment
Share on other sites

Толкова дълбок е , че чак се губи някъде .

Вие сега искате да си създадете изкуствен свят във въображението ви и да видите какво е без пари .

Не става така ... никой не може да ти каже точно каква е целта , въпреки от факта , че хората са интелигентни същества и би трябвало да разберат кога едно нещо става излишно и да продължат на пред към точно определени цели на развитие или поне така трябва да се направи .

Хората нито имат цели на развитие , нито естествен подбор , защото се губи някъде към западането на човека , нито нищо с което да кажем , че ще се развием като вид .

Ако застана пред влак с цел да накарам машиниста да спре , мога и да успея , но ако просто изкоча пред влака без цел и идея изобщо защо го правя и какво ще е последствието от това , сигурно ще ми събират частите след това .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

lil_stenly, ти май се омота в опитите си да изречеш сентенцията на деня :bgrin:

Например противоречиш си, хората хем са интелигентни същества (от което явно правиш заключение, че би трябвало да разберат кога едно нещо става излишно), а на следващия ред "Хората нито имат цели на развитие, нито цели на развитие, нито етствен подбор и т.н.", т.е. излиза, че не са интелигентни.

Да, тук си прав, не са. Някои са. Повечето не са. Повечето са слуги на другите. В прекия смисъл, дори без да осъзнават.

 

Тя темата по презумпция е точно такава - във въображението, много ясно. И точно така става, хората мечтаят. Всеки мечтае, и има въображение. Това не пречи да се намери още една тема за въображение в лицето на тази тема :) .

 

Аз лично не схванах примера с влака и парчетата от теб, които ще събират, с парите :) .

Link to comment
Share on other sites

Пропуснал съм едно "УЖ ТРЯБВА ДА СА" , но както и да е ... хехехе .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

tedy, хем си прав хем за някои неща не съм съгласен. Прав си за това че за едно и също нещо някой може да плати доста повече от друг и че за свършването на една и съща работа някой може да вземе повече пари от друг. Отделно е кой как ще я свърши, но даже едно към едно да свърши единия и другия пак може да има разлика в заплащането. Точно това е пазарната икономика - ако ти отърва - плащаш, ако можеш - взимаш. Другата алтернатива е цените да се диктуват неясно откъде, или иначе казано - комунизъм. Така от страната на възможностите се пренасяш в страната на задълженията (съответно план за петилетката, нормативи и прочее) а това знаем докъде води - след като никой не ни дава нищо повече от потупване по рамото защо пък трябва да си даваме зор вместо да си клатим краката и да си пием кафето спокойно - тя службата си върви...

 

lil_stenly - ако ще спираш влака гледай да застанеш малко по-отдалече че машиниста ако е на 2-3 бири може и да не хване правилния лост и ще ти се наложи доста бързо да се затичаш ... освен ако не разполагаш с някакви супер сили за да спреш влака с голи ръце или с поглед само :)

Link to comment
Share on other sites

Ех , де да разполагах .

Имах на предвид , че ако имам цел и се стремя да направя нещо , имам по-голяма възможност да успея , но ако просто изкоча пред нещата без идея защо го правя е голям шанса да не успея да направя абсолютно нищо в последствие .

За този влак става въпрос .

п.п. Тук идва бюря , но дано да заобиколи , защото тези от екк като спрът интернета и пак до утре няма да имам , то стига тока да спре ... тези пък от евн го спират като отмине бурята .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

самото ви разсъждение че за труда ви трябва да се плаща (още по-забавен е вечния спор по какви нормативи да се плаща) обезсмисля желанието за премахване на паричните средства. Няма пари, няма да се плаща, няма икономически съображения, няма необходимости, задължения и прочие. просто е.

ако работиш качествено печелиш уважението на околните, съответно дали пък не би могъл да получиш даром някое плодче от тях примерно, без пък те да очакват да им свършиш някаква работа за което? ей така всички да работите за кеф и хората да се кефят като подаряват квото пожелаят на когото изберат. утопия.

Link to comment
Share on other sites

И съответно всеки ще си пази хубавото за себе си а на сульо и пульо ще дава гнилите ябълки и други ненужни нему боклуци защото ако успееш покрай уважението и т.н. да дадеш една добра причина аз да дам на теб хубавите ябълки вместо сам да си ги изям или да ги дам на хлапето си, ще е супер :)

 

Както вече казах - това с парите може и да стане малко след като хората се излекуват от мързел.

Link to comment
Share on other sites

не от мързел. от себичност.

актът на подаряване може да бъде удоволствие и без приемника да ти е роднина. кажи ми една добра причина да не е. нали говорим хипотетично. без условности.

както ти избираш ябълките, така на теб ще ти избират тухлите, с които ще ти строят къщата. примерно. ако някога някак си по-голямата част от хората започнат да мислят за всички останали като за "свои хора", ще имаме сериозен шанс да си подобрим значително качеството на живот.

Link to comment
Share on other sites

Вие продължавате да гледате в тази тема какво ще бъде без пари .

Ще ви кажа , фантастиката е знаете , където дават една раса да се развива и всеки индивид да работи заради благото и прогреса на собствената си раса , но това тук вече няма как да стане .

Хората са прекалено глупави за да работят без пари или поне това ще е тяхна мисъл "кой ще е този да работи за без пари" ... и накрая една раса си заминава без никакъв напредък години подред .

Вече тази мисъл се е сляла с хората и трудно може да се отдели , но мисля едно нещо в момента , че ако много от правителствата на държавите махнат парите и остановят нови закони хората ще ги последват .

Това пак е глупаво , защото не са се сетили преди това , а когато им го кажа , тогава ще го направят .

Значи , във всички случай се стига до извода , с хора без акъл и златна държава да им дадеш , ще е превърнат в изгнило дърво .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

не от мързел. от себичност.

актът на подаряване може да бъде удоволствие и без приемника да ти е роднина. кажи ми една добра причина да не е. нали говорим хипотетично. без условности.

както ти избираш ябълките, така на теб ще ти избират тухлите, с които ще ти строят къщата. примерно. ако някога някак си по-голямата част от хората започнат да мислят за всички останали като за "свои хора", ще имаме сериозен шанс да си подобрим значително качеството на живот.

 

Тия за които говориш благодарение на естествения подбор отдавна изчезнаха от лицето на земята. Да случва се нещо подобно но примерно баща на син. Или на приятел. Ей така на първия срещнат - пълен абсурд. Да може да стане ако имаме неизчерпаеми ресурси, тогава дали ще дадеш на някой нещо което и без това не можеш да го използваш и ти е все едно - да, но ако нещо недостига тогава се включва собственическото чувство (да не кажа инстинкта за самосъхранение) и вместо да тръгнеш да раздаваш за едното "благодаря" а после да ходиш гладен ще предпочетеш да си го оставиш за себе си. Ей от тука тръгва цялата разлика. Колкото и да е странно хората работят задружно когато трябва, когато обаче не трябва не са чак толкова сплотен и задружен колектив (то и няма логика) нито някой е чак такъв идеалист да раздава плодовете от труда си на другите просто ей тъй за густо (освен ако не е сериозно фиркан)

Link to comment
Share on other sites

lil, една раса да се развива без пари - т'ва си е чийтърство :] И ш'та баннат ;)

 

Така, да анализираме. Значи според писанията ни, парите ги има заради мързела, себичността, алчността, завистта и последния участник - глупостта. Предлагам да ги премахнем, да видим дали и парите ще изчезнат. Веднага ли да почвам, или да ви изчакам и вие да се включите?

 

Май прекалено се забихме в ипотетични спорове. Май не са много хората, доловили идеята на Васко. Никак не твърдя, че съм сред тях...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...