Jump to content
BulForum.com

Да премахнем парите


Recommended Posts

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Godфather, не си много прав, не това дали моят труд е достатъчно оценен е основната движеща мисъл в моите разсъждения.

Не си схванал добре писанията ми. Но явно наистина май гледаш на света вече от малко по-друг ъгъл от нас.

Като вървя по улицата и гледам страшната несправедливост, не мога да не се ядосвам до крайна степен.

Нашите родители, които броят жълтите стотинки и се чудят хляб ли да вземат, или олио, като последното е вече непосилно, и от друга страна мазната мутра в Мерцедеса, който знае единствено как да смуче по силови методи тоя народ!

Това ли е целта на парите?!

Викаш стига ти да имаш достъп до самата система.. Значи и на малкото си доволен защото толкова ти е отпуснато от изгнилата система.. Мдобре.

Иначе си прав, наистина няма друга измислена система за "оценка" на услуги, продукти, труд, но то просто има ли друга система..

Djadomraz - находчивост, връзки... добре, с други думи шуробаджанащина, тарикатлък. Само дето нито едното, нито другото има пряка връзка със създаваните блага, а по-скоро принципът е отново за силните и слабите (в какъвто и смисъл да говорим).

Че тия мазните "бизнесмени" (да говорим за родните такива) всичките да не би честно и напълно законно да са придобили парите си. Come on. Че те цели закони изковаха с точната и ясна цел, която всички знаем. Остава въпроса тия смешни закони и правила законни ли са според моралните принципи и конституцията. Не ми се рови, но по едно време имаше смешен брой такива, които откровено бяха в разрез с Конституцията даже.

Пълна анархия и беззаконие, корупция и всичко. Да припомням ли за скоршните статистики с отвличанията и откупите, и как им дават на 3-4 души по 1 година и смешна сума 'глоба'.

Никой не говори да се върне бай-Тошовия комунизъм, който също е гнил и даже не е комунизъм.

Светът може да съществува и с парите, но в едно съвсем друго измерение, отново идеализирано. Но хората за хора със първичните си недостатъци, и никакъв строй не може да просъществува достатъчно дълго, че да се развие до степен, в която такава тема не би имала почва.

Равенство не може да има, но то нашето в световен мащаб е толкова изродено, че вече виждаме какви сътресения стават в икономиките последните години, от неправилно боравене с пари (американската криза примерно) и т.н.

 

Ай че и аз взех да се ядосвам ии....

Пак стигаме до същото, което дъвчем толкова страници дотук. :ph34r:

 

За съжаление, по света има доста малко примери за наистина свободни пазари и проблемите идват именно от това.

Е, и аз не мога да не се съглася с това, като следствие от доста от нещата, които наспамих.

Може би съм прекалено чувствителен, но в страна като нашата НЯМА как да не си черноглед ако си с виждания като моите.

Link to comment
Share on other sites

И аз се ядосвам, обаче идеята на такива като Теди очевидно се базира на факта, че се чувстват безкрайно ощетени от оценката на труда си. Е, аз също никога не съм бил съгласен с оценката на труда си. Дори и в момента, когато този труд е оценен многократно повече, пак не съм съгласен. Това обаче не ми дава правото да искам еднакво оценяване на принципа за всички по малко. Още по-малко пък ми идва на ум да обвинявам капиталовите пазари за недооценената си работа. За мен е достатъчно да имам равен достъп до самата система. До този момент човечествето не е измислило по-добър начин за оценката на труд, продукт или услуга от свободния пазар за добро или за лошо. И колкото по-свободен е един пазар - толкова по-добре. За съжаление, по света има доста малко примери за наистина свободни пазари и проблемите идват именно от това.

 

Това с оценката винаги и навсякъде е така. Хубавото в цялата работа е коментара на един мой приятел с който работехме заедно за една американска фирма и след поредните щуротии които трябваше да свършим му викам:

- Абе какво да се прави, който плаща той поръчва музиката...

А неговия коментар беше

- Това е така, но пък като престане да ти харесва музиката сменяш оркестъра... нищо по-лесно от това

 

Да, има го момента че и 2мата сме хора с доста опит и знания и много лесно можем да си намерим работа, знам и че една шивачка или учителка в България работи по 11 часа на ден и получава в пъти по-малко... донякъде цялата работа е и въпрос на спекулации от сорта "който не е доволен да си взима торбичката и да хваща пътя - за неговото място чакат 10 други" и това че хората се поддават на подобни спекулации... точно за такъв вид експлоатация говореше Теди, но цялата работа е там че хората се поддават на подобни неща... особено по селата около Пловдив аз не мога да си представя как е възможно някой да каже че е безработен??? По-плодородна земя от тази не съществува никъде на нашата планета но вместо да се обработва половината е изоставена ей така и всички ги мързи да си размърдат задника. Като летях над Франция ми направи впечатление как е разграфено всичко и се виждат парцелите и всичко до последното парченце се обработваше, а у нас къде има нещо къде ей тъй запустяло... а после безработни селяни имаме - 2 неща които просто не се връзват...

Link to comment
Share on other sites

Хора стига с тия пари бе, започвате да го обръщате на празнори и дървена философия :laughing:

 

Е то по начало темата си беше такава - "да пофилософстваме малко какво ще стане ако се премахнат парите"...

 

 

--------------------------------

 

 

Теди, така като чета - не парите са проблема а несправедливото им разпределение и това че малка група хора се облагодетелстват от по-голяма която бива експлоатирана. Така е било от "време оно" и като гледам продължава малко по малко да се оправя но все още има... едно време е имало роби, сега поне няма, едно време един цар, разни бирници и събират, сега държава, данъци - подобна работа ама малко по-регламентирана и ужким прозрачна (оттам насетне какво става със събраните пари е друга тема)...

Link to comment
Share on other sites

Харчат се за не каквото трябва , какво друго да става .

Аз предлагам да премахнем парите за депутатите .

Така ще работят за благото на държавата .

п.п. Пък който им отпусне дарение ... да се радват хората .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Харчат се за не каквото трябва , какво друго да става .

Аз предлагам да премахнем парите за депутатите .

Така ще работят за благото на държавата .

п.п. Пък който им отпусне дарение ... да се радват хората .

:laughing:

Абе бях спрял да ти чета постовете, струваха ми се скучни. Но вече премина долната граница на скучни и взеха да стават тъпи.

Я помисли малко, ти ще работиш ли за нечие благо, ако ти не получаваш нищо? Задай си същия въпрос, когато мама и тати спрат да ти осигуряват материалните блага и си дадеш сметка, че то и за къща, ток, вода и храна се плащало...Освен това, тези твои "дарения" по какво се различават от подкупа?

Link to comment
Share on other sites

:ОФТОПИК:

Имам нещо на ум по какво се различават , но ще трябва да се пусне нова тема за това ... сам се досети .

Аз си смятам постовете за спамърско весели , все пак темата не изисква измислянето на план за премахването на парите и това е просто едни дискусия .

Знам от къде идват парите и колко трудно се изкарват ... не си мисли , че всеки който се прави на смахнат във форума е такъв наистина .

п.п. Помисли пак върху даренията и подкупите и напиши отговор , да видя дали си се сетил каква е разликата .

ПО ТЕМАТА

Парите са хубаво нещо , начина по който е измислено разплащането .

Но , проблема идва от законите .

Всичко се дължи на една грешно изградена система .

Стардарта трябва да е един , колкото даваш на някой , да взимаш нещо със същата стойност , а проблема тук е инфлацията , парите се обезценяват .

Тогава какво правим , нищо .

Не може да изкарваш 5 лева с труд и с тях да не може да си купиш хляб , примерно .

И ето как вече човек не получава толкова , колкото е дал .

За това има начини да се премахнат парите и ако можеше да стане , щях да съм за това нещо .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Стардарта трябва да е един , колкото даваш на някой , да взимаш нещо със същата стойност , а проблема тук е инфлацията , парите се обезценяват .

 

Смятам леко да не се съглася тук. Парите не се обезценяват. На практика в съвременната икономика ние не оперираме директно с пари а с валута. Е точно валутата е това, което се обезценява и води до инфлация (независимо дали става въпрос за лев, евро или долар). Проблемът е там, че между пари и валута има съществена разлика.

Link to comment
Share on other sites

Да не говорим, че "пари" вече е доста общо понятие...

Има адски много разплащателни средства.

След отмяната на "златното покритие" лавината е голяма.

Оцеляват приспособимите! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...