Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

Neshto argumentite ti izdishat. Chakam da 4uq konkretno zashto Dell neshte da prodava drugo osven Windows makar da vidqhme che ne e taka. Ot 2 stranici nasam izbqgvash tozi vupros.

 

Sushto taka, svoboden pazar po princip ozna4ava nereguliran pazar. Pazara v US e edin ot nai-nereguliranite v sveta. To4no tova e svobodniq pazara - kogato edna kompaniq izhvurli druga nikoi ne ska4a da zashtitava tezi koito trugvat nadoly. Ima razlika mejdu svoboden pazar i konkurenten pazar. Pod konkurenten se podrazbira svoboden, no svoboden v nikakuv slu4ai ne zna4i na 100% konkurenten.

Вече наистина се отчайвам на какъв език да ти го кажа, очевидно каузата е загубена. Видя се, че не само Дел ами и всички останали производители продават железа само с прозорци. Това не може да се впише в нито една представа са свободен пазар, защото просто нямаш избор. Нямаш избор да си купиш конкретна хардуерна конфигурация без шибания прозорец. И това е простичък факт, който никой не може да опровергае. Говорим за закупуване на хардуер директно от производителя, а не купуване от дилър, който ти е накамарил цената с ОЕМ лиценза, независимо, че може да ти продава и гол хардуер. Няма избор - това е. Не знам как по-просто да го напиша. От друга страна нищо, абсолютно нищо не пречи на производителя, да предлага опция за закупуване на желязото без въпросния ОЕМ лиценз, ако клиента пожелае това. Защо не го правят е основния въпрос, на който късогледите трудно ще отговорят.

Нерегулиран пазар, уважаеми тифчо, не означава свободен пазар, защото допуска възможността за картелиране. Е те точно такова картелиране има между Микромек и производителите на хардуер. Всичко това е замаскирано под конкуренцията между самите хардуерни производители. На практика обаче това отдавна е утрепало конкуренцията при производителите на ОС. За да продават Mac OS X например, Apple нямат никакъв друг шанс, освен да произвеждат специфичен собствен хардуер.

Това не е абсолютно никакъв пример за продукт, наложил се на пазара. Продукт, който се налага на пазара, съществува в конкуренция с други продукти. Когато отидеш да купуваш да дена конфигурация, трябва да имаш избор. Къде е избора в случая? Та аз дори не мога да откажа шибания ОЕМ лиценз, дори и да искам и трябва да го закупя насила. Колко пъти трябва да ти повторя това толкова елементарно твърдение, за да го разбереш? Вече се чувствам като преподавател в училище за бавноразвиващи. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply

Mnogo biseri dnes :) Horata ti pokazaha ne malko na broi primeri kudeto qsno se vijda che dell se prodava i s linux. Neka te svetna neshto, tvoite lubimci ot Apple ne sa po-napred. Mac-ovete idvat s Mac OS. Normalno e vsqka kompaniq da dava ramo na svoite partniori. Tova e biznes, koito se rukovodi ot suvsem drugi principi koito nqmat mnogo obshto s tova kakvo to4no na tebe ti se iska.

 

"Защо не го правят е основния въпрос, на който късогледите трудно ще отговорят." - da, az taka i ne polu4ih qsen i konkreten otgovor na vuprosa zashto dell ne predlojat i 2ta OS v 100% ot laptopite si.

 

I koi e tozi specifi4en sobsten hardware na Apple "za da prodavat OS-a si" ? E tova me ubi. Da se 4udi 4ovek da se smee ili da pla4e. O4evidno ne mislish predi da pishesh zashtoto Apple ne proizvejda hardware-a si za da moje da si runva Mac OS-a. Osven 4e pravqt pari ot tova i osven 4e nqma nishto specifi4no v nego, Mac-ovete mogat da runnvat Windows bez nikakvi problemi.

 

Това не е абсолютно никакъв пример за продукт, наложил се на пазара. Продукт, който се налага на пазара, съществува в конкуренция с други продукти. - drugiq golqm biser. Spored teb MS s magiq li stanaha tova, koeto sa ? To4no Windiws se e nalojil v pulniq smisul na dumata. Pazar v koito ima 250 OS-a vseki s 0.4% ne mojesh da mi govorish za nalojil se product.

 

Това не може да се впише в нито една представа са свободен пазар, защото просто нямаш избор - svoboden pazar ne zna4i izbor da povtorq. Konkurenten e pravilnata duma. Svoboden izklu4va kartelirane, no suvsem ne zna4i, 4e shte imash izbor osobeno takuv kakuvto iskash. iPhone da ne bi da mi go predlagat i s Windows Mobile ? Estestveno, 4e vseki natiska svoq product.

Link to comment
Share on other sites

Пич, наистина си уникален, признавам си. Фантазираш си всякакви неща, но не и да кажеш нещо конкретно по съвсем ясния проблем, който се опитах да обясня на елементарен разбираем български поне сто пъти. Ако имах няколко добичета за слушатели, сигурно вече да са схванали за какво става въпрос.

 

Ето, за последен път наистина и вече млъквам, честно.

Mnogo biseri dnes :) Horata ti pokazaha ne malko na broi primeri kudeto qsno se vijda che dell se prodava i s linux.

Никой нищо не успя да покаже. Производителите не продават директно нито един свестен модел на лаптоп без ОЕМ лиценз на прозорец. Тук не говорим изобщо за Линукс. Колко пъти трябва да ти отговоря, че аз не искам машина с ОЕМ лиценз на тарикатите от Редмънд. Това не е някаква част от хардуерната платформа на производителя. Това е продукт на друга компания, който те ми пробутват задължително без аз изобщо да го искам.

 

da, az taka i ne polu4ih qsen i konkreten otgovor na vuprosa zashto dell ne predlojat i 2ta OS v 100% ot laptopite si.

Абе човече, аз не искам да ми предлагат никаква ОС бе, аз просто не искам да ми продават нещо, което те не произвеждат. Толкова ли е трудно да го схванеш?

 

Mac-ovete mogat da runnvat Windows bez nikakvi problemi.

Много умно, няма що. Да си чувал някой да рън-ва Уин на Мак (изключваме хората с психични отклонения)? :lol:

 

To4no Windiws se e nalojil v pulniq smisul na dumata.

Явно не ти е ясна разликата между "се е наложил" с "наложили са го", но карай, няма чак толкова да ти търсим кусури.

 

svoboden pazar ne zna4i izbor da povtorq. Konkurenten e pravilnata duma. Svoboden izklu4va kartelirane, no suvsem ne zna4i, 4e shte imash izbor osobeno takuv kakuvto iskash. iPhone da ne bi da mi go predlagat i s Windows Mobile ? Estestveno, 4e vseki natiska svoq product.

Това вече беше черешката в тортата. Свободен викаш не значело конкурентен. Къде е конкуренцията бе тифчо? Задушена именно от договорите между Микромек и производителите на хардуер. Щото като си платиш за шибания лиценз и след това много-много не ти се занимава с алтернативи, особено ако трябва да платиш за тях допълнително. Да ти имам представите за конкуренция. Ти си направо уникален. Особено пък примера за iPhone цепи мрака с проницателност. Това е една единствена хардуерна платформа от стотиците подобни, продаващи се с любимия ти уиндоус мобайл. Ето за такава конкуренция говорим. Точно тази конкуренция липсва при пазара на PC именно заради картелизирането между микромек и производителите на железа, които пробутват хиляди и хиляди различни хардуерни конфигурации единствено с прозоречен ОЕМ лиценз, от който дори не можеш да се откажеш. Ебаси и пълното съответствие с пазарното налагане на iPhone.

От тук нататък вече можеш да си говориш сам. Аз се отказвам, честно, неам нерви повече. :lol:

 

Един последен въпрос. На какво ли се дължи огромната разлика при сървърите? Тази "40% - 60%" картинка, за която говори Стив Балмър и която му разваля съня? Дали няма някаква връзка с факта, че сървърите са единственото нещо, което въпросните производители продават без ОС? А, изненада. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз го схванах от първият пост, явно неразбраните хора се разбират помежду си.

От толкова изчетени страници по въпроса чак ми побеля козината.

Бялото не ми отива много, така че я се разберете кой какво продава и как го продава вече.

:)

Link to comment
Share on other sites

Абе човече, аз не искам да ми предлагат никаква ОС бе, аз просто не искам да ми продават нещо, което те не произвеждат. Толкова ли е трудно да го схванеш?

 

Пак не си разбрал. Аз също не искам Мак ОС нищо че те си го произвеждат и съответно искам дискаунт. Искам да купя Мак без ОС, нали така. Нали ти това искаш, да купиш Дел без ОС ? Как стана с браузерите ? Те си го произвеждаха, но им натресоха лайна като Опера. Можеш да бъдеш сигурен, че Мак ОС ми е начислен в цената.

Link to comment
Share on other sites

Пак не си разбрал. Аз също не искам Мак ОС нищо че те си го произвеждат и съответно искам дискаунт. Искам да купя Мак без ОС, нали така. Нали ти това искаш, да купиш Дел без ОС ? Как стана с браузерите ? Те си го произвеждаха, но им натресоха лайна като Опера. Можеш да бъдеш сигурен, че Мак ОС ми е начислен в цената.

Следващото може и да е не е вярно, но си мисля, че архитектурата на МАК-вете се различаваше като идея от PC-тата, до преди да почнат да използват Intel процесори. Май бяха на Motorola и на техните машини не можеше да сложиш части от PC. И вървеше само МАК-ОС. Там алтернативи нямаше. Или пък може и да е можело да се пусне някой UNIX, но не съм сигурен.

При мак-овете производителя на ОС и на хардуера е един и същ.

Както телефоните и плеърите, телевизорите идват със тяхна си ОС. Не говоря вече за тези, които използват вече Симбиан и Вин СЕ. Производството е тяхно и го окомлектоват с техен софтуер(ОС) А при Dell и другите производители те произвеждат само хардуерната част, не и софтуера. Обаче решават, че не искат само да продават хардуера, ами ти налагат да си купиш софтуера само и единствено от един външен за тях производител, без алтернатива, каквато имаш при телефоните примерно. Там от един производител, има модели с различни операционни системи и ти си взимаш това, което ти харесва.

Link to comment
Share on other sites

Май бяха на Motorola и на техните машини не можеше да сложиш части от PC. И вървеше само МАК-ОС. Там алтернативи нямаше.

PowerPC-то не е само на Моторолско(и IBM имат дял) и почти всички съвременни дистрибуции подържат такъв тип процесори. :)

 

Останалото си е напълно вярно :)

Link to comment
Share on other sites

Problema vi e 4e gledate na software-a kato nqkakuv non-core produkt.

 

Vse edno da revesh che iskash Dell XPS 1710 s izbor mejdu 200 vida video karti i da ti slojat to4no taq koqto na teb ti e kef. Tova e policy na Dell. Nqma nikakvi oficialni dogovori (drugiq biser na Godfather) mejdu MS i Dell, a po skoro partniorski sporazumeniq.

Link to comment
Share on other sites

Problema vi e 4e gledate na software-a kato nqkakuv non-core produkt.

 

Vse edno da revesh che iskash Dell XPS 1710 s izbor mejdu 200 vida video karti i da ti slojat to4no taq koqto na teb ti e kef. Tova e policy na Dell. Nqma nikakvi oficialni dogovori (drugiq biser na Godfather) mejdu MS i Dell, a po skoro partniorski sporazumeniq.

Мухахахаха, е това за партньорските споразумения изби рибата окончателно. Проблемът ти е, че ти не можеш да схванеш нещо толкова елементарно. Гледам май поради същата причина избягваш и въпроса за ситуацията при сървърите. Защо там не действа същото споразумение бе? Хайде да те попитам по друг начин. Какво им пречи на всички тия компании да включат опция при конфигурирането на една система, с която да отказваш редмънския ОЕМ лиценз? Според теб коя точно е пречката? Тук не говорим по принцип да продават машината без ОС. Липсата на възможност да се откажеш от редмънския ОЕМ лиценз при всички основни хардуерни производители е чисто и просто един специфичен вид картелизиране между тях и Микромек, което умело успяват да го промушат между съществуващото законодателство. В този ред на мисли ако ЕК наистина има желание да направи нещо по въпроса, трябва да погне и тях, а не само Микромек. То тва между другото трябва да е точно в ресора на нашата любима комисарка. :)

Link to comment
Share on other sites

Nqma sila na tozi etap koqto moje da izviva rucete na MSFT. Simple as that. :lol:

Мухахахаха, ето вече се приближаваш до това, което повтарям от толкова време. Значи сега изоставихме тезата за "свободния" пазар и минахме на типично мутренската схема на недосегаемия корпоративен интерес. Бравос, все още има надежда за теб. :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.technews.bg/article-14641.html

Явно Майкрософт не са толкова големи колкото му се иска на Thief. С темповете от последните години не е далече момента когато ще са доста зад Apple и Google.

Link to comment
Share on other sites

http://www.technews.bg/article-14641.html

Явно Майкрософт не са толкова големи колкото му се иска на Thief. С темповете от последните години не е далече момента когато ще са доста зад Apple и Google.

Не му разваляй мечтите, които дори Стив Балмър не смее да ги сънува. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не му разваляй мечтите, които дори Стив Балмър не смее да ги сънува. :lol:

 

:) Не че нещо, ама да отбележа за протокола... Когато е в полза на "нашата" теза се радваме и зачитаме без излишни коментари източника (technews.bg), от друга страна обаче, когато не ни оттърва много и пречи на "нашите" виждания става:

 

"Адски авторитетен "източник" няма що" ... :lol: - на ей тва му се вика обратното на обективност.

 

А що се отнася до растежа на акциите на Епъл си е съвсем в реда на нещата - справят се много добре последните години и ПАЗАРА им се отблагодарява, както и трябва да бъде. И МS, Google или който и ще да е голям или малък, ако не се справят, пазара отново ще им се "отблагодари".

Въпросът тук е да поизчакаме малко MS да започнат да берат плодовете на най-новия си труд - 7 - според мен, реколтата ще е богата.

 

Пропускаш една подорбност. Преди да напиша нещо го проверявам. Същото е и в случая. Направих проверка дали цените на акциите и капитализацията е вярна ;).

Godfather -а имах предвид аз ! :)

Link to comment
Share on other sites

:) Не че нещо, ама да отбележа за протокола... Когато е в полза на "нашата" теза се радваме и зачитаме без излишни коментари източника (technews.bg), от друга страна обаче, когато не ни оттърва много и пречи на "нашите" виждания става:

 

"Адски авторитетен "източник" няма що" ... :lol: - на ей тва му се вика обратното на обективност.

Пропускаш една подорбност. Преди да напиша нещо го проверявам. Същото е и в случая. Направих проверка дали цените на акциите и капитализацията е вярна ;).

Link to comment
Share on other sites

Kogato apple ili google mine 1/3 ot netniq prihod na msft togava mi govorete. Kapitalizaciqta koqto ot 10 stranici mi poso4vash se meni vseki den

Ти явно живееш в някоя друга вселена, защото в нашата ситуацията е малко по-различна. :lol:

msft.gifapplee.gif

Ако все още можеш да смяташ, би трябвало доста неща да ти просветнат от горните картинки, както и да осъзнаеш колко си заблуден.

Link to comment
Share on other sites

hah, tva kvo e, expected ili actual ? Mai e expected shtoto MS imat pone 14 net income

Момче, премери си температурата или отиди да се прегледаш. Това са публичните резултати за изминалата година. Информацията е от moneycentral.msn.com - надявам се няма да обявиш точно този източник в дезинформация по отношение данните за Микромек. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Млади момко, вместо да си фантазираш, казах ти да влезеш в moneycentral.msn.com (сайт на любимците ти от Микромек). От горните картинки са очевадно ясни няколко неща. Първо, Микромек и Епъл са вече компании от един и същи мащаб. Второ, като погледнеш Income Growth от двете картинки, можеш изключително лесно да сметнеш кога (не дали) Епъл ще изпревари по всякакви финансови резултати любимците ти от Редмънд. Същото важи и за Гугъл. Не знам какъв шемет трябва да си, за да отричаш очевадни прости факти, които трябва да са ясни дори на петокласник. :)

Link to comment
Share on other sites

Haha,

 

Godfather, ne mi se spori s tebe na taq tema prosto shtoto she zagubq adski mnogo vreme za nishto.

 

Samo edno shte ti kaja. MS e companiq s istoriq v koqto posl. 20 godini e imala income nad 10b, zapo4nala e da plashta dividends ot 2003. Imala e market cap nad 500 b. Tova za apple e nepostijimo v blizkite 20 godini...

 

Nqmash si nikakva predstava kolko razli4ni sa...

Link to comment
Share on other sites

Ясно, ти си просто неспасяем случай. Ама аз съм си виновен, че съм тръгнал да представям ясни факти и доводи, като много добре знам, че с радио не се спори. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Пффф Thief ама си тъп не разбра ли? Истина е това което Godfather казва независимо какво е а останалото са долни инсинуации. Той и на бял лист може да каже че е черен и пак ще е прав кой си ти че да се обаждаш въобще.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...