Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не съм много сигурен дали е точно за тук питането ми ама все пак.Та загубих си лич. карта ,шоф. книжка и талона.Преди съм губил само личната карта и помня ,че имаше глоба м/у 20 и 150 лв.Сега обаче като гледам изк. на вс. тези документи ще ми излезе мин. 150лв.Помня ,че ако док. са откраднати не се плащаше глоба и беше безпл. изкарването?Правилно ли съм запомнил и някакъв съвет???

Link to comment
Share on other sites

Не съм много сигурен дали е точно за тук питането ми ама все пак.Та загубих си лич. карта ,шоф. книжка и талона.Преди съм губил само личната карта и помня ,че имаше глоба м/у 20 и 150 лв.Сега обаче като гледам изк. на вс. тези документи ще ми излезе мин. 150лв.Помня ,че ако док. са откраднати не се плащаше глоба и беше безпл. изкарването?Правилно ли съм запомнил и някакъв съвет???

ако са откраднати глобата е по ниска, отколкото ако са загубени ;)

Link to comment
Share on other sites

ако са откраднати глобата е по ниска, отколкото ако са загубени ;)

Еми то тогава аз винаги мога да кажа, че липсващите документи са ми били откраднати, дори и да съм ги изгубил.Защо въобще е измислил закона различни глоби за липсващи документи, когато не може да се докаже по какъв начин са изчезнали?

А сега и аз имам един въпрос.Става дума за закупуване на земя.И то на училищна територия.Вярно ли е, че земя в близост до училище или в училищен двор не може да се закупува, а само да се ползва под наем, просто защото имало закон, забраняващ трайната продажба на такава земя?

Link to comment
Share on other sites

А сега и аз имам един въпрос.Става дума за закупуване на земя.И то на училищна територия.Вярно ли е, че земя в близост до училище или в училищен двор не може да се закупува, а само да се ползва под наем, просто защото имало закон, забраняващ трайната продажба на такава земя?

Без да съм правист, мисля, че ако става дума за публична общинска собственост, не може да се продава. Виж Закона за общинската собственост.

Link to comment
Share on other sites

Интересува ме следния правен въпрос, свързан с авторските права:

Да кажем че правя филм, в който за soundtrack използвам copyright материали - български + чужди изпълнители. Могат ли да ме осъдят и солено ли ще е?

Link to comment
Share on other sites

Еми то тогава аз винаги мога да кажа, че липсващите документи са ми били откраднати, дори и да съм ги изгубил.Защо въобще е измислил закона различни глоби за липсващи документи, когато не може да се докаже по какъв начин са изчезнали?

Tи може да кажеш, ама ако няма данни, че си бил обект на престъпление (само твоите думи не са достатъчни), няма кой да ти обърне внимание в полицията и няма да ти издадат документ, че са ти откраднати документите, който да ти послужи в Паспортна служба ;)

А аз доколкото знам, за откраднати документи няма никаква глоба, плащат се само новите. Но не съм съвсем сигурен. Трябва да се провери.

Link to comment
Share on other sites

И аз имам един правен въпрос. Един познат беше теглил към 12000 лева потребителски кредит от банка. 1 година си погасяваше редовно месечните вноски, но след това спря. Банката естествено почна да го притиска за пари, и след 5-6 месеца неплащане на вноски му пратиха едно писмо, в което му казват че дължи цялата сума заедно с наказателни лихви и има един месец да я даде иначи ще го съдят. Той избяга в чужбина преди да почнат да го съдят и сега ми е интересно ако се върне в БГ какви ще са последствията и дали ако там го хванат ще го екстрадират.

Link to comment
Share on other sites

Интересува ме следния правен въпрос, свързан с авторските права:

Да кажем че правя филм, в който за soundtrack използвам copyright материали - български + чужди изпълнители. Могат ли да ме осъдят и солено ли ще е?

могат естествено-правиш пари от техните идеи.

 

 

И аз имам един правен въпрос. Един познат беше теглил към 12000 лева потребителски кредит от банка. 1 година си погасяваше редовно месечните вноски, но след това спря. Банката естествено почна да го притиска за пари, и след 5-6 месеца неплащане на вноски му пратиха едно писмо, в което му казват че дължи цялата сума заедно с наказателни лихви и има един месец да я даде иначи ще го съдят. Той избяга в чужбина преди да почнат да го съдят и сега ми е интересно ако се върне в БГ какви ще са последствията и дали ако там го хванат ще го екстрадират.

никой няма дасе занимава за 10хилки да го екстарадират.

Link to comment
Share on other sites

никой няма дасе занимава за 10хилки да го екстарадират.

10 хилки не са малко пари.Сигурен ли си?А какво ще стане като се върне и ако се върне след 5 години примерно?Дали ще го потърсят въобще?

Link to comment
Share on other sites

10 хилки не са малко пари.Сигурен ли си?А какво ще стане като се върне и ако се върне след 5 години примерно?Дали ще го потърсят въобще?

банката рано или късно ще разбере, че е в чужбина.между другото това, че е в чужбина не пречи да си го осъдят и ако има нещо на негово име то си заминава по каналния ред :lol:

така мисля ама говоря малко наизуст...за всяко задължение си има давност ама ся ме мързи да търся колко е точно

Edited by frodo
Link to comment
Share on other sites

банката рано или късно ще разбере, че е в чужбина.между другото това, че е в чужбина не пречи да си го осъдят и ако има нещо на негово име то си заминава по каналния ред :lol:

така мисля ама говоря малко наизуст...за всяко задължение си има давност ама ся ме мързи да търся колко е точно

А в затвор могат ли да го вкарат? Или могат само да му зимат каквото има докато не си върне дълга?

Link to comment
Share on other sites

ами те като почнат да го съдат, давността спира да тече.

на мене ми е интересно той има ли поръчител, щото такъв заем не се дава толкова лесно :rolleyes:

а в затвора мисля че не могат да го вкарат щото тогава кой ша им плаща кинтите :unsure:

Link to comment
Share on other sites

А в затвор могат ли да го вкарат? Или могат само да му зимат каквото има докато не си върне дълга?

 

Чак в затвора не могат да го вкарат - няма такъв състав в наказателния кодекс. Още повече, че банковият кредит е търговска сделка и се урежда от правилата на търговския закон (чл. 430 и сл.). Банката няма нужда да води процес (а и няма интерес, поради което такъв не би бил допустим), а може направо да се сдобие с изпълнителен лист по извлечение от сметка и да пристъпи към принудително изпълнение. Също не е без значение има ли някакви обезпечение тоя кредит, както пита и Фродо.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, по принцип като се тегли кредит банката преди да го отпусне не се ли подсигурява, че в случай клиента не успее да върне сумата, тя да се обезпечи по един или друг начин.А доколкото знам банките отпускат кредити ако ипотекираш апартамент парцел или няква собственост, на сума по-голяма от тази, която искаш като кредит.А какво означава с поръчители?Пак ли няква собственост се декларира?

То ако можеше така дай да изтеглим по 1 кредит без да ипотекираме нещо и накрая като не можем да го върнем, нито в затова могат да ни вкарат нито могат да ми вземат нещо, което не съм декларирал. ; Д

Link to comment
Share on other sites

И аз имам един правен въпрос. Един познат беше теглил към 12000 лева потребителски кредит от банка. 1 година си погасяваше редовно месечните вноски, но след това спря. Банката естествено почна да го притиска за пари, и след 5-6 месеца неплащане на вноски му пратиха едно писмо, в което му казват че дължи цялата сума заедно с наказателни лихви и има един месец да я даде иначи ще го съдят. Той избяга в чужбина преди да почнат да го съдят и сега ми е интересно ако се върне в БГ какви ще са последствията и дали ако там го хванат ще го екстрадират.

Знаеш ли дали има започнато наказателно преследване срещу него или банката търси чрез гражданско/ изпълнително дело някакво обезщетение? Понеже 'съдят' е общо казано. Ако има наказателно преследване, трябва да се види на какъв етап се намира то. Дали е в досъдебна или в съдебна фаза. Но при всички положения наказателното производство /ако е образувано такова/ в момента е спряно, поради отсъствието на важен свидетел (твоят познат) и същият е обявен за ОДИ, което означава, че при влизане в страната или ще бъде задържан, или ще му бъде връчена призовка ( в зависимост от вида ОДИ, което му е постановено), вследствие на което наказателното преследване срещу него ще бъде възобновено. За екстрадиция и дума не може да става според мен.

Edited by sincity
Link to comment
Share on other sites

Знаеш ли дали има започнато наказателно преследване срещу него или банката търси чрез гражданско/ изпълнително дело някакво обезщетение? Понеже 'съдят' е общо казано. Ако има наказателно преследване, трябва да се види на какъв етап се намира то. Дали е в досъдебна или в съдебна фаза. Но при всички положения наказателното производство /ако е образувано такова/ в момента е спряно, поради отсъствието на важен свидетел (твоят познат) и същият е обявен за ОДИ, което означава, че при влизане в страната или ще бъде задържан, или ще му бъде връчена призовка ( в зависимост от вида ОДИ, което му е постановено), вследствие на което наказателното преследване срещу него ще бъде възобновено. За екстрадиция и дума не може да става според мен.

Което знам е, че преди да замине му пратиха едно писмо, в което му съобщават, че ако не върне цялата сума да края на месеца, ще заведат дело в съда срещу него. Той обаче успя за замине преди края на месеца. Най-вероятно са му пратили призовка за дело или както се нарича там(не съм запознат с термините). Вече минаха 7-8 месеца откакто е в чужбина.

Иначе няма поръчители, дадоха му заема защото беше военен.

Link to comment
Share on other sites

такива хора просто няма как да се върнат обратно в България.

ако се върнат на границата още ги закопчават. ако пък решат да останат в чужбина, като им изтече срока на паспорта- няма как да си го подновят,тъй като в повечето случаи се прави отказ за издаване на нов задграничен паспорт.

Link to comment
Share on other sites

различна е според различните законодателства, не и според договорите. погасителна давност е императивно установена, сиреч не може да се определя от физическите лица.

като изтече пак могат да го привикат като ответник по дело, но твоя пич има право на възражение, с което да отхвърли искане за изплащане на задълженията, което винаги се приема.

 

с две думи, след 5 години не могат му земат нищо.

Link to comment
Share on other sites

различна е според различните законодателства, не и според договорите. погасителна давност е императивно установена, сиреч не може да се определя от физическите лица.

като изтече пак могат да го привикат като ответник по дело, но твоя пич има право на възражение, с което да отхвърли искане за изплащане на задълженията, което винаги се приема.

 

с две думи, след 5 години не могат му земат нищо.

 

А дали давността се прекъсва? Например при предприемане на принудителни действия за събиране на вземането?

Link to comment
Share on other sites

Да, давността прекъсва в този момент НО:

 

Обикновено се завежда съдебно дело, а за да стане това трябва да го открият и да му връчат призовка, което явно няма как да стане.

 

За сметка на това банката ще усвои обезпечението при всички положения. Не би трябвало да се случи нищо повече.

Link to comment
Share on other sites

Да, давността прекъсва в този момент НО:

 

Обикновено се завежда съдебно дело, а за да стане това трябва да го открият и да му връчат призовка, което явно няма как да стане.

 

За сметка на това банката ще усвои обезпечението при всички положения. Не би трябвало да се случи нищо повече.

разбираш ли нещо от право или си ги пердашиш между другото :lol:

за да започне едно дело не е нужно да се връчи призовка, нито страната да присъства.нужно е едниствено да се призове чрез държавен вестник-месец преди заседанието и да и се назначи представител.след това си го осъждат по каналния ред :tongue

друг е въпросът, че има възможност да се възобнови делото по искане на страната, която не е участвала и по този начин не са и били защитени интересите добре

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...