Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Здравейте, искам да задам един въпрос свързан с вредните условия на труд. И как можем да потърсим правата си ако сметнем че са били нарушени. Скоро стана ясно, че вредните, които получава един работник в Ж.П.-депо са между 3 и 1.5 лева на месец! Но не това е най-важното. Хората на интелектуалния труд също има от какво да се оплачат. Аз например работя целодневно с компютър. За съжаление обаче техниката и по-специално монитора, пред който стоя с часове не отговаря на никой от съвременните TCO стандарти, да не говорим за европейските. Произведен е някъде в началото на 90-те и въпреки това още е в употреба. А имам и колеги, които се мъчат с още по-архаични устройства! Няма смисъл да споменавам, че аз и сътрудниците ми редовно страдаме от проблеми с очите и преумора от вредните емисии. Въпросът ми е има ли начин да получим обезщетение за това или пък да принудим ръководството на фирмата да смени устройствата? По разбираеми причини няма да напиша името си. С нетърпение очаквам отговора Ви.

Х. Ц. - Пловдив

прочети си трудовия договор, там трябва да пише условията на работа-средата каква е...

личен съвет-говорете с работодателя, защото дори и да го осъдите, много вероятно е после да си загубите работата заради някаква тъпотия

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Въпросът ми е има ли начин да получим обезщетение за това или пък да принудим ръководството на фирмата да смени устройствата? По разбираеми причини няма да напиша името си. С нетърпение очаквам отговора Ви.

Сам разбираш, че тези проблеми с очите или всякакви други заболявания трябва да се докажат. А това може да стане само с медицинско освидетелстване - от Лекарска консултативна комисия (ЛКК) или ТЕЛК. Целта на освидетелстването е да се констатира дали страдаш от 'професионално заболяване' по смисъла на Кодекса на труда. Също така трябва да се докаже, че това професионално заболяване е получено именно от нездравословните условия на труд в конкретното трудово предприятие. С други думи трябва да е налице причинно-следствена връзка между вредните условия и полученото професионално заболяване. И вече ако се докажат в съда тези обстоятелства, работодателят би могъл да бъде осъден да заплати доста солидно обезщетие.

Link to comment
Share on other sites

Привет отново :)

 

Към коя интитуция трябва да се обърна, за издаване на документ, който да определя за каква детска възраст е подходящ някой продукт.

И още - на опаковките на някои стоки, които са изцяло от хартия има знака ЕС. Нужно ли е на всички стоки да присъства този знак?

 

Мерси предварително!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за информацията :)

 

Този знак ЕС не се ли използва, за да показва, че продуктът отговаря на европейските стандарти? А оттам - трябва да се мине през някакви интституции, за да ти позволят да го ползваш.

Link to comment
Share on other sites

ако някой днеска е бил на казуса на гражданско правните да обсъдим кой какво е писъл, че съм леко спекъл :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

бях дочул, че в техномаркет може да върнеш закупената стока до 3 дена, без да се обясняваш закво я връщаш и т.н. вярно ли е, и това политика на техно маркет ли е, или има закон, който важи за всички подобни магазини - визирам технополис?

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Незнам дали е за тука но:

Някой е разкопал улицата на която живея(знам че е частно лице) и после не е оправил и само си разбивам колата в тая дупка.Та въпросът е - къде трябва да се оплача да си е оправи(май в съвета се подава няква молба).

Link to comment
Share on other sites

Незнам дали е за тука но:

Някой е разкопал улицата на която живея(знам че е частно лице) и после не е оправил и само си разбивам колата в тая дупка.Та въпросът е - къде трябва да се оплача да си е оправи(май в съвета се подава няква молба).

в районното кметство. подаваш жалба в свободен текст до кмета на района. Районите са : Централен, Източен, Западен, Северен и Южен. ако можеш упоменаваш дата (или поне времеви период) на разбиването, за да се ориентират хорат от колко време не е ремонтирано и да го санкционират за пропуснатите срокове за възстановяване. Ако имаш информация и за предполагаемия строител не е зле да я напишеш. В текста си записваш само основни лични данни от вида на трите имена, ЕГН е по желание, живущ на (точен адрес), телефон за връзка.

Вкарваш я с входящ номер (на фърчащо листче) в деловодството на съответната община и им искаш телефона на деловодството. После след 5-6 дена се обаждаш и ги питаш на едикойсивходящ номер кой са назначили за отговорник и проверяващ и му искаш и неговия служебен телефон. След това се свързваш с човека и почваш да му пилиш на нервите докът си мръдне задника и си свърши работата.

успех.

Link to comment
Share on other sites

в районното кметство. подаваш жалба в свободен текст до кмета на района. Районите са : Централен, Източен, Западен, Северен и Южен. ако можеш упоменаваш дата (или поне времеви период) на разбиването, за да се ориентират хорат от колко време не е ремонтирано и да го санкционират за пропуснатите срокове за възстановяване. Ако имаш информация и за предполагаемия строител не е зле да я напишеш. В текста си записваш само основни лични данни от вида на трите имена, ЕГН е по желание, живущ на (точен адрес), телефон за връзка.

Вкарваш я с входящ номер (на фърчащо листче) в деловодството на съответната община и им искаш телефона на деловодството. После след 5-6 дена се обаждаш и ги питаш на едикойсивходящ номер кой са назначили за отговорник и проверяващ и му искаш и неговия служебен телефон. След това се свързваш с човека и почваш да му пилиш на нервите докът си мръдне задника и си свърши работата.

успех.

Мерси :),случайно да знаеш някакво работно време на съвета(в Южен),така де имат ли обедна почивка,че иначе съм до 17:30 на работа и няма кога да отида.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

чудех се дали да пиша в тази тема, или в нестандартни въпроси и реших да драсна няколко реда тук. въпросът ми е има ли къде да се оплача от отношението на персонала в Народна библиотека "Иван Вазов", тъй като ми е омръзнало да ме гледат все едно съм им взел обяда. днеска вдигнах ужасен скандал на една леля, щото приятелката ми беше объркала нещо като попълваше картончето и тая още малко, дето не почна да й вика. като ида има лелички, които сякаш ме обвиняват, че аз съм ги сложил там. та има ли начин да се оплача някъде, или са "недостижими"?

Link to comment
Share on other sites

чудех се дали да пиша в тази тема, или в нестандартни въпроси и реших да драсна няколко реда тук. въпросът ми е има ли къде да се оплача от отношението на персонала в Народна библиотека "Иван Вазов", тъй като ми е омръзнало да ме гледат все едно съм им взел обяда. днеска вдигнах ужасен скандал на една леля, щото приятелката ми беше объркала нещо като попълваше картончето и тая още малко, дето не почна да й вика. като ида има лелички, които сякаш ме обвиняват, че аз съм ги сложил там. та има ли начин да се оплача някъде, или са "недостижими"?

тва спроред мен е все едно да искаш да се оплачеш, че не са ти казали добър ден в някой магазин :rolleyes:

искай им книгата за похвали и оплаквания.не се бъзикам, по комунистическо време имаше такива книги...може и те да имат все още :D

Link to comment
Share on other sites

тва спроред мен е все едно да искаш да се оплачеш, че не са ти казали добър ден в някой магазин :rolleyes:

искай им книгата за похвали и оплаквания.не се бъзикам, по комунистическо време имаше такива книги...може и те да имат все още :D

ами то май по закон трябва да има такива книги в магазини/заведения и т.н. дразни ме това, че в библиотеката всеки път ме гледат криво и сякаш насила ги държат там. явно ще трябва да се примиря или всеки път да им вдигам скандали :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

извинявам се за 2-рия пореден пост, ама ми трябва спешно...

 

става въпрос за трудов договор, в който е отбелязано като срок на договора следноото:

настоящият трудов договр се сключва за срок от 6 месеца, считан като срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя.

 

въпросът ми е в тези 6 месеца служителят може ли да го прекрати без предизвестия и простотии или това важи само за работодателя?

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

извинявам се за 2-рия пореден пост, ама ми трябва спешно...

 

става въпрос за трудов договор, в който е отбелязано като срок на договора следноото:

настоящият трудов договр се сключва за срок от 6 месеца, считан като срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя.

 

въпросът ми е в тези 6 месеца служителят може ли да го прекрати без предизвестия и простотии или това важи само за работодателя?

по принцип не може.трябва съгласие на работодателя.предизвестието е 3месеца, но не повече от остатъка на срока на договора.има изключения, ама ся ме мързи да ги търса.ако ти трябват и те, кажи, утре ще ти ги напиша, че съм изморен и сега си лягам

Link to comment
Share on other sites

по принцип не може.трябва съгласие на работодателя.предизвестието е 3месеца, но не повече от остатъка на срока на договора.има изключения, ама ся ме мързи да ги търса.ако ти трябват и те, кажи, утре ще ти ги напиша, че съм изморен и сега си лягам

а какво следтва като изтече договорът? нов ли се подписва, или се продължава автоматично?

Link to comment
Share on other sites

а какво следтва като изтече договорът? нов ли се подписва, или се продължава автоматично?

ако се изяви желание от някоя от страните се прекратява с изтичането на срока.иначе предварителният става безсрочен.нов договор не се подписва, освен ако не си искат някакви промени

Link to comment
Share on other sites

ако се изяви желание от някоя от страните се прекратява с изтичането на срока.иначе предварителният става безсрочен.нов договор не се подписва, освен ако не си искат някакви промени

благодаря ти много!

Link to comment
Share on other sites

Мога ли да се оплача в Агенцията за защита на потребителя при положение че : Имаме ел уред , който е развален а от фирмата посочва за сервиз в нашия град ЕТ"Тодоров-Комерс"ЕООД който 2 ден не идва да го поправи а само ни баламосва . Събота ги търсих казаха ми днес да звънна днес в 9 звъннах казаха ми към 14:30 да ги търся пак звъна взеха адрес име тел и казаха , че ще се обадят а никви ги няма . Какво мога да направя в случая ?

Edited by UzITo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Някой има ли си на представа как се изпълнява записна заповед без протест ? Каква е процедурата с частните съдия изпълнители ? Ако можете да ме насочите към някой частен съдия изпълнител, ще съм ви задължен.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...