Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Къде да намеря информация, как да накарам съседите си да участват или после да си платят дела за пълния ремонт на покрива на къщата и други необходими неща за поддръжката й. Още един проблем е, че никой от тях не живее в нея, а я дават за големи наеми.

 

Какъв е редът и кои са законите, които регламентират общата собственост? Къде могат да се прочетат в Интернет?

 

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sarkis_999, с цялото ми уважение , но този съюз на юристите няма правомощия да се занимава с тази материя/прекратяване на брак/- за това си има Семеен кодекс и ГПК и става по съдебен ред...без дело няма да може да мине.

Link to comment
Share on other sites

sarkis_999, с цялото ми уважение , но този съюз на юристите няма правомощия да се занимава с тази материя/прекратяване на брак/- за това си има Семеен кодекс и ГПК и става по съдебен ред...без дело няма да може да мине.

не зная налучкал ли си или го знаеш,но е общо взето така.НЕИМУЩЕСТВЕНИ спорове не могат да се решават от арбитражен съд/както и публично-правни/...това е изключение от правилото,че всички граждански/частно правни/спорове са обект на арбитраж

Link to comment
Share on other sites

http://lex.bg/members/sub/page3.php

ПРАВИЛНИК ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА НА ОБРАЗУВАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ

НА ИЗВЪНСЪДЕБНО РАЗРЕШАВАНЕ НА ПРАВНИ СПОРОВЕ

 

Чл. 1(1) Всички граждански, трудови или търговски спорове, имащи вътрешен или международен характер могат да бъдат предмет на споразумение между спорещи страни - със съдействието на Центъра за извънсъдебно разрешаване на правни спорове (ЦИСРПС) при Съюза на юристите в България (СЮБ).

това според мен не се отнася до прекратяване/унищожаване на брака...

аз не мога да цитирам,щото това съм го чел в книгата на Живко Сталев за гражданския процес

 

 

 

Така е арбитражните съдилища решават само имуществени спорове , но специално при развода , макар той да няма имуществен характер по природа , той може да доведе до спорове при делба на имущество , а това вече е в компетенцията на арбитража.

ами за тва става въпрос-бракът не може да се прекрати от арбитраж...последващи спорове за делба на имущество-може би,но пък те вече би трябвало да са се уредили в производството по развода :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Медиацията и арбитражът специано при развод със спор за имущество могат да доведат до консенсус между страните .След това развода си става по съдебен ред , но без да се решава спор по делба на имущество , тъй като тя вече е решена . Предимството е в това че делото по развода е значително по - кратко и евтино.

тва според мен току що си го нагласи :D

как ще се позволи да се раздели сио без да се прекрати брака :wacko:

доколкото помня това може да стане само ако едният съпруг е длъжник и принудително изпълнеие се насочи към вещи от сио,защото личната му собственост е недостатъчна :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Давам какво определение имам аз за правна норма:

 

"Правните норми са възникващи от държавата, в лицето най-често на компетентен правотворчески държавен орган, общи правила за поведение, които се създават за правно регулиране на обществените отношения, посредством предоставянето на юридически права и възлагането на юридически задължения на субектите на правото и които правила за поведение са гарантирани в крайна сметка от принудителната сила на държавата"

 

При така изложено определение, може ли да се каже че "правна норма" всъщност е "закон", в смисъла, който всеки, дори и не-правист, го разбира?

Edited by Myx4o
Link to comment
Share on other sites

Имам питане. Влезе ли в сила нормативен акт, според който апартамент от жилищна сграда не може да бъде ползван за офис? Ако да, каква е процедурата по смяна статута на имота?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

Странно. Всъщност за да имаш офис в жилищна сграда трябва да е на полуподземен, партерен или първи етаж със съгласието на всички собственици. За да е по-нагоре по етажите пак трябва да е със съгласието на собствениците. Т.е. ако имаш офис и някой пусне жалба ти съставят акт и съответно не можеш да държиш офиса вече. Не знаех за това ограничение.

Link to comment
Share on other sites

Странно. Всъщност за да имаш офис в жилищна сграда трябва да е на полуподземен, партерен или първи етаж със съгласието на всички собственици. За да е по-нагоре по етажите пак трябва да е със съгласието на собствениците. Т.е. ако имаш офис и някой пусне жалба ти съставят акт и съответно не можеш да държиш офиса вече. Не знаех за това ограничение.

изобщо не е странно.все пак сградата е жилищна.я си представи,че фирмата се окаже пирамида и стотици хора после ти висят в двора да си търсят парите.май няма да е много лицеприятно

Link to comment
Share on other sites

Странното е друго, че трябва да искам разрешение от съседите независимо от етажа на офиса, но в същото време се налага ограничение за етажност в закона. Т.е. независимо, че е посочено в закона, че трябва да е на партерните и първи етажи, офиса може да бъде и по-нагоре след процедура по смяна на статута със съгласието на съседите. Иначе съм за въвеждане на ограничение за ползване на апартаменти за офиси в жилищни сгради въобще.

Edited by harmonika
Link to comment
Share on other sites

Кой поема функциите на президента, ако и президентът, и вицепрезидентът починат/изчезнат/не са в състояние да изпълняват функциите си?

Link to comment
Share on other sites

Кой поема функциите на президента, ако и президентът, и вицепрезидентът починат/изчезнат/не са в състояние да изпълняват функциите си?

Това беше въпрос от предаването на Ники Кънчев (мафията) - отговорът е: Председателят на Народното събрание.

Link to comment
Share on other sites

Това беше въпрос от предаването на Ники Кънчев (мафията) - отговорът е: Председателят на Народното събрание.

 

Не знаех, не гледам телевизия. Просто сега уча по право и тогава бях на темата "Президент", та ми стана интересно...

Link to comment
Share on other sites

Хайде ,честито на всички прависти: http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=22303

П.П ако МС не обжалва до 14 май , определението на ВАС влиза в сила .

 

Айде дано! С каква хубава новина ми започва денят!

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, искам да задам един въпрос свързан с вредните условия на труд. И как можем да потърсим правата си ако сметнем че са били нарушени. Скоро стана ясно, че вредните, които получава един работник в Ж.П.-депо са между 3 и 1.5 лева на месец! Но не това е най-важното. Хората на интелектуалния труд също има от какво да се оплачат. Аз например работя целодневно с компютър. За съжаление обаче техниката и по-специално монитора, пред който стоя с часове не отговаря на никой от съвременните TCO стандарти, да не говорим за европейските. Произведен е някъде в началото на 90-те и въпреки това още е в употреба. А имам и колеги, които се мъчат с още по-архаични устройства! Няма смисъл да споменавам, че аз и сътрудниците ми редовно страдаме от проблеми с очите и преумора от вредните емисии. Въпросът ми е има ли начин да получим обезщетение за това или пък да принудим ръководството на фирмата да смени устройствата? По разбираеми причини няма да напиша името си. С нетърпение очаквам отговора Ви.

Х. Ц. - Пловдив

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...