Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Имайте в предвид, че тези IPS панели имат нужда от допълнителна калибрация, тъй като "триъгълника на цветовете" е по-голям от този на TN панелите. За човек, който не разбира и не му се занимава, може би е по-добре да си вземе TN панел.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Имайте в предвид, че тези IPS панели имат нужда от допълнителна калибрация, тъй като "триъгълника на цветовете" е по-голям от този на TN панелите. За човек, който не разбира и не му се занимава, може би е по-добре да си вземе TN панел.

 

Зависи от модела. Някои излизат доста добре калибрирани още от кашона, а за по-непретенциозните, има качени калибрирани профили в интернет с описани настройки. Няма да е перфектно, но разликата между различните бройки от един модел не е чак толкова голяма, че калибрацията за един да не свърши добра работа и на друг.

Link to comment
Share on other sites

Зависи от модела. Някои излизат доста добре калибрирани още от кашона...

 

Хммм. Я дай пример за модел различен от Apple.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Ами не знам. :)

От 3 години го гледам и мога да ти гарантирам, че е с IPS панел. Или това, или е с някаква много напреднала TN.

Матрицата е същата, като тая дето се ползва в на Apple Cinema 20 дисплеите.

Link to comment
Share on other sites

Имайте в предвид, че тези IPS панели имат нужда от допълнителна калибрация, тъй като "триъгълника на цветовете" е по-голям от този на TN панелите. За човек, който не разбира и не му се занимава, може би е по-добре да си вземе TN панел.

 

Би ли обяснил какво значение има калибрацията за човек като мен който намаля яркостта и увеличава контраста и променя кривата на цветовете (от видеокартата) за да ми е по-контрастен текста.

 

Това че е по-голям триъгълника го каза като нещо кофти та ме заинтригува.

 

 

Интересно, че никъде из официалните технически характеристики не е написано, че монитора е с IPS панел. :)

 

IPS e

 

http://www.tftcentral.co.uk/panelsearch.htm

 

 

Dell 2007WFP 16ms or 8ms G2G 20"WS LG.Philips S-IPS (LM201W01) or Samsung S-PVA (LTM201M1)

Link to comment
Share on other sites

Би ли обяснил какво значение има калибрацията за човек като мен който намаля яркостта и увеличава контраста и променя кривата на цветовете (от видеокартата) за да ми е по-контрастен текста.

 

Това че е по-голям триъгълника го каза като нещо кофти та ме заинтригува.

Ето тук се вижда как изглеждат argb и rgb.

p_ARGB_vs_srgb_ezg_3.jpg

 

Нека предположим, че даден монитор запълва точно на 100% argb (въпреки, че реално почти никой монитор не го прави). Тогава FF на зеленото в argb ще отговаря на друг видим цвят, спрямо FF на зеленото в rgb/windows (TN панелите са много близко до rgb гамата).

 

Има няколко начина това да се разреши:

 

1. Намаляване на контраста (това, което правиш ти). В този случай с 'орязването' на зеленото, равномерно режеш и синьото и червеното. Така получаваш отново нереални цветове. Решение е да знаеш/ можещ да си настроиш поотделно всеки един от цветовете;

 

2. Инсталиране на подходящия цветови профил към драйверите на видеокартата;

 

3. Доколкото съм чел, ако използваш Mac, той би трябвало самостоятелно да си зареди правилните коригирани цветовете спрямо триъгълника на закачения монитор;

 

 

 

 

IPS e

Хммм, интересно, че на Dell web site-a не е изрично упоменато.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

1. Намаляване на контраста (това, което правиш ти). В този случай с 'орязването' на зеленото, равномерно режеш и синьото и червеното. Така получаваш отново нереални цветове. Решение е да знаеш/ можещ да си настроиш поотделно всеки един от цветовете;

 

Не се занимавам с предпечат. Затова и не ми пука.

 

Много са си добре цветовете. Това че една снимка не е 1:1 цветовете с това което съм снимал и това че като я разпечатам излиза пак нещо леко различно от това което виждам изобщо ама хич не ми пука. Виждам кое какво е на снимката просто все едно гледам през тъмни очила. За сметка на това буквите се четат идеално. Всичко се вижда и разбира и игрите и филмите и сайтовете. Това че го виждаш малко по-тъмно отколкото дизайнера който го е правил не смятам, че е проблем, а с предпечат не се занимавам. До момента единствения случай когато ми е пукало за точен цвят беше когато жена ми гледаше някаква чанта и се чудеше какъв цвят е точно. И след като поръчахме чантата гледайки я на 2-3 различни монитора и лаптопа и излезе още по-различен цвят ама толкова различен и от всичките, че я върнахме - просто снимката беше прекалено различна (кафявото червенееше леко на всичките монитори и беше горе-долу светло а като дойде направо си лилавееше и не бих казал че е кафява при това доста тъмно та им я върнахме)

Link to comment
Share on other sites

Не се занимавам с предпечат. Затова и не ми пука.

Много са си добре цветовете. Това че една снимка не е 1:1 цветовете с това което съм снимал и това че като я разпечатам излиза пак нещо леко различно от това което виждам изобщо ама хич не ми пука. ....

 

И тук отново опираме до въпроса - защо аджеба тогава да си купуваме монитор с по-бавен ай-пи-ес панел, след като основното му предимство е по-точното предаване на цветове? Изключвам "бонуса" на по-големия ъгъл, което мен например пък изобщо не ме касае. И защо тогава трябва да дам 4-цифрена сума за 27", след като за доста прилична цена се снабдих с перфектен от моя гледна точка 27" монитор, с идеален фокус, контраст и осветление, с всевъзможни входове и изходи и с хиляди настройки, за които предишният ми 22" Самсунг можеше само да мечтае и още куп други екстри...

Link to comment
Share on other sites

И тук отново опираме до въпроса - защо аджеба тогава да си купуваме монитор с по-бавен ай-пи-ес панел, след като основното му предимство е по-точното предаване на цветове? Изключвам "бонуса" на по-големия ъгъл, което мен например пък изобщо не ме касае. И защо тогава трябва да дам 4-цифрена сума за 27", след като за доста прилична цена се снабдих с перфектен от моя гледна точка 27" монитор, с идеален фокус, контраст и осветление, с всевъзможни входове и изходи и с хиляди настройки, за които предишният ми 22" Самсунг можеше само да мечтае и още куп други екстри...

 

Мен ъгъла на виждане много ме дразни. Ако не се занимавах с дизайн и не му ползвах цветовете, пак нямаше да взема TN. Можеби *VA, но не и ТН.

Link to comment
Share on other sites

Въпрос на тертип на работа - при моята ъгълът ми не се променя повече от 20%, да не говорим, че мониторът изглежда доста добре и при много по-големи ъгли. Мисля, че доста си предубеден към TN матриците, аз пък съм работил около месец на такъв с IPS - е ми...с нищо кой знае какво не успя да ме впечатли, а струваше някъде около 1000 лв...синтезирано в 3 думи, впечатленията ми бяха - "монитор като монитор", може и да е имал по-точни цветове, но просто не ми направи впечатление.

Link to comment
Share on other sites

Сложи си един плътен фон (оранжево, лилаво) на цял екран и виж разликата в горния и долния край на монитора. Много ме дразни това. И при филми се наблюдава и навсякъде. Ако някоя снимка ти е тъмна - надигаш се малко от стола и вдигаш яркостта.

Link to comment
Share on other sites

Нека не спорим - нито ти ще ме убедиш, нито аз тебе. Просто приеми, че някои типове монитори са подходящи за определени хора с определена работа, а други - за други. Както е и при колите например - можеш ли да сравниш Порше и Бентли? Просто няма база за сравнение, защото едното е за едно, другото - за друго.

 

 

Едит: Току що от любопитство си пуснах теста на Нокия - изредих всички цветове на цял екран. От мястото ми (от което всекидневно работя - около метър от екрана), всеки един цвят е абсолютно хомогенен отгоре до долу, а става дума все пак за 27" диагонал.

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Нека не спорим - нито ти ще ме убедиш, нито аз тебе. Просто приеми, че някои типове монитори са подходящи за определени хора с определена работа, а други - за други. Както е и при колите например - можеш ли да сравниш Порше и Бентли? Просто няма база за сравнение, защото едното е за едно, другото - за друго.

 

Разбира се. Аз не се опитвам да те убедя. Просто ти дадох пример как най-ясно да видиш разликата, защото ти каза, че не я виждаш.

Link to comment
Share on other sites

И тук отново опираме до въпроса - защо аджеба тогава да си купуваме монитор с по-бавен ай-пи-ес панел, след като основното му предимство е по-точното предаване на цветове? Изключвам "бонуса" на по-големия ъгъл, което мен например пък изобщо не ме касае.

Теб не. Мен ме бърка много това да мръдна леко и да ми се сменят цветовете. Искам каквото виждам да не се променя от ъгъла под който гледам екрана и не говоря за голям ъгъл а за повдигане с 5-10 см нагоре от излегнато в по-седнало положение. Мен лично това че като слизам надолу (т.е. като се излягам назад) и потъмнява изображението ми лази по нервите неистово

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте, какъв монитор да си взема?

Изискванията са да е максимално щадящ за очите. Ще се използва за текст (четене и писане) и интернет. Няма да бъде използван за филми и игри.

Насочил съм се към IPS, S-IPS, но не мога да се спра нито на марка, нито на модел.

 

Лаптоп с такава матрица също е известен вариант.

 

Благодаря предварително на отзовалите се.

Link to comment
Share on other sites

Изискванията са да е максимално щадящ за очите. Ще се използва за текст (четене и писане) и интернет. Няма да бъде използван за филми и игри.

 

Какъвто и да си вземеш, гледай да е достатъчно голям, за да не се напрягаш да четеш ситен текст - това е едно от нещата, които най-много затормозяват зрението. Понеже не казваш за какъв дисплей ти е въпроса (за настолна машина или лаптоп), ще спомена и за следващото изключително досадно (и вредно) за зрението нещо: огледалната матрица. При правилно разположение на монитора спрямо светлинния източник, в домашни условия това може и да не се счете като някакъв проблем, но за лаптоп, който се разнася навсякъде и невинаги може да избереш оптимално разположение & осветление - това често се превръща в едно неимоверно напрягане да диференцираш това, дето е на екрана, а не собственото си отражение, а при директно слънце отзад....и в практическа невъзможност да се видят доста неща по екрана. По въпроса за TFT vs IPS - разбира се втория тип, но гореизброените неща засягат и двата вида матрици.

Link to comment
Share on other sites

Насочил съм се към IPS, S-IPS, но не мога да се спра нито на марка, нито на модел.

 

За четене на текст няма да видиш предимството на IPS-а. Особено пък на S-IPS. Цената обаче ще е двойна поне.

Ако държиш на IPS, вземи e-IPS. Ще спестиш много пари в разликата между двата типа.

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка и един Thinkpad от р-серия може да бъде вариант.

 

Навън няма да се носи така или иначе. Иначе матов дисплей ще да е, имам и от двата вида и отблясъците ги знам.

Аз повече за марка и модел питам, а IPS ще е, то е решено вече.

Link to comment
Share on other sites

Инчове до 20 макс 21, че трябва да го събирам с един друг монитор на бюрото. Бюджета до 500 лева.

 

21.5 инча,на Dell .

 

Миналият месец си взех един такъв. Около 370-380 лв струваше от Pic Computers.

 

opCEO.jpg

 

Dell UltraSharp U2212HM 21.5-inch Monitor with LED

 

Panel Size

54.61 cm

21.5 inches (21.5- inch wide viewable image size)

Optimal Resolution

Full HD resolution, 1920 x 1080 at 60 Hz

Contrast Ratio

1000: 1 (typical), Dynamic Contrast Ratio: 2 Million:1 (Max)

Brightness

250 cd/m2 (typical)

Response Time

8ms (gray to gray)

Viewing Angle

(178° vertical / 178° horizontal)

Color Support

Color Gamut (typical): 82% (CIE 1976)1

Color Depth:

16.7 million colors

Pixel Pitch

0.2475 mm

Display Type

Widescreen Flat Panel Display

Aspect Ratio

Widescreen (16:9)

Flat Panel Mount Interface

VESA

Panel Type, Surface

IPS (In-Plane Switching), anti glare with hard coat 3H

Optimal Resolution

Full HD resolution, 1920 x 1080 at 60 Hz

Preset Display Area ( H x V)

476.57mm x 268.76mm

18.76" x 10.58"

Contrast Ratio

1000: 1 (typical), Dynamic Contrast Ratio: 2 Million:1 (Max)

Backlight Technology

LED

Response Time

8ms (gray to gray)

Viewing Angle

(178° vertical / 178° horizontal)

Display Screen Coating

Antiglare with hard-coating 3H

 

Connectivity

 

1 Digital Visual Interface connectors (DVI-D) with HDCP

1 DisplayPort (DP)

1 Video Graphics Array (VGA)

1 USB 2.0 upstream port

4 USB 2.0 downstream ports

DC power connector for Dell Soundbar

 

Stand

Height-Adjustable stand, tilt, swivel, pivot and built in cable-management and built-in cable management

 

Built-In Devices

USB 2.0 Hi-Speed Hub (with 1 USB upstream port and 4 USB downstream ports)

DC-out

 

Security

 

Security lock slot (cable lock sold separately)

Anti-theft stand lock slot (to panel)

 

Dimensions

 

Height with stand ( Compressed ~ Extended)

355.6 mm ~484.5 mm

14.00" ~19.07"

 

Depth with stand

183.3 mm

7.22"

 

Width with stand

513.0 mm

20.20"

 

Height without stand

304.5 mm

11.99"

 

Depth without stand

59.5 mm

2.34"

 

Width without stand

513.0 mm

20.20"

 

Weight (panel only - for VESA mount)

2.7 kg

6.0 lbs

 

Weight (with packaging)

6.8kg

15.0 lbs

 

Dimensions (W x D x H)

513.0 mm

20.20" x 183.3 mm

7.22" x 355.6 mm ~484.5 mm

14.00" ~19.07"

 

Power

 

Voltage Required

100 to 240 VAC / 50 or 60 Hz + 3Hz / 1.5 A (Max)

Power Consumption (Operational)

30W(typical) / 70W(maximum)6

Power Consumption Stand by / Sleep

Less than 0.5 W

Audio Output

DC power connector for optional Dell Soundbar

 

За 30-40 лв отгоре можеш да си вземеш 23 инчовата версия (аз лично съм свикнал на 17 инча, с лаптопа ми,и сега още свиквам).

IPS матрица ,7 ms реакция на матрицата.Може да се ползва за абсолютно всичко.Тествах го как върви с "Crysis 2",GIMP малко работа с WORD (за четене също става) + 1080p видео възпроизвеждане ...Уникален експириънс !

Edited by TRIBALERO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...