Jump to content
BulForum.com

Мисия: Да прехвърлим Wifi на около 130 метра


muhaha

Recommended Posts

Здравейте, колеги. Чудя се мисията дали ми е възможна или не. В областта на мрежите съм гол и бос :D за това и се обръщам към Вас за помощ.

Мисията е да се осигури достъп до WiFi мрежа на около 130 до 140 метра от точка А до точка Б. До тук изглежда нормално.

Сега следват и препятствията. Въздушно има пряка видимост, но няма възможност техническа и физическа... да се направи предаване от точка А и приемане до точка Б със две устройства.

Сградите по пътя са горе долу на една височина около 6 метра. В началната точка А може да се издигне предавателя (AP предполагам) на около 9 до 10 метра.

Обаче на точка Б сигнала трябва да стигне до крайно устройство смартфон... на първия етаж. Разстоянието от точка Б до най-близката къща която реално пречи е около 20 метра.

 

За онагледяване пробвах да направя нещо като схема :D . За бюджет в момента не говорим. Въпроса е възможно ли е, и ако да по какъв начин и колко ще излезне ориентировъчно удоволствието.

 

wifito.jpg

Link to comment
Share on other sites

А какво пречи просто в т.Б на втората къща да издигнеш приемащата антена както в т.А? Издигаш антена в т.Б на покрива, и с кабел сваляш сигнала до стаята на т.Б, с друго АП.

Така (почти) директно към смартфона в т.Б на картинката няма как да стане. Всъщност сигнал с някой high power рутер/АП можеш да закараш, но телефона няма да може да "фърли" сигнал обратно до т.А. Стария ми рутер беше малко по-силен и го хващах до около 180 метра, но обратната връзка почти вече липсваше. До 100-130 метра с 2 чертички се браузваше г/д нормално.

По принцип устройства за такива линкове точка до точка не са по-скъпи от обикновен рутер, примерно 100-тина лв ?! За такова разстояние и по-евтино.

Link to comment
Share on other sites

Липса на ток и възможност за монтаж на точка Б пречат. Другото е че ще се ползва от дъжд на вятър....

Link to comment
Share on other sites

Еми или намираш ток, или докарваш жица, аз друг вариант не виждам Wifi от т.А да се ползва надеждно в т.Б от обикновен смартфон на такова разстояние. Ако е от дъжд на вятър - мобилен интернет в смартфона.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност не се бях замислял... че обратната връзка ще е проблем. Сега като се замисля си отговорих на въпроса :D .

Ако все пак успея да осигуря нужното za PtP какви устройства ще препоръчате по бюджетни :D

Link to comment
Share on other sites

Нещо такова за около 65 лв бройката би трябвало да е (пре)достатъчно, 100 мбит, по принцип за 2-3 километра, но при по-малки разстояния се очаква по-пълноценна и стабилна връзка. По-евтино не намерих (ново) при бързо търсене.

Но нека по-вещите да се включат.

 

P.S. При смартфона ще ти трябва и още едно устройство, което да поеме сигнала от тая антена и да я пусне по нормално Вифи в стаята с телефона. Някой евтин 740N за 10-15 лв втора ръка ще върши работа, в зависимост каква скорост му трябва на тоя телефон и дали 6-7МБ/с му стигат.

Link to comment
Share on other sites

Рутери имам в шкафа за това и не съм питал. Ясно че след точката ще трябва рутер ;)

 

П.П. А дали 2,4 гхз или 5 гхз ... кой е по удачния вариант?

Link to comment
Share on other sites

По принцип 5ГХц при пряка видимост, по няколко причини, но за твоите 100-тина метра надали има някакво значение, ако търсиш най-евтиното решение, особено пък ако наоколо няма много 2.4Г мрежи, които да смущават.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tedy said:

По принцип 5ГХц при пряка видимост, по няколко причини, но за твоите 100-тина метра надали има някакво значение, ако търсиш най-евтиното решение, особено пък ако наоколо няма много 2.4Г мрежи, които да смущават.

Не е така. 2.4 ghz му е по - добрият вариант. Особено когато няма да има пряка видимост.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, netrootbg said:

Не е така. 2.4 ghz му е по - добрият вариант. Особено когато няма да има пряка видимост.

Е, аз написах общо взето същото. Той самия каза, че има и може да осигури пряка видимост. Нали, говорим за външния линк между двете насочени антени. А какво ще ползва в стаята с телефона зависи изцяло от него, телефона и наличните рутери/АП-та.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tedy said:

Е, аз написах общо взето същото. Той самия каза, че има и може да осигури пряка видимост. Нали, говорим за външния линк между двете насочени антени. А какво ще ползва в стаята с телефона зависи изцяло от него, телефона и наличните рутери/АП-та. 

Ако има директна видимост, тогава наистина 5ghz е по - добрият вариант.

Link to comment
Share on other sites

Не съм корифей в мрежите, само ще си позволя да напомня, че вдигнеш ли проводник над нивото на околните сгради, вероятността да те (го) порази атмосферното електричество нараства драстично. Няма ли начин вместо нагоре, точката А да се изнесе встрани и така да се намалят преградите? 

Link to comment
Share on other sites

Да се измести странично вместо нагоре... по-добре да прекараме кабел до точка Б :D но и трите варианта са трудни при моментните обстоятелства.

Другия проблем е че в село с над 4000 души обхвата на мобилните обирджии и покъртителен. По-често получавам смс за пропуснато повикване от колкото повикване.

Три четири пъти пускам сигнали за една година.... отговора е еми сгради затихване... не можем да направим нищо в момента.

 

Още един предполагам последен въпрос... Ако все пак не успея да докарам 100 видимост на 2,4гхз дали все пак ще имам някакъв интернет :D

Link to comment
Share on other sites

Издигни колове нагоре както си го замислил, пък за 60-тина лв и да изгори при някоя буря, ще го смениш :) .

Вариант е да боднеш и допълнителен гръмоотвод, ама то и тва не е съвсем тривиална работа, но пак е по-добре един малко по-висок кол до него да има, и да го заземиш.

За непряка видимост, трябва да пробваш :) . Зависи от доста неща, но по-скоро съм доста скептичен. Не можеш ли да пуснеш един кабел все пак, дори висящ до къщите... то в тук в града между блокове разни си обтягат такива, пак в селото кво остава..

Иначе често се случва да минавам през Белозем (ако това село имаш предвид), обхватът ми се струва съвсем Ок (4G), ама вече в самите къщи как е, не знам. Поне за А1. Там нямаше ли големи антени в едната част на селото..

Link to comment
Share on other sites

За А1 говоря. Антената е в единия край на селото. Аз съм в другия... 2 км (антената им е в инсаоил) Явно е ниска антената и не е засилена като сигнал... нз може би ги ограничават нормативно за усилването. Но е факт че 2г горе долу има 3г слабо 4г е мираж.... 

 

Ще обмислям варианта май със жицата :D

Link to comment
Share on other sites

То и жицата ще е филм, защото с чупките ще надхвърлиш 150 м. Предлагам ти следното: намери в нета как се прави biquad антена и опитай да направиш две и ги закачи на наличните устройства. Доколкото съм чел твои постове съм добил впечатление, че НЕ СИ с две леви ръце и няма да ти е проблем да ги направиш, после експериментирай с насочването, дори и от ниско. 

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко направени бикуад антени. Като намеря време ще направя няколко опита. Обаче не знам дали рутерите ще имат достатъчно мощност. Всъщност само един дърт linksys wrt54gl имам със откачащи се антени с DDWRT ще е донор :D

Link to comment
Share on other sites

А имаш ли вариант, вместо вертикална пряка видимост, да постигнеш хоризонтална - с някой познат/къща/стълб встрани от т.А и т.Б?   а, писал си че не може...

 

Относно WiFi покритие на 100м пряка видимост, не се притеснявай - аз имам обхват с телефона на по-голямо открито разстояние през терасата (през стъклена врата, и преградната стена на терасата), и съвсем обикновен домашен ТП Линк с 2-3dB антенки вътре в стаята, т.е. не се опитвам да покривам улицата от 7ми етаж, а в същото време  в съседната ми стая се губи - пречи носеща бетонна и една преградна стена.

 

А за заигравката с антени - не знам дали ще намериш подходящ кабел на 2,4GHz, а и той ще ти "изяде" усилването на антената, ще ти остане само играчката с насочването - тези са си с доста остра диаграма на насоченост. По-лесно и евтино е да забиеш рутера нависокото, и когато изгори да ги сменяш :)

Link to comment
Share on other sites

Мда, ако не му трябва много скорост, може да пробва да издигне някой евтин рутер в т.Б да приема направо от рутера в т.А, обикновено са по-чувствителни от смартфоните. Ако в т.А рутера е High power, още по-добре, от двете страни такива и 130м почти няма да ги усетят. Ама то въпроса е с наличното какво може да се постигне, щото с пари, взима две насочени като споменатите по-горе и си решава проблема.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EEK! said:

... 

А за заигравката с антени - не знам дали ще намериш подходящ кабел на 2,4GHz, а и той ще ти "изяде" усилването на антената, ще ти остане само играчката с насочването - тези са си с доста остра диаграма на насоченост. По-лесно и евтино е да забиеш рутера нависокото, и когато изгори да ги сменяш :)

Ами ако... не ползва пигтейли за бикуада, а модне наличните и фиксира рефлектора да речем на гърба на някой от наличните рутери, всичко това в кутия? 

Link to comment
Share on other sites

а аз бих си пуснал оптика и да си включвам медиаконвертора и АП-то в механата само когато  трябват.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...