Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Бойлера ни си замина и ще трябва да купим нов. 80 литра.

 

Гледах едни на Tesy, но исках да попитам за всеки случай. Може да има тънкости. Някой може ли да сподели опит, да даде препоръки или да каже какво трябва да се гледа при избора на такъв уред?

Link to comment
Share on other sites

Взимай един Дипломат/Елдом и не го мисли повече. Гледай да има терморегулатор изведен отпред, щото има разни само с копче за вкл/изкл. без възможност за регулиране на температурата.

С такъв сме от около 6 г., всеки ден работи почти без изключение, и без проблеми. В една друга тема нещо взеха да плюят българските, но не мисля, че има за какво.

По спомени Tesy се водят една идея по-лоши, но може и да не е така.

Link to comment
Share on other sites

A тоя терморегулатор щото всеки ден по 3 пъти ще го бъзикаш. То и копчето е излишно ама нейсе...

 

----------

 

Бойлер - вземи си хоризонтален и го скрий "шкаф" или с окачен таван с лунички в долния край. Идеално става ако отдолу има огледало. Верно леко по-скъпо е + имаш и ремонт но нищо кой знае колко а разликата после е огромна - вертикалния ти "яде" от пространството и изглежда отвратително грозно докато другото едно че не го забелязваш и второ че стои като шкаф с лампички в долната част.

 

А да... какъвто и да вземеш свържи си клапана към сифона за обратната вода, да им го начукам на задръстените майстори които 2 пъти ми го забравят и единия път съсипахме едно шкафче преди да се сетя да го напсувам а той взе да ми се оправдава че то не трябвало да прави така... е да ама го правят и то без изключение (аз поне колкото бойлера съм имал от всички капе)

Link to comment
Share on other sites

"A тоя терморегулатор щото всеки ден по 3 пъти ще го бъзикаш"

- Оо, нямаш идея каква работа върши, далеч не е само регулиране кога да спре да загрява. Термометърът по принцип е в горната част, при по-топлата вода (в началото има градиент). Врътката е в долната, където постъпва студената. В тотално омешана вода горе долу може да се разчита на горния термометър. Но в повечето случаи ползвам копчето долу за да разбера ДОЛУ как е водата, преди да се е омешала, или СЛЕД като някой се е къпал. Ценни данни събирам от показанията на горния термометър (който има инерция в показанията си от няколко минути), от врътката в долната част определям температурата в долната част на бойлера, и непосредствено с ръката каква вода тече в момента (налага се поради интертността на горния термометър). От трите информации човек може доста изводи да си направи. :) Като например дали може в момента да влезе да се къпе, колко време може да работи бойлера, преди безопасно да влезе и не му свърши водата по средата, и много подобни. Когато човек бърза да кажем, това е полезен трик.

Да не говорим че ако искаш да сгрееш вода за едни чинии, не ти трябва 80л. вряла вода, струваща близо лев. "Някои" хора все още имат обща тръбизация между бойлер и кухня.

 

"То и копчето е излишно ама нейсе..."

- По-'бедните' хора не държат бойлера 24/7 пуснат, а ползват нощна тарифа. Ама дет се казва сития на гладния не вярва, което винаги ми е било интересно явление :) , т.е. не е излишно копчето.

 

Колкото до капенето, да, уж е нормално при повишено налягане и загрят бойлер. В повечето случаи май е от калпави клапани. С нашия (вече работил на 2 различни места) такива проблеми рядко има, 2-3 пъти за 6-7 г. Не е нормално постоянно да капе, както някои казват - то ако е капка на час да, ама някои текат по кофа за час, което доста натоварва сметките. Дядо, да не си с някой Аристон или Индезит? :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Не. Май съм с теси защото не го купувах тогава аз и само чакам да му стане нещо че да имам повод да го разкарам но се държи геройски.

 

За копчето - ами излишно е защото имаш копче отвън винаги. Поне аз имам копче което спира захранването към самия бойлер освен бушона. Навсякъде така сме ги монтирали. Т.е. това дублира функцията на копчето на бойлера и в този смисъл онова копче ми е излишно.

 

А за регулирането - верно това с пробата колко е топла водата не се бях сетил. Аз пускам чешмата и се ориентирам така.

 

За нощната тарифа го пробвах няколко пъти и забравих да го включа после се ядосвах на следващия ден че нямам топла вода. И понеже е късно да монтирам програмируемо реле го държа включен 24/7...

Link to comment
Share on other sites

Най трудно и скъпо откъм ток е да се поддържа температурата на водата постоянно. Аз съм с два бойлера, като единия ми е за кухнята в непрекъснат режим на работа на 45 градуса. Банския бойлер работи нощем и при нужда.

 

В тоя ред на мисли е важно да се вземе бързонагряващ бойлер, защото ако го забрави човек като Ники, до 25-30 минути има топла вода.

Link to comment
Share on other sites

Мда, това с външното копче направо го бях забравил, от апартаментите, които имаме, в нито един то не работи, даже почти навсякъде е махнато (кутията извън банята за бойлера).

И аз не виждам смисъл бойлер да работи 24/7, освен ако по всяко време на деня може, и по 2-3 пъти на ден се къпят хора. Аз лично от сигурно десетилетия съм изградил навик вечер ако не да пусна бойлера, поне да помисля дали има смисъл да се пуска. ЗАщото особено напоследък съм забелязал, че не винаги има смисъл да се ползва нощна тарифа - ако се къпя вечер, почти винаги се налага да дозагрявам водата, а по-добре направо да я сгрея преди къпане, а го пусках вечер на малка температура само за чинии едно-друго за другия ден (не им трябва вряла вода). Особено зимата по-трудно запазва топлата вода, защото ако примерно го пусна в 11 преди лягане (не че лягам в 11 от поне 10г), до 12-12:30 вече е изключил. И ако се къпя на другия ден в 18:00, минават 18 часа, за толкова е трудно да задържи топлата вода като в началото, дори до сутринта (когато някой го изключва) да е включил сам поне още веднъж да дозагрее.

Е, за чиниите вече има кухненско бойлерче.

 

За ориентирането по чешмата, както казах, това ти показва как е водата в горната част. Аз с врътката долу, разбирам как е положението в долната му част, т.е. след като е загрял вода, и пуснеш едни ръце да измиеш или чинии, веднага долу нахлува студена вода, и преди целия бойлер да се омеши (и чак накрая горния термометър да отчете спада на темпер.) разбирам горе долу какво да очаквам примерно близкия половин час с водата и дали ще стигне за къпане и т.н.

Може би ако имаше бойлери с вътрешна бъркалка, но и това може да не е хубаво, щото ако веднага разбърква водата, постоянно на изхода ще имаш по-хладка и хладка вода, а така докато се омеши, на изхода тече гореща..

За програмируемо реле, има такива и по всяко време може да се монтира.

Link to comment
Share on other sites

За програмируемо реле, има такива и по всяко време може да се монтира.

 

Мързи ме да къртя и да боядисвам след монтажа (всичко друго ще изглежда грозно)

Link to comment
Share on other sites

Мързи ме да къртя и да боядисвам след монтажа (всичко друго ще изглежда грозно)

Това не е извинение (а и няма ти лично да го правиш) :) , освен това релета могат да се монтират и директно в бойлера или на друго място без нужда от къртене и т.н.

Но и да обсъждаме, ти си му намерил колая, явно не ти е нужно реле, искаш по всяко време да имаш топла вода.

Link to comment
Share on other sites

Това не е извинение (а и няма ти лично да го правиш) :) , освен това релета могат да се монтират и директно в бойлера или на друго място без нужда от къртене и т.н.

Но и да обсъждаме, ти си му намерил колая, явно не ти е нужно реле, искаш по всяко време да имаш топла вода.

 

Не знам като пари колко е разликата но спрямо цената на топлата вода от ТЕЦ-а тази е направо без пари (в кооперацията където живеем има само 3-4 апартамента с тец и се падаше по 40лв/кубик заради таксата мощност)

Link to comment
Share on other sites

Взимай един Дипломат/Елдом и не го мисли повече. Гледай да има терморегулатор изведен отпред, щото има разни само с копче за вкл/изкл. без възможност за регулиране на температурата.

С такъв сме от около 6 г., всеки ден работи почти без изключение, и без проблеми. В една друга тема нещо взеха да плюят българските, но не мисля, че има за какво.

По спомени Tesy се водят една идея по-лоши, но може и да не е така.

 

Има, има.Най малкото за това, че ползват китайски нагреватели, които са доста опасни ако не ти е заземен/занулен бойлера.

Който и да вземеш все тая.Всичко опира до парите, които си приготвил.

Link to comment
Share on other sites

Колко много съвети. :D :D :D :D

 

Както и да е. Майка ми и баща ми отишли и взели някакъв Ariston.

 

2 съм имал и съм бил по-доволен от тях от дипломата и от теси-то които имаме

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Здравейте , аз съм с такъв модел и съм много доволен ....

 

TESY GCV-80/36/2.4 TS2R

 

ВЕРТИКАЛЕН ТИП ОБЕМ 80Л. ДИАМЕТЪР 36 СМ. СТЪКЛОКЕРАМИЧНО ПОКРИТИЕ НА ВОДОСЪДАРЖАТЕЛЯ СПЕЦИАЛЕН СУХ НЕРЪЖДАЕМ НАГРЕВАТЕЛ С ПО-ДЪЛЪГ ЖИВОТ, ПОДХОДЯЩ ЗА МЕКИ И ТВЪРДИ ВОДИ ВОДИ. МОЩНОСТ 2.4 KW ДВУСТЕПЕНЕН КЛЮЧ (1.2 KW + 1.2 KW) ЗА ИЗБОР НА НОРМАЛЕН И БЪРЗ НАГРЕВ. ВЪНШЕН ТЕРМОРЕГУЛАТОР АНОДНА ЗАЩИТА ЛЕСЕН ЗАСЕРВИЗИРАНЕ Стандартна гаранция 60 месеца

 

1. двата наглевателя са сухи и могат да работят отделно един от друг независимо..( 2.4 кв не са малко ) имат дълъг живот и са лесни за подмяна ..

2. четирите режима на работа са много доволни ..

Лятото го слагам на слабо ( лично аз се къпя с хладка вода ) ..

Зимата е на МАКС ... и държи по - дълго топла вода ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Не забравяйте.за да важи гаранцията ,трябва да е монтиран от специализиран сервиз.преди седмица и аз си купих бойлер на Теси и извиках техници от сервиз КОСМОС.иначе не важи никаква гаранция

Link to comment
Share on other sites

Не забравяйте.за да важи гаранцията ,трябва да е монтиран от специализиран сервиз.преди седмица и аз си купих бойлер на Теси и извиках техници от сервиз КОСМОС.иначе не важи никаква гаранция

Това важи за Теси предполагам, защото при моя Елдом нямаше такова изискване.Купил съм го от фирмения магазин на Елдом от Брезовско шосе и там 5 пъти ми казаха, че монтажа е свободен и не е обвързан с гаранцията, но ако имам желание с радост ще ми вземат 40 лева за монтаж.

Link to comment
Share on other sites

И аз за пръв път чувам (а не един бойлер съм купил и монтирал) да има подобни изисквания, които са си чиста проба обирджийство...

Link to comment
Share on other sites

Между другото, скоро научих, че вече Дипломат нямат общо с Елдом инвест, а са купени от някакви китайци и качеството на вложения материал е много ниско. Именно заради това, ако сте решили да заложите на варненски бойлер, се насочете към Елдом, а не към Дипломат.

Аз лично имам по един от всички гореизброени марки - Аристон, Дипломат /от старите на Елдом/ и Теси. Най-недоволен съм от Тесито, а като че ли Аристона и Дипломата са на кантар. Вече по 4-5 години направиха и не са мръднали. Тесито също работи, но е по-шумно, което за мен означава по-кофти излолация и водата свършва някак по-бързо и е така откакто е монтиран.

Link to comment
Share on other sites

Между другото, скоро научих, че вече Дипломат нямат общо с Елдом инвест, а са купени от някакви китайци и качеството на вложения материал е много ниско. Именно заради това, ако сте решили да заложите на варненски бойлер, се насочете към Елдом, а не към Дипломат.

Аз лично имам по един от всички гореизброени марки - Аристон, Дипломат /от старите на Елдом/ и Теси. Най-недоволен съм от Тесито, а като че ли Аристона и Дипломата са на кантар. Вече по 4-5 години направиха и не са мръднали. Тесито също работи, но е по-шумно, което за мен означава по-кофти излолация и водата свършва някак по-бързо и е така откакто е монтиран.

Те от миналата година, май месец някъде нямат нищо общо. Марката Дипломат е собственост на търговска борса Рикошет(май-така и беше името) и преди Елдом им правеше бойлерите, сега са някаква странна китайско-италианска сглобка.

Link to comment
Share on other sites

Не знам, аз имам и един дипломат и теси и няколко аристона и от аристоните съм в пъти по-доволен - на вилата е относително малък но бързо нагряващ и не е проблем да се изкъпем 5 човека в рамките на 1 час, докато в къщи свърши ли водата тесито трябва да го чакаме цял час. Дипломата (малък под мивката), с който смених един друг аристон който протече на 5тата година, пък му свършва топлата вода уникално бързо. Аристона издържаше поне 3 пъти повече.

Link to comment
Share on other sites

Ами да, но с 40 литров аристон (май там някъде беше) се къпем на вилата 5-6 човека и то през малки интервали. Голям (сигурно 100 литров) Теси свършва по-бързо от аристона и трябва да се чака 1 час преди третия човек да може да се изкъпе.

 

Малък Дипломат под мивката в шкафчето, същия като размери като аристона преди него, свършва в пъти по-бързо. Какво да говорим.

 

Точно поради тази причина аз повече български бойлер няма да купя колкото ще да са хубави и с нам си какви турбулатори и лайна вътре.

 

Обещал съм си че за следващия ремонт ще взема STIEBEL ELTRON и ще си оправя ел инсталацията по случая и ще забравя за огромните китуци които не само че заемат толкова място ами и само нерви с тях. Примерно теси-то докато нагрява отдолу капе. Което донякъде е хубаво че мокри сифона и не мирише после на канал в банята но за целта можеше да оправя сифона а не да чакам бойлера да ми го мокри.

 

И всичко това доказва максимата че евтиното си е евтино и следващия "майстор" който реши да ми икономисва пари и ми предложи нещо такова ще го набия.

Link to comment
Share on other sites

И откъде капе Теси-то? От самия бойлер или от предпазния вентил? Щото ако е от вентила, това си е напълно в реда на нещата. Ако не капе, тогава е зле! Нека темата да е коректна в техническо отношение, за да има полза от нея. И като правиш сравнение, на каква температура са нагласени бойлерите? Дали са на еднаква? И от къпане до къпане има разлика все пак. И околната температура също има значение, и още куп фактори които даже и не подозираш. Не защитавам ничия марка, но когато се дават примери, нека се уточняват важни подробности.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...