Jump to content
BulForum.com

Най-доброто място за живеене в Пловдив


Recommended Posts

Кое според вас е най-доброто място за живеене в град Пловдив като квартал и местоположение в квартала.

По възможност бъдете максимално конкретни, като използвате линк към bgmaps или wikimapia

 

Критериите са ми следните:

- Независимост, което означава, че стройтелството трябва да бъде къща.

- Тихо, сравнително чисто и спокойно место.

- В близост до него да има наличие на спортна зала (нямам впредвид фитнес!) или парк подходящ за активни спортове

- Наличие на добър градски транспорт - нямам намерение да пътувам с автомобил до работата и обратно

 

Имам няколко неща на ум, да видим дали някой няма да даде по-добра идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

За всеки е различно, не може да се каже универсално най-добро място.

Къща? - това означава че надали ще е в центъра, дори в повечето квартали около него, а по-скоро някъде Остромила на юг. Там строят къщи.

Тихо и спокойно - същата работа, ако си до някаква пътна артерия, шумът през деня е постоянен. Вечер се търпи, в момента сме до булевард Вапцаров, вечер и през нощта е относително спокойно (Кичука).

За спортна зала - леко несериозно, защото днес има, утре може и да я закрият. Фитнеси общо взето има немалко, а и честно казано човек като свикне някъде, позната обстановка и т.н., си ходи там, аз поне съм така.

Транспорт - относително, в спокойните места са по-малко достъпните линии, според мен. Зависи и къде работиш, колко близо искаш да си до по-градската част и т.н.

И не на последно място, всеки харесва едно или друго като квартал, примерно аз някак не бих взел жилище да кажем в Столипиново :) . Зависи и до каква степен се нагаждаш. Абе до вкус е. Аз Кършака примерно ми е терсене, Кичукчето съм свикнал и така.

 

Като живеещ в Кичука и свикнал, мисля че е добро кварталче :) . Всичките ни жилища са в тоя квартал.

Link to comment
Share on other sites

Защо си мислиш че липсват спокойни места из центъра?

За спортната зала - има спортни зали, които от десетилетия не са си сменяли предназначението. В това число не включвам фитнесите.

За Остромила съм остро против - нямам желание да живея някъде откъснат в нищото, без канализация, инфраструктура, транспорт и т.н.

За Кичука - в повечето случаи е толкова наблъскано всичко, че не можеш да бъдеш самостоятелен.

Link to comment
Share on other sites

определено кичука е доста добро място особено в ухото (около събота пазара) има всякакъв транспорт на близо паркове и е доста тихо :) центъра ти е на 10 мин пеша

Link to comment
Share on other sites

Вначалото на кв.Хр.Смирненски,до училище "Елин Пелин".Живея тук откакто се помня,по тих и спокоен квартал няма ,с удобен транспорт за целия град.

Link to comment
Share on other sites

Всичко това е в подкрепа на тезата ми :). За един най-добро е тихо място, "откъснат от цивилизация", без значение канализация (стига да има ток), за друг е важно около него да има "високи сгради" фигуративно казано, и т.н.

Темата ми се струва неправилно формулирана. Почти като "най-добър цвят".

Link to comment
Share on other sites

Темата ми се струва неправилно формулирана. Почти като "най-добър цвят".

Точно това ми е идеята - всеки да сподели различно мнение. Аз не очаквам всички да посочат един и същи квартал. :)

 

А какво мислите за комплексите от затворен тип?

Link to comment
Share on other sites

Принципно не са лоши, но все още се учим в тая насока....

 

Аз живея на ул. Богомил, току зад ГРАНД и Евмолпия. Повече от 10 години съм тук и само хубави неща мога да кажа във всяко отношение. Тихо е, спокойно е, отлично откъм озеленяване, всичко е близо (то какво ли не е в Пловдив), изцяло съм доволен.

 

Другата ми къща е на Жан Жорес срещу Фламинго, бил съм там около 7 години (хубавите млади години laughing.gif ). Също невероятно място във всяко отношение.

Link to comment
Share on other sites

За мен най-доброто място е навсякъде където имаш парички.

Ако финансовите възможности по перо-жилище са ти над 7-8 цифрено число - твърдението е вярно.

В противен случай се оглеждаш и ослушваш за компромисни варианти.

Link to comment
Share on other sites

За мен най-приятно е където има гледка и свободно пространство. В центъра това е само около реката примерно между двата моста - този на ВИХВП и този на Панаира. Само че самостоятелна къща там просто няма как (т.е. има ако сам си построиш кооперацията а цената на имот там ще е космическа). Градския транспорт там е идеален, не е идеално близо но го има на 2-3 пресечки а и центъра ти е на 5 минути път пеша (т.е. като отиваш на разходка до градската градина нямаш нужда от превоз).

 

Аз поне още не съм чул да има квартал с къщи и градинки и да не е някое от околните села (където задължително ще има и селска част) ами да е част от града, но добре уредено и направено. Марково ужким е хубаво но ми идва леко отдалечено, пътя леко кофти а излезеш ли от къщата излизаш в село - т.е. излизането задължително трябва да стане с автомобил за да стигнеш до града, което на мен не ми харесва.

 

 

За мен най-доброто място е навсякъде където имаш парички.

 

Под имане за какво имане говорим? Като да си купиш цял квартал или за 1 къща. Щото ако можеш да си позволиш да купиш цял квартал (или село), да го сринеш със земята и да го построиш наново по твой вкус е друга работа но засега не съм чул за подобни ентусиасти

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда да имаш много пари, а достатъчно 300-400 бона. Можеш да живееш и в къща и в апартамент и независимо, в кой квартал и къде си. Аз лично предпочитам около Пловдив в къща да живея, а не в града, а за блок изобщо не искам да живея.

Link to comment
Share on other sites

Критериите за "хубаво" място за всеки един човек са абсолютно различни - точно както и разликите в мирогледа на всеки един от нас и затова мисля, че всеки може да говори само от положението на собствената си 'колибка'.

В Кючука съм живял над 10 години - мерси, за нищо на света няма да се върна в този квартал ; В Тракия изкарах 2-3 години (близо до Мебелната къща) - в Тракия вече има доста прилични райони, с добра инфраструктура и снабдяване с всичко, от които райони може и да не излезеш цял живот ; в Кършиака изкарах 4 години...и пак си зависи къде точно в Кършиака - има и добри места, и не толкова добри ; Смирненски го познавам много добре, тъй като често ходя там, понеже там е жилището на жена ми, в което е отраснала...кварталът е спокоен, макар и малко отдалечен от центъра, но пък Гребната база е на минути ; От доста години живея в центъра на шумна улица, но тъй като обезшумяването на жилището ми е 6+...практически не усещам пасивите на центъра, а основно предимствата му ; имам и второ жилище (в което никой не живее и което ремонтирам вече втора година :P) на 5 минути пеша от основното - то пък е на толкова тиха и спокойна уличка, че направо не е за вярване, че се намира в зона суперцентър...щом през лятото хората от тази улица си сядат на пейките пред къщите и си правят лаф-мохабет до късна вечер, точно както го правят по селата например. ;)

Така че от опита ми с различните квартали, личните ми предпочитания са за центъра, понеже и градината, и всичко останало, което ми е необходимо е на една ръка разстояние. Доста от моите познати обаче са ми казвали, че няма да могат да живеят в центъра, тъй като нямало да издържат на цялата лудница там...и са прави за себе си - някои от тях дори си живеят в Марково или околните села, като пътуват всеки ден. :))

 

Едит: А що се отнася до "микро избора" - блок или къща - къща естествено, за предпочитане самостоятелна, но и етаж от кооперация също е добър избор (ако са ти добри съседите). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Мерси Мидекс :)

А твоите познати, които са в Марково къде пазаруват и как пътуват до града? Предполагам, че повечето са семейни и при това разстояние една кола няма да е достатъчна, за да си максимално гъвкав и независим.

 

 

Какво мислите за двата южни квартала - Коматево и Прослав?

Link to comment
Share on other sites

Мерси Мидекс :)

А твоите познати, които са в Марково къде пазаруват и как пътуват до града? Предполагам, че повечето са семейни и при това разстояние една кола няма да е достатъчна, за да си максимално гъвкав и независим.

 

 

Какво мислите за двата южни квартала - Коматево и Прослав?

 

Аз живея в Коматево и всъщност не мога да се оплача. Центъра идва малко далече, което е единствения недостатък за мен. Новата Била в кичука е на 5 минутки с кола, имам си Ром петрол на 2 минутки. Квартала е пълен с малки квартални хранителни магазинчета, като 2-3 са по-големи, има и голям кооп.

Като цяло квартала е тих и спокоен, никакво ромско население.

Link to comment
Share on other sites

Мерси Мидекс :)

А твоите познати, които са в Марково къде пазаруват и как пътуват до града? Предполагам, че повечето са семейни и при това разстояние една кола няма да е достатъчна, за да си максимално гъвкав и независим.

Какво мислите за двата южни квартала - Коматево и Прослав?

 

Ами те практически цял ден са в Пловдив и вероятно повечето от тях си пазарят от града, но не вярвам и в Марково да са се свършили магазините. :D

 

А що се отнася до въпроса ти за Коматево и Прослав - ами там си живеят както в Марково, Крумово и т.н. Нищо, че се водят квартали на Пловдив...те са си като присъединени близки села, там цари пълно спокойствие, имаш самостоятелност и пространство, но пък си доста отделен от града спрямо останалите квартали. За някои не е проблем ежедневно да пътуват с колата до града и обратно, тъй като ценят повече спокойствието и самостоятелността ; други, които ценят същото, но не могат да си позволят ежедневните пътувания с кола, ползват транспорта (всъщност с превоз двата квартала не са чак толкова отдалечени, колкото изглеждат на картата например)...цялата работа е кой какво търси и предпочита.

 

 

П.П. А иначе липсата на ромското население, за което спомена KnoppiX е важен момент, който ще става все по-актуален в близко и по-далечно бъдеще, предвид скоростта на множене на ромското население. Нямам нищо против тази общност, стига да живеят нормално както живея аз и да не ми пречат - имам предвид да са чисти, да се обличат що годе нормално, да не крадат, да не просят, да не вдигат 3-дневни сватби с оркестър и куп други неща, които разбирате, че просто няма как да станат.

Link to comment
Share on other sites

За ромското населения ми е ясно в кои квартали се намира :)

И теорията Deathzonе издиша, че навсякъде може да се направи каквото си поискаш. Не виждам как може да постоиш дом до циганската махала и да ти е комфортно. Естествено, че е възможно, но с цената на преселването на половин квартал и оправянето на несъществуващата инфраструктура.

 

@KnoppiX имаш ли идея какво е положението с детските градини и училищата в Коматево? Не става само дума само по отношение на база, а и на ниво на преподаване? Лошото на този квартал е че всички добри (по мойте критерии) гимназии са на минимум 1 час път с градски транспорт. Знам, че същото важи и за Марково.

Link to comment
Share on other sites

За ромското населения ми е ясно в кои квартали се намира :)

И теорията Deathzonе издиша, че навсякъде може да се направи каквото си поискаш. Не виждам как може да постоиш дом до циганската махала и да ти е комфортно. Естествено, че е възможно, но с цената на преселването на половин квартал и оправянето на несъществуващата инфраструктура.

 

@KnoppiX имаш ли идея какво е положението с детските градини и училищата в Коматево? Не става само дума само по отношение на база, а и на ниво на преподаване? Лошото на този квартал е че всички добри (по мойте критерии) гимназии са на минимум 1 час път с градски транспорт. Знам, че същото важи и за Марково.

И какво от това, като живея до циганската махала, имам къща с 2 метрови стени. Ти ми дай парите, пак аз ще ти покажа как се живее.

Link to comment
Share on other sites

За ромското населения ми е ясно в кои квартали се намира :)

И теорията Deathzonе издиша, че навсякъде може да се направи каквото си поискаш. Не виждам как може да постоиш дом до циганската махала и да ти е комфортно. Естествено, че е възможно, но с цената на преселването на половин квартал и оправянето на несъществуващата инфраструктура.

 

@KnoppiX имаш ли идея какво е положението с детските градини и училищата в Коматево? Не става само дума само по отношение на база, а и на ниво на преподаване? Лошото на този квартал е че всички добри (по мойте критерии) гимназии са на минимум 1 час път с градски транспорт. Знам, че същото важи и за Марково.

Гагарин също отговаря на критериите ти... По-точно частта с къщи м/у Огражден и Борис lll.

Link to comment
Share on other sites

Значи аз съм значително по-малък от тези, които се изказаха до сега и може би разсъждавам все още за някои неща сравнително плитко и без особен опит. Въпреки това според мен е нефунционално да живееш в присъединените села, които са квартали вече. Прекалено далече идват от останалата част на града, колкото и да се води това квартал на града нещата там пак си остават малко по-отделени и самостоятелни все едно си извън града. Рано или късно все ще се слееш със стила на живот в тези райони, които казвам пак имат доста останали селси черти. Совен това според мен в тези квартали няма достатъчно добри училища, детски градини. Общо взето за мен там всички неща са на едно малко по-ниско ниво. Без да обиждам хората които живеят там. И без да си в тези крайни квартали пак можеш да намериш спокойно място за живеене. Вече ако наистина се държи на къща, тогава може би алтернативите намаляват, най-вече заради свободното място изискващо построяването на къща.

Споменаваха се Прослав и Коматево, но гледам, че не беше казано нищо за Беломорски. Не че там е нещо по различно, също краен квартал близо до околните села и края на града, но забелазвам, че в последните години почва и това място да се облагородява и заселва по-активно. Там мисля, че също е удбно място за самостоятелна къща. Мой приятел техните построиха в този квартал къща и живеят там вече от около 2 години. Ходил съм и мисля, че не е лощо мястото.

Иначе аз съм живял преди в Кичука до "Нептун" басейна. Мога да кажа, че мястото не беше лошо, тихо беше. Единствените минуси бяха, че идваше малко по- далече и може би имаше по принцип по-малко хора в този район, но това е сигурно защото и мястото е не далече от края на града. Сега живея в Мараша, точно зад Втора Градска поликлиника вече 5 ли 6 години. Въпреки, че се води, че сме сравнително близко до ценъра и сме точно до големи булеварди като "6-ти Септември" и "Васил Априлов", мястото е спокойно. На мен това място повече ми допада, защото сме близко до центъра, на десетина минути пеша, Гребната база ми е и тя близко и ако реша мога да се разходя до там. Освен това в този квартал живее баба ми и заради това го познавам още от малък. Благодарение на това успях много по-бързо и лесно да се впиша в новия квартал, когато дойдохме и ми беше по- приятно.

Един мой познат има наблизо до моето жилише самостоятелна къща, която се намира в посока към Гребната след като се подминат линиите в една пресечка. Мисля, че мястото е спокойно, като се има предвид, че е доста населено там.

Така като съм се замисля, есто пъти съм си казвал, че този квартал е много хубав и ми е много удобен във всяко едно отношение, с много неща в него съм свикнал и че един ден тръгна ли да се изнасям от вкъщи и да ставам самостоятелен ще гледам да търся отново жилие в същия квартал, но кой знаее...

Link to comment
Share on other sites

За ромското населения ми е ясно в кои квартали се намира :)

И теорията Deathzonе издиша, че навсякъде може да се направи каквото си поискаш. Не виждам как може да постоиш дом до циганската махала и да ти е комфортно. Естествено, че е възможно, но с цената на преселването на половин квартал и оправянето на несъществуващата инфраструктура.

 

@KnoppiX имаш ли идея какво е положението с детските градини и училищата в Коматево? Не става само дума само по отношение на база, а и на ниво на преподаване? Лошото на този квартал е че всички добри (по мойте критерии) гимназии са на минимум 1 час път с градски транспорт. Знам, че същото важи и за Марково.

 

Има основно училище и детска градина. За училището само лоши работи знам, за детската градина нищо не съм чувал, но най-малкото като площ е доста голяма, озеленена и има там катерушки. Не изглежда толкова зле, макар че не съм се заглеждал подробно.

Аз учих в Математическата гимназия и пътя ми от Коматево с градски транспорт беше между 30 и 40 минути. Смяната на 2 автобуса не е пречка, поради редовните 29,26,12,222. Пътя ми беше 10 мин с единия автобус и 10 минути с другия, останалите 10 минути ги слагам за чакане по спирките. Имаше и вариант с 10-15 минутно ходене пеш, който доста често предпочитах.

Далече е от Английската, Руската, Френската, но .. те са далече от повечето квартали :)

Градския транспорт е прекрасен до центъра, но лош в отношение пътуването към други квартали. Има 3 автобусни линии - 20,27 и 1. За сметка на това няма маршрутка, което си е голям минус.

Link to comment
Share on other sites

@Дунк - наясно съм с проблемите със социалната среда, но не си мисли че хората от другите квартали са повече или по-малко интелигентни.

 

@Кнопикс - Основния проблем на Коматево е липсата на парк с нормални размери в който да се спортува, както и наличието на плувен басейн и други спортни зали. Не че в Прослав ги има, но поне е сравнително близо до гребната база и дава възможност там да се ходи. По отношение на детската градина - в Прослав вече реставрираха (или наново построиха) една. А за транспорта - да удобен е в Коматево, но в Прослав има и влак, който дава възможност за предвижване в града без отделяне на вредни емисии. :)

 

Като, че ли най-близко до това което търся се доближава този комплекс от снимката. Само дето е на криво место, а и разпределенията им не ме впечатляват. Положителното е перфектната инфраструктура и евентуално по-добра социална среда:

17399012.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Кнопикс - Основния проблем на Коматево е липсата на парк с нормални размери в който да се спортува, както и наличието на плувен басейн и други спортни зали. Не че в Прослав ги има, но поне е сравнително близо до гребната база и дава възможност там да се ходи. По отношение на детската градина - в Прослав вече реставрираха (или наново построиха) една. А за транспорта - да удобен е в Коматево, но в Прослав има и влак, който дава възможност за предвижване в града без отделяне на вредни емисии. :)

 

Влак за придвижване в града ? :Д я ми го обясни това, че не ми е много ясно :)

В Коматево си имаме парк, макар и мъничък и неподдържан, има и стадион, относно плувен басейн - не зная колко изобщо има в града, отворени за свободно ползване, че да може всеки квартал да се похвали с това. Гребната е близо, но под близо нека говорим в реалност възможно ли е да отидеш пеша за 10-15 минути или пак ще се налага да ползваш транспорт. Защото гребната е на 10 минути с кола и от Коматево, както и от Кичука и от други квартали :)

 

И все пак ми стана интересно за тоя влак :?

Link to comment
Share on other sites

Мараша. около младежка? Детски градини, тишина, училища, лесен достъп до пътни артерии, гребна база на 2 крачки, има къде да се спре, не е като да няма магазини (Злобил :D)?!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...