Jump to content
BulForum.com

Дървени мебели


Recommended Posts

Имам няколко стола и маси от дърво, които са доста олющени и очукани. Идеята ми е да ги лакирам, но доколко знам трябва първо да се минат с шкурка. С каква номерация се започва и свършва за да са готови за лакиране? Масите и столовете са за градината, затова купих корабен лак за дърво, казаха ми в магазина, че с него било най-добре.

 

 

А преди лака слага ли се нещо или лакирам директно? На опаковката на лака пише, че се мажело с някакъв си фунгицит.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Започваш ги с P60, след това минаваш с P150, ако не ти хареса колко са гладки, можеш да минеш с P300 и после лакираш.

Така... миналота година я извърших описаната процедура ама тея дни като се загледах, ми направи впечатление, че на доста места лакът е шупнал. Въпросът е, аз ли не съм се справил добре или лакът не е бил хубав? Масите и пейките стоят на открито, възможно ли е заради това да шупне лакът?

Link to comment
Share on other sites

Напълно възможно е от това, че са на открито и че лака не е читав.Преди две или три години правих тази процедура с една пейка на вилата.Целогодишно тази пейка е на открито, а през лятото даже я вали и дъжд.Не е мръднала.Помня че лака, който купих тогава не беше хич евтин, но убий ме не мога да си спомня къв' му беше модела.Та, вероятно по-следващата седмица, ще ходя нагоре, ще намеря кутията и ще ти кажа какъв е.

 

П.П. :Facepalm: Аз чак сега се загледах, че си взел корабен лак.Ами той реално се ползва в постоянно агресивна среда.Т.е. трябва да се мокри винаги, защото от слънцето се налюпва.То за тв'а и името му такова.Та от лака е 100%.Лошото е, че ще трябва да го махнеш ако решиш да оправяш нещата.

Link to comment
Share on other sites

То за махането няма проблем, имам виброшлайф и става бързо, ще изчакам да кажеш какъв лак си ползвал ти.

Link to comment
Share on other sites

Аз чак сега се загледах, че си взел корабен лак.Ами той реално се ползва в постоянно агресивна среда.Т.е. трябва да се мокри винаги, защото от слънцето се налюпва.

 

Това за пръв път го чувам. А не едно и две неща съм запечатал с такъв лак. Нещо не ти вярвам.

Link to comment
Share on other sites

И аз не вярвах.Ноо..дървото трябва да се третира според начина на ползване и околната среда.Ти неизлющен кораб виждал ли си? Дървен.А изгнил такъв?Просто лака (корабния) е направен да кореспондира с агресивната среда.А и е сред най-евтините и понеже сме в Булгаристан, търговците масово го предлагат, като най-добър за третиране на дървен материал.

Иначе...стари майстори какво са ми казвали:Изгоряло автомобилно масло.Т.е. сменяш маслото на колата, взимаш си го и обработваш дървото.Мажеш веднъж, една седмица съхнене, мажеш втори път, пак една седмица съхнене.Ако се наложи се третира трети път и чак след това се запечатва с лак за дърво.Става вечно.Нито вода, нито разни гадове го пипат.И впоследствие поддръжката му е много рядко.

Link to comment
Share on other sites

Третирал съм с масло стотици палети - вярно, издържаха 15 години, но дотам... Идеята на яхтения лак (който се нарича така, защото се ползва и за яхти, но пък яхтите не са целите под водата) е да запечата дървото и то да издържа при условия с много висока влажност. Не непременно подводни! Обикновено при тази комбинация се ползва някакъв вид байц за оцветяване по желание и след това се запечатва с яхтен лак. Яхтеният лак образува покритие върху дървото, така че после спокойно може да го оставиш навън по дъжд, сняг и прочее. Важно е обаче покрититето да е добро, лака да е поне средна класа и да не се пести като се нанася. Защото остане ли място, откъдето да влезе вода, то неимоверно ще се получи надуване, разпукване и оттам нанатък постепенно разпадане на покритието.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Сега има някакви лакове на водна основа, май са по-модерни и актуални... Те могат ли да се ползват, ако преди това дървото е било третирано с масло или безир? Има и специални грундове за този вид лакове. Също ме интересува ако реша да сложа няколко основи преди лака (масло/безир, неговия си груд) има ли значение в каква последователност се нанасят?

Link to comment
Share on other sites

Сега има някакви лакове на водна основа, май са по-модерни и актуални... Те могат ли да се ползват, ако преди това дървото е било третирано с масло или безир? Има и специални грундове за този вид лакове. Също ме интересува ако реша да сложа няколко основи преди лака (масло/безир, неговия си груд) има ли значение в каква последователност се нанасят?

 

Първо и най-важно - забрави думата безир! Няма по-зловещ отпадък в историята! Ако наклепаш нещо с тоя боклук, ще лепне години след като те погребат. Вторична обработка е почти невъзможна, тъй като не може и да се свали нормално, освен ако нямаш завод за шкурка.

 

При положение, че имаш сурово дърво за обработка трябва да вземеш няколко решения:

 

1. Какъв цвят ще е дървото

2. В зависимост от условията, в които ще бъде поставено - дали има нужда от протекция или не...

3. Обработката ще е веднъж завинаги или ще се правят промени през годините (говорим за след 15 години, примерно)

 

Във връзка с тези основни постулати имаш следните възможности:

 

С байц или лазурен лак правиш първичната обработка, която ще придаде цвета на дървото. В зависимост от стартовия цвят, който ще се придаде е важно да се знае, че ако впоследствие ще се променя, той трябва да е по-светъл - всяко освежаване и подновяване води до неизбежно потъмняване. В момента точно това правя. Ако дървото е изложено на външни атмосферни условия, задължително се запечатва с яхтен лак, което гарантира трайността през годините. Спасяваш се от вредители, от влага, гниене и прочее. Тук предварително трябва да се вземат предвид вкусовите предпочитания. След обработка и запечатване дървото става "лъскаво". Не всички харесват това. Лазурният лак е средата между чистото байцване с единствена цел презервация и запечатването с яхтен лак. Въпрос на условия и избор. Каквито и да са предпочитанията, дървото, подложено на външни влияния няма да издържи ако не се мине със запечатващ яхтен лак.

 

Последователността е проста - първо се нанася оцветяващия лак, след това се запечатва с яхтен лак. Или байц - лазурен - яхтен, примерно. Според нуждите може и да се повтаря - дървото пие много, когато е качествено и сухо. Т.е. ще отиде доста оцветяващ лак и ако е навън - може и две ръце яхтен.

 

Я кажи какво ще обработваш, че да говорим точно за него.

Link to comment
Share on other sites

За безира доколкото знам играе роля на грунд, а и после да не отива много материал от лака. Май има няколко вида безир - единия се води ленен, другия е на основата на смоли? Този ленения е по-воднист и май не лепне толкова, за този от смоли си лепне :)

 

Байцът само за оцветяване ли е или запазва/запечатва дървото?

 

Конкретно мисля да лакирам една дървена врата на изба, тип гаражна. Досега е била боядисана с блажна боя и сега съм на етап сваляне на старата боя. Силно е изложена на слънце и дъжд (когато го има). Затова си мисля преди лака да грундирам с безир, масло, грунд за лак или в комбинация. Чак накрая мисля да сложа лак за дърво, който го дават да издържа на слънце/UV лъчи.

 

Отделно имам от преди останал лак за дърво на водна основа и се чудех дали той може да се полага върху дърво, което е било вече обработвано с безир, масло, друг вид лак?

Link to comment
Share on other sites

Загрятият ленен безир попива в дълбочина в дървесината и по този начин я импрегнира, като я консервира за доста дълго време. Байца е само за тониране и се нанася първи, преди импрегнатора и лаковете. За по-бърза работа и при условие, че после ще лакираш - спокойно можеш да използваш байц на спиртна основа.

Link to comment
Share on other sites

Да допълня, най-вероятната причина да ми шупне яхтения лак е, че го нанасях във влажно време, изшкурих масите и столовете на единия ден и на следващия ден ги лакирах. През нощта сигурно са се навлажнили. Сега се чудя дали да изчакам догодина или сега и пак да ми се случи същото.

Link to comment
Share on other sites

Вече споменах мнението си за безира. Преди години ми се наложи да боядисвам дограма, селяндурски безиросана преди това. Като оставим настрана факта, че по-необоротните прозорци винаги бяха залепнали от шибания боклук. Всяко отваряне бе малка идилия.... А като дойде време за промяна стана много по-лошо. Шибаният безир е като смола - 80 метра шкурка отнесохме за нула време за 5-6 прозореца и 4 врати. В момента, в който започнеш с машината, лентата се задръства с гнасния боклук... А разбира се върху него нищо не хваща... Кошмар.

 

НЕ ползвай безир за основа! Освен ако много внимателно не следиш да е топъл и да попива в дървото, както е казал колегата - трудна и рискована задача.

 

Без значение на каква основа са, байцовете са САМО оцветители - не разчитай на защита. Както казах вчера, лазурният лак осигурява известно спокойствие, но за кратко - 2-3-5 години макс в зависимост от условията. При теб на слънце - задължително запечатване. С каквото и да оцветиш, след това мини с яхтен лак. Ако дървото пие твърде много - повтори. След това може да го миеш с маркуча за демонстрация. tounge.gif

 

Все пак - дървото обработвано ли е преди, ако не добре ли е изсъхнало? Дай повече данни, за да ти дам адекватен съвет.

 

 

Да допълня, най-вероятната причина да ми шупне яхтения лак е, че го нанасях във влажно време, изшкурих масите и столовете на единия ден и на следващия ден ги лакирах. През нощта сигурно са се навлажнили. Сега се чудя дали да изчакам догодина или сега и пак да ми се случи същото.

 

Основата ти е била не влажна, а мокра направо или лака ти е бил пълен боклук.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте! Нужна ми е информация къде в Пловдив се продават качествени лакове за дърво, където могат да ги тонират или поне да има избор от цветове. Става въпрос за интериорни врати - т.е. да може да се почиства и да е устойчив на износване. :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте! Нужна ми е информация къде в Пловдив се продават качествени лакове за дърво, където могат да ги тонират или поне да има избор от цветове. Става въпрос за интериорни врати - т.е. да може да се почиства и да е устойчив на износване. :)

Провери тук .Склада им в Пловдив се намира в Нордикс.

Link to comment
Share on other sites

Василе, можеш да отидеш на Брезовска, сградата на Солис. Като застанеш срещу нея, от лявата й страна има огромен магазин за бои и лакове. Аз купих доста от тях и съм доволен.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...