Jump to content
BulForum.com

Прехвърляне на кола


jjjjjk

Recommended Posts

след писането на писмени обяснения пред офицер, защо съм изтървал 14 дненият срок, къде съм бил, какво съм правил и кога съм купил колата и 17лв такса тази епична сага със сменянето на талона приключва...

 

Писмени обяснения ЗАЩО си бил закъснял??? Ей това ме утрепа. Аз отидох да си регистрирам автомобила в данъчното около 6 месеца по-късно и само ме обръснаха 20лв глоба но да давам обяснения защо при това писмени... то отговора е "ми най-вече 'щото съм заплес... пък и си имам по-спешни задачи от оформянето на 1 камара документи на всевъзможни места" ама бива ли да го напиша това другаде освен във форум :)

Link to comment
Share on other sites

Писмени обяснения ЗАЩО си бил закъснял??? Ей това ме утрепа. Аз отидох да си регистрирам автомобила в данъчното около 6 месеца по-късно и само ме обръснаха 20лв глоба но да давам обяснения защо при това писмени... то отговора е "ми най-вече 'щото съм заплес... пък и си имам по-спешни задачи от оформянето на 1 камара документи на всевъзможни места" ама бива ли да го напиша това другаде освен във форум :)

Бях в Русия...Начатках за 2минути обяснянията и по живо, по здраво.

Не ме глобиха 20лв...

Приобретателят следва в двуседмичен срок да регистрира МПС като представи копие от договора за продажбата. Въз основа на молбата, ще му бъде издадено ново свидетелство за регистрация на негово име. Когато продавачът има различно местожителство от купувача, първият следва в двуседмичен срок от продажбата да представи в службата, регистрирала МПС /за автомобилите КАТ/ копие от договора.

 

Нотариална такса – определя се по следната таблица, в зависимост от сумата по сделката:

до 100 лв. - 15 лв.;

от 100 до 1000 лв. - 15 лв. + 1,5 на сто за горницата над 100 лв.;

от 1000 до 10 000 лв. - 28,50 лв. + 1 на сто за горницата над 1000 лв.;

от 10 000 до 50 000 лв. - 118,50 лв. + 0,5 на сто за горницата над 10 000 лв.;

от 50 000 до 100 000 лв. - 318,50 лв. + 0,2 на сто за горницата над 50 000 лв.;

над 100 000 лв. - 418 лв. + 0,1 на сто за горницата над 100 000 лв.;

- Местна такса в размер на 2 % при продажба в полза на общината;

За КАТ-Ако не сменяш номера, можеше да минеш евтино.

Моя талон беше сив, смених го за 17,50лв....

Но сума ти време висях на канала.

При смяна на номера се подготви с двойна доза търпение и около 70лв и има вероятност да си пак на канала...

Хубаво е да има гражданска отговорност, че може да се заядат и пак ще те накарат да направиш...

Аз си направих в БулИнс, че ми излезе най-евтино.

Платен годишен данък за колата трябва да имаш.

Технически преглед просто задължително трябва да имаш, че иначе не се знае колко може да те моткат и прочие.

Данъчна оценка ти правят за 2лв, само ти трябва талона, да им кажеш колата колко кубика е, година на производство и причие...

Link to comment
Share on other sites

Бях в Русия...Начатках за 2минути обяснянията и по живо, по здраво.

Не ме глобиха 20лв...

 

Не бе... не питах в твоя случай ами по принцип защо изобщо трябва да даваш обяснения? Изпуснал си срока - плащаш си глобата и дотам. Освен в твоя случай благодарение на обясненията да си минал метър глобата но все пак ако мен примерно ме накарат да пиша обяснения бих се подразнил много или бих написал с големи букви "нямам логично обяснение"

Link to comment
Share on other sites

Не бе... не питах в твоя случай ами по принцип защо изобщо трябва да даваш обяснения? Изпуснал си срока - плащаш си глобата и дотам. Освен в твоя случай благодарение на обясненията да си минал метър глобата но все пак ако мен примерно ме накарат да пиша обяснения бих се подразнил много или бих написал с големи букви "нямам логично обяснение"

Така искат. Щом искането не е абсурдно, изпълнявам го и да се приключва. :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

При прехвърляне на кола и смяна на регистрационни номера,нужно ли е да се представи пред Кат удостоверения за платен годишен данък и сключена застраховка,защото много ми е интересно след като колата не се води още на мое име как да е сключа тази застраховка и да платя вече дължимия на мен годишен данък?

Link to comment
Share on other sites

Данък трябва да си платил. При нотариуса ще ти го изискат. За застраховката - първо минаваш през нотариуса за прехвърлянето, него застраховката не го интересува. Оттам нататък новия собственик се грижи за гражданската и трябва да направи такава преди да отиде до КАТ за смяна на номерата и/или талон.

Link to comment
Share on other sites

А като се сменя собственика как седи въпроса с данъка? Ако прехвърлим колата януари месец кой колко трябва да плаща?

Link to comment
Share on other sites

А като се сменя собственика как седи въпроса с данъка? Ако прехвърлим колата януари месец кой колко трябва да плаща?

 

По същият начин. Искат ти го в нотариуса както и оценка от застраховател. После ако си с РВ номера си сменяш само талона в КАТ и си готов.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Утре живот и здраве,пътувам за да си прехвърля колата пред нотариус,всичко съм изплатил,имаме обаче малко дразги с продавача.При нотариуса какви документи трябва да представим,данъка той трябва да го е платил нали, и кой поема разходите за нотариуса ,като сме без предварителна договорка? После след като си е регистрирам тук и си сменя номерата ,ще дължа ли и аз данък за тази година при положение ,че той го плати?

Link to comment
Share on other sites

По принцип, разходите за прехвърлянето си ги поема купувача, а дължимите до момента данъци - продавача (освен ако няма друга уговорка, но при всички случаи те трябва да се платят преди нотариуса). Не, ти няма да дължиш данъци.

Link to comment
Share on other sites

Утре живот и здраве,пътувам за да си прехвърля колата пред нотариус,всичко съм изплатил,имаме обаче малко дразги с продавача.При нотариуса какви документи трябва да представим,данъка той трябва да го е платил нали, и кой поема разходите за нотариуса ,като сме без предварителна договорка? После след като си е регистрирам тук и си сменя номерата ,ще дължа ли и аз данък за тази година при положение ,че той го плати?

Виж тук и тук. Тези линкове ми бяха много полезни, когато наскоро купувах кола.
Link to comment
Share on other sites

Утре живот и здраве,пътувам за да си прехвърля колата пред нотариус,всичко съм изплатил,имаме обаче малко дразги с продавача.При нотариуса какви документи трябва да представим,данъка той трябва да го е платил нали, и кой поема разходите за нотариуса ,като сме без предварителна договорка? После след като си е регистрирам тук и си сменя номерата ,ще дължа ли и аз данък за тази година при положение ,че той го плати?

Прехвърлянето, ако няма предварителна уговорка си го плащаш ти. В зависимост от цената на автомобила се мени и цената за прехвърлането. Аз на скоро е правих тази процедура и за цена от 500 лева по договор ми взеха 75 лева. Местния данък вече се плаща директно при нотариуса(точно заради него варира и сумата за прехвърляне). След 2-3 дена трябва да отидеш да си вземеш бележката за тази такса от нотариуса, че после ще ти трябва като прехвърляш колата в данъчното. Данъка за тази година(2011) няма как да го е платил продавача(още не му е излязъл, след 31-ви март се плаща). Ако продавача е женен и колата е придобита след брака задължително и жена му трябва да присъства. При нотариуса продавача попълва декларации, че няма задължения към държавата и тем подобни.

 

На тебе после ще ти са необходими:

- за КАТ - копие на договора, валидна застраховка ГО, двата талона и валиден ГТП(копието ти го правят на място и струва 3 лева, като в тази цена е включено и обработката на документите и декларацийката за пред кат, ще ти ги попълнят ти само седиш и чакаш).Номерата са ти 74 или 79 лева(по спомен, че на моята само сменях талоните, което е 20 лева).

- за данъчното - копие от договора, копие от бележката за местния данък, копие от големия талон(вече на твое име) и декларация. Точно до входа на данъчното на ул. Радецки има един ксерокс, влизаш вътре и за 3 лева момчето ти попълва и снима всичко необходимо. Грабваш документите и на втория етаж си избираш от 6-то до 11-то гише, което ти харесва и си ги оставяш. Даваш ги на лелката зад стъклото, тя им метва небрежен поглед и ти казва " Заповядайте след 31-ви март да си платите данъка".

 

Оценка от застраховател не ти трябва.

Link to comment
Share on other sites

Прехвърлянето, ако няма предварителна уговорка си го плащаш ти. В зависимост от цената на автомобила се мени и цената за прехвърлането. Аз на скоро е правих тази процедура и за цена от 500 лева по договор ми взеха 75 лева. Местния данък вече се плаща директно при нотариуса(точно заради него варира и сумата за прехвърляне). След 2-3 дена трябва да отидеш да си вземеш бележката за тази такса от нотариуса, че после ще ти трябва като прехвърляш колата в данъчното. Данъка за тази година(2011) няма как да го е платил продавача(още не му е излязъл, след 31-ви март се плаща). Ако продавача е женен и колата е придобита след брака задължително и жена му трябва да присъства. При нотариуса продавача попълва декларации, че няма задължения към държавата и тем подобни.

 

На тебе после ще ти са необходими:

- за КАТ - копие на договора, валидна застраховка ГО, двата талона и валиден ГТП(копието ти го правят на място и струва 3 лева, като в тази цена е включено и обработката на документите и декларацийката за пред кат, ще ти ги попълнят ти само седиш и чакаш).Номерата са ти 74 или 79 лева(по спомен, че на моята само сменях талоните, което е 20 лева).

- за данъчното - копие от договора, копие от бележката за местния данък, копие от големия талон(вече на твое име) и декларация. Точно до входа на данъчното на ул. Радецки има един ксерокс, влизаш вътре и за 3 лева момчето ти попълва и снима всичко необходимо. Грабваш документите и на втория етаж си избираш от 6-то до 11-то гише, което ти харесва и си ги оставяш. Даваш ги на лелката зад стъклото, тя им метва небрежен поглед и ти казва " Заповядайте след 31-ви март да си платите данъка".

 

Оценка от застраховател не ти трябва.

 

Това от кога е? Питам защото на мен ми искаха първо в нотариуса оценка от застраховател, после в данъчното на база нея платих няква такса 2% от сумата и чак тогава можех да я регистрирам при тях за да си плащам данъка.

 

На колегата беше нов внос и на него не му искаха такава оценка, ама за прехвърляне ми я искаха.

Link to comment
Share on other sites

Това от кога е? Питам защото на мен ми искаха първо в нотариуса оценка от застраховател, после в данъчното на база нея платих няква такса 2% от сумата и чак тогава можех да я регистрирам при тях за да си плащам данъка.

 

На колегата беше нов внос и на него не му искаха такава оценка, ама за прехвърляне ми я искаха.

Не знам от кога е, аз прехвърлях 5 дена преди нова година. Всичко става при нотариуса, 2-та процента ги платих при него и той ми издаде квитанцията за тях. Тази квитанция си е взимаш 2-3 дена след процедурата по прехвърляне.

Link to comment
Share on other sites

Прехвърлянето, ако няма предварителна уговорка си го плащаш ти. В зависимост от цената на автомобила се мени и цената за прехвърлането. Аз на скоро е правих тази процедура и за цена от 500 лева по договор ми взеха 75 лева. Местния данък вече се плаща директно при нотариуса(точно заради него варира и сумата за прехвърляне). След 2-3 дена трябва да отидеш да си вземеш бележката за тази такса от нотариуса, че после ще ти трябва като прехвърляш колата в данъчното. Данъка за тази година(2011) няма как да го е платил продавача(още не му е излязъл, след 31-ви март се плаща). Ако продавача е женен и колата е придобита след брака задължително и жена му трябва да присъства. При нотариуса продавача попълва декларации, че няма задължения към държавата и тем подобни.

 

На тебе после ще ти са необходими:

- за КАТ - копие на договора, валидна застраховка ГО, двата талона и валиден ГТП(копието ти го правят на място и струва 3 лева, като в тази цена е включено и обработката на документите и декларацийката за пред кат, ще ти ги попълнят ти само седиш и чакаш).Номерата са ти 74 или 79 лева(по спомен, че на моята само сменях талоните, което е 20 лева).

- за данъчното - копие от договора, копие от бележката за местния данък, копие от големия талон(вече на твое име) и декларация. Точно до входа на данъчното на ул. Радецки има един ксерокс, влизаш вътре и за 3 лева момчето ти попълва и снима всичко необходимо. Грабваш документите и на втория етаж си избираш от 6-то до 11-то гише, което ти харесва и си ги оставяш. Даваш ги на лелката зад стъклото, тя им метва небрежен поглед и ти казва " Заповядайте след 31-ви март да си платите данъка".

 

Оценка от застраховател не ти трябва.

Благодаря много за отзичивоста,значи преди да отида в Кат да си сменя талоните ,трябва да си направя гражданска на името на стария собственик,защото се водя само на нотариус по документ ,че е моя собственост,но нали гражданската се прави с големия талон?

Link to comment
Share on other sites

Благодаря много за отзичивоста,значи преди да отида в Кат да си сменя талоните ,трябва да си направя гражданска на името на стария собственик,защото се водя само на нотариус по документ ,че е моя собственост,но нали гражданската се прави с големия талон?

Гражданската си е правиш на твое име, все пак имаш договор за продажба. От талона взимат само данните които са необходими, кубатура, години и т.н. Когато си направиш застраховката недей на същия ден да ходиш да сменяш талоните, че може да те върнат. Мен в КАТ за малко да ме пратят да си ходя, че не бях догледал, че полицата е валидна от 0:00 на следващия ден.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Можеш след като си платиш акта.

 

Меси,разбрах го лично в Кат ;).А да знаеш след прехвърляне пред нотариус колко максимално време имам период да е прехвърля в Кат?

Link to comment
Share on other sites

Меси,разбрах го лично в Кат ;).А да знаеш след прехвърляне пред нотариус колко максимално време имам период да е прехвърля в Кат?

14 дена. Но и да се забавиш повече не правят проблем.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...