Jump to content
BulForum.com

Измислих въздушно охлаждане! за 20-30лв :)


hakera12

Recommended Posts

http://store.picbg.net/pubpic/28/8C/d2b142693bfc288c.jpg

 

значи нещата който ви трябват :

 

1 вентилатор за за баня 08800601-copy_960e5a4a1dbede2a289.jpg

1 спрей боя (според кутията ви)

1 такова http://www.dekada.com/catalog/nbframeslics-120-p-192.html

1 http://www.dekada.com/catalog/nbslics-blue...4pcs-p-188.html

значи както виждате на снимката точно над процесора правите дупка с размерите 11 см на 11см като го изрежете вентилатора предната част трябва да може да влезе без проблем

 

значи махате предната част на вентилатора предната решетка и я боядисвате спрямо цвета които сте подбрали :)

 

слагате вентилатора върху кутията и дупчите квадрат около вентилатора 12см х 12см за да можете да сложите оплътнението ;)

 

след като прубиете пробваите да сложите силиконовите винтове ако не сложете някои други но за препоръчване е да сложите силиконовите!

 

като е изсъхнала вече решетката поставяте я и всичко трябва да е готово :) когато ще правите оверклок или почва да ви дига голяма температура вкарвате щепсела в контакта и това би трябвало да помогне :)

 

КОГАТО СЪМ ГОТОВ С ПРОЕКТА ЩЕ ВИ ДАМ СНИМКИ :)

Link to comment
Share on other sites

А с какво се различава от нормален вентилатор за кутия с тръба извеждаща въздуха от процесора директно на вън?

Link to comment
Share on other sites

А има толкова хубави кутии, готови, направени и КРАСИВИ:

 

http://www.dekada.com/catalog/pc-cases-big...f3bf0471ce246d6

 

Отделно че тоя самоделкин ще бръмчи мощно (вентилатор за баня достатъчно тих не съм чул да има а хубави вентилатори за компютър са над 20лв)... та като се замислиш вместо да дупчиш кутията и да правиш "нечовешки" изпълнения що не си вземеш една хубава кутия?

 

Я виж за какво става дума тука: http://www.dekada.com/catalog/wind-tunnel-...ans-pi-416.html

 

Да цената е солена, но като сложиш някаква кутия която ще опропастиш, цената на вентилатора, цената на боята, цената на труда и т.н. и в крайна сметка за твоето изделие ще получиш доста подобна на тази цена само че ще изглежда ужасяващо зле. Е какъв е смисъла тогава?

Link to comment
Share on other sites

А има толкова хубави кутии, готови, направени и КРАСИВИ:

 

http://www.dekada.com/catalog/pc-cases-big...f3bf0471ce246d6

 

Отделно че тоя самоделкин ще бръмчи мощно (вентилатор за баня достатъчно тих не съм чул да има а хубави вентилатори за компютър са над 20лв)... та като се замислиш вместо да дупчиш кутията и да правиш "нечовешки" изпълнения що не си вземеш една хубава кутия?

 

Я виж за какво става дума тука: http://www.dekada.com/catalog/wind-tunnel-...ans-pi-416.html

 

Да цената е солена, но като сложиш някаква кутия която ще опропастиш, цената на вентилатора, цената на боята, цената на труда и т.н. и в крайна сметка за твоето изделие ще получиш доста подобна на тази цена само че ще изглежда ужасяващо зле. Е какъв е смисъла тогава?

Братле ти да не си с такава кутия случайно?То трябва не знам колко пари да имаш да отделиш 300+ за кутия.И за 100 150 има много доволни.

Link to comment
Share on other sites

Братле ти да не си с такава кутия случайно?То трябва не знам колко пари да имаш да отделиш 300+ за кутия.И за 100 150 има много доволни.

 

В момента съм с една от MOST за около $150 купена преди над 5-6 години, но следващата ми най-вероятно ще е някоя на Lian Li... ти коя ще ми препоръчаш?

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с кутия за 130 лева и си има 30 сантиметров вентилатор отстрана с потенциометър за реголирани на оборотите, цялат кутия в светодиоди изходи за USB и звук отпред и отзад сложени на удобни места. Ако взема да си играя да слагам вентилаторчета и светлинки и да режа и да струвам ще изхарча много повече нерви и пари отколкото да си я купя готова да не говоря че едва ли ще докарам такъв вид и едва ли самата кутия ще е изработена толкова добре, от дебел и качесвен материал. Естествено може да се добави още един 120 или 140 мм вентилатор отзад да духа на <1000 оборота за да е пълен кефа но това друг път.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с кутия за 50 лв сега, но скоро ще си купя на Lian-Li онази за 370 лв, отдавна съм я заплюл, но все в други неща потъваха парите..

Поне занапред да не мисля при ъпгрейдите. То и сега смятам 4-ти хард да слагам, а поради спецификата на видеокартата няма къде да го сложа, и трябва с преходници към 5.25.

Това с огромните вентилатори не ме кефи като идея, едно че не клоквам, второ тия като HAF932/922 са ебати швейцарското сирене, не ме кефят, целите продупчени и отгоре особено да не смееш да пренесеш една чаша вода :) .

 

Хубаво човека е решил да бъде инициативен към кутията си, но и според мен това е твърде елементарен мод, който не си струва усилията. За някой лев отгоре си взима супер добро CPU охлаждане, без дупки и грозотии, защото явно процесора ще се хлади с тва.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata
Аз съм с кутия за 130 лева и си има 30 сантиметров вентилатор отстрана с потенциометър за реголирани на оборотите, цялат кутия в светодиоди изходи за USB и звук отпред и отзад сложени на удобни места. Ако взема да си играя да слагам вентилаторчета и светлинки и да режа и да струвам ще изхарча много повече нерви и пари отколкото да си я купя готова да не говоря че едва ли ще докарам такъв вид и едва ли самата кутия ще е изработена толкова добре, от дебел и качесвен материал. Естествено може да се добави още един 120 или 140 мм вентилатор отзад да духа на <1000 оборота за да е пълен кефа но това друг път.

 

За 130 кинта, ако няма поне вградена кафеварка не си струва :lol: (майтапче)

Моята е за 20лв от форума, но като съм махнал капаците става не повече от 10 :P

Link to comment
Share on other sites

:Facepalm:

Ако имаш достъп до трифазен ток, действай направо с индустриална перка:

 

И в крайна сметка, освен тази стара колкото интернета снимка, реален отговор на въпроса си не видях.

 

С какво твоето се различава от това:

 

41aMzDIwwTL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Ужасни сте!

Момчето решило да направи нещо, да вложи малко разум и труд, да го сподели, а вие го кастрите!

Много е гот когато си направиш нещо сам и вземе че се получи (вярно че не е с изискан дизайн и няма да пасне на авангардното ви обзавеждане), вместо да идеш до Ера, да си купиш готова кутия и да се фръцкаш колко струва...

Link to comment
Share on other sites

Ужасни сте!

Момчето решило да направи нещо, да вложи малко разум и труд, да го сподели, а вие го кастрите!

Много е гот когато си направиш нещо сам и вземе че се получи (вярно че не е с изискан дизайн и няма да пасне на авангардното ви обзавеждане), вместо да идеш до Ера, да си купиш готова кутия и да се фръцкаш колко струва...

 

Какъв разум и труд за 20 30 лева е измислил колегата, освен хамалогията!? хем ще стане грозно, хем е губене на време, хем нищо не е измислено.. НР примерно машините с въздуховоди ги имат отпреди 7 8 години, при които има въздуховод над радиатора на процесора и една хубава перка на челото или на гърба на кутията, която духа....

А, и работата никога не минава само с '20 30 лева' - почва се - айде и това, айде и онова да сложа, айде още малко кич, айде още малко цвят... и ще идем към 50 60 лева...

Link to comment
Share on other sites

Ужасни сте!

Момчето решило да направи нещо, да вложи малко разум и труд, да го сподели, а вие го кастрите!

Много е гот когато си направиш нещо сам и вземе че се получи (вярно че не е с изискан дизайн и няма да пасне на авангардното ви обзавеждане), вместо да идеш до Ера, да си купиш готова кутия и да се фръцкаш колко струва...

 

Нека измисли момчето и ножа с назъбено острие ако иска. Следващият път ще е нещо, което не е виждано и усъваршенствано от преди години и ще има по-сериозна дискусия. Кутия с дупка на страничният капак може да се намери и за 20 лева без захранването. Достатъчно е само да се купи един вентилатор за още 10-15 (ако е по-хубав. Иначе са по 5).

 

Мен ме подразни, че на този съвсем нормален въпрос, чиито отговор може да не е очевиден от първоначалното обяснение:

 

А с какво се различава от нормален вентилатор за кутия с тръба извеждаща въздуха от процесора директно на вън?

 

Ми се отговаря така:

 

:Facepalm:

Ако имаш достъп до трифазен ток, действай направо с индустриална перка:

big_fan.jpg

 

Надменно и подигравателно. Как да не злобееш с кеф после?

Link to comment
Share on other sites

Както казах - 20-30лв за ужасен бръмчилник (тези вентилатори за кенефите са шумни), рязане на кутия, лепене, боядисване - хем губене на време (а то е пари) а боите и лепилата не ги берем от дърветата. Значи до тука минимум 40лв да не е и повече. Кутия и тя поне едно 20лв - значи общо 60. И всичко това за нещо което хем ще бръмчи хем ще е ужасно грозно а за 220-волтовия кабел няма да коментирам. Ако вземеш 2 хубави вентилатора (noiseblocker 120mm - 40лв) и голяма кутия (big tower), сложи и металните решетки които е добре да сложиш за да не пълниш с прах вътре кутията, сложи 1 вентилатор за отпред, които ще вкарва въздух освен този дето ще изкарва и ще минеш стотака. Е защо тогава направо не си купиш някоя хубава кутия всъщност със всичко измислено и нагласено?

 

 

w00x, според мен онова горното не беше отговор на теб а беше за автора на темата... между другото откога онези за 10тина лв са хубави вентилатори? След като някой (май беше Теди) ми се оплаква от залман че са се разбръмчали след 6 месеца работа вече не знам кое бих могъл да нарека хубав вентилатор.

Link to comment
Share on other sites

Олеее. Прав си. Грешката е моя.

 

Така хора без аватари са много подвеждащи. Изобщо не съм прочел никовете им. Само с периферията съм ги погледнал.

 

Отново искам да се извиня.

Link to comment
Share on other sites

А има толкова хубави кутии, готови, направени и КРАСИВИ:

 

http://www.dekada.com/catalog/pc-cases-big...f3bf0471ce246d6

 

Отделно че тоя самоделкин ще бръмчи мощно (вентилатор за баня достатъчно тих не съм чул да има а хубави вентилатори за компютър са над 20лв)... та като се замислиш вместо да дупчиш кутията и да правиш "нечовешки" изпълнения що не си вземеш една хубава кутия?

 

Я виж за какво става дума тука: http://www.dekada.com/catalog/wind-tunnel-...ans-pi-416.html

 

Да цената е солена, но като сложиш някаква кутия която ще опропастиш, цената на вентилатора, цената на боята, цената на труда и т.н. и в крайна сметка за твоето изделие ще получиш доста подобна на тази цена само че ще изглежда ужасяващо зле. Е какъв е смисъла тогава?

Ами аз съм със самоделен вентилатор вече от около година и не го чувам изобщо! Само за сведение ~120мм вентилатор =12лв. плоска мрежичка за говорител = 1.5лв, 15 - 20 минути бръмчене със зъботехнически сепаратор и резултатът е прилично изглеждащ, безшумен и управляван от дъното вентилатор.... Така, че не винаги хубавите неща стават с много кинти! Вярно е и, че от това което е предложил младежа, кокошките на комшията ще спрат да снасят, но пък за в бъдеще сигурно ще му дойдат и добри идеи......

gado, твоето е нормален 12 см купешки вент с някоя приставка, закрепяне и т.н. Много ясно че няма да го чуваш :) .

Идеята беше, че не е нужно да откриваш сапуна всеки път когато трябва да се изкъпеш. Освен това, Ники започна да споменава някакви суми....., а хората предлагат по магазините сума ти вентилатори за компютри. На всичкото отгоре моят вентилатор не е точно компютърен защото се наложи да му реорганизирам куплунгът така, че да имам управление на оборотите от дъното и му рязах медни тръбички за дистанционни втулки при монтажа....

Link to comment
Share on other sites

Абе то въпроса беше, че начинанието да е собствена изработка. Тук се имаше предвид, че идеята не е нито уникална, нито супер-мод-ната, нито вече са много хората, които се занимават с толкова прости неща, като да сложат вентилатор на кутията отстрани, още по-малко бръмчилник на 220 волта :) . А ако идеята е за охлаждане, има много по-кадърни, красиви и ефективни решения.

Според мен hakera12 просто се чуди как да си уплътни многото свободно време.

Нищо, така се почва, някой ден може да измисли по-"софистикейтид" мод :) .

 

gado, твоето е нормален 12 см купешки вент с някоя приставка, закрепяне и т.н. Много ясно че няма да го чуваш :) .

Link to comment
Share on other sites

Освен това, Ники започна да споменава някакви суми.....

 

Верно че гледам баш най-добрите компоненти обаче ако знаеш колко съм се напатил с годините и как ми е писнало на калинката да се занимавам с простотии ще ме разбереш. Отделно че това пак не е съвсем професионално изпълнение (а пък с това си вадя хляба нали знаеш) но за него не ми се дават пари освен това нямам място за онзи "хладилен" шкаф...

Link to comment
Share on other sites

Като се търси нещо евтино което ще върши работа това е напълно достътъчно ако човека няма пари. И даже ще излезне по евтино от кутия за 30 лева с вентилаторите и играчките по нея. Хайде верно стига сме откривали топлата вода. Иначе не е лошо да се направи една тема за кутии и охлаждания в тоя форум.

Link to comment
Share on other sites

Мойто пък ми излезна без пари, само от старите части, които нямаше да използвам, малко време ми отне обаче.

Ето как си охлаждам процесора на това пц.

Вентилатора е от друг процесор, закачен е директно за радиатора.

11092009001.jpg

11092009003.jpg

 

Видеото... то е развалено и вентилатор не може да му се сложи, за това използвам вентилатор от дъното на друг компютър и пак го свързах да се захранва от дъното като го завинтих за радиатора на картата. Сега вече съм му измислил алуминиева поставка.

11092009002.jpg

 

Харда като ви прегрее (даймонд макс, чудно как още работи), не го носете в сервиз, а го пъхнете в хладилника за около 5 минути... само го дръжте изолиран от влагата.

После му сглобих охлаждане с вентилатор от едно старо захранване. Използвах кабел с 4 пина с (преходник) който се използва за захраване. Отрязах жичките на вента от захранването.

Червена +12 волта

Черна минус

При 4 пин кабела са други. Там по принцип са следните.

Жълта 12 волта

Черна минус

Черна минус

Червена 5 волта

Изолирах червената и черната при кабела, запоих червената на вентилатора за жълтата към кабела и черната с другата черна, после го свързах директо към 4 пин кабела на захранването.

Захванах вентилатора под хардиска с едни скоби. Сега и на този вентилатор вече съм му измислил поставка.

25092009001.jpg

25092009006r.jpg

25092009003.jpg

Това е всичко.

:)

Link to comment
Share on other sites

Напоследък не следя всеки ден форума но не се сдържах да не пиша във неактуалната тема :ph34r:

 

Какъв тоя античния хардуер бе, я да го хвърляш в кофата!

Макстор даймънд макс дето греят помня имаше 40ки навремето като бях млад :D

Сериозно с тея ниски цени се чудя как някой още се мъчат с антични боклуци на слот-1 като от снимките?

 

С това че е ръчно изработена и поне 3 пъти по-грозна :)

и поне 5 по-шумна

 

Аз също си правих какви ли не охлаждания, рязах кутии, нови места за вентилатори, пръсках спрейове... накрая изхвърлих боклуците, дадох 170лв за cooler master и 4 тихи перки 14ки.

Чак тогава ми стана ясно що хората хвърлят пари за кутии - ми то кеф да ти е да нареждаш нещата вътре - за всичко си има предвидено място и всичко пасва, после има добър поток и охлаждане, съответно по-малко шум и накрая изглежда добре, не те е срам да си покажеш компютъра ;)

Link to comment
Share on other sites

...

 

+1

 

Именно за това говоря (+ че съм съгласен за античния хардуер на стенли)

 

 

Още нещо: Стенли сега тоя вентилатор ПОД диска ако ми обясниш каква му е функцията освен да завихря прахоляка вътре... Защото охлаждането на диска е в пъти по-добре ако вентилатора е отпред на не отдолу още повече диска така сложен в долната част на кутията един единствен просто не виждам смисъл от охлаждане. Да имаш 6 диска един върху друг като мен да се замислиш за охлаждане на дискове, но един единствен диск не виждам смисъл изобщо от охлаждане... А с диск който си прегрява ей така аз не бих работил освен за машина на която ще гледам филми само (че и тогава щото ако прегрее докато гледам филма сигурно ще му тегля шутовете).

 

Между другото съвета за мушкането в хладилника беше интересен. Не знам за влагата вътре но конденза после ще е много интересен :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...