Jump to content
BulForum.com

Е-prime


ZGAN

Recommended Posts

Е-Prime е начин на изразяване в който е премахнат глагола "съм" в първо и 3то лице.

 

Тоест:

"Аз съм много красив" = "Красотата ми пленява"

"Електронът е частица" = "Електронът се държи като частица измерен с инстумент"

"Вънка е топло аре да побръмчим" = " Навън времето предразполага за разходка"

"Кой е тоя ве" = "С кого си имам работа"

 

Във форумите всеки се прави на грамотен, начетен и книвожно-пунктуационен гуру...пишат се всякакви глупости на търкалета, че и на кълбета.

Хрумна ми идеята дали не е останала малко интелигенция която би могла да подхранва тема, в която е ПОЗВОЛЕНО да се пишат присъщите глупости от другите теми, но по един доста различен начин.Нека ако някой забележи грешка в нечие изказване също да поправи сгрешилия в този ситл на изява.

Стилът "E-prime" е разработен от Дейвид Буърланд,лингвист и възпитаник на Хаврадския бизнесфакултет.

Самият термин означава просто изключване на глагола "съм".Въпреки,че е най-използваният глаглол в нашия език,той често води до неясно значение.Например писателите от много години насам се мръщят на страдателия залог ("разбираше се",оценява се"),който зависи от глагола "съм".В такива случай невро-лингвистичното програмиране пита: "От кого?" или "Кой го казва?"

Мъничката дума "е" понякога прави твърде общи твърдения, като "това е вярно", "той е лош човек" и др.Тя приема за дадено,че всичко е черно или бяло ,а действителноста сочи тъкмо обратното.Думичката "е" така удобно поставя "етикети" на хората и нещата ,че ни лишава от необходимоста да се изразяваме точно.Проблемите започват, когато други хора влагат различно значение в думите ни или поне в техните, което води до объркване - общуването се разтройва и отношенията страдат.

 

Създателят на общата семантика Алфред Корзибски посочва две особено опасни употреби на глагола "съм".

Първата нарича "е" на идентичноста (Мария е медицинска сестра"), а втората "е" на твърдението ("Джон е глупав" или "Това листо е зелено")

Глаголът "съм" не оставя място за компромис - въпросното нещо или "е" или "не е ".Така ние сме склонни да правим обобщени или пълни абсолютни твърдения,който не издържат и на най-повърхностния логически преглед.Мария например е и майка ,съпруга,студентка,плувкиня и почитателка на добрата физическа форма .И съвсем случайно работи като медицинска сестра само в делнични дни , докато децата са на училище.Така че каква "е" Мария.Очевидно нейното "е" не свършва до тук и ние неможем да разберем исински нейната същност.

 

E-prime ни кара да влагаме по-пряко значение в езика,да уточняваме кой какво казва или прави и кой е отговорен за съответното нещо.Е-prime не е само заместване на думи.Можеби ще се наложи да обмислите точно какво имате предвид,вместо само да промените начина,по който казвате нещо.Така ,че той ви кара да мислите и да се изразявате ясно

 

Като за проба...може да се пише в темата ВСИЧКО стига да е спазено единственото правило да е в e-prime стил /и съобразно правилата на форума/.

 

Нека аз да напиша първият пост на e-prime:

В момента поста в службата който заемам ме възпрепятства да допълня в темата информацията която притежавам отностно стила на писане за който става въпрос в по-горните редове.Този стил общо взето намира приложение в така нареченото "невро-лингвистично програмиране" бъдейки от своя страна един по-описателен метод за изразяване на почти всякакви прищевки.Ако случайно прибирайки се от работа заваря интерес към темата бих добавил с удоволстви още няколко реда допълнително - интересно инфо по въпроса.

 

Дано има интерес и малко или много темата помогне на всеки малко или много да повиши интелигентноста,грамотноста и други такива качества - западнали напоследък, не само онлайн :)

 

Успех.

 

Link to comment
Share on other sites

Смятам, че интелектуалния багаж на Курунир не достига дори 1% от това, което дори Котора показва.

EDIT: За тези, които нямат информация - котора не притежава интелект. Той държи 1вото място в темата за най - безмислени и неграмотно написани постове.

Link to comment
Share on other sites

Във форумите ... от другите теми, но по един доста по различен начин ... да поправи сгрешилият

 

Нека аз да напиша първият пост на e-prime:

 

... ме възпрепятства да ... която притежавам отностно стила на писане ...

 

Дано има интерес и малко или много темата помогне на всеки малко или много да повиши интелигентноста,грамотноста и други такива качества - западнали напоследък не само онлайн :)

 

Epic, epic fail :(

 

Но иначе темата за невро-лингвистичното програмиране звучи интересно.

Link to comment
Share on other sites

Моята личност не е сигурна, че разбира точно заданието. Моля поправете ме ако намерите допусната грешка в настоящето ми изказване.

Link to comment
Share on other sites

Epic, epic fail :(

 

Но иначе темата за невро-лингвистичното програмиране звучи интересно.

 

Такива фалове ги правя бол благодаря за поправката,но и за в бъдеще ще ги има ...нали т-ва цели темата да повиши разни работи. :)

 

 

Моята личност не е сигурна, че разбира точно заданието. Моля поправете ме ако намерите допусната грешка в настоящето ми изказване.

 

Твоята личност би трябвало да напише "какво ти минава през главата" примерно или каквото ти хрумне, като пропусне в изриченията "съм" и "е"

 

Пример:

 

Личноста ми недоумява правилата на който трябва да отговарят писаните от мен неща.

Link to comment
Share on other sites

Такива фалове ги правя бол благодаря за поправката,но и за в бъдеще ще ги има ...нали т-ва цели темата да повиши разни работи. :)

 

 

 

 

Твоята личност би трябвало да напише "какво ти минава през главата" примерно или каквото ти хрумне, като пропусне в изриченията "съм" и "е"

 

Пример:

 

Личноста ми недоумява правилата на който трябва да отговарят писаните от мен неща.

 

Личността ми вече се чувства просветена по отношение правилата на играта.

Link to comment
Share on other sites

Моята личност искренно се забавлява от тези академично-изглеждащи постове :laughing: .Такъв начин на писане предразполага коментирането на по-задълбочени теми,а не на това кой какви грешки е направил.Ако желаете да подхванем темата за създаването на земята? :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Според някои култури, земята се намира върху гърба на костенурка, която пък се намира върху гърба на друга костенурка и т.н. до безкрай. Смятам това за най-правдоподобната теория.

Link to comment
Share on other sites

Изключителната интелектуалност и академичност, струяща от темата цели масовото развеселяване на хората, неприемащи себе си толкова сериозно. Забавна задачка, хентеуектуално предизвикателство, представено пред моята скромна и лишена от интелектуален багаж, култура и възпитание личност. Уви, не ще съумея да впиша себе си в така сложно зададения патос на произведението, но дори този интелектуален и културен провал не ще сломи духа ми!

Link to comment
Share on other sites

"Жив е той - жив е" = Лицето съумява да запази жизненият си цикъл непрекъснат. ? :)

Link to comment
Share on other sites

в този ред на мисли:

 

"Той не умира"- Физически невъзможно е лирическият Аз да напусне жизнения свят,преминавайки в отвъдното.

Да ама тука в цитата няма нито "съм" нито "е" докато в твоята интерпретация има "е" .Понеже първият пост на ЗГАН също беше доста неясен за мен,аз се движа по разяснението му "Твоята личност би трябвало да напише "какво ти минава през главата" примерно или каквото ти хрумне, като пропусне в изриченията "съм" и "е" "

Link to comment
Share on other sites

Примерно:

 

Той не умира:

 

Лирическият герой пребивава в непрекъснато и непреодолимо състояние на липса на възможност за прекратяване на битието си на физическата форма на съществуване и преминаване в друга форма, а именно - на небитие.

Link to comment
Share on other sites

А така става ли :)

 

Той не умира:

 

Чийтърът грозен бере плодовете от въвеждането на код за недопускане проникването на летящи метални конусовидни парчета смърт в рамките на пространството, заемано от гореспоменатия чийтър грозен.

Link to comment
Share on other sites

През главата на физическата обвивка на личността ми, преминава мисъл, чудеща се дали да не облекчи вътрешното налягане на същата тази обвивка, изпускайки напрежението под формата на смесица газове. Но ще трябва да си търси нови колеги, поради неизбежната смърт на старите такива породена от този акт.

Link to comment
Share on other sites

Пишете и обсъждайте каквото си искате стига да се придържате към e-prime.

 

Гледайки се радвам колко интересни словосъчетания се получават от иначе обикновенни исказвания,лафове и др.

 

Довечера ще отделя повечко време на първият си пост,който ще допълня с повече обяснения и примери,но като гледам няма нищо неясно всеки се справя.

Link to comment
Share on other sites

А така става ли :)

 

Той не умира:

 

Чийтърът грозен бере плодовете от въвеждането на код за недопускане проникването на летящи метални конусовидни парчета смърт в рамките на пространството, заемано от гореспоменатия чийтър грозен.

 

 

неее... не съответства, щото парчетата са проникнали вече. по-скоро е:

 

Чийтърът грозен страда от ефекта на въведения код за неутрализиране действието на проникналите в границите на материалната му обективизация метални конусовидни феномени, който ефикасно възпрепятства преминаването на следващо ниво от гореспоменатия чийтър грозен.

Link to comment
Share on other sites

Азът ми намира този начин на изразяване за необисновено предразполагащ към повишаване на интензитета на перисталтиката на отделителната ми система, а по-точно на intestinum crassum водещ в последствие до отделяне на обработени от организма отпадъци с рядка консистенция.

 

gado печели по точки с тая точка.

Нещо се бъгна клавиатурата използвана от моята личност за написването на това изложение :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

нежното гадово тяло енергично газоотделя в интервалите на неактивност съпътстващи процеса на освобождаване на интериора гадов от неразградими субстанции, продукт на асимилацията на внесени отвън енергоизточници за еднократно употреба.

Link to comment
Share on other sites

Масивната Овърменова телесна обвивка енергично натрупва фекални газове и органични отпадъци в изискуемите интервали на неактивност за да ги освободи с висок енергиен заряд в неопределен темпорално момент, както в този случай.

Link to comment
Share on other sites

Ти повече не си ми майка

 

 

Същество, стоящо пред мен, гледайки глобално на времевия участък, стартиращ от тази точка във времето и продължаващ неизвестно количество наносекунди, имай предвид преустановяването на отношението между нас, предполагащо личното ми произлизане от междубедреното ти отверстие.

 

WTF???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...