Jump to content
BulForum.com

eBay says it may have to shut down Skype


Recommended Posts

С две думи на български - поради лицензиционни спорове с новата фирма на основателите на Скайп, може да се наложи иБей да закрие Скайп. В момента върви дело в Англия, което ако не се реши в полза на иБей, които са собственици на Скайп в момента, те ще спрат услугата.

 

 

 

eBay says it may have to shut down Skype due to a licensing dispute with the founders of the internet telephony service.

 

The surprise admission puts a cloud over the 40 million active daily users around the world who use Skype for business or to keep in touch with friends and far-flung relatives.

 

A recent study by market researcher TeleGeography found Skype carried about 8 per cent of all international voice traffic, making it the world’s largest provider of cross-border voice communications.

 

The online auction powerhouse bought Skype from entrepreneurs Niklas Zennstrom and Janus Friis for $US2.6 billion in 2005, but this did not include a core piece of peer-to-peer communications technology that powers the software.

 

eBay has since been licensing the technology from the founders’ new company, Joltid, but the pair recently decided to revoke the licensing agreement.

 

The matter is now the subject of a legal battle in the English High Court of Justice, with eBay trying to force Joltid to let it continue using the technology.

 

In a quarterly report filed with the US Securities and Exchange Commission, eBay said in no uncertain terms that if it lost the right to use the software it would most likely have to shut Skype down.

 

eBay said it was working on developing ‘‘alternative software’’ to that licensed through Joltid, but this ‘‘may not be successful, may result in loss of functionality or customers even if successful, and will in any event be expensive’’.

 

‘‘If Skype was to lose the right to use the Joltid software as the result of the litigation, and if alternative software was not available, Skype would be severely and adversely affected and the continued operation of Skype’s business as currently conducted would likely not be possible,’’ eBay wrote.

 

In the filing eBay also said that, even if it was successful in developing alternative software, the technical challenge of assuring backward compatibility with older versions of Skype’s technology ‘‘may be difficult to overcome’’.

 

This was echoed by analysts, with the Info-Tech Research Group’s Jayanth Angl telling Bloomberg that ‘‘it would be quite difficult to replace what they already have as the underlying component to their service’’.

 

‘‘There are a number of barriers to that, not the least of which are legal barriers,” he said.

 

The case is set to go to trial in June next year, which could seriously hinder eBay’s plans to spin Skype off as a separate company in a public stock offering next year.

 

Already, eBay has had to write down Skype on its books to $US1.7 billion, an admission that the business is not worth nearly as much as it originally paid for it. However, its revenues for the second quarter grew 25 per cent to $US170 million.

 

But, even though Skype has not been a major financial success, it has succeeded in becoming the dominant internet telephony service globally.

 

Skype has more than 480 million user accounts - almost twice as many as Facebook - and the application comes bundled with more than 50 mobile phones and even the Sony PSP.

 

Честито на всички скайп юзъри. Ето за това затворения код и затворените протоколи са evil. Ако скайп протоколите бяха отворени, или ако скайп използваше отворени протоколи, не би било никаква трудност всичките тези 480 милиона потребители да продължат да ползват услугата и без Скайп. Но понеже са избрали да използват за комуникациите си затворен софтуер/протокол - сега има реална опасност да се лишат от тях, без да могат да направят каквото и да било.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Най-накрая да чуя нещо добро, да я махат тази програма, че ме влудява вече, особенно като трябва да я използвам само за да говоря с някой познат.

:)

Link to comment
Share on other sites

Никога не съм се и надявал на подобна развръзка. Честито на всички като мен и дано от жълтина стане факт :P :beer:

Link to comment
Share on other sites

YES! ARISE, IRC! :rofl:

 

Не че irc има телефония, просто ще се радвам всички лапачи, които започнаха да използват скайп още когато беше тежък и ужасен и принудиха всички да го използват въпреки предимствата на други протоколи, да им го нахакат без вазелин. Да, предубеден съм и да, мразя Скайп. Това, че съм му свикнал, не значи, че съм забравил и че съм го заобичал.

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега всички да се изредят да покажат колко мразят скайп, а в същност как всички го ползват... На който не му харесва да си го изтрие и да не го ползва - някой да ви е задължил? На мен ми допада - по всяко време мога да се свържа безплатно с голяма част от приятелите си само с едно движение.

 

Не знам какво целят някои хора с това скайп-хейтърство - да се покажат, че са различни от масата, че скайп ги дразни защото хиляди-милиони-милиярди хора ги притесняват на ден, щото видиш ли имат много познати и приятели и са адски търсени и това ги дразни... или си е обикновено хейтърство - шот трябва да се мрази - голям купон е!

 

СМЕШНИ СТЕ!!!

 

Аз искам да съществува скайп!

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега всички да се изредят да покажат колко мразят скайп, а в същност как всички го ползват... На който не му харесва да си го изтрие и да не го ползва - някой да ви е задължил? На мен ми допада - по всяко време мога да се свържа безплатно с голяма част от приятелите си само с едно движение.

 

Не знам какво целят някои хора с това скайп-хейтърство - да се покажат, че са различни от масата, че скайп ги дразни защото хиляди-милиони-милиярди хора ги притесняват на ден, щото видиш ли имат много познати и приятели и са адски търсени и това ги дразни... или си е обикновено хейтърство - шот трябва да се мрази - голям купон е!

 

СМЕШНИ СТЕ!!!

 

Аз искам да съществува скайп!

много много много ПРАВИЛНО ..... на същото мнение съм .......

Скайп си е Скайп

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега всички да се изредят да покажат колко мразят скайп, а в същност как всички го ползват... На който не му харесва да си го изтрие и да не го ползва - някой да ви е задължил? На мен ми допада - по всяко време мога да се свържа безплатно с голяма част от приятелите си само с едно движение.

 

Не знам какво целят някои хора с това скайп-хейтърство - да се покажат, че са различни от масата, че скайп ги дразни защото хиляди-милиони-милиярди хора ги притесняват на ден, щото видиш ли имат много познати и приятели и са адски търсени и това ги дразни... или си е обикновено хейтърство - шот трябва да се мрази - голям купон е!

 

СМЕШНИ СТЕ!!!

 

Аз искам да съществува скайп!

 

Мда и аз съм на същото мнение...

Link to comment
Share on other sites

и на мен ми допада идеята за съществуването на подобна социална мрежа за обмен на информация и данни.

техническото изпълнение обаче наистина е много дразнещо и недомислено. и искат пари за него....

Link to comment
Share on other sites

Щом е голям купон, присъедини се към нас!

 

А, аз искам тока да е безплатен!

 

Мразя го защото:

Пускам музика и фаерфокс и естество скайпа започва да се влачи ужасно.

Източва ми цялата връзка или поне колкото е свободна без кой знае каква причина.

Връзката за международен видео разговор е ужасна, пробвах гугъл толк и при него си е перфектно всичко в това отношение.

Новата версия на програмата (която толкова мразя) има адс или с други думи рекламки.

Губят се съобщения или ги показва с дни закъснение.

 

Със затворен код е и тези недостатъци не могат да се премахнат.

 

И само са България ми се налага да го използвам често или когато говоря с българи, в другите страни почти не са го чували.

 

Така че не знам защо не са го спряли по-рано.

:)

 

П.П. Доста изчерпателен бях в отговора си.

Link to comment
Share on other sites

За мен пък Skype е удобна, лесна и необходима програма. Не виждам защо с толкова много пяна на уста трябва да се пишат такива откровено крайни коментари.. На който не му харесва да си ползва ICQ.. GTalk.. и т.н.

Къде ви е проблема не ми е ясно..

Link to comment
Share on other sites

Мен не ми пречи skype...

Но ме дразнят Facebook и ICQ , но като не ме кефят , просто не ги ползвам.

 

Забранете и Windows или не се чудете как да го кракнете и си ползвайте там OpenSource-a...

 

Няма мое , няма твое , всичко е Берое :D

Link to comment
Share on other sites

И на мен не ми харесва, че половината скайп е булшит, че е тежка, че инстала е 40 мегабайта сигурно вече, но я ползвам тъй като въпреки всичките си минуси е популярна и удобна. Дава лесен достъп до познати, commercial call-овете са с добро качество и на задоволителни цени.

 

Странно е обаче как се плащат 2.6милиарда долара за скайп, като реално не купуваш call engine-a... айде да кажеш, че е бил собственост на трета фирма - ок, но щом е собственост на същите хора някакси ми се губи логиката в това.

Link to comment
Share on other sites

През годините съм ползвал всички възможни начини за комуникация през интернет...едно идва, друго си отива, но технически толкова зле направен продукт колкото скайп не съм ползвал. Аз лично го използвам в крайни случаи. И той както другите ще умре и друг ще го замести, така че колкото по-скоро толкова по-добре за доброто на компютърния свят. :wir :beer:

Link to comment
Share on other sites

Сега е момента Google да направят GTalk да е с отделни акаунти, а не с e-mail-и в Gmail. Както е направен YouTube. Отделни акаунти, но ако имаш gmail, може да го ползваш.

Link to comment
Share on other sites

и принудиха всички да го използват въпреки предимствата на други протоколи

Кой кого е принудил бе - ти мислиш ли като ги пляскаш тези глупости въобще? :blink:

 

по темата - дано не се осъществи - доста народ ще изгори...за мен лично е най-удобната и лесна програма за комуникация...дреме ми че товари софтуера :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Сега е момента Google да направят GTalk да е с отделни акаунти, а не с e-mail-и в Gmail. Както е направен YouTube. Отделни акаунти, но ако имаш gmail, може да го ползваш.

Не пречи да са си пак заедно, просто емайла да си има ИД с което ти да се индентифицираш в гталк и там да те разпознава с него.

 

Впрочем Дриимър и ЙДФУ много правилно се изказаха.

 

А, за по-горните коментари, тук никой не намесва комерсиалният софтуер с отворен или затворен код. Просто поддръжката на скайп не е добра и ако беше с отворен код да се направи алтернатива.

 

Самата политика им е зле и поддръжката им е зле и обновленията им са зле и начина по който се сработва с другия софтуер на пцто също не е добър. Аз не намирам нищо хубаво, обаче пак я използвам, просто защото в АйСиКю или която и да е друга програма тук нямам толкова познати.

:tongue

Link to comment
Share on other sites

СМЕШНИ СТЕ!!

 

 

Ми смей се... но ако иБей кръцнат с ножицата, нали се сещаш кой ще се смее последен?! Азсъм добре - ползвам комуникационни канали които НЕ СА под контрола на една единствена компания и няма опасност някой да ме отреже един слънчев ден...

 

Сега е момента Google да направят GTalk да е с отделни акаунти, а не с e-mail-и в Gmail. Както е направен YouTube. Отделни акаунти, но ако имаш gmail, може да го ползваш.

 

GTalk e на Jabber протокол както знаеш.. не знам войс частта дали пак използва тоя протокол, но като цяло май няма пречка да се свържеш с който и да е джабър акаунт в джиталк, както и да се свържеш с джиталк акаунт от който и да е джабър клиент. Аз ползвам GNU Freetalk с джталк акаунта си и в листата ми има както джиталк, така и джабър акаунти.

 

 

 

а гугъл никога няма да направят джиталк с отделен акаунт... просто цялата философия на това което правят е да ползваш всичките им услуги с един акаунт. Освен ако някой ден не се включат в OpenID и те и да разрешат достъп до услугите си с оупънайди.

Link to comment
Share on other sites

Кой кого е принудил бе - ти мислиш ли като ги пляскаш тези глупости въобще? :blink:

 

по темата - дано не се осъществи - доста народ ще изгори...за мен лично е най-удобната и лесна програма за комуникация...дреме ми че товари софтуера :rolleyes:

 

Не товари софтуера, а хардуера.

 

Не пречи да са си пак заедно, просто емайла да си има ИД с което ти да се индентифицираш в гталк и там да те разпознава с него.

 

Не те разбрах.

 

GTalk e на Jabber протокол както знаеш.. не знам войс частта дали пак използва тоя протокол, но като цяло май няма пречка да се свържеш с който и да е джабър акаунт в джиталк, както и да се свържеш с джиталк акаунт от който и да е джабър клиент. Аз ползвам GNU Freetalk с джталк акаунта си и в листата ми има както джиталк, така и джабър акаунти.

 

На хората трябва да им е лесно. Ако направят в GTalk "Create Account" бутон, като на скайпа, ще има повече потребители, ако трябва да минават през Jabber, или трябва да използват e-mail от gmail.

Link to comment
Share on other sites

Кой кого е принудил бе - ти мислиш ли като ги пляскаш тези глупости въобще? :blink:

 

по темата - дано не се осъществи - доста народ ще изгори...за мен лично е най-удобната и лесна програма за комуникация...дреме ми че товари софтуера :rolleyes:

 

 

Саше, в тоя форум практиката е глупостите да ги говориш ти. Сега пак не правиш изключение, защото най-лесна и удобна за каране кола вероятно е някое американско SUV с място за три свини-родилки в него, което харчи 30 на 100 и е пълен автоматик, а в седалката можеш да седнеш три пъти, защото е правена за 120-килограмови типове, но не знам колко хора, ако им се даде пълна свобода да си изберат който и да е автомобил, ще изберат това.

Link to comment
Share on other sites

На хората трябва да им е лесно. Ако направят в GTalk "Create Account" бутон, като на скайпа, ще има повече потребители, ако трябва да минават през Jabber, или трябва да използват e-mail от gmail.

 

 

така е, ама гугъл ги интересува с една регистрация да те "вкарат" във всичките си услуги и продуки - да те обвръжат... за това няма да стане. Единствената надежда да се случи е наистина да се обърнат към OpenID някой ден...

Link to comment
Share on other sites

Не те разбрах.

Е, най-накрая, тъкмо си помислих, че хората са почнали да ме разбират! :laughing:

 

Като идея може да се направи ИД да отговаря на емайл, така пак ще са заедно емайла и програмата, обаче ако се добавят накои функции на гталк за да се отдели почти напълно от емайла ще е точно като чат програма.

А гугъл никога няма да направят това, както каза овърман... с един акаунт да са достъпни всички услуги.

 

Пак няма да ме разбереш сигурно!

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...