Jump to content
BulForum.com

На какъв монитор играете?


Runner

Recommended Posts

Никакво замазване няма, единствената разлика е, че пиксела е по-голям и можеш малко по-отдалече да го гледаш запазвайки комфорта от възприятието на изображението.

Някои хора си купуват 40" Full HD телевизори само за да играят на голям екран, изживяването си е друго, па макар и пиксела да е близо милиметър :) .

Просто когато си на ненативна резолюция, монитора прави интерполация, и в зависимост колко качествно я прави, може да има повече или по-малко замазване.

Според мен 20" има смисъл да купуваш само ако ще е с добра матрица, защото цените им са солени, питай w00x. И за 20" ще отидат по-малко пари. Това е.

 

И да, ако нямаше никакъв смисъл от по-големите монитори с дадена резолюция, нямаше да ги правят, хората не са толкова глупави да не знаят, че по-големия има същата резолюция, но аз лично предпочитам по-големия (не много по-голям де), 17-ка ми се вижда малък, 19 е Ок. Може би 18" би било най-добре измежду трите..

 

Моя случай е друг. 22 инчовия вариант на моя монитор, не беше със същата матрица. Беше TN. Иди разбери... 24 беше с 500 лева отгоре, а и прекалено голям идва за поддръжка в ненативна резолюция.

 

Колкото до това, че хората знаят за резолюцията, аз лично не знаех, че 20 и 22 са еднакви, преди да реша да си купувам и да започна да търся информация.

 

Според мен е рекламен трик.

 

Не съм съгласен, че няма никаква разлика. С по-малко разстояние между точките, изображението е много по-остро и градиентите са много по-плавни. За пример мога да ти дам телефон с резолюция 240х320 и същия физически размер, но с 352x416.

 

Сегашния си телефон го купих само и единствено заради дисплея (352х416). Tо пък се оказа, че няма камера, а и че е смартфон и направо заспа работата.

 

Проблема може и да е в мен. Може аз да съм прекалено претенциозен, но личното ми мнение е, че няма смисъл да се дават допълнителни пари за 22, ако има 20" еквивалент. Аз също в началото търсех 22" монитори, но паднах на 20" и сега виждам, че си е заслужавало, защото и 22" съм виждал и изображението е видимо по-мътно.. Може и заради матрицата да е, но се съмнявам остротата да се влияе от това.

 

Друг е момента, че някои производители използват различни елементи за панелите с 22" и 20", което пък влияе и върху качеството на изображението. Нормалния потребител би очаквал, че разликата е само размера на екрана, но не знае, че (следващите цифри са измислени с цел сравнението) А2094 и А2294 са напълно различни, при положение, че трябва само да се различават по размера на видимото пространство и отзад всичко да е едно и също.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Качествата на слаганите елементи/матрици принципно няма никакво отношение към това колко е голям екрана, и на 20 и на 22" могат да сложат същите бози ако решат.

Междуточковото разстояние искаш да кажеш че при по-големите е по-голямо така ли? Тогава пиксела остава същия така ли да разбираме?

 

Тогава ми е чудно на 27-8" за какви черни ивици от междуточково разстояние ще говорим :)

 

За по-острото изображение и плавни градиенти, хич не мога да се съглася. Градиентите специално зависят основно от цветовата дълбочина и качествата му при по-тъмните тонове.

По-голям пиксел = по-зърнесто изображение ако се гледа по-отблизо, това е.

Замазване, острота, градиенти, нямат почти никакво отношение тук.

И 2 милиметра да е пиксела, междуточковото ще е малко, няма да е 1 мм примерно, и просто ще гледаш набор от цветни точки една до друга, а дали е остро изображението, е друга тема. За градиента дали е 0.27 или 0.25 е все тая за нормалното разстояние от което гледаме монитора.

По-големия предполага малко по-отдалече гледане. И по-малко напрягане, особено в Windows среда.

Link to comment
Share on other sites

Качествата на слаганите елементи/матрици принципно няма никакво отношение към това колко е голям екрана, и на 20 и на 22" могат да сложат същите бози ако решат.

 

Аз го казвам с друга мисъл. Че дори да искаш да си вземеш по-малкия еквивалент на 22" монитор, можеш да бъдеш измамен от тази политика на производителите, като получиш панел с коренно по-различно изображение. Както е и с панелите на Самсунг. Първо пускат един панел, после го сменят, после пак го сменят и накрая не знаеш какво купуваш, защото си чел в интернет, че монитора е много хубав, но пък ре са гледали една версия, а ти като го вземеш си крайно разочарован.

 

По-голям пиксел = по-видима разлика между елементите (не толкова остра граница) = по-лоша картина.

 

Просто не си виждал толкова голяма разлика, колкото 2-та размера дисплеи на телефони, които споменах. Затова не можеш да прецениш от какво значение е междуточковото пространство.

 

На 27", резолюцията да не е 1680х1050, че да има черни ленти?

 

Както и да е. Можем да си спорим до утре. Според мен 22" е безсмислен размер. Или 20 или 24.

 

Да не говорим, че филмите (DVDRip) се разтягат 3 пъти, за да запълнят 1680 пиксела. При 20" им виждам всичките артефакти. При 22" картинката няма да е много приятна.

Link to comment
Share on other sites

На 27" е 1920х1200, като на 24", това имах предвид. Просто там ина 28, пиксела е голям. Под черни ленти имах предвид междуточковите разстояния, които са като косъм. И които според теб са все по-големи при по-голям монитор.

За самсунг си прав, много е говорено за 226BW, аз и затова не взех него. Иначе нямаше и да стигна до мисълта за 24", защото може би веднага бих взел 226БВ.

 

За телефоните със сигурност си прав, имах преди с малка резолюция сега с по-голяма, и знам, обаче телефона го гледаш доста по-отблизо, с подобни размери на пикселите като на монитора. Междуточковото разстояние е същото. Разликата идва от размера на пиксела, това се опитвах да ти кажа.

 

При филмите виждаш артефакти, а при по-голям размер просто артефакта ще е по-голям като пространство, заедно с целия филм.

Явно се бъркаш нещо в разсъжденията си.

В момента съм изтегнал на стола и съм на 80 санта от монитора и за някои неща се налага да се приближавам,ч е не съм много добре с очите. Ако беше 26", щях да си стоя излегнат на стола :)

Link to comment
Share on other sites

Е, това с артефактите да не е проблем на монитора?! Знаеш ли колко е добре да си пусна нещо на 720p... Аз пиксел тогава НЕ виждам. И въобще не съм имал каквото и да било замазване... Извинявай, ама ти си май единствения, който пропагандира, че 20" е по-добре от 22". Аз съм адски доволен от монитора си, който на всичкото отгоре в момента се продава за 309 лв. Какво му плащаш?

Link to comment
Share on other sites

При филмите виждаш артефакти, а при по-голям размер просто артефакта ще е по-голям като пространство, заедно с целия филм.

Явно се бъркаш нещо в разсъжденията си.

 

Именно. При по-голям размер, артефакта ще заема по-голямо място и гледан от същото разстояние като по-малкия монитор ще е по-натрапчив и неприятен. При още по-големите дисплеи, ще стане "софтуерно" замазване, за да се покрие по-голямата резолюция.

 

Е, това с артефактите да не е проблем на монитора?! Знаеш ли колко е добре да си пусна нещо на 720p... Аз пиксел тогава НЕ виждам. И въобще не съм имал каквото и да било замазване... Извинявай, ама ти си май единствения, който пропагандира, че 20" е по-добре от 22". Аз съм адски доволен от монитора си, който на всичкото отгоре в момента се продава за 309 лв. Какво му плащаш?

 

За 309 лева нищо не му плащаш. Кой е казал, че артефактите са проблем на монитора??? Аз пък на 720p рип виждам пиксел. Виж, на 1080 нищо не виждам. Имаш ли база за сравнение, за да съдиш за замазването? Аз не пропагандирам нищо. Просто изявявам своето мнение. Ако пропагандирах, щях да пусна реклама по радиото най-малкото.

 

И пак никой не може да ми обясни, защо по-малката точка да не вади по-добра картина от по-голямата.

 

Нека за сравнението раздуем пропорциите на повече от 2" разлика.

 

В момента, искате да ми кажете, че дисплей (стена) с разделителна способност 1680х1050 и размер от 4 метра диагонал, вади по-добра картина от 20" дисплей със същата резолюция? И при двата случая се наблюдава от разумни разстояния. Естествено, че няма да се гледа 4 метра стена от 1 метър. Разстояния с равни пропорции. Да речем, че за 20", разстоянието е 40", а за 4 метра, разстоянието е 8 метра. М?

Link to comment
Share on other sites

Именно, малко по малко ще стигнем до същото мнение.

Обаче.

При още по-големите дисплеи, ще стане "софтуерно" замазване, за да се покрие по-голямата резолюция.

Чаакай ся, нали досега говорим за една и съща резолюция, с различни по размер екрани?!

Софтуерно замазване няма как да стане при една и съща резолюция, с различни големини на дисплея. За софтуерното замазване говорим едва когато имаме различни резолюции на дисплея и съдържанието и става интерполация, където вече влиза вградения алгоритъм на монитора, добър или лош.

 

Да, ако ще и 100 метра да е дисплея в диагонал, с 1680х1050, може да даде същата по 'добрина' картина, в зависимост как е изработен и дали е качествено при тази големина.

Тук пак избягахме от темата, но и ти сам каза след това, което и аз повтарям цял ден, че ако тая стена я гледаш не от 1 метър, а от далече. Е, отдалече, вече и въздуха, мъгла тва онва, си оказват своето влияне при гледането от много метри далечина, но това е извън принципа, за който говорим.

Link to comment
Share on other sites

Чаакай ся, нали досега говорим за една и съща резолюция, с различни по размер екрани?!

 

Да де. Tочно за това говорим. Tова изречение само е споменато ей така, да покрие споменатите 27 инча. В изреченията преди цитираното от същия абзац, говоря за еднаквите резолюции.

 

С целия тоя спор, искам да кажа, че по-малкия пиксел вади по-добра картина, защото е по-малък и дори да има малки дефекти, при по-големия пиксел, те са по-осезаеми. Tия по-големи дефекти и т.н. водят до видимо замазване и пикселизиране на определени елементи. Било то в игра или в десктоп режим.

 

Разбира се, че не може да се сравнява чисто син екран на 22" и 20" монитор, защото ще изглежда еднакво, но преви черни линии на бял фон, поставени под различни градуси, гледани от еднакво разстояние, ще изглеждат по-добре на екрана с по-малкия пиксел. Линиите ще са по-гладки и "по-мазни". Oсобено тези по диагоналите.

 

Като цяло, изтъквам предимствата на по-малкия пиксел като качество на картината, преди всичко друго!

Link to comment
Share on other sites

Стар ... хахаха , обаче не ми пречи да се насладя на игрите .

п.п. За по-точно Самсунг 750с , има го в гугъл на търсене за картинки и може да го погледнете там .

:)

Link to comment
Share on other sites

tedy, може и да си прав, аз не разбирам от монитори, но просто от доста време играя Counter-Strike и при най-малката промяна се усеща разлика. В комп. зала speed6 са или TFT или plazmi 19 инчови работят на 75 херца на Hanns G и се усеща разликата, мерника по-бързо спада, по мазно движи мишката. Може за другите игри да няма значение но за тая игра има. Въпреки всичко съм си доволен от Sony-то и никога не ми е създавало проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Прав си за по-тънките линии, по-малките назъбвания и т.н.

Но именно говорихме че по-големия предполага че може по-отдалечко да се гледа, а не да се вра на 50 санта от него :) .

 

И пак повтарям, качеството като обективен фактор няма нищо общо тук, че някой мжое да се обърка.

Някъде бях гледал 3840х2560 или нещо такова като резолюция, специално за снимки, с голяма стойност на реакцията, при тва около 22". На такъв монитор ако искаш да гледаш десктоп, ще трябва задължително да се увеличи DPI от контрол панел, което знаем че има и вредни страни, да не говорим, че в повечето програми и сайтове картинките са фиксиран размер, да кажем 16х16 тулбар, и това не може да се скейлне, а ако може чрез опция, отново става грозно. Това го казах като екстремен случай на твоето мнение.

За тази малка разлика от 2" по диагонал (около и под 2 см по страните) разлиакта в зърнестостта ще е минимална, но по-големия екран дава по-силни изживявания и в игрите, и по-комфортно се чувства човек, защото иначе МОЖЕ за него всичко да е малко по-дребно отколкото му е комфортно.

За мен примерно 17" е малко и всичко ми идва дребно и ме дразни и ртябва да се взирам по-отблизо, за теб би било идеално, щом си по малкия пиксел.

То е същото, като да вземеш телевизор 42" с HD ready резолюция, то ебаси пиксела 2 милиметра е сигурно, но ако се гледа от 5 метра, ще е ОК. Въпреки това има един размер на екрана от който наистина вече става едър пиксела за средното разстояние от което би се гледал. Та между 20 и 22" разлика нищожна в пиксела, но по-големия си е по-голям.

Пробвах да поиграя на 32" телевизора с 1360х768, ами друго си е, при по-отдалече, но все пак тази резолюция му идва малко.

Link to comment
Share on other sites

Взех си 22"-овия! За сега съм доволен, но нямам много време да го тествам. Ще търся из нета готови профайли за цветовете, защото ми се струват леко измити в сравнение със стария ми 19 ЦРТ Дел. Като цяло, не мога да усетя разлика в пикселите между стария и новия монитор и това ми допада. Лошото е, че пуснах няколко филма и...абе ужас е да се гледа ДВД Рип на този екран, картината е направо отвратителна. Явно ще се свалят филми с голяма разделителна... По-късно ще кажа повече подробностни. Ако някой има въпроси - да заповяда. :)

Link to comment
Share on other sites

Темата е между хардуер и игри, но тъй като е насочена изцяло към геймърите, си позволявам да я пусна тук. Ако някой модератор се разсърди - нека да поеме нещата в свои ръце според вижданията си!

 

А въпроса е: на какъв монитор играете? 17, 19, 20, 22 инча? Широкоекранен или 4:3?

 

Питам, понеже съм се засилил да си сменям монитора, а прехода ще е от 19" CRT, към 22" широкоекранен LCD. И понеже нямам познат, който да даде отзиви, ще се радвам ако може вие да ме насочите. Има ли хора, които да са преминали през същата чуденка?

 

19 Samsung 960BG, ако не се лъжа :D

Link to comment
Share on other sites

HD-филмите как са на 22-ката?

Ами за сега имах възможност да пробвам само Гладиатор, но качеството е уникално! Ако се гледа от около метър, не се забелязват никакви артефакти, пиксели или каквото и да е друго. Лошото е, че пробвах ДВД филм и съм разочарован от картината - явно нищо под HD не става за гледане... ДВД-тата ще си ги гледам на добрия ЦРТ телевизор... :)

Link to comment
Share on other sites

Ами за сега имах възможност да пробвам само Гладиатор, но качеството е уникално! Ако се гледа от около метър, не се забелязват никакви артефакти, пиксели или каквото и да е друго. Лошото е, че пробвах ДВД филм и съм разочарован от картината - явно нищо под HD не става за гледане... ДВД-тата ще си ги гледам на добрия ЦРТ телевизор... :)

Момент ся..

под HD какво имате предвид? 720p или 1920x1080?

Вторият вариант очевидно не попада под полезрението на 22" монитор.

А DVD филм определено е с по-добро качество от разните XviD двд-рипове.

Аз на 1920х1200 пускам DVD и нямам никакви оплаквания, на 22" би трябвало да е по-добре даже след като е с < резолюция.

За мен всичко що е 720 или нагоре си е идеално качество, даже от 720 до 1080 не намирам кой знае каква разлика, че да оправдаде разликата от 4 ГБ до 10 и повече ГБ в файл-размера.

 

@Runner, почти съм сигурен, че не си си настроил настройките на монитора както трябва.

На мен ми отне 10-тина дни докато получа 'правилните' за мен стойности на цветове/яркост/контраст, че и в драйвера пипах. Погледни и тоя аспект.

Link to comment
Share on other sites

Прав си, че не съм се оправил цветовете, много ме дразнят още. Имам чувството, че са измити, но не мога да ги наглася. Чета из нета разни теми как да си настроим монитора, но все още не успявам да се справя. Търся да намеря някъде готов профил, но и това не успвям... Опитвам да се ги направя по-наситени, но монитора няма такава функция, а в контрол панела на 4850-то изобщо отстъства функция като сатурация. Има само контраст, яркост и гама... Ще продължавам да се мъча.

 

За сега съм RGB-50/50/50, контраст 80 и яркост 40. Някакви предложения по този въпрос?

 

Иначе за филмите - Гладиатор е 720p и картината е перфектна. Пробвах няколко ДВД-та, но не съм очарован, по-скоро разочарован. А за ДВД-Рип няма какво да говорим - трябва да го гледам от 2 метра, за да не ме дразни чак толкова отвратителната картина. :)

Link to comment
Share on other sites

Точно цветовете са причината за по-скъпите монитори. От тези с ТН матрица, някои са с по-изциклени, други са по-пастелни. Можеш да пипнеш това онова, но дори и с калибрация, определени модели за нищо не стават. Имаше една страница, за съжаление не мога да я намеря. Директно сравнение на монитори с всякакви тестове за гоустинг, точност на цветовете преди и след калибрация с колориметър, и всякакви други такива полезни благинки.

 

Профилите са индивидуални, но може и да успееш да постигнеш нещо. Като търсех за моя, бях намерил и такава страница. Профили за различни видове монитори по марка и модел. Даже имаше и форум с тема за добавяне на нови. За съжаление не пазя нито едната, нито другата. Ако попадна на някоя, ще ги напиша тук.

 

А ти какъв монитор си взе в крайна сметка?

Link to comment
Share on other sites

Ако намериш някоя от страниците, ще съм много благодарен. Обаче междувременно като че ли позакърпих положението, намерих от опциите в контролния панел на видео картата, коя точно опция контролира сатурацията и и с малко увеличение цветовете станаха по-приемливи.

 

Абе, след днешния ден мога да кажа, че като цяло съм много доволен от монитора. Играх на COD2, COD4, Assasin Creed, Command And Conquer 3 и мога спокойно да кажа, че на 1680х1050, картината е по-добра от колкото на старото ЦРТ. Удоволствието също е несравнимо със стария монитор. Изобщо не съжалявам, че взех 22" вместо 20"... :)

 

Чета по форумите, че при намаляне на яркостта под 80 се появява дразнещо жужене от монитора, за щастие при мен го няма този момент. Единствено има bleeding, както му казват, в горния и долния край. Вярно е много малко, но се забелязва, когато на монитора има черно изображение. За щастие не е толкова дразнещо и изобщо не се забелязва по време на игра или друга дейност.

 

Едит: в крайна сметка взех Samsung 2253BW.

Link to comment
Share on other sites

Честито!

Поиграй си още няколко дни, и със сигурност ще докараш стойностите до съвсем приемливи нива. И аз първите няколко дена бях леко объркан дали направих добър избор с тоя монитор, но в момента мога да кажа с чисто сърце, че да!

Това, че TN не ставали за нищо, не е вярно. Вярно, че има и лоши модели, но за цената си, която е, да подчертаем, 2 до 3 пъти по-ниска, няма какво да се оплакваме толкова. Стига да не се купува най-евтиния боклук де. Моя беше с 100-150 лв по-скъп от останалите от същия ранг, дали заради марката не знам, но и за моята работа и нужди е перфектен.

Не знам дали обичаш на ярко да работиш, но защо не пробваш да намалиш яркостта на 20-30 примерно, контраста да увеличиш до към 40, а RGB да почнеш да ги намаляш от 100 надолу. При мен се наложи червеното да намаля, че идваше в повече, гамата да пробваш да я намалиш и нея малко.

За bleeding-a, изчакай седмица-две, ако остане на същите нива, супер. При мен след около седмица лееко се увеличи, но не е никаква болка, и не е мръднало оттогава.

 

За игри, и при мен няма проблем, друго си е на по-голямо пространство да ги цъкаш, а дори да пуснеш резолюция 4:3, да я оставиш разпъната, не е проблем, защото мен лично черните ленти отстрани (пробвах да играя така), ме дразнеха.

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не се оплаквам - за 379лв толкова... :)

 

Иначе не обичам да ми е прекалено ярко. В момента яркостта ми е 30, а контраста 70. С по-нисък контраст не е добре, почват да се губят цветовете. А за RGB-то - най-високата стойност, която мога да задам на отделните канали е 100. В момента и 3те са на 50. Гамата няма ръчни настройки - има само 3 режима от които мога да избирам.

 

Играх няколко игри в 4:3 и честно казано черните ивици отстрани не ме дразнят толкова, колкото когато картината се разпъне на цял екра без да поддържа въпросната резолюция. Предпочитам всичко да си е с нормални пропорции. :)

Link to comment
Share on other sites

@Runner, честито! :punk

В тази тема аз също бях писал, че се каня да сменя сегашния си 21" DELL със същия като твоя модел (след подробно проучване на пазара), но засега временно се разминах с покупката, тъй като горе-долу по едно и също време взех лаптоп, професионален микрофон и една пералня....та финансите отидоха там....може би за Нова година ще си направя 'подарък' монитора.

Що се отнася до гама-настройките - не може ли софтуерно с PowerStrip да си регулираш гама-нивото, а и всички останали настройки? Пробвай, предполагам че действа и с цифровия изход (нямал съм възможност да го пробвам досега).

Link to comment
Share on other sites

...А за RGB-то - най-високата стойност, която мога да задам на отделните канали е 100. В момента и 3те са на 50. Гамата няма ръчни настройки - има само 3 режима от които мога да избирам.

Именно де, как няма да са бледи като си ги намалил на 50 и трите. Затва ти казвам, пробвай дай ги на 100 всичките, поработи с яркост и контраст, и тогава ако има изместване на някой цвят, намаляй тия цветове, които са в повече.

За гамата - от драйвера в Windows, не от монитора. Не може да няма за плавно изменение на гамата като цяло, и за отделните 3 основни цвята. Поне в драйвера на nvidia има :) .

 

За пропорцията, ясно, то е въпрос на вкус.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съм на SAMSUNG SynkMaster 152V

15 инчов 4:3 бахти якото мониторче :punk :punk :punk

1024 x 768 http://www.dooyoo.co.uk/tft-monitor/samsun...sss-edc/443208/

Link to comment
Share on other sites

Яз си зех Phillips 220AW8FB преди около година и съм много доволен.Не се ползва само за игри,а и за други работи.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...