Jump to content
BulForum.com

На какъв монитор играете?


Runner

Recommended Posts

Темата е между хардуер и игри, но тъй като е насочена изцяло към геймърите, си позволявам да я пусна тук. Ако някой модератор се разсърди - нека да поеме нещата в свои ръце според вижданията си!

 

А въпроса е: на какъв монитор играете? 17, 19, 20, 22 инча? Широкоекранен или 4:3?

 

Питам, понеже съм се засилил да си сменям монитора, а прехода ще е от 19" CRT, към 22" широкоекранен LCD. И понеже нямам познат, който да даде отзиви, ще се радвам ако може вие да ме насочите. Има ли хора, които да са преминали през същата чуденка?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

На майка ми наскоро взехме Samsung T220HD - има страхотен образ според моите разбирания, но това е монитор с тунер има го и без тунер - T220 параметрите са му дори по-добри. Бих могъл да го препоръчам без да се замислям. Обаче връзка задължително през DVI.

 

Този монитор идва с опция за разделителни способности 4:3. Да играеш на 16:10/9 разбира се е много по-добре. Стига играта да я подържа. Обяснението е елементарно :) FOV на човешкото око не е пирамида с квадратна основа, а е правоъгълник, тоест настрани виждаш повече, отколкото нагоре и надолу. Така че колкото по-широк екранът, толкова по-добре!

 

Само че за 1680х1050 ще ти трябва сериозна видеокарта! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с този 19 инчов , не ми харесват тези разтеглените и да си въртиш главата като въртоглаво шиле, по добре 19-ка с качествена матрица а и както каза Zingam за 22 инча иска по сериозна видеокарта.

 

Все пак ако си решила да взимаш 22-ка ти предлагам ТОЗИ , мой приятел си го взе и е с много добри данни.

Link to comment
Share on other sites

Дела не е лош, но е близо 700лв, което е доста над лимита - до 400лв. За сега съм се спрял на http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09038304

 

Иначе за видеото - в момента съм с 4850 и няма игра, която да не върви на 1200х1024, всичко макс, с филтрации. Предполагам, че на 1680х1050 също няма да има проблеми, дори и да се наложи да махна филтациите. Разбира се, от картинката се изключва Крайзиса, но него си го знаем...

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с Dell 2007WFP. Страшна картина.

 

Играя игрите на 1680x1050 с АTI HD3870. Всичко си върви наред с филтрациите, но не знам до кога ще е така, при положение, че започнаха много да вдигат изисквания, а следващата карта, която съм си харесал е 600 лева и докато не стане 300, няма да я взема (4870).

 

Аз лично направих прехода от 17 CRT към този.

Link to comment
Share on other sites

Играя на 17 инчов Sony TFT 60 hz , вече 4 години съм с него и съм много доволен, много добра марка като цяло и не е мръднал, единственият недостатък е 60-те херца, щото не става много за CS ама ... така е.

Link to comment
Share on other sites

Играя на 17 инчов Sony TFT 60 hz , вече 4 години съм с него и съм много доволен, много добра марка като цяло и не е мръднал, единственият недостатък е 60-те херца, щото не става много за CS ама ... така е.

 

На TFT няма никакво значение. Това са някакви митове...

Link to comment
Share on other sites

Играя на 17 инчов Sony TFT 60 hz , вече 4 години съм с него и съм много доволен, много добра марка като цяло и не е мръднал, единственият недостатък е 60-те херца, щото не става много за CS ама ... така е.

60-те херца не са ти виновни, ти колко искаш от ТФ монитор, че те и сегашните са по 60 Хц, а 75 Хц абсолютно никакво подобрение не дава, още повече по-големите, на нативна резолюция могат само 60 Хц.

Щом ти е стар, явно просто е бавен и маже. Сигурно по спецификации е 25 мс, а реално е около 40 примерно.

Link to comment
Share on other sites

60-те херца не са ти виновни, ти колко искаш от ТФ монитор, че те и сегашните са по 60 Хц, а 75 Хц абсолютно никакво подобрение не дава, още повече по-големите, на нативна резолюция могат само 60 Хц.

Щом ти е стар, явно просто е бавен и маже. Сигурно по спецификации е 25 мс, а реално е около 40 примерно.

 

Друг вариант е да му е включена синхронизацията и да не прави повече от 60 фрейма.

Link to comment
Share on other sites

Друг вариант е да му е включена синхронизацията и да не прави повече от 60 фрейма.

Включена или не, той и да се насере, повече от 60 фрейма монитора няма да може да му покаже посмъртно.

60 фрейма не виждам какво не му достигат, играта и картата и 1000 fps да могат, до очите ще стигнат толкова, на колкото работи монитора. 60. Друг е въпросът, че при sync има други ефекти, които мен поне ме дразнят.

Link to comment
Share on other sites

Те до очите ще стигнат 30, но не е там идеята. Ако са повече фреймовете, играта върви осезаемо по-гладко, но 60 са си напълно достатъчни. Затова е и V-Sync функцията.

 

Както и да е. Не му е рефреш рейта проблема.

Link to comment
Share on other sites

Темата е между хардуер и игри, но тъй като е насочена изцяло към геймърите, си позволявам да я пусна тук. Ако някой модератор се разсърди - нека да поеме нещата в свои ръце според вижданията си!

 

А въпроса е: на какъв монитор играете? 17, 19, 20, 22 инча? Широкоекранен или 4:3?

 

Питам, понеже съм се засилил да си сменям монитора, а прехода ще е от 19" CRT, към 22" широкоекранен LCD. И понеже нямам познат, който да даде отзиви, ще се радвам ако може вие да ме насочите. Има ли хора, които да са преминали през същата чуденка?

Samsung Syncmaster 225uw ми е сегашния. Аз направих абсолютно същия преход от 19 CRT на 22 LCD осезаема разлика :) Имам чувството че по лесно се играе дотата :P
Link to comment
Share on other sites

Сега съм с VIEWSONIC VA-2216W, но до 2-3 дни минавам на 22" Samsung 2253BW Black 2ms 8000:1 300cd/m2 DVI заради по-ниското време за реакция и по-големия контраст. Не, че не съм доволен от Viewsonic-a - за парите си е идеална покупка и нямам никакви проблеми с него, но ъпгрейда ще ми излезе само около 80 лв, та ще го направя...

Link to comment
Share on other sites

И аз утре го взимам. Четох разни ревюта на Т220, на някои места го дават по-добър от 2253-то, та се бях разколебал малко, но в крайна сметка ще остане 2253-то. Само да не се окаже, че няма други модели освен тези с жуженето, че ще се ядосвам сигурно...

 

NEO_DDT, на каква резолюция играеш Warcraft-a?

Link to comment
Share on other sites

Samsung Syncmaster 225uw ми е сегашния. Аз направих абсолютно същия преход от 19 CRT на 22 LCD осезаема разлика :) Имам чувството че по лесно се играе дотата :P

 

Аз DOTA я праскам на макс. Много мазно върви и фигурите са големи и някакси по-добро усещане за играта имам.

 

 

И аз утре го взимам. Четох разни ревюта на Т220, на някои места го дават по-добър от 2253-то, та се бях разколебал малко, но в крайна сметка ще остане 2253-то. Само да не се окаже, че няма други модели освен тези с жуженето, че ще се ядосвам сигурно...

 

NEO_DDT, на каква резолюция играеш Warcraft-a?

 

Говориш за жуженето при намален brightness ли? Аз го гледах наживо и не забелязах такова нещо. Имай впредвид, обаче, че няма гаранция за изгорели пиксели. Общо взето на 10 монитора има 2 с изгорели пиксели. Непременно да го огледаш добре преди да го вземеш!

 

А защо не вземеш 20 инчов монитор вместо 22?

 

Тука аз ли не прочетох добре?! :blink:

Ако имаш впредвид пропорциите, аз като взех Viewsonic-a и осъзнах, че досега само съм си мислил, че гледам филми на компютъра.

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш впредвид пропорциите, аз като взех Viewsonic-a и осъзнах, че досега само съм си мислил, че гледам филми на компютъра.

 

Добре си прочел. Не става въпрос за пропорциите. Говоря за 20 wide и 22 wide. Oсвен по-замазаната картина и по-големия пиксел, кое друго може да те накара да вземеш 22 инчов монитор?

Link to comment
Share on other sites

Добре си прочел. Не става въпрос за пропорциите. Говоря за 20 wide и 22 wide. Oсвен по-замазаната картина и по-големия пиксел, кое друго може да те накара да вземеш 22 инчов монитор?

Абе гледам от известно време говориш за замазване при 22".

Освен че пикселът е малко по-голям, би ли обяснил за какво замазване става въпрос?

За мен по-големият монитор е предимство. Пиксела е малко по-голям, но за какво замазване става дума, не можах да разбера, освен ако не се гледа през VGA.

По-голям монитор => можеш да го гледаш с 10-20 санта по-отдалече, за мен е по-голямо удобство това.

В момента съм на 0.27 пиксел, преди на 19-ката беше 0.29 мисля, и общо взето голяма разлика не намирам, е, вижда се, че тук е по-дребен пиксела, бях ги сложил един до друг и малко или много, на 19-ката пиксела беше по-едричък, но ефекта е точно обратен на замазването.

 

За 30-те фрейма, също не разбрах какво имаше предвид горе, вероятно се бъркаш с аудиото и честотата на Найкуист :)

Link to comment
Share on other sites

Абе гледам от известно време говориш за замазване при 22".

Освен че пикселът е малко по-голям, би ли обяснил за какво замазване става въпрос?

За мен по-големият монитор е предимство. Пиксела е малко по-голям, но за какво замазване става дума, не можах да разбера, освен ако не се гледа през VGA.

По-голям монитор => можеш да го гледаш с 10-20 санта по-отдалече, за мен е по-голямо удобство това.

В момента съм на 0.27 пиксел, преди на 19-ката беше 0.29 мисля, и общо взето голяма разлика не намирам, е, вижда се, че тук е по-дребен пиксела, бях ги сложил един до друг и малко или много, на 19-ката пиксела беше по-едричък, но ефекта е точно обратен на замазването.

 

За 30-те фрейма, също не разбрах какво имаше предвид горе, вероятно се бъркаш с аудиото и честотата на Найкуист :)

 

Замазване като това при по-ниска резолюция, разтегната на по-голяма резолюция. Не говоря за Уиндоус графичната среда. При игрите се вижда по-добре. Какъв реално е смисъла от по-голямо физическо пространство, при положение, че виждаш едно и също?

 

За фреймовете имам на предвид това, което може да улови човешкото око. 33 фрейма. Tова е.

 

Едит: Сега прочетох една статия за това колко фрейма може да улови човешкото око. Oказва се, че е доста относително понятие, но за игри определено е по-добре да са с по-висок рейт, но 60 са си достатъчни.

Link to comment
Share on other sites

Е какво е предимството на 20" пред 22"? Така и не разбрах... Само големината на пикслелите ли, или има и някакво замазване?

Link to comment
Share on other sites

Е какво е предимството на 20" пред 22"? Така и не разбрах... Само големината на пикслелите ли, или има и някакво замазване?

 

Ами, една и съща резолюция в различни размери. Сам прецени разликата. Замазването е до толкова, колкото се получава от големината на пикселите и по-голямото междуточново пространство.

Link to comment
Share on other sites

Е какво е предимството на 20" пред 22"? Така и не разбрах... Само големината на пикслелите ли, или има и някакво замазване?

Никакво замазване няма, единствената разлика е, че пиксела е по-голям и можеш малко по-отдалече да го гледаш запазвайки комфорта от възприятието на изображението.

Някои хора си купуват 40" Full HD телевизори само за да играят на голям екран, изживяването си е друго, па макар и пиксела да е близо милиметър :) .

Просто когато си на ненативна резолюция, монитора прави интерполация, и в зависимост колко качествно я прави, може да има повече или по-малко замазване.

Според мен 20" има смисъл да купуваш само ако ще е с добра матрица, защото цените им са солени, питай w00x. И за 20" ще отидат по-малко пари. Това е.

 

И да, ако нямаше никакъв смисъл от по-големите монитори с дадена резолюция, нямаше да ги правят, хората не са толкова глупави да не знаят, че по-големия има същата резолюция, но аз лично предпочитам по-големия (не много по-голям де), 17-ка ми се вижда малък, 19 е Ок. Може би 18" би било най-добре измежду трите..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...