Jump to content
BulForum.com

Opera Web browser


Stenli

Recommended Posts

Прословутия мозилски радиус го поддържа единствено и само мозилата. Chrome пък поддръжа webkit-ския радиус... и изобщо да ги хванеш да ги размажеш от бой ЗАЩО 2та браузъра са си въвели собствен си радиус след като можеше да е само border-radius но не е като да са единствените. Microsoft и те имат изгъзици а с javascript като решиш да правиш нещо по-така и е мъка и половина докато убедиш ВСИЧКИТЕ браузъри да го направят без да пишеш отделен код за всеки от тях. Колко съм ги псувал наред от първия до последния без изключение :)

 

Иначе IE9 май ще поддържа CSS3 - поне на platform preview-то така пише но ме мързи да тествам сега.

Простичко...За да се изтъкнат, че само едни го имат. Цялата тази работа с липса на стандартизация не е случайна, просто някои не искат да я ползват, защото не им е изгодна.

Аз като Opera фанатик, мога да кажа, че си върши функциите чудесно и е най-бързият браузър, който съм имал удоволствието да тествам.Бях с FF и беше много тромав...

Сега съм с Opera10.51 и не срещам никакви проблеми.

Ползвам си един minimal скин, за да ми заемат по-малко място графичните елементи на браузера и е перфе :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

FF e всичко друго но не тромав. Освен това има достатъчно добавки за да прави всичко идеално. Контрола на Операта или го харесваш веднага или го намразваш, никога няма да стане популярен заради това. Освен това някой неща ги показва доста странно сравнено с FF. Другото дразнещо е че доста сайтове са направени така, че са само за FF или IЕ. Ако друг на който ми ползва компютъра не ползваше Опера въобще нямаше да я имам.

Link to comment
Share on other sites

Ако искате мога да ви споделям всеки път когато ги псувам на глас и Opera и FF :lol:

 

не че IE и Chrome не ги благославям, просто ако сте им фенове мога да ви споделям на лични кои от треските им са се забили в моите пръсти като взема да ги човъркам. Аз общо взето след толкова години претръпнах но пак се случва чат пат да ги "уреждам" на глас даже

Link to comment
Share on other sites

Ако искате мога да ви споделям всеки път когато ги псувам на глас и Opera и FF :lol:

 

не че IE и Chrome не ги благославям, просто ако сте им фенове мога да ви споделям на лични кои от треските им са се забили в моите пръсти като взема да ги човъркам. Аз общо взето след толкова години претръпнах но пак се случва чат пат да ги "уреждам" на глас даже

Ами всеки браузър си има предимства и недостатъци. Няма какво да се лъжем-Перфектен няма.

А и често Web-програмистите си оставят пръстите или браузерите имат "собствено мнение"

NovaBoard, с която се занимавам.Можеш да прикачваш файл с Opera, но не можеш да го изтриеш с Opera и това е.

При IE8 пък всичко е разместено и прее****.С IE7 пък всичко е OK

И други странности съм виждал, но това е в следствие на разминаване на "стандартите", които реално хич ги няма.

Иначе, мога да споря го край, че от Opera по-бърз браузър няма.Доказано е с тестове ;)

Link to comment
Share on other sites

Най-новия и дразнещ бъг за мен е как забива на разни логвания и търсения, които преди ги нямаше. Като пусна турбото да минава през прокси и си е наред.

Link to comment
Share on other sites

Web Browser Grand Prix - тест за бързина в Tom's Hardware. На който не му се чете, след тестовете излизат следните общи резултати:

 

1. Chrome

 

2. Opera

 

3. Safari

 

4. Firefox

 

5. Internet Explorer

 

Тестът е от 4 март с най-новите тогава версии на браузърите (които сега май пак са същите).

 

 

Link to comment
Share on other sites

И само на 64 битова 7-ца. Да бяха тествали на 32 и 64 битови 7-ца, Виста и ХР и тогава да дават геренални изводи. Особено онова в началото с 5 петте таба теста го пробвах и изкарах повече от секунда по-бързо на ХР-то.

Link to comment
Share on other sites

Aз съм с XP...32bit XP...Тестът не е особено показателен за мен...

Щеше да бъде, ако:

1.Бяха тествани и на 32bit и на 64bit системи.

2.Бяха тествани и на XP и на Vista и на Windows7

И настоящата версия на Opera e 10.51

От 10.50 има много подобрения и фиксове.

Chrome не е лош, но лично при мен зарежда по-бавно от Opera, и веднъж ми докара син екран.../някакъв процес, от който бил зависим браузера бил терминиран, не помня точно.../

Link to comment
Share on other sites

Закакво си ветреем пръстите, след като отдавна е ясно на всички, че не светлинната скорост на един браузър да стартира и зареди страницата и да изчисли с Javascript ядрена реакция, е решаващото за потребителите.

Виждаме, че разпространението на браузърите е някак като че ли малко наобратно спрямо по-горния списък по бързина.. И не е само до маркетинг. И определено не е само до бързината на браузъра да рендне страница. Какво се прехласват хората по тая Опера, че щяла да започне да покаже страница с 10-20 ms по-бързо.... дай да увеличим честотата на 220-те волта, щото някой му се привиждало трептене на нажежаемите крушки, нали..

 

..

Chrome не е лош, но лично при мен зарежда по-бавно от Opera, и веднъж ми докара син екран.../някакъв процес, от който бил зависим браузера бил терминиран, не помня точно.../

Ами май е време да смениш архаичното ХР с нещо по-добро. Под Vista/7 е далеч по-трудно една user-mode програма да ти докара син екран ако с нея не върви и някакъв драйвер. Последно под 2003 имах син екран от NetLimiter преди години.

Отделно за Chrome няма какво да обсъждам, тва за мен никога няма да е сериозен браузър. Даже на основната си машина го нямам инсталиран и няма да го.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Хора, от днес имам проблем с YouTube. Изведнъж клипчетата спряха да работят и се появява само "Old Flash? Go Upgrade!". Интересното е, че това се появява само на клипчета, които се опитвам да гледам "директно". Ако отида в профила на ъплоудера, от тамв сичко си върви без проблем, както и embed-нати клипчета по други сайтове.

 

В момента съм с Opera 10.51, Build 3315.

Flash-ът ми е версия 10,0,45,2. (най-новият)

 

Четох разни дискусии от форумите на Opera и YouTube и там хората казват, че и при тях е така, но само с Opera. С други браузъри нямат проблем.

 

Освен това четох ТУК за евентуални решения, но добавянето на скриптове не помогна изобщо. Нищо не се променя. Някой програмист не може ли да погледне дали случайно няма някаква грешка (изпусната скоба, или нещо такова...) в самите кодове?

 

Или ще трябва да чакаме, докато някоя от страните не оправи положението сама?

Link to comment
Share on other sites

Операта я зарязах, защото след 5-10 мин. работа и започва да товари процесора и да се влачи... Няколко пъти я обновявах с надежда да се оправи, но не би. С Виста съм.

Link to comment
Share on other sites

Същата история с Опера и тук с флаша. Само дето и в други сайтове ми се появи. И това беше един от моментите, в които се радвам, че не съм избрал Опера за основен, а само за тестов.

Опера никога няма да е толкова съвместима и безпроблемна с сайтовете както двата основни браузъра. IE все още остава най-съвместим, макар и по legacy причини, досега не съм срещнал сайт, който примерно само с Опера да работи, колкото и съвместим и standards compliant да е. ЕДИНСТВЕНОТО в него, което ме радва, е мазното и безпроблемно скролиране на страниците, което за FF е малко по-зле.

Отделно все пак Опера 10.10 я бях оставил 1-2 седмици стартирана, и не съм забелязал да е качила повече от 100 МБ и да е лагава, но и с флаш не съм посещавал кой знае какво с нея. А явно флаша е големия боклук, който тормози всички браузъри.

Link to comment
Share on other sites

Моята като основен си товари по над 200мб, но не знам за какво забавяне става дума, хем компа ми е доста стар, лаг се появява като отворя десетки табове...

Иначе грешка и при мен се появи, странното е, че не обърнах внимание с коя версия съм и си инсталирах най-новата и после клипът ми вървеше. Тъй че с една бърза преинсталация трябва да се оправя за момента.

Link to comment
Share on other sites

Само дето моя флаш поне не беше толкова стар, със същата версия всички останали браузъри нямат проблем с изобразяването на същия флаш контент, а операта изведнъж реши че не става (всъщност сайтовете са решили сигурно). Че на някои виндовси съм още с ФФ 2.0 и флаш от памтивека, и там няма никакви такива проблеми. Повечето сайтове биха работили и с флаш 9.х, а доста ползват тагове с проверка за 7.0 :) .

Само опера се прави на интересна. Ма кво да я правиш, 1-2 % разпространение, закво изобщо има тема за нея :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

viu1271343397m.jpg

Opera е дама...Maлко е капризна, но съм й свикнал.

Пъне ти се щото си я обидил нещо сигурно ;)

За Flash имах проблема и аз.

Решението е това http://my.opera.com/chooseopera/blog/2010/04/15/youtube-fix

Имам едно 40 таба отворени и ми заема 145Мb RAM.

Не лаги, всичко е ОК. Кой браузер може да се похвали, че заема толкова малко памет :)

Edit-Проблема с YouTube не е в браузера, а от YouTube...

Защото вчера си работеше...Как тъй изведнъж спря, като все същата версия на Opera си ползвам-10.51

Link to comment
Share on other sites

..

Opera е дама...Maлко е капризна, но съм й свикнал.

Пъне ти се щото си я обидил нещо сигурно ;)

За Flash имам проблема и аз, току що проверих.

Решението е това http://my.opera.com/chooseopera/blog/2010/04/15/youtube-fix

Имам едно 40 таба отворени и ми заема 145Мb RAM.

Не лаги, всичко е ОК. Кой браузер може да се похвали, че заема толкова малко памет :)

Опера е едно - телевизор от времето на прабаба ми, това е :) .

И още години напред няма да мога да изкореня тази асоциация от акъла си, помня времето когато имахме Опера :) . Макар и да съм бил доста малък.

За паметта, jjjjjk, за хората с 256МБ може да е фактор дали браузъра ще заема 140 или 200 МБ (да, моя FF след около 3 седмици ъптайм не заема повече от 250-300 МБ при постоянна експлоатация), но разликата е прекалено малка за хора с 2+ГБ РАМ, за да я гледат изобщо като фактор. Изключваме разните леак-ове, в които чат пат версии или адд-они ни вкарват някои браузъри и след 5 дена да качи гигабайт, в останалото време и FF не ми заема много. 3.6.х. Че не лагва не лагва за няколко дни, но колко време си я държал отворена? FF почва да ми лагва след около 2 седмици, и вече на 4-тата или 5-тата става почти непоносимо, та реално на около 3 седмици го рестартирам и си е Ок.

IE едва ли си го тествал и него. Имам един стартиран още на 10 февруари ми седи тука с няколко таба, ползвам го и него, верно с не повече от 10-тина таба. Не лагва изобщо, и заел е около 70МБ рам! :rolleyes:

 

Edit-Проблема с YouTube не е в браузера, а от YouTube...

Защото вчера си работеше...Как тъй изведнъж спря, като все същата версия на Opera си ползвам-10.51

И как тъй САМО с Опера, не знам :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ей, няма да обиждаш дамата бе :wub:

Много си е добре Opera. Ами кажи, като ползвам все същата версия на Opera как така изведнъж не ще да пуска YouTube клипчета?

Ако кода на една страница не е променен и браузера ти е все същият, то тогава как може да има проблем, като го е нямало. Кажи де, може би и PHP/HTML/JS кодер на YouTube си станал?

Много лесно и хубаво да плюете Opera, аз пък ще кажа, че от IE по-лагав браузер няма.

Зарежда ми се бавно, страниците ми се зареждат 5-6 пъти ПО-БАВНО от Opera, на нов таб като кликна да ми се отвори и ми мисли 2-3 секунди, въобще е зле. Като ресурси не съм го пробвал, но като скорост не струва.

Да спомена и за FireFox, че направо топи NetBook-ци? Или изведнъж забравихме за бъга? ;)

И отгоре на всичко пак е бавен и заема повече RAM от Opera а не ми дава нищо отгоре. Add-on-s не ползвам, всичко което ми трябва е на лице. И не ми се е налагало да добавям

И ако на теб не ти пука колко RAM ти заема нещо, то аз си имам достатъчно памет, но ми пука.

Една и съща функционалност, обаче разлика в хабенето на ресурси. Защо да дам повече за нещо, което ми се предлага със същото и по-добро качество, но по-евтино? ;)

Link to comment
Share on other sites

...

По ред на нещата. :bgrin:

 

Не кодвам ютюб, явно някъде има промяна щом изведнъж почва проблем, който явно го няма нито в ИЕ, нито в ФФ :) .

Ако никъде нищо не е променено, единственото което винаги е променено, е времето и датата, значи или тва ще е проблема, или извънземни/висша сила :devil

 

"от IE по-лагав браузер няма."

- не е вярно. Ако е за въпрос FF в някои отношения е по-лагав.

 

"FireFox, че направо топи NetBook-ци"

- А? за кой бъг става дума, в какъв смисъл топи нетбуци? Доколкото знам Опера като най-лек, се ползва в най-мобилните варианти, смартфони, нетбуци, за машини с силно ограничения откъм памет, нека си ползват опера, кой ги спира.

 

"Зарежда ми се бавно, страниците ми се зареждат 5-6 пъти ПО-БАВНО от Opera, на нов таб като кликна да ми се отвори и ми мисли 2-3 секунди,"

- Тук си прав единствено за новите табове - това е дразнещо, и това е една от 2-3-те причини, поради които не ми е основен. Страниците се зареждат бързо почти като в опера, и може би по-бързо от ФФ (за него обаче си има един прост about:config твеак, който го доближава доста до другите два и разликата пак е толкова минимална в самото рендване и зареждане, че не виждам за какво се хващаме тука), не мога да си представя аз какви 5-6 пъти по-бавно говориш.

 

"И отгоре на всичко пак е бавен и заема повече RAM от Opera а не ми дава нищо отгоре."

- Вече изяснихме, че не ползва много повече рам, и за десктоп няма такова значение малката разлика, на по-мобилни системи като е по- фактор, се ползва опера, лесно е.

 

"Add-on-s не ползвам, всичко което ми трябва е на лице. "

- Е, за мен не е, един единствено адд-он само в ФФ е достатъчен голяма част от опциите, които ми дава (tab mix plus) (дори само 2-3 от опциите които за мен са критични) да ги няма в Опера, и това да е преломен момент за мен, както и за повечето хора. За това говори и малкия % разпространение ;) .

 

Да споменавам ли, че Опера ми стартира по-бавно то Фирефокс?! IE8 ми стартира мигновено, ФФ за 1/3 от сек. а Опера по-бавно. ?! Не че е фактор за мен никакъв, но така и така сме подчекнали такива маловажни неща.

 

Като гледам Опера по дефолт май няма developer tools от някакъв вид, и при нея май отделно трябв да се качват, в ФФ това е примерно Firebug. ИЕ8 и той има вградени такива.

 

За ФФ има 1 милион аддони за Всякакви функционалности (друг въпрос доколко са читави), за опера поне в официалната страница видях 10 на кръст един от друг по-безполезни.

 

FF си има кусури без съмнение и отдавна не го ползвам заради митовете че е по-стабилен. От друга страна повече сайтове има, несъвместими съвсем, с Оппера, отколкото с другите два. Може да е просто разместване някъде, но често все някъде има нещо. Може девелопърите да са виновни че не спазват стандарт, ама мен кво ме грее. ФФ че ползвал 20-30% повече памет, пука ми, след като няма проблеми с него, на вид ме кефи, с 1-2 аддона си добавям това което ми ртябва, а Опера имала един куп възможности out-of-the-box, ама като няма 3-4 дето най- ми трябват... В ФФ просто мисля, че всичко е по-лесно и по-експедитивно си го постигам. В опера за някои неща трябва като улав по скриптове и текстови файлове да едитвам, все едно съм в линукс ебати. И пак, пълно с бъгове, едитвам шорткътите за един от най-свикналите ми комбинации от клавиши, то се оказва, че точно с него има бъг и не сработва. Еми.. ако те кефи, никой не ти казва да не го ползваш, важното е човек да е доволен.

Link to comment
Share on other sites

Opera ми зарежда за 2секунди, FF пак там, но IE ми бави страаашно...

1.Ми на лаптоп съм и ми е важно това, кое е по-леко и т.н...Особено що се отнася на времето което съм на батерия и с Opera печеля батерия спрямо FF и IE

2.IE ми зарежда 5-6секунди Kaldata, нещо което Opera за 2-3 максимум.

Firefox е по-бърза спрямо IE но пак зарежда по-тегаво от Opera

3.Developer tools? Какво под точно те интересува? Десен бутон на някой елемент и Inspect/Инспектирай и ще се убедиш, че не си прав или просто десен бутон в таба, който искаш да инспектираш и избираш каквото съм написал. ;)

4.Не ползвам Add-ons както казах, на FF ако някога ползвам, му слагам един Аd-block, че няма начин без него да блокна рекламите и до там. Имам си в Opera Е-mail клиент, торент клиент, всичко което ми трябва. С малко настройки е 6 :)

5.Да, девелопърите са виновни, защото винаги правят нещо с предпочитание за някой от браузерите.

За скриптовете и промяната-Ами не е хубаво да мързелуваш...Ума трябва да се държи буден... :P

П.П Бил съм на Linux и щях да си остана...Но с това KDE 4 прее**ха всичко...А KDE ми беше любимо... Та, там какво едитване на файлове падаше :lol:

Не знам защо, може би заради малко кофтито интернет връзка, но Opera винаги ми зарежда най-бързо. Първо съм бил с IE, минах през FF, но Оpera-като нея няма :)

IE наистина просто ми върви страшно бавно-имам IE8.

Пък и още MS недоносчета не ща...

И да, харесва си ми, на клиентите също се харесва. :))

Link to comment
Share on other sites

Opera ми зарежда за 2секунди, FF пак там, но IE ми бави страаашно...

1.Ми на лаптоп съм и ми е важно това, кое е по-леко и т.н...Особено що се отнася на времето което съм на батерия и с Opera печеля батерия спрямо FF и IE

2.IE ми зарежда 5-6секунди Kaldata, нещо което Opera за 2-3 максимум.

Firefox е по-бърза спрямо IE но пак зарежда по-тегаво от Opera

3.Developer tools? Какво под точно те интересува? Десен бутон на някой елемент и Inspect/Инспектирай и ще се убедиш, че не си прав или просто десен бутон в таба, който искаш да инспектираш и избираш каквото съм написал. ;)

4.Не ползвам Add-ons както казах, на FF ако някога ползвам, му слагам един Аd-block, че няма начин без него да блокна рекламите и до там. Имам си в Opera Е-mail клиент, торент клиент, всичко което ми трябва. С малко настройки е 6 :)

5.Да, девелопърите са виновни, защото винаги правят нещо с предпочитание за някой от браузерите.

За скриптовете и промяната-Ами не е хубаво да мързелуваш...Ума трябва да се държи буден... :P

П.П Бил съм на Linux и щях да си остана...Но с това KDE 4 прее**ха всичко...А KDE ми беше любимо... Та, там какво едитване на файлове падаше :lol:

Не знам защо, може би заради малко кофтито интернет връзка, но Opera винаги ми зарежда най-бързо. Първо съм бил с IE, минах през FF, но Оpera-като нея няма :)

IE наистина просто ми върви страшно бавно-имам IE8.

Пък и още MS недоносчета не ща...

И да, харесва си ми, на клиентите също се харесва. :))

1. Печелиш батерия ако през минута старитраш и затваряш браузъра. Аз дори на лаптоп пусна ли го, си седи отворен почти до шътдауна. И там съм с FF основно, там стартира за 1/2 сек. Опера винаги ми е стартирала ако не по-бавно, на една нога с FF.

2. Е, не знам, ако говориш за IE5/6 може. Такъв феномен не съм забелязал аз.

3. До версия 10.10 няма такава екстра след нормална инсталация :) . При 10.51 последно май имаше, но.. 10.51 при мен се държи по-ужасно и определено е по-грозно, + онова с грозните шрифтове, което се оказва бъг на версията.

4. Аз обикновено обичам за тези отделни функции да ползвам отделни приложения, които са по-добри от такива "всичко-в-едно" в един браузър. Един уторент е 300К. За другото, ползвам Thunderbird мейл клиент, ако един ден реша че опера не ми харесва, и цялата поща си държа в него, и определено ще стане кофти. Браузъра да си знае гьола.

5. не винаги. Питай и Дядомраз и някои от компонентите, които ползва при разработка, че с поддръжка и на Опера, някои от тях струват доволно по-скъпо отколкото без такава поддръжка. Напоследък положението може да е по-добро, но в по-адванцед нещата, с по-сложни JS-и като динамични таблици, намествания и т.н., където средностатистическия девелопер няма много досег, нещата с Опера далеч не са толкова розови поне до в близкото минало.

6. Ума да се държи буден е хубаво, но не с глупости, а с неща, които реално може да са ти от полза. Определено да ровя да фиксвам глупости по скриптовете на опера не е занимание, с което искам да прекарам деня, след като на друго място е направено с ГУИ примерно смяната на шорткът комбинации и т.н. Не че последното го има в ФФ, но имаше адд-они и за това.

 

Не знам защо ИЕ8 ти върви бавно, имам го на различни системи, вкл. виртуални с по 1 ГБ рам, навсякъде лети по-бързо от другите браузъри. Поне стартирането, и не лагва общо взето и т.н.

 

Ако мнението ти за недоносчетата се крепи само на IE, за мен просто грешиш :) . ИЕ8 си е доста добър браузър, и при мен поне на 4-5 машини и още толкова виртуални, се държи повече от добре. И не на последно място - от всичките при мен, той винаги е бил най-стабилния, изкарва по 4-5 месеца без рестарт, и накрая нито лагва, нито е глътнал памет.

Link to comment
Share on other sites

Не знам защо ИЕ8 ти върви бавно, имам го на различни системи, вкл. виртуални с по 1 ГБ рам, навсякъде лети по-бързо от другите браузъри. Поне стартирането, и не лагва общо взето и т.н.

Ако мнението ти за недоносчетата се крепи само на IE, за мен просто грешиш xmas.gif . ИЕ8 си е доста добър браузър, и при мен поне на 4-5 машини и още толкова виртуални, се държи повече от добре. И не на последно място - от всичките при мен, той винаги е бил най-стабилния, изкарва по 4-5 месеца без рестарт, и накрая нито лагва, нито е глътнал памет.

И при мен е така, ползвам предимно IE и съм много доволен. Само на стария лаптоп съм с Firefox 1.5 още, горкия процесор се шашка с нов браузър :D

Link to comment
Share on other sites

аз харесвам опера и я ползвам понякога като втори браузър

обаче с ИЕ8 няма как да се сравнява това е най-добрия според мен :)

относно стартирването и зареждането на страниците като натисна иконката и вече се е отворил преди да съм чул звука от щракането на бутона на мишката просто светкавично се отваря страниците също като натисна ентър и готово :) е разбира се ако тегля нещо чакам 4-5секунди :)

а операта в началото и тя така отваря но след често ползване става мноооогоо бавна ама много

а сега като излезе ИЕ9 с графичното ускорение и с поддръжка на повече ядра ще стане много по бавна от ИЕ

Link to comment
Share on other sites

Не се заяждам ама като чета такива за кой браузър колко бърз бил и прочее ще рече човек че го ползвате за заместник на 3D Studio MAX и пресмятате някакви половин-часвови 3D анимации. За мен най-голямо значение за скоростта на браузване има самата връзка и сайта. Ако всичко е кадърно направено страницата трябва да е под 200KB и без значение от браузъра се рендва за части от секундата. :)

Link to comment
Share on other sites

Имам едно 40 таба отворени и ми заема 145Мb RAM.

Не лаги, всичко е ОК. Кой браузер може да се похвали, че заема толкова малко памет :)

 

В момента имам 6 таба отворени и ми заема 318МБ. Явно ти гледаш някакви много олд скуул HTML сайтове. Не мога да си го обясня.

 

 

Firefox също заема толкова, ако не и повече. Като е пуснат и РАМа ми се използва поне на 80%, от 35% без браузър. 2ГБ е.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...