Jump to content
BulForum.com

Opera Web browser


Stenli

Recommended Posts

Opera 10.0 Alpha е налице за тестдрайв :)

 

opera-10.png

 

С новия енджин Presto 2.2 е 30% по - бърза в сайтове като gmail и facebook

100/100 за acid3 теста

CSS3 съпорт и напълно готова за следващо поколения уеб платформи

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Като за алфа не е зле. Определено gmail се отваря много по-бързо. А ми се струва, че и скролването става по-плавно. Вкарали са spell check, който може би ще иска донастройка, защото като пиша на български, всичко излиза подчертано с червено :) Тук-там се появяват някои странни ... неща (една линия с едни стрелки, дето минава през целия екран, когато скролвам някои страници, например) ... но тях сигурно няма да ги има по-нататък (все пак алфа още).

Link to comment
Share on other sites

Някой хави са орязани ве пак е алфа и е пусната за бъг тракинг, за скрола мисля че си е като стария. Официални релийс се очаква следващата година.

Както се вижда най много са наблегнали на бързината и на уеб стандартите, първия браузър в света със 100 от 100 точки за acid3, a acid3 включва 100 отделни теста за уеб стандарти и уеб 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
как мога да разменя местата на тоолбаровете, искам най отгоре да ми е "address bar", след него "personal bar", най-отдоло да е бара с табовете?

(с българския превод съм)

Вариант 1: Кликваш с десния бутон на мишката някъде по лентите и избираш "Нагласяване".

Вариант 2: Инструменти -> Външен вид (Shift+F12)

 

Като се отвори прозореца ще забележиш, че някоя от лентите е оградена с жълта рамка. Това означава, че в момента тази лента можеш да я правиш каквото си искаш (да я местиш, да разместваш бутоните и т.н.). За да избереш друга лента, просто цъкни с мишката върху нея. Самото разместване на лентите става с drag'n'drop.

Link to comment
Share on other sites

аз ли съм сакат незнам, но с това още вчера си играх по тоя начин към 20тина минути неще и неще, просто като се опитам да драг-на нещо драгвам самите неща в тоолбара, ако фана там където е чисто просто нищо нестава :angry:

Link to comment
Share on other sites

Официално признавам, че Операта е лек и пъргав браузер. В момента съм на една архаична машина - П3-1000 с 256 МБ памет, Убунту 8.10. Досега се мъчих с Файърфокса ми се изчака чаканката да ми рендва страниците. Операта лети, Процесора над 33% не се качва

Link to comment
Share on other sites

Официално признавам, че Операта е лек и пъргав браузер. В момента съм на една архаична машина - П3-1000 с 256 МБ памет, Убунту 8.10. Досега се мъчих с Файърфокса ми се изчака чаканката да ми рендва страниците. Операта лети, Процесора над 33% не се качва

 

Друга тема обаче е че е доста крив откъм javascript и маса неща не работят на него :) Аз наскоро и FireFox го псувах цял час за разни тъпотии ама Opera-та доста повече е отнесла :)

Link to comment
Share on other sites

аз ли съм сакат незнам, но с това още вчера си играх по тоя начин към 20тина минути неще и неще, просто като се опитам да драг-на нещо драгвам самите неща в тоолбара, ако фана там където е чисто просто нищо нестава :angry:

аха, видях, променено е сякаш, отдавна не съм се занимавал да барам по лентите :)

Сега е с едно падащо меню от Външен вид -> Ленти

В долната половина на прозореца има едни менюта за разположение и разни други екстри. Работи за лентата, която е избрана в момента.

Link to comment
Share on other sites

Чак сега те разбрах какво точно искаш :)

Поне в опера 9 няма пряк метод, по който да стане това, или поне аз не съм запознат с такъв. Затова пък има заобиколен ;)

Отиваш пак на същото меню Appearance -> Toolbars

Там сложи отметка на Main bar. След това цъкни върху main bar-a и на Style избери images only, ако не е предварително зададено. После премахни всички бутони от него и завлачи всички части от address bar-a в main bar-a. По този начин main bar-a ще ти стане като копие на address bar-a. Накрая махни отметката на address bar.

 

EDIT1 Забравих да добавя, че като изключиш address bar-a отдолу пак ще ти стои една тъничка лента, на която се изобразява адреса, на който се намираш и ако цъкнеш на нея адрес бар-а ще се появи отново. Затова като го изключваш сложи и една отметка на Show only when needed. Така и тънката лентичка ще изчезне.

 

EDIT2 Ето и картинка как изглежда преди да изключиш address bar-a.

2czua94_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

вграденият мейл клиент в операта има ли спам филтър? вкарах си 2-3 @каунта и сега целия спам ми влиза във входящата кутия, което не е много приятно ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

E как 10.5, като аз съм с 10.10 ? Къде я изкопа тази версия? Проверих - моята дава че е последна...

 

Някой пробва ли новата бета 10.5. Сега е пробвах, стори ми се уникално бърза, а дизайна доста опростен :punk

 

Аааааа стига де кажи ми че си объркал копчетата а не като jozo да не правиш разлика кога се слага Е и кога Я.... моля....

Link to comment
Share on other sites

И аз съм с 10.10.

На пръв поглед, стартиране, работа и т.н., наистина е уникална спрямо всички останали браузъри. Става въпрос пъргава и бърза. Обаче някой случайно да я е пробвал да не я спира няколко дни/седмици и да я мъчи нонстоп?!

И тя си започва един характерен лаг с времето, вероятно заради флашове ли не знам и аз. Има нещо в нея, но скоро не може да ми "бутне" Firefox-a като основен.

Link to comment
Share on other sites

E как 10.5, като аз съм с 10.10 ? Къде я изкопа тази версия? Проверих - моята дава че е последна...

 

Аааааа стига де кажи ми че си объркал копчетата а не като jozo да не правиш разлика кога се слага Е и кога Я.... моля....

:blush: Може би от безсънната нощ. Иначе аз говоря за бетата 10.50. Има я официално в сайта им, което трябва да рече, че е горе-долу стабилна, защото бетите качват предимно в блога им. Ето ти линк http://www.opera.com/browser/next/ . Особено на windows 7 ще върви много мазно :)

И аз съм с 10.10.

На пръв поглед, стартиране, работа и т.н., наистина е уникална спрямо всички останали браузъри. Става въпрос пъргава и бърза. Обаче някой случайно да я е пробвал да не я спира няколко дни/седмици и да я мъчи нонстоп?!

И тя си започва един характерен лаг с времето, вероятно заради флашове ли не знам и аз. Има нещо в нея, но скоро не може да ми "бутне" Firefox-a като основен.

Знам го това забавяне, не се спогажда с флашовете много, но аз го отдавам предимно на history-то, особено ако са заложени над 5000 адреса... Освен това, кеша е важен и т.н, запазва доста боклуци :) . От време на време е добре направо чисто нова инсталация, благодарение на тази синхронизация, която направиха е доста лесно.

 

 

Бетата не я слагайте върху старата си версия, за да усетите разликата, а и все пак може да има бъгове...

Link to comment
Share on other sites

Официално излезе 10.50 на http://www.opera.com/ . На пръв поглед освен подобрената бързина, по-изчистен интерфейс е добавена и опция да си триеш индивидуално всеки от посетените адреси, което на мен ми липсваше от доста време.

Link to comment
Share on other sites

Официално излезе 10.50 на http://www.opera.com/ . На пръв поглед освен подобрената бързина, по-изчистен интерфейс е добавена и опция да си триеш индивидуално всеки от посетените адреси, което на мен ми липсваше от доста време.

 

Още не са я пуснали в автоматичния ъпдейт, но от това, което видях, ми се строи, че са премахнали менютата горе и са ги сложили в едно общо. Това нещо от доста версии насам сам си го бях направил на custom бутонче, така че се радвам, че сега е по подразбиране. Наистина се спестява място и някак си страниците се разглеждат по-удобно и по-бързо.

 

Ха! Сега виждам, че и табовете са ги сложили над адресната лента. Същото съм си направил и аз с малко усилия. Трябва да ме вземат за дизайнер в опера, предвиждам ги тези неща, ей :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ха! Сега виждам, че и табовете са ги сложили над адресната лента. Същото съм си направил и аз с малко усилия. Трябва да ме вземат за дизайнер в опера, предвиждам ги тези неща, ей :D

Табовете отдавна са отгоре, то по принцип всичко се мести адски лесно, не знам какви усилия ти е коствало :)

 

10rso0o.jpg

+ че полето в дъното съм го махнал. Супер изчистено си е, както не съм с огромен монитор (само 19") си е голям плюс.

А бързината наистина са я подобрили. От толкова години я ползвам и въпреки това продължават да ме радват малките подобрения (както и да ме дразнят някои бъгчета по отделни сайтове, но както и да е) :)

Link to comment
Share on other sites

Обаче тествах firefox vs opera и определено операта 30%та по-бързо зарежда facebook примерно :)

А и това със синхронизацията е страшно удобно, ако имаш и на тела опера :)

Link to comment
Share on other sites

Обаче тествах firefox vs opera и определено операта 30%та по-бързо зарежда facebook примерно :)

А и това със синхронизацията е страшно удобно, ако имаш и на тела опера :)

 

Да не влзиаме в спор, но опера винаги е била по-бърза специално пък от ФФ, а пък последната версия под XP имам чувство, че лята с конкорд....:)

Link to comment
Share on other sites

Табовете отдавна са отгоре, то по принцип всичко се мести адски лесно, не знам какви усилия ти е коствало :)

...

 

Ааа, преди като бяха отдолу, трябваше да се правят едни магии, че да се изкарат отгоре :) Тогава открих, че има чудо наречено personal bar. Нищо, че вече не ми трябва. Иначе сега трябва малко време да свикна с новия облик. И ако изкарат скин, който под XP да подкарва прозрачния ефект (други програми го могат), ще бъде супер.

 

 

А по-бързото зареждане при тази версия вероятно се дължи на новия javascript engine (поне от опера твърдят, че сега скриптовете ще са доста по-леки). Това би трябвало много да облекчи работата с по-тежките откъм скриптове страници.

 

Като единствен проблем за сега забелязах, че при сложено opacity в css на 1 флаш часовник (по-точно на целия div, в който се намира флаш обекта), който стои на homepage-a ми, той изглежда, все едно се гледа през негатив.

Link to comment
Share on other sites

Ааа, преди като бяха отдолу, трябваше да се правят едни магии, че да се изкарат отгоре :) Тогава открих, че има чудо наречено personal bar. Нищо, че вече не ми трябва. Иначе сега трябва малко време да свикна с новия облик. И ако изкарат скин, който под XP да подкарва прозрачния ефект (други програми го могат), ще бъде супер.

Май имаше нещо такова, но съм забравил. Ползвам я откакто беше платена, а аз бях с модемен интернет. Доста неща се промениха, а най-хубавото е, че не спират да правят иновации. Това Opera unite (споделяне директно от компа), синхронизацията (записва най-важните неща, където и да седнеш), статиращата страница с табовете (изкопирано по-късно от Хром), opera turbo (с един бутон - бързо прокси) и още куп други...

За 1 седмица ползване не забелязвам забавяне.

Link to comment
Share on other sites

За 1 седмица ползване не забелязвам забавяне.

 

А правиш ли като теди да отвориш 10тина таба и да не ги затваряш 4-5 дни? (което предполага и да не си спираш компютъра през това време)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...