Jump to content
BulForum.com

Skype-ползвате ли го?


alchemy

Recommended Posts

Трябва и рутерът да я поддържа И да е включена от интерфейса му.

Но не съм запознат при ICQ как точно става трансфера (аз лично избягвам да пренасям файлове през месинджъри) и дали зависи от допълнителна конекция, но е факт, че не съм имал проблеми скоро, вече от другата страна какви клиенти са ползвали не съм гледал, освен вчера че беше миранда.

Сега ми прещракна за UPnP. Малко бях позациклил.

Никога няма да включа UPnP на рутера и на OS, защото е потенциална дупка в сигурността.

Интересно дали има и друг начин...

Май ще трябва да давам фиксирани IP на всички устройства(неудобно, ако искам да закачам още клиенти)и да пренасочвам портове.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

И аз преди бях се панирал относно upnp. От едно известно време съм го пуснал (всъщност миналата година като взех рутера се чудех дали да го пускам) и не съжалявам, и според мен е доста полезно и спестява доста главоболия да знам и задавам за всяка програма за такива случаи портове, адреси... Риск е ако имаш рискови програми на компютъра, моите са така да се каже, проверени във времето, с години, а нови доста трудно си пробиват път при мен, тъй че съм относително спокоен :) .

Link to comment
Share on other sites

И аз преди бях се панирал относно upnp. От едно известно време съм го пуснал (всъщност миналата година като взех рутера се чудех дали да го пускам) и не съжалявам, и според мен е доста полезно и спестява доста главоболия да знам и задавам за всяка програма за такива случаи портове, адреси... Риск е ако имаш рискови програми на компютъра, моите са така да се каже, проверени във времето, с години, а нови доста трудно си пробиват път при мен, тъй че съм относително спокоен :) .

Но не знаеш какво реално става, коя апликация през кой порт какво иска да пипа и т.н :)

Полезно е, но е вид слабост в сигурността според мен.

Може би ще го опитам за малко, някой път, да видя дали трансфера ще протече успешно.

Link to comment
Share on other sites

То пък със skype файловете се пращат истински когато говориш

 

Глупости

 

Пробвай в миранда да включиш Enable uPnP port mapping, предполагам това е причината за непровалените трансфери при нас. От другата страна също ползват Миранда. Но и по принцип откакто съм с рутер, не съм имал проблеми с трансфер на фалове през ИЦЯ.

 

Трябва да си forward-нал порт иначе не може. Т.е. ако имаш хардуерен рутер. Със софтуерен firewall може и да е ок, но с другия просто НЕ СТАВА. Нито с ICQ нито с GTalk. A на бас :)

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си forward-нал порт иначе не може. Т.е. ако имаш хардуерен рутер. Със софтуерен firewall може и да е ок, но с другия просто НЕ СТАВА. Нито с ICQ нито с GTalk. A на бас :)

А на бас че хардуерен рутер поддържа UPNP :) . В рутера не съм форвардвал нищо за ICQ. Във всички програми, поддържащи uPnP съм го включил, вкл. в DC++, и никъде не съм имал проблеми. За съжаление ФТП сървъра, който ползвам не поддържа и там само Active FTP работи, стига тоя дето се свързва отвън да не е с рутер и той.

Вече, ако аз пращам файл през ICQ не се сещам дали скоро съм го правил, освен за там да има значение. Но на мен ми пращат без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, а без да е включено UPNP как работи скайп? Ей за това говорех

Оставил ли си включени в опциите му да ползва port 80/443? А upnp при него дали не са активирани по подразбиране?!

Отделно не знам скайп как трансферира файлове. Винаги трансферите през него са изключително бавни, майка ми е в скайп винаги като работи компа ѝ, и трансферите са ужасно бавни. Не съм единствен, който го е забелязал това. Скайп отваря ли отделна p2p конекция, а ICQ?

Ako skajp не отваря конекция, нуждаеща се от форвардване, значи вероятно не ползва чист p2p, а трансфера минава я през някой сървър, я през някой супернод на някой нищо неподозиращ потребител наоколо :) .

Link to comment
Share on other sites

Фирмен рутер - Cisco, 80 и 443 отиват в уеб сървъра. Разрешени UPNP друг път, просто през крив макарон ще стане това... и скайп работи, файлове се пращат... бавно но работи. Ей там е разликата и това не успяха да го разберат останалите. Видеото как работи не знам но и то работи. Пробваш произволен друг месинджър и всичко което работи е чат.

 

Това че трансферите минават през нещо е ясно, само че всички останали държат да си настроиш firewall... като на една част от потребителите това им звучи на китайски, а друга трябва да помолят администратора който обикновено ги праща на майната си и да не го занимават повече с простотии освен ако шефа му не нареди да го направи - нещо което няма да се случи.

Link to comment
Share on other sites

Всяка уважаваща се програма при инсталация прави "изключения" във файруола, даже нормалните програми поне те предупреждават, даже питат дали да го направят. Това е разликата между тях, и шпионски и агресивни програми като скайп, който вероятно го прави тихомълком.

За скайп, нали не мислиш, че го правят по някакъв вълшебен мистичен начин? :) Това е лесно да се види с някоя програма, показваща конекциите, примерно TCPView.

Ако дори трансферите минават през порта, който скайп ползва за връзка със сървърите си, няма нищо чудно. Това би обяснило и бавните трансфери. Нищо революционно. За ICQ/Gtalk не ми се тества да видя кои как трансферират. Всеки от начините си има и + и -, от скайп са предпочели да направят всичко в едно, месинджър, който се нуждае от малко мрежови настройки, но е лошо имплементирано всичко, не е "екосистемен" от компютърна гледна точка (модерно стана да се говори за екосистеми), и правен от и за имбецили (както се изразява в един друг форум един узер) :) .

Като навлезе един ден IPv6, всичко това би трябвало да остане в миналото, с неосъществими конекции, рутери и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Добре беше да имаш избор да работи без необходими настройки или ти да му дадеш настройки на "advanced". И ако не разбираш го оставяш да се справя някак като скайп. Като разбираш и те дразни да го настроиш както ти е кеф. Но въпроса е да се справят с него и хора без копмпютърна грамотност. Инсталираш, пускаш, пишеш име и парола и хоп - работи, можеш да пишеш, да се обаждаш... другото са подробности. Поне за 90% от хората. Ей това исках да кажа. Като им каже някой като нас "да бе ама тя е кофти направена" те гледат като отровени и викат - ми не разбирам аз, но работи, пробвах 2 други и не се чуваше... дотук... и понеже вече го имат и са го научили изобщо не им се занимава да разучават нещо друго. За разучаването - жена ми си пуска дрешките и парцалките в един сайт: prodavalnik.com - там смениха "платформата" и във фейсбук ореваха орталъка как може да пуснат такава ужасия, старото си било добре, сега как щели да го разучат... цяла седмица подобни писания имаше колко недомислено било новото и как не можели да се ориентират (а съм ги виждал и 2те - новото е доста по-изчистено и подредено... и работи щото старото беше ужасно тромаво и се прецакваше чат-пат). Та така - последния проблем е най-непреодолимия - хората ВЕЧЕ са свикнали и биха свикнали с друго САМО ако някой ги принуди някак.

Link to comment
Share on other sites

...

Е тук си прав отчасти.

Някой ден ще си чупя главата кои портове да отварям за MirandaIM, а Skype някак си минава между капките.

Иначе клиента им е отвратителен, за това си седя на 3.8 версията, 5.0 е ужас, не мога да разбера как един месинджър ще ми заема такова количество системни ресурси?

Все пак не притежавам лаптоп с Xeon/Opteron процесор и 16GB DDD3, че да търпя дебелия г*з на програмата.

п.п отделно, че в момента ловя интернет от друг рутер, чрез AP, после отива към мой рутер, с който разделям между настолен компютър и лаптоп...

Само като си помисля и се хващам за главата...Какви акробатики съм правил...

Доста настройки ще паднат...А до рутера, от който си ловя, достъп нямам.

Link to comment
Share on other sites

Скайп има едно голямо предимство: РАБОТИ дори зад firewall за разлика от повечето останали където за да сработи трябва да нагласиш не знам си какви неща. Ей вчера за да ми пратят файл по gtalk трябваше и 2мата да си отворим на firewall-ите порт 5222.
Не е като да не ми се е налагало да отварям портове на файъруола, за да пращам със скорост, по-висока то 15 bps ...

 

Скайп се наложи, защото беше първия лесен и добре работещ войс чат. С т'ва уби популярните mIRC и ICQ. И с шарен вид, шаренийки, на които да се радва стадото.

Каквото и да си говорим skype няма и ще продължава да няма конкуренция.
На подобно твърдение не бих заложил пари... Ама изглежда има кадърни гадателки по тоя свят :lol:
Link to comment
Share on other sites

Имам следния проблем. Сложих си по-стара версия на Skype (3. нещо си) и ми изчезнаха всички контакти. Четох наляво надясно че абонатите се намират в 1 файл, само че в моя случай този файл е празен. Четох че щели сами да се върнат от сървъра ама не стана. Някакви предложения?

Link to comment
Share on other sites

и аз имах същия проблем преди година,неможах да ги върна,трябваше да си спомням никовете или случайно те да ми пишат,друг начин невиждам.успех...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

с версия 3.8.*.*** съм и от няколко дни shortcut-a на програмата не се визуализира(но работи), а седи така:

 

snagprogram0213.png

 

... както на работния плот, така и в програми. от Свойства опцията Смяна на иконата не е активна. :unsure:

на windows 7 съм

Link to comment
Share on other sites

сега пък не мога да деинсталирам програмата. сложих версия 5.1 и не мога да я махна. деинсталирвам я, но там пак си се инсталирва :blink:

Link to comment
Share on other sites

сега пък не мога да деинсталирам програмата. сложих версия 5.1 и не мога да я махна. деинсталирвам я, но там пак си се инсталирва :blink:

 

 

Пробвай с Добавяне и премахване на програми в контролния панел

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

каква е цената на минута разговор през skype към мобилен оператор в българия? примерно отивам в португалия и искам да звънна на някой тук в българия, на мобилния му телефон(мтел,глобъл,виваком) ... нещо не мога да се ориентирам на страницата им. на едно място намирам, че цената е 0,022 € на минута, но един приятел ми разправя, че било 0,31€ на минута :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Твоя приятел е прав - 0,27 EUR + 15%VAT ~ 0,31 EUR за минута разговор към български мобилен оператор.

My link

 

а другите две тарифи? предполагам, че се отнасят за наземни линии т.е. стационарни телефони.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Абе девойки и младежи, ко е туй нещо >

 

Win7 x64 / 5.3.0.108

2222dn.th.jpg

 

(контактите аз съм им махнал имената ама другото си е така!?)

Link to comment
Share on other sites

Абе девойки и младежи, ко е туй нещо >

 

Win7 x64 / 5.3.0.108

2222dn.th.jpg

 

(контактите аз съм им махнал имената ама другото си е така!?)

Skype му викат. Друго освен него не виждам на шота.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...