Jump to content
BulForum.com

Zeitgeist: The Movie


Recommended Posts

Преди малко гледах филма и останах изненадан,че няма тема за дискусии,а такива определено се заформят след гледане на филма.Лично аз не знам до колко идеите във филма са реалност,и до колко догатки,но определено звучаха убедително и аргументирано.Филмът до голяма степен покрива досегашните ми представи,като значително ги разшири и обогати,но определено породи и нови теми на размисъл.

По мое мнение филмът е и доста добре направен,защото засяга много сериозни и сложни теми,но в същото време е представен на доста просто ниво(както се казва-като за блондинки) и така е достъпен и за хора с не особено голям умствен капацитет.

 

Горещо препоръчвам филма,без да твърдя,че всичко казано е истина,а по-скоро нека предизвика някаква мозъчна активност и малко по-критичен поглед и под друг ъгъл върхи случващото се.

Все пак в пространството един обект може да бъде видян от безброй много точки.

 

 

ЛИНК КЪМ ТОРЕНТА

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Наистина филмът привлича вниманието и предизвиква по-критичен поглед към света. Най-много ме заинтригува третата част, най-вече защото по първите две съм подготвен и съм се интересувал относно религията и 9/11. Но цялата история с банките, манипулацията, световният ред, войните и т.н. направо ме объркаха... Ясно е че хората днес са като коне с капаци, че сами си вкарват главата в чувала, но по начина, по който е разказано във филма, е шокиращо. Още повече, че "хората зад кулисите" с толкова проста манипулация управляват милиони човешки мозъци, които дори не осъзнават какви хора управляват големите държави.

Що се отнася до 9/11, имам чувството, че целият свят, освен американския народ, осъзна, че всичко е просто една недобре извършена постановка...

 

За жалост просто с един филм, не може да се предизвика нужното внимание върху проблема. Или проблемите по-точно. И както се каза във филма - "...единно световно правителство ще има, дали насилствено, или със съгласието на хората." Unfortunatelly...........

Link to comment
Share on other sites

Мен този филм ме разцепи от всякаде и ме накара да се замисля върху доста неща.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Филмчето е доста добро наистина и определено дава хубава гледна точка. Отделно от това което всички които сме видяли във филма искам да добавя и един коментар към клипче от филма в YouTube където беше написано че филма до известна степен може да се счита за пропаганден тъй като казва че Ерата на Водолея ще настъпи през 2150-та година. Модерния зрител ще си каже... еее.. тва е твърде далче в бъдещето.. и съответно ще сведе глава.

Затова в коментара още беше отбелязано че не е ясно точно в кой момент ще се влезе в ерата на водолея. След като се поразрових и аз малко в google се оказа че става въпрос за един доста голям период от време (ако гледаме по-старите изследвания) и .. няколко уж точни - 2068-а и 2012-та година. Тъй че както George Carlin казва - църквата даде на човека страха от смъртта... страха - като средство за контрол над живота на хората.

 

Така че единственото разумно нещо което човек като мен и теб .. може да направи е - да си живее весело живота.. с гордо вдигната глава. Да изключи страха при взимането на важни решения... и разбира се, да стои далеч от кредитите :) Отново George Carlin казва: people buying with money they don't have, things they dont' need.

 

Изобщо .. алчността и вещоманството изобщо ще унищожи доста хора по тази схема. Започвам да се чудя... трябва ли да ми пука за тези "жертви" на модерния живот? Не е ли това просто естествения подбор който човека яростно се опитва да запрати в прашния ъгъл на еволюцията... и сега в резултат от този ultimate desire to control... се завръща с гръм и трясък нанасяйки своя титаничен удар.

 

Природата, от която ние тъй или иначе сме част, се опитва да възвърне равновесието на Земята... Все хубави неща които ние хората, като мърлячи си заслужаваме. Така че аз гледам оптимистично на нещата.

 

Последно ... също извън филма - хареса ми много ето този момент във официалния сайт - http://www.zeitgeistmovie.com към филма:

 

4) If you don't believe in god, what else is there?

 

We as a species grow, learn and slowly shed old incorrect beliefs. There is no "final understanding" as life is a constantly changing and evolving process. What we do have is a logical basis of understanding how life operates. The idea of a personified creator or god serves no function anymore, and has zero basis in reality, with no provable, tangible evidence to support it.

 

There have been 1000s of gods over the course of the past 10,000 yrs... What makes you think that "Jesus and His Father" are the end all? It makes no sense and there is a sea of evidence to support a non-superstitious understanding of reality through the analysis of natural phenomenon. Theism is over. We need to move on and progress our human family without the "spiritual racism" that religion perpetuates.

 

How life got here is an understanding that is irrelevant, for odds are, life is energy and has always existed, and does not end. What we do in life through understanding life's processes is the true philosophy and the faster people stop looking to some invisible power that doesn't exist for guidance, judgement and afterlife, the faster "heaven" will dawn on the planet earth. The true guidance comes from within, for we are nature itself. We are all brother and sister and we are symbiotically related to all other life forms in the most literal and profound ways. We are God. Period. There is no Evil and no Good- these are false notions based on biased ideals from a very primitive time in our evolution. The fact is we are one family living on the planet in harmony with nature, and religion serves ONLY the perpetuation of division and hatred. Also, the idea that the human race needs religion to be "moral" is absolutely absurd. We are not simply "guilty" or have perpetual "Sin" as certain religions would like you to believe. We are perfect. The reason the world is such a disaster is not because of some innate human flaw. It is a disaster because separatist, racist institutions like Religion, Nationalism and thus Politics, continue to corrupt each generation with the same age old value systems, designed only for social subservience and the perpetuation of the status quo.

Link to comment
Share on other sites

... Тъй че както George Carlin казва - църквата даде на човека страха от смъртта... страха - като средство за контрол над живота на хората.

....

не знам дали точно си цитирал този george carlin, но според мен това не е точно така. страха от смъртта е иманентен. той е екзистенциален и не може да бъде "наложен" от църквата или от вярата (по-скоро липсата на вяра го поражда), които общо взето използват диалектиката на "праведния живот" т.е. ако ти правише това и това, след смъртта ти ще стане така и така ...

Link to comment
Share on other sites

Не съм много съгласен. Едно просто наблюдение - едно малко дете не се страхува от нищо до момента в който родителите му не му кажат кое е страшно и кое не. ;)

 

Любопитството е по-силно от страха по подразбиране според мен :)

Link to comment
Share on other sites

Не съм много съгласен. Едно просто наблюдение - едно малко дете не се страхува от нищо до момента в който родителите му не му кажат кое е страшно и кое не. ;)

 

Любопитството е по-силно от страха по подразбиране според мен :)

 

родителите не са "онази" институция, която налага нормите. аз като един почитател на френския екзистенциализъм и на жан пол-сартр ще посоча една негова книга - "думите".

няма институции! всеки е сам в този живот и възприятията се базират на опита, познанието и усещането .... така че това с детето и родителите не го разбрах. страха е заложен във всяко едно същество.

т'ва за любопитството също не го разбрах :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Религиите са възникнали не за да втълпяват страх от смъртта, а точно обратното - да вдъхват надежда на хората, че има живот и след смъртта.

 

Иначе филма съм го гледал, не е лош. Темите разглеждани в него не са нови, но са представени по доста достъпен и въздействащ начин и затова филма е придобил широка популярност. На който му е харесала 3-та част с конспирациите на банките му препоръчвам книгите на Никола Николов "Световната конспирация", "Светът под микроскоп" и т.н.

 

Първата част на филма за религиите е интересна, но аз лично не съм съгласен, че те са възникнали като средство за контрол. Възникнали са, както споменах по-горе, за да дават надежда на хората, че има живот след смъртта, че има някой могъщ над нас, който при "добро поведение" ще се грижи за нас.

Друг е въпроса в какво са се изрудили, и че през вековете доста хора са използвали религията за корестни цели.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ZeitTitle_b.jpg

 

==============

Zeitgeist: Addendum

==============

 

The second film, Zeitgeist: Addendum, attempts to locate the root causes of pervasive social corruption, while offering a solution. This solution is not based on politics, morality, laws, or any other "establishment" notions of human affairs, but rather on a modern, non-superstitious based understanding of what we are and how we align with nature, to which we are a part. The work advocates a new social system which is updated to present day knowledge, highly influenced by the life long work of Jacque Fresco and The Venus Project.

 

Този път филма ме изненада много приятно като перфектното допълнение на първата част, тъй като за разлика от нея не представлява поредната изпълнена със конспирации анти-утопия... а реално предлага някакво решение на проблемите, посочвайки точно причините за тях. Доста убедително при това. Мисля че този филм е задължителен за всеки здравомислещ модерен човек и спокойно може да се гледа дори да сте пропуснали първата част ;)

 

Download from ThePirateBay

 

Субтитри на англииски

Засега не успявам да намеря на български но в момента щом това се случи ще обновя post-a ;)

Link to comment
Share on other sites

Първият път, когато го гледах, подходих критично към него. Да, интересни неща се казват, но като не можеш да ги провериш...

След по-малко от месец в една единствена телевизия и то в късната емисия съобщиха, че в сената е внесена протестна нота (или нещо такова от камарата на архитектите май) срещу лансираната версия за "ефекта на палачинката". Един анонс в рамките на половин минута. Това някак ме върна на този филм и на нещата, които се казват там.

Link to comment
Share on other sites

Това някак ме върна на този филм и на нещата, които се казват там.

Първия филм си беше анти-утопия до голяма степен. Тук поне има някакво положително послание... пък и мисля че доста успешно е уловен духът на времето. :) zeitgeist: updated трябваше да го кръстят :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

В продължение на 8 часа гледах двата филма , които са дълги общо 4 часа , постоянно връщане обмисляне на нещата и съм съгласен с почти всичко , това е което винаги ми се е въртяло в главата , но в тези филми е подредено и доказано по един страхотен начин , ще е жалко ако тези филми не достигнат до повече хора.

Link to comment
Share on other sites

ще е жалко ако тези филми не достигнат до повече хора.

Коефициента на торента Zeitgeist: Addendum ми е 224 :) теоритично съм отговорен за 224 човека :lol: на практика са по-малко (поне тези които съм зарибил аз) но след като съм пратил части от филма на поне толкова... значи реално би трябвало да са повече... хм

 

абе средно 224 :D

Link to comment
Share on other sites

Ще си позволя да цитирам двама колеги от колибката, с които сме на едно мнение по отношения на подобни псевдонаучни простотии.

 

и издържах само 20-30 мин от Zeitgeist, защото там изваждат разни факти от контекста, омесват ги с полуистина и се опитват да докажат нещо, което всеки завършил икономика ще му се изсмее. Естествено повечето хора не са учили икономика и монетарни системи и затова приемат казаните лъжи за чиста монета. :'(

Тези филми са като болест за необразованите хора, които пищят: "Нееее, ние сме open-minded, пък ти си задръстен!!!" Ами айде като сте толкова отворени, приемете че има вероятност това във филмите да не е вярно и да вземете да проверите, а?

Яд ме е че, както каза Ur-Quan, хората нямат КРИТИЧЕСКО МИСЛЕНЕ и приемат ВСЯКА нестандартна идея без дори да се замислят дали е истина. Колко му е да удариш един гугъл по темата да видиш какво-що...

 

Анджък, де - нали и аз това казвам. Смесват се научни факти и хипотези с абсолютно недоказани и дори съзнателно погрешни и подвеждащи твърдения, подреждат се по умел начин, като се заобикаля всеки факт, който може да оспори предварително заложената теза. Класическа манипулация!

 

Пълнете си главиците с "нАучни факти" и си мислете че сте открили топлата вода.

Link to comment
Share on other sites

Ще си позволя да цитирам двама колеги от колибката, с които сме на едно мнение по отношения на подобни псевдонаучни простотии.

Пълнете си главиците с "нАучни факти" и си мислете че сте открили топлата вода.

Добре де. Аз нямам нищо против да видя и традиционната гледна точка. Насочи ме към източници по темата които да са достатъчно убедителни по начина по който zeitgeist е. Това което дразни икономистите според мен е че малко ги е яд че главите им са пълни с неща които всеки смята че са твърде сложни за да гледа с ирония на тях а пък е доста вероятно те да са твърде простички което обезсмисля и самите икономисти. Аз ако например бях... щеше да ми е трудно да приема че усилията ми да завърша подобен университет са били напразни, при положение че някой ден се окаже че нещата са такива каквито филма ги представя. Важно e да се развива критичното мислене при всички положения и да не се приема за чиста монета абсолютно нищо.

 

Факт е че каквато и да е истината - има твърде много излишна болка по света която може да се спести. Дали това ще си стане с наука или псведонаука... не е толкова важно колкото резултата ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...