Jump to content
BulForum.com

Ubuntu 8.04


Recommended Posts

Абе четох някъде статия че повечето игри вървят под Wine и Cedega по-бързо отколкото под виста. Само, че не мога да я намеря. Имаше дори тестове. Някой сега ще измрънка че някои игри не тръгват на лин въобще, но същото може да се каже за виста...

Ooo за виста няма какво да сравняваме. Онзи ден я инсталнах на жената(home premium), а тя е с 1гб рам. Постоянно ми се оплакваше, че всичко и зарежда бавно, че хардът постоянно стърже и т.н. Разбира се първото, което се усъмних беше, че рамът й е малко и впоследствие попитах един приятел колко рам използва неговия компютър под виста. Отговорът беше 996Mb при включени yahoo, skype и winamp (също с home premium). След което ми стана интересно какво ще покаже Ubuntu с всички включени ефекти вкл и compiz, skype, apache2, pidgin, bluefish, audacious fox-а и още знайни и незнайни процеси: О, изненада - 380Mb заети от рама :blink: От тази гледна точка просто няма какво да сравняваме убунту с виста. По-скоро говорех за хп, на което може би съм си свикнал как вървят игрите и затова ми се стори малко странно като пуснах цс 1.6 под убунту :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Аз да си попитам ,някой да се е сблъсквал с този проблем , като се стартира чиста инсталация на 8.04 32 битова версия , да е размазан целия екран , мишка активна , никакъв login нищо .

 

машина : 2180 , P35 , 2gb DDr2 , 8500 Gt , 160 Gb Sata.

Link to comment
Share on other sites

Е , чак до там не съм стигнал , всичко му е у ред :)

Едно е интересно , че успях да го пусна като му нахаках в xorg.conf на Device -> Driver "nvidia" и тръгна ,ама после запъна да инсталира драйвърите , пуснах му 1280х1024 резолюция , зарадвах се ,че поиска ъпдейт за compiz за да пусне ефектите и рестарт. Речено сторено и накрая пак ми казва ,че драйвъра не е пуснат. Ядосах се и го оставих , кибича 3-4 дни на windows и само се дразня колко е недъгъв ,ама явно до 8.10 няма да живея спокоен .

Link to comment
Share on other sites

Е , чак до там не съм стигнал , всичко му е у ред :)

Едно е интересно , че успях да го пусна като му нахаках в xorg.conf на Device -> Driver "nvidia" и тръгна ,ама после запъна да инсталира драйвърите , пуснах му 1280х1024 резолюция , зарадвах се ,че поиска ъпдейт за compiz за да пусне ефектите и рестарт. Речено сторено и накрая пак ми казва ,че драйвъра не е пуснат. Ядосах се и го оставих , кибича 3-4 дни на windows и само се дразня колко е недъгъв ,ама явно до 8.10 няма да живея спокоен .

Нещо не правиш свястно. Аз си пея на 1280х800, щото това е най високата на лаптопа...

Link to comment
Share on other sites

Че и при мен 1280х1024 си е най-високата и резолюцията не е проблем . Нещо не мога да пусна като хората nVidia драйвъра след като съм задал ръчно в xorg.conf да използва него при стартиране .

Link to comment
Share on other sites

Аз преди си бях записал как става всичко сам да си го направя за нвидиата , но някъде си запилях нещата ... пробвах с "популярния" (енви) скрипт и нищо не става или по-хубаво ръчно да си го оправя .

Абе нали за гном беше стоп гдм , да не се бъркам ?

Нещо не е както трябва и има вероятност аз да бъркам , естествено е за човек като мен !

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Че и при мен 1280х1024 си е най-високата и резолюцията не е проблем . Нещо не мога да пусна като хората nVidia драйвъра след като съм задал ръчно в xorg.conf да използва него при стартиране .

Ти какво искаш да направиш точно че тормозиш xorg?

Link to comment
Share on other sites

Някой да е забелязал видимо ускорение в производителността при 64 битовата версия сравнено с 32 битовата версия на 64 битов Интелски едноядрен процесор?

Link to comment
Share on other sites

Не, но пък съм забелязал липса на драйвери за 64 бит версията. По специално така и не подкарах broadcom 802.11 a,b,g картата на 64, докато на 32 си тръгна с уиндовския драйвер. Същия проблем ми се яви и с ати х1350 драйверите. Вине-то също се издъни и окончателно се върнах на 32 битовата версия.

Link to comment
Share on other sites

Най-добрия :) инсталирах го преди час и нещо, и само като се присетя че нещо ще ми трябва още apt-get install и след малко го имам работещо :) благина.... а и ефектите са невероятни.

Link to comment
Share on other sites

Няма съмнение ,че е много добро , но май ще чакам до 8.10 за по-добра работа :) Може до тогава пробвам Mac ;)

 

Някой ,ако се сблъска с проблема описан от мен за 8500/8600 видео карти да сподели дали е намерил решение , иначе аз мога да опиша моето до момента в който подкарах Ubuntu-то на 1280x1024.

 

Поздрави :P

Link to comment
Share on other sites

Хах, супер лесно си оправих самбата и си цъкнах новият принтер през мрежата. Също и сичко шернато...

Link to comment
Share on other sites

За един месец не съм намерил нито една причина да пусна Уиндоуса за лични нужди. Дори работя в рдц към сървъра дето ми е вижуъл студиото. Даже рдц-то се кънектва много по бързо и рабори много по читаво от М$-фското. До сега бях фен на ФрееБСД, ама Убунту-то ги събира с Дебиана 3 в 1 :)

Вече съм зарибил 2-ма. А вие колко сте зарибили ;)

Link to comment
Share on other sites

Двама. Единият вече го има и е много доволен. Другия ще му помогна да го инсталира и настрои другата седмица.

Link to comment
Share on other sites

1.Кой български речник ползвате?

2.Проблеми с Wine и Кирилицата имате ли?

3.И какъв SIP VOIP клиент ползвате, че Ekiga-та ми отрови нервите...

Link to comment
Share on other sites

3.И какъв SIP клиент ползвате, че Ekiga-та ми отрови нервите...

 

Какво толкова ти трови нервите? Доста стабилно си работи, при мен поне.

иначе

 

apt-get install twinkle -y

 

повече функции и настройки, но е по-тежък, иначе добър.

Link to comment
Share on other sites

1. Не ползвам

2. никакви. просто някои работи не вървят.

3. thunderbird, но като цяло не ползвам.

Link to comment
Share on other sites

Сложих го на топлапа Turion ML-52 (1.6) 2 gb ram , hd 2400 . В началото целия екран трепереше ,но поне тръгна , от xorg-a написах ръчно драйвъра да се ползва на Ати , пуснах ъпдейтите и след рестарт всичко тръгна , после настройх wifi-то Atheros 5*** и то тръгна , сложих apache 2 и то тръгна , пуснах компиз и там config-ите към него и с тях нямаше проблем , сложих и AWN , screenlets , нова тема и всичко вече си е както трябва , интересното е ,че драйвърите за разлика от тези при xp sp 3 нямат никакъв проблем (освен споменатите wifi и видео). Много съм доволен , лаптопа едва ли ще види Windows (макар ,че си беше оригинално XP :P ) скоро , колкото е видял , стига му толкова .

 

Това което много ама много ме очуди беше ,че с пуснат файърфокс взима под 400 мб рам , XP-то ми си хвърчеше към 600 съвсем спокойно . Всичко върви много гладко , мазни ефекти , красота (докато не ми писнат и не ги разкарам , разбира се ).

 

Някой ,ако има нужда от assistance относно wifi-то и ati карта да пише ;)

 

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

За Файърфокса специално: Не съм го рестартирал седмица, имам отворени в момента 29 таба и няма никакво товарене със суапа. Това ако беше на Уиндовс не ми се мисли какво чегъртане щеше да е на диска заради пейджфайла.

Link to comment
Share on other sites

Няма спор , на настолния с 2180@3Ghz и 2gb ram стърже яко , незнам дали е заради харда(160 sata maxtor) ,но и стартира бавно .

На лаптопа като имах Windows беше още по-бавно , така направо Firefox-a си е много добре , само като започнем работата с apache2 колко ядове ще има :D.

 

П.П. Не е майтап ,че има ядове , ама се преживява ;)

Link to comment
Share on other sites

Не знам, но явно е или до версии или до обкръжение, само да кажа, че под Windows с Firefox съм правил по 2 месеца без рестарт, самия FF го рестартирах средно през 22-23 дни (щото толкова му е живота, с повече крашва винаги до 25-тия ден), и последната година гълташе не повече от 150-200 МБ рам дори на 20-тия ден.

Сега на новия Win гледам, че новата му версия се разполага на малко повече, може и до версия да е.

Но определено FF никога не ми е правил проблеми с page-то или да тормози (Като изключим тормоза че около 25-тия ден ако не го изпреваря, крашваше :) ).

Тва ново убунту трябва да се пробва, вече на няколко места много суперлативи, спрямо версия 6 има ли много промени по интерфейса и usability-то? Че последно 6 въртях тука в една виртуалка.

Link to comment
Share on other sites

Еми според мен разлики много .

Много бъгове са оправени .

Просто го пробвай ... иначе трябва да се ровя в логовете на сайта за да видя по-специално какво е променяно .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...