Jump to content
BulForum.com

Ubuntu 8.04


Recommended Posts

Мда , vmware се справя просто прекрасно с Убунту ( е аз ползвам Server-a , но предполагам ,че и с x ще се справи добре ). Инсталацията е съвсем интуативна , просто си вземи ключе от сайта на vmware и си готов :) .

zanyo , сподели каква ти е wifi картата ,че да не гадаем. На моята Тошиба имам Atheros и върви перфектно с madwifi . Иначе кода който е написан там се вкарва в Terminal-a Applications -> Accessories ->Terminal. Все пак мисля ,че това HowTo може да не ти свърши работа .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Абе инсталирам си разни програми, но като ида в Applications не ми ги изкарва като иконки. Къде мога да ги намеря, че направо полудявам :angry1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Преди малко инсталирах тази версия на Ubuntu на единият домашен комп , защото новата ми правеше някакви проблеми . В общи линий ( за който не е разбрал :) ) - изобщо и на понятие си нямам от Linux , тепърва съм решил да навлизам в трази област . Понаправих това-онова благодарение на графичната среда , но срешнах и първият си проблем - липсата на интернет :) В смисъл - трябва да си променя MAC адреса на ланката , защото скъпият ми доставчик е обвързал IP-то с MAC-a . Незнам обаче как да го направя в Ubuntu-то . В новата версия срещнах такава опция в графичният интерфейс , но в тази това нещо липсва. Сигурен съм , че може да се направи от конзолата , но и на идея си нямам каква е командата , нито какъв е синтаксисът й . Някой може ли да помогне ?

Link to comment
Share on other sites

Гоолям едит :)

 

По въпроса вече: това което liquid е дал като линк , аз го намерих вчера преди да си задам въпроса . И не само него . В смисъл като решения . Пробвах още снощи тези които ми се сториха удачни (включително и това ) , но не стана. Внасям допълнителен ред в etc/network/interfaces - hwaddress ether 00:00:00:00...... , но след това , като пусна мрежата и ми излиза че : адрес.....- МАК-а на ланката. И от опцийте за ръчно конфигуриране се трие полето с ИП адреса . Друго , което ми направи впечатление е , че в този файл не е указан DNS адреса на сървъра, а в опцийте за ръчно конфигуриране съм го задал . Някой да има идея за адекватно решение на проблема ? :)

 

 

ЕДИТ : един голям ЕДИТ :) Оправих го значи , с една камара опити . Проблемът не е бил само един . Пиша го тук , за да може да се оправи и друг,който е със статични ИП-та и срещне този проблем . Единият проблем беше МАК адреса на ланката , другият - ИП-то на ДНС сървъра ( то беше зададено в интерфейса на връзката, но странното е , че го нямаше в конфигурационният файл ). Решението :

в конзолата :

 

sudo gedit /etc/network/interfaces

#внася се под реда iface eth0 inet static (при избрано статично ИП), следният ред:

hwaddress ether 00:00:00:00:00:00 (заменено с вашият MAC )

#внася се последен ред с ИП на ДНС сървъра/сървърите

dns 123.123.123.123

 

сейв

 

в конзолата :

 

sudo ifconfig eth0 down

sudo hw ether 00:00:00:00:00:00 ( MAC adresa )

sudo ifconfig eth0 up

sudo /etc/init.d/networking restart

 

Знам , че са малко препокрити нещата , може би можех да мина и без редакцията в конзолата , но за всеки случай :)

Благодаря на Stenli , който ми показа и друг вариант , за перманентна смяна на MAC-a :)

Ето го и него :

 

Добавя се ред в /etc/rc.local

#Следните команди се добавят преди редът , в който пише exit 0

sudo ifconfig eth0 down

sudo hw ether 00:00:00:00:00:00 ( MAC adresa )

sudo ifconfig eth0 up

sudo /etc/init.d/networking restart

Link to comment
Share on other sites

Нещо си се объркал, но няма нищо. Най-приятелски и аз да ти кажа, че като не знаеш нещо и търсиш помощ е доста по-възпитано да благодариш на всеки, който е решил да отдели от времето си и да се опита да се занимава с твоите проблеми(сигурен ли си, че аз трябва да черпя? А и щом си тръгнал да сменяш "бъгавия" Уиндоус с Линукс явно имаш много време за губене). Особено пък ако никой друг не го е направил.

Сигурен съм , че може да се направи от конзолата , но и на идея си нямам каква е командата , нито какъв е синтаксисът й . Някой може ли да помогне ?

(от тук изобщо не става ясно, че си търсил и пробвал каквото и да било) Другото, което искам да ти кажа е когато търсиш помощ за проблем, който не можеш да решиш е особено полезно да напишеш какво си търсил, какво си пробвал и до какви резултати те е довело това. Така ще губиш по-малко времето на хората, които са искали да ти помогнат. Успехи с линукса :>.

Link to comment
Share on other sites

И ся LaN, сподели колко часа изгуби, и колко хиляди команди в конзолата написа, в опити и грешки докато свършиш тази елементарна задача! :bgrin: :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

@liquid :извинявам се най-чистосърдечно :)

Прав си - пропуснах да спомена какво опитвах , просто опитвах всичко каквото намерих в нета , чак след това .... по късни доби се заех да изучавам командите за да разбера точният синтаксис. Наистина май аз трябва да черпя с кафе :) А за времето.... имам сега , само по празниците и съм се захванал :)

 

tedy : :) Личните ти предпочитания към Win .......... не ме засягат :) Човек е човек , защото се учи докато е жив . Няма лошо в това да знаеш още неща. Времето което съм употребил за тази задача, както и командите които съм изписал - не ги смятам за изгубени . Междувпрочем - това съвсем не беше елементарна задача за абсолютно начинаещ в Линукса . И до голяма степен си я реших сам , с което съм горд :) Да спомена само - Линукса започва адски да ми харесва . Вече 2-ри ден го изучавам и определено имам повече възможности с него отколкото с Win :) Въпрос на гледна точка - за какво ти трябва. На мен за какво точно ми трябва - си е моя работа , прсто ми върши все по-полезна работа отколкото Win-a :) Предлагам да не спамим повече в темата , не е предназначена да обсъждаме предимствата на отвореният код :)

Link to comment
Share on other sites

Личните ми предпочитания са базирани на нещо, а това че не те засягат, е повече от ясно, никога не съм ангажирал някого да мисли като мен.

Аз просто коментирам.

 

Иначе в момента се държиш абсолютно точно според очакванията ми :) .

Не правиш изключение от повечето хора, начинаещи в Линукс.

 

Иначе се радвам за теб, че и най-дребните 'постижения', които си успял сам да направиш, те правят щастлив.

Човек се учи докато е жив - това е вярно, с малката подробност, че дори на края на живота си знаеш само частица от това, което те заобикаля. Един научава едно, друг друго, всеки което сметне за нужно да знае.

 

По твоя въпрос, ще се видим тук пак след няколко месеца за нов разговор ;) . Дано си ме разбрал.

Link to comment
Share on other sites

Да уточня че нито се заяждам нито искам да провокирам някого, знаем кой какво предпочита и защо - поне за мен е ясно ЗАЩО-то, но никога не е късно човек да научи нещо ново, та затова и питам

 

 

 

Да спомена само - Линукса започва адски да ми харесва . Вече 2-ри ден го изучавам и определено имам повече възможности с него отколкото с Win :)

 

Само да попитам от чиста проба любопитство за какви възможности по-точно говориш?

 

 

Въпрос на гледна точка - за какво ти трябва. На мен за какво точно ми трябва - си е моя работа , прсто ми върши все по-полезна работа отколкото Win-a :)

 

Също от чисто любопитство може ли да ми кажеш за какво го ползваш и с кое е по-полезен? Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

:) ей, оспамихте темата :)

 

И все пак? Не виждам никакъв спам от моя страна - интересувам се просто. Ако искаш отговори, ако не искаш - недей, аз няма да питам повече но ми беше любопитно.

Link to comment
Share on other sites

А аз мисля , че целиш да се заяждаш . И да - оспамихте темата с tedy. Мисля че си има такава за Win срещу Linux , едва ли не можеш да си я намериш. Ако продължават нещата в тоя дух ,май ще помоля някой мод да поразчисти малко :)

Link to comment
Share on other sites

А аз мисля , че целиш да се заяждаш . И да - оспамихте темата с tedy. Мисля че си има такава за Win срещу Linux , едва ли не можеш да си я намериш. Ако продължават нещата в тоя дух ,май ще помоля някой мод да поразчисти малко :)

LaN, при цялото ми уважение, но ти пръв направи сравнението, че за 2 дни при напълно начинаещ в една нова OS, си успял да вникнеш, че тя имала много повече възможности от Win. Не усети ли изначално, че подобен коментар в такива теми е чувствителна тема и би предизвикала подобен въпрос, както от хора, които иначе биха искали да се заядат, така и от такива, които биха искали наистина да знаят какво си имал предвид, и така би помогнал повече на евентуални бъдещи юзъри?? А?

Или си като повечето хора, които просто говорят наизуст, подхвърлят нещо, и се сърдят като им се поиска повече инфо, защото явно не могат да го формулират или просто нещата, които вижда като по-добри са някакви дреболии, нямащи нищо общо с по-добра ползваемост/полза и т.н..

Дотук единственото, което всички видяхме, е че си загубил доста време в настройването на МАК адрес и пускането на нет :rolleyes: . Следва да споменеш и Хубавите страни, които си намерил.

 

Djadomraz напълно логично те попита за тия неща без да се заяжда (но ти явно започна да го правиш), белким и той мине на Ubuntu, ако успееш да кажеш какво толкова повече си намерил в тази OS единствено за два дни, което толкова я овъзможностява.

Жалко, че се държиш като ощипана мома при един прост въпрос.

Link to comment
Share on other sites

А аз мисля , че целиш да се заяждаш . И да - оспамихте темата с tedy. Мисля че си има такава за Win срещу Linux , едва ли не можеш да си я намериш. Ако продължават нещата в тоя дух ,май ще помоля някой мод да поразчисти малко :)

 

Не си ме разбрал, отдавна ми писна да си губя времето в този безсмислен спор и реших че ще споря само и единствено с Godfather при това на маса с бира (няколко вида за предпочитане че да се сравняват вкусовите качества) и кебапчета, к'ифтета или пържени картофи... Иначе няма смисал да се хабим но така с бирата ще си дойде баш намясто спора.

 

Както и да е - може да не ми отговаряш като не искаш, просто ми стана любопитно... Поздрави от мен и приятно изкарване на празниците...

Link to comment
Share on other sites

@djadomraz : Весело прекарване и на теб :) Виж как си ме разбрал без думи както се казва , за разлика от някои мерудий малко по-нагоре ;)

 

LaN, ...................

 

tedy , от известно време (без да се обиждаш ) , констатирам че си станал на всяка тема похлупак :) Не си само ти , спокойно , но си от главните мерудий във форума :) Хвани си намери темата за предимствата на Win срещу Linux , или си открий такава..... спамиш излишно тук . Почваш сериозно да ме нервиш да ти кажа , а съм спокойно натура по принцип . Времето прекарано в търсене на начин за промяна на МАК адреса (ако съм го загубил ) , си е мое , не е твое . Престани да дрънкаш излишно . Гледай какъв коментар ме накара да напиша , но няма да го редактирам . Знам ти тъпата привързаност към Win сървърните версий , и както вече писах по-нагоре - хич не ме интересува твоето мнение . Ще ти го кажа пак : не ме интересува Ти какво мислиш , не ме интересуват въпросите Ти с които просто май си губиш времето пред компа щото няма какво да свършиш и се вреш навсякъде . Изобщо...... нищо писано от теб не ме интересува . Насади се неканен в тема за дадена дистрибуция и вместо да кажеш нещо смислено - взе да ръсиш мозък колко време ще се изгуби излишно да се мине на нова ОС - без никой да те пита за това точно ! После взе да мрънкаш колко време съм бил изгубил Аз моля ти се ! И как за 2 дена можело да кажа еди какво си ! Ами може ..... щом съм го казал .Превръщаш всичко и навсякъде в безмислени спорове ! Всеки си има мнение и твоето........ мен поне не ме интересува ама хич! По-горе споменах - Linux-a ми върши по-добре работа от скапания Win . Уточних , че това си е моя работа . Точка . Не можеш ли да схванеш нещо от 2 реда , ами трябва да пиша роман да ти го изяснявам ? Не мислиш ли , че е време да престанеш да си мерудия на всяка тема ? Знам , сега ще напишеш 300 реда текст в отговор - няма да си правя труда да ти отговарям , даже няма да си направя труда да чета в темата повече ( току виж си разбрал посланието и съм ти спестил 1 час писане пред клавиатурата с последните си редове ) , за да не чета безмислените писаници .

Link to comment
Share on other sites

LaN, за твое огромно съжаление навлезе в спор с двамата най-големи защитници на M$. Даже и аз като човек, който обича да се заяжда, избягвам да навлизам в темата за OS и то предимно с tedy. Ако на djadomraz му дадеш някакъв логичен довод защо едната е по-добра от другата би се съгласил, но такова нещо няма при tedy :lol:

 

Като цяло поне на мен ми беше много трудно да свикна даже да правя елементарни действия, като копиране на файл от една директория в друга, да свикна със самите директории и разни ей такива елементарни неща. Отне ми време не защото е много сложно да се направи, а защото имам закоренели навици на Windows потребител, които са най-големият проблем при преминаването от едната OS към другата. От тази гледна точка наистина си е доста сериозно начинание да минеш на Linux. От другата страна на барикадата обаче стои едно съвсем различно мислене и подход към Software-а и ако имаш търпението да се научиш бих казал, че може да извлечеш само и единствено ползи. Надявам се след няколко месеца да пишеш наистина какво ти харесва и какво не в Linux ;)

 

Айде щастлива Нова година и по-малко нерви!

 

:пп много съм добронамерен нещо днеска :lol:

Link to comment
Share on other sites

LaN, нищо против тебе нямам, просто пропускай постовете ми и не ги чети, чети само на Djadomraz, и му отговори поне на него.

И твоето мнение хич не ме интересува какво мислиш за мен, даже не можеш да ме накараш да се нервирам, а аз май успявам да те нервирам :D .

Не ми е било това целта, с теб в безсмислени спорове няма да влизам, не можеш да ме накараш да спра да пиша където си искам, това само модератор/админ може да направи, и ако иска някой, да ми изтрие постовете тука. Ако си си направил труда да провериш, напоследък доста по-рядко пиша, пиша в 3-4 теми не повече, като съм ти трън в задника, не ме чети бе, толкова ли е трудно, аватара ми лесно се забелязва.

Със здраве.

 

Ставаш без да се усещаш в поредния фанатизиран Линукс ламер (защото едва ли ще станеш Про при липсата на време), за който всеки въпрос, да обясни защо аджеба и какво повече ЗА НЕГО дава новото нещо спрямо предишното, е заяждане.

 

Stenli, не си прав, минах го периода на фенщина, но при узери такива като вас, които не могат спокойно да обяснят с факти какво толкова по-добро им носи някоя OS спрямо заветния Win, който толкова мощно плюете не по-малко от 'другия лагер', освен цената (евентуално), за всекидневната им работа, не очаквайте друго държание. А като си помисля, че просто попитахме с Дядомраз обикновен въпрос. Дали е било заяждане или не, вие така и нищо не казахте, освен че точно вие оспамихте темата.

Ей, днешната младеж много тънкообидна и нервна ей..

Link to comment
Share on other sites

Stenli, не си прав, минах го периода на фенщина, но при узери такива като вас, които не могат спокойно да обяснят с факти какво толкова по-добро им носи някоя OS спрямо заветния Win, който толкова мощно плюете не по-малко от 'другия лагер', освен цената (евентуално), за всекидневната им работа, не очаквайте друго държание. А като си помисля, че просто попитахме с Дядомраз обикновен въпрос. Дали е било заяждане или не, вие така и нищо не казахте, освен че точно вие оспамихте темата.

Ей, днешната младеж много тънкообидна и нервна ей..

tedy, ако ти кажа защо предпочитам Linux ще започне един спор, дето не може да му се види края(не заради линукса, а заради това, че ще трябва да понаплюя доста Windows), а точно сега имам прекалено интересна книга за четене и не ми се занимава... отделно, че с теб безсмислено да се спори :D В една тема съм споменавал какво е основното предимство за мен(djadomraz предполагам, че ще се сети :bgrin: ) като има и още няколко не по-маловажни. Отделно искам да попитам с какво точно съм наспамил като това ми е втория пост по разразилия се спор? Даже изобщо мислех да не пиша, ама като си ви знам с djadomraz какви сте инати и викам - "чакай да предупредя LaN да се спре докат му е времето" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Работата е там че за да почна да работя на Linux/Solaris/*.* ми трябва доста удобна среда за разработка и някой сериозен проект, който да изисква тази платформа, но към настоящия момент съм така заринат в работа при това добре платена че хич не ми се и мисли да инсталирам сървър 2008 докато не ми се наложи. При мен е "интереса клати феса" а след известно спорене с разни хора кое е по-добро се убедих в 2 неща - всеки си има вкус и всеки си има различно виждане кое как трябва да бъде.

 

За Линукс - една част от нещата която хем ме дразни хем ме кефи са скриптовете за конфигуриране и си спомням с умиление разни .bat файлове за DOS които съм писал за да настроят системата да свърши каквото трябва и да работи нам си как си.

 

Да не забравяме че не съм вчерашен и помня времето когато още нямаше Windows. Хм и Apple ][ ги помня с незабравимия аналог: Правец 8 :) За виждане съм виждал какво ли не и определено в момента не ми се занимава да изтъквам предимства и недостатъци на каквото и да е - винаги ги има и едните и другите :) Ай наздраве от дедо ви че има да бачка той сега, нищо че е празник :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Реших да се включа и аз в линукс клуба да видя за какво става дума и го инсталирах - засега съвместно с windows.Но имам един въпрос.Значи харда ми е разделен на C:/ и D:/ (в windows) - съответно windows-а ми е инсталиран в С:/, а линукса го инсталирах в D:/ubuntu(мисля така беше).И въпроса ми е следния - под линукс виждам само С:/ раздела (който в линукс се казва 40.3GB Media).Има ли начин да вляза в D:/-то по някакъв начин? Защото имам огромен обем от информация там до която в момента нямам достъп?

 

И също как/къде под Windows мога да немеря нещата които съм свалил на desktop-а на linux-а примерно? :bgrin:

 

Ще съм много благодарен ако някой ми обясни по-простичко като на новак в областа :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Не съм форматирал нищо,инсталирах го директно под windows :bgrin: Сега ще погледна линковете по-горе да видя дали ще се оправя :)

p.s. Май не съм се изразил както трябва,но честно казано не знам и как да го обясняа точно - това са ми дяловете под линукс:

http://img234.imageshack.us/my.php?image=screenshot4od3.png

File System - инсталацията на Ubuntu(главната 'системна' папка на линукса предполагам?)

40.3GB Media <=> C:\ под Windows

И дефакто изобщо нямам изведено windows-кото D:\ (където е инсталиран linux-а,но виждам само 'системната му папка? (file system))

 

P.S.2

Оправих се,аз нещо не съм се справил първия път от линковете които ми даде :)

Перфектно ми свършиха работа много благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...