Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

Whiskey с бадеми - ей тва кърти мивки (или ти ги къртиш кат се нажулиш яко). ама иначе много уважавам воденичките в масло... :blink: :punk :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Как става по-вкусно?С телешки или със свински сърца?Има ли някаква разлика в приготовлението, във времето за сушене или във цената на свинските и телешките сърца?

Link to comment
Share on other sites

Разбира се че има! Телешките са 3 пъти по-големи => повече нарязване, повече чистене и т.н. иначе за цената разлика ще има, но едва ли е съществена. За вкуса ще кажа след НГ, защото няма да ми остане време преди празниците да ги направя, а и няма да ме има 10-на дни - не мога да ги оставям без надзор...

Link to comment
Share on other sites

Разбира се че има! Телешките са 3 пъти по-големи => повече нарязване, повече чистене и т.н. иначе за цената разлика ще има, но едва ли е съществена. За вкуса ще кажа след НГ, защото няма да ми остане време преди празниците да ги направя, а и няма да ме има 10-на дни - не мога да ги оставям без надзор...

Питам, защото съм чувал, че телешката и свинската пастърма се овкусява с различни подправки, а и телешката е много по-разпространена и сигурно по-вкусна. ; )

Според мен съществен елемент е колко дебело са нарязани парчетата.Според мен ако е по-дебело от 3-4 мм(говорим за изсушено вече), вече не е толкова ароматно и вкусно, а и се дъвче по-трудно.

Иначе съм надъхан, ся и аз ще пробвам да направя! ; )

Link to comment
Share on other sites

Чети по-назад в темата - казал съм каквото има да се казва и съм го заснел. Нямаш избор относно рязането, тъй като колкото по-дебели ги правиш, толкова по-бавно съхнат, а отвън се втвърдяват ако се прекали истава като кора - така че следвай рецептата. Като задобрееш може да си правиш експерименти. Ако толкова държиш - прежали няколко парчета и пробвай различни дебелини докато ти хареса. Имай обаче предвид, че сърце никак не се реже лесно на цели филии с еднородна дебелина. Освен това се продават нацепени... Ако не си фен на люто препоръчвам да намлиш наполовина дозата на черния пипер в рецептата.

 

Относно пастърмите - няма никаква особена разлика в подправката - най-важното в нея е качеството на червения пипер. В случая със сърцата обаче телешката е по-безвредна от свинската - но на кой му пука??? Пробвай с Мускат от тва мезе и после кажи интересува ли те :punk

Link to comment
Share on other sites

Само един кратък въпрос - какво е чимен и има ли друго, по-познато име? Иначе утре предполагам ще опъна тва мезенце на терасата, дано няма проблеми с птици :)

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има...

Чимен е подправка - по мое лично мнение абсолютно излишна - ако си мераклия има я на четвъртък пазара по сергиите за подправки, предполагам и в МЕТРО ще откриеш

 

----

"След големи борби с Интернет и Гугъла, много полезни и безполезни разговори в крайна сметка се оказа следното.

Ситно смлените изсушени стъбла и листа на сминдуха се наричат сминдух.

А смлените на прах семена на това растение, Trigonella foenum-graecum (сминдух) се наричат чимен."

----

 

ТУК също за Сминдуха като цяло - повтарям - антипатична ми е тази подправка - няма добър аромат

 

Само като написах "чимен" в гугъл и глей ко стаа :devil

 

Домързяло те е да потърсиш както Н.Михайлов го мързи да тренира :punk

Edited by R_a_p_t_o_R
Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има...

Чимен е подправка - по мое лично мнение абсолютно излишна - ако си мераклия има я на четвъртък пазара по сергиите за подправки, предполагам и в МЕТРО ще откриеш

 

----

"След големи борби с Интернет и Гугъла, много полезни и безполезни разговори в крайна сметка се оказа следното.

Ситно смлените изсушени стъбла и листа на сминдуха се наричат сминдух.

А смлените на прах семена на това растение, Trigonella foenum-graecum (сминдух) се наричат чимен."

----

 

ТУК също за Сминдуха като цяло - повтарям - антипатична ми е тази подправка - няма добър аромат

 

Само като написах "чимен" в гугъл и глей ко стаа :devil

 

Домързяло те е да потърсиш както Н.Михайлов го мързи да тренира :punk

Рапторе, я препоръчай сега откъде да си купя телешки сърца-хубави(не някакви тлъсти и престояли) и на добра цена, защото утре ще ходя да пазарувам, да махна и тоя дерт от главата и да почвам утре да кисна в саламурата и да слагам да се суши вече. ; ) Идва НГ все пак. ; )

Link to comment
Share on other sites

Не съм закупил и аз още.

 

Мисля да търся в магазина в безистена зад аптека Марица - арабина би трябвало да има. Също така има един магазин в уличката отляво на Чифте Баня, пада се отляво преди църквата - не съм ходил от години дано да е там. Но както казах - май ще е след празниците.

 

Не си прави илюзии - сушенето е минимум седмица в това влажно време и то ако имаш проветриво място. За НГ няма да станат :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Бравос! Гледам, моят опит не пропада на вятъра !

Значи хватката със свинските сърца също е добра, но поради малкия си размер те се сушат цели (което пък означава автоматически много повече време за сушене).

 

Мога да ви препоръчам за карантия един магазин до Четвъртък пазара. Там има ВСИЧКО. От там си зареждам и телешки сърца, и опашки, и други благини.

 

Има една хватка и срещу констатираното от RAPTOR "втвърдяване отвън". Значи като ви хареса колко е изсъхнала пастърмата във вътрешната й част, сваляте а от ченгела и я увивате в найлон. Така влагата се разпределя равномерно по цялото парче .

 

Още веднъж - радвам се, че ви е харесала рецептата. То аз лошо нещо няма да ви препоръчам де :)

 

А, забравих и друго! Зърната на чимена са извънредно твърди и могат да ви повредят мелничката !!! Аз ги меля с един стар хаван с почти библейска възраст, наследство от прабаба ми.

Edited by cheese
Link to comment
Share on other sites

Еее, аз пък току-що нарязах свинските и ги мушнах в саламура :( Дано не изсъхнат прекалено много, ще видим. Благодаря и от мен за рецептата, и на cheese и на R_a_p_t_o_R за модификацията (нея следвам донякъде в случая) :)

Link to comment
Share on other sites

Няя са пуашиш! Добре си направил. cheese приятелю, моите уважения, ама искам да видя колко месеца ще сушиш цяло свинско сърце... Не ми се връзва някак си тъз ралта :)

Link to comment
Share on other sites

А искам да попитам отколко кг сурови сърца колко чист продукт мога да изкарам.Примерно купил съм 2 кг сърца, от тях колко ще излезе?

@Весео, на първата снимка до чинията с подправката виждам някаква течност.Да не би това да е разбито яйце, в което топиш парчетата, за да полепне повече подправка?

Link to comment
Share on other sites

А искам да попитам отколко кг сурови сърца колко чист продукт мога да изкарам.Примерно купил съм 2 кг сърца, от тях колко ще излезе?

@Весео, на първата снимка до чинията с подправката виждам някаква течност.Да не би това да е разбито яйце, в което топиш парчетата, за да полепне повече подправка?

 

Хаха, тва отстрани е нещо като покривка (унтерлаге се води), не е чиния :D Достатъчно полепват подправките и без тва, не се притеснявай. Нали се изплакват след саламурата и става добре.

 

Взех само 2 сърца (към 600гр мисля излязоха) виждаш колко станаха. От 2кг ще станат бая предполагам :)

Link to comment
Share on other sites

Весео - 2 забеуежки :) :

 

1. На показаната снимка не си разбъркал добре подправката, дано след това си го направил

 

2. Тия тлъстини по външната част на сърцата се поорязват колкото може, не виждам от снимката, но дано си съдрал жилите и ципите от вътрешността - такива са инструкциите на баш Майстора cheese.

 

Как успя от 2 сърца да извадиш къде 20 парчета обаче не знам - разби ме хахахах :punk

Link to comment
Share on other sites

17 са + 1 едно дето се отчупи по некъв начин и е миниатюрно - тъкмо за проба ще е след няколко дена :) А те повечето се рязаха миниатюрни, ебати кривия нож (или човека който реже :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Колеги, кажете откъде да си купя сърца, че неска проверих на 2 касапски магазина дето се турци продават около четвъртък пазара и се ми отговарят, че по празниците не вървяли тея работи и за тва нямало, аз в хипер-маркетите пак не намерих...кофти работа.Нема да има с кво да си пия винцето на Нова Година. ; )

Link to comment
Share on other sites

На Събота пазара имаше оня ден, не знам дали още ше са останали обаче :\ Там има два касапски магазина, провери ги и двата.

Link to comment
Share on other sites

Честно казано за сефте виждам пъстарма от сърца и сега съм :blink:

 

Тея дни като дойде свинското и аз ще споделя рецепта ама за пъстърма от рибица свинска и ще постна снимки от "мейк ъп-а" :D

Link to comment
Share on other sites

Тва с рибиците и аз го правя много са яки с греена ракиика особено. Аз придпочитам малките защото съхнат по равнимерно иначе пробвах и аз едно сърце и не съм осбено впечатлен.

Link to comment
Share on other sites

Честно казано за сефте виждам пъстарма от сърца и сега съм :blink:

 

Тея дни като дойде свинското и аз ще споделя рецепта ама за пъстърма от рибица свинска и ще постна снимки от "мейк ъп-а" :D

 

Така-така - това ще да е интересно!

 

За сърцата - в МЕТРО винаги има свински. За телешките след празниците ще взимам - прочетете из емата писано е къде има: магазина на Четвъртък пазара, безистена зад аптека Марица, уличката вляво от Чифте баня .... казвайте за други ако знаете

Link to comment
Share on other sites

Вчера и днес дойде Моментът - да се тества пастармичката от свински сърца. Е, приятна е. Явно леко дебели парчета съм резнал (като се има предвид бройката...) та на места е сурово. Отделно и уж сложих двойно повече чесън от посоченото (изпуснах пакета :P ) и пак не се усеща. Но като цяло е успешен експериментът :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...