Jump to content
BulForum.com

Маркови захранвания и кутии


sohm

Recommended Posts

Препоръчайте ми модел на Фортрон за моята конфигурация. Смятам че с 400 вата няма да имам проблеми с клока. Сегашното издишва при клок (поне си мисля, че е от него)

 

Gigabyte i865PE socket 775

P4 520 2800@3500

GF 6600GT 580/1200

2x512 Dual DDR 400 MHz

120 GB Seagate

DVD-RW LG

и 350 В Фортрон ще ти стигне за сегашната ти конфигурация,но ако ти се дават повече $$ вземи 400В за бъдещи ъпгрейди.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Някой може ли да препоръча захранване около и над 400 вата, става дума да е истинско. Въпроса е, че се чуха кофти неща за Фортрони вкарани от Мост (незнам дали е истина).

Модел, цена и откъде може да се купи.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да препоръча захранване около и над 400 вата, става дума да е истинско. Въпроса е, че се чуха кофти неща за Фортрони вкарани от Мост (незнам дали е истина).

Модел, цена и откъде може да се купи.

Ми взимай от Вали :)

Link to comment
Share on other sites

1. Koя е серия на Fortron е по-добра GLN или THN. И какви са тея Bluestorm

2. Кое от трите да избера

 

PSU FORTRON FSP400-60THN-P 51.00 52.00 53.00

PSU FORTRON FSP400-60GLN /400W 54.50 55.50 56.50

PSU FORTRON BLUESTORM400 54.50 55.50 56.50

Link to comment
Share on other sites

1. Koя е серия на Fortron е по-добра GLN или THN. И какви са тея Bluestorm

2. Кое от трите да избера

 

PSU FORTRON FSP400-60THN-P 51.00 52.00 53.00

PSU FORTRON FSP400-60GLN /400W 54.50 55.50 56.50

PSU FORTRON BLUESTORM400 54.50 55.50 56.50

Bluestorm е просто с синя кутия,Retail,и ширмовка на кабелите

GLN е захранване с активна корекция(Active PFC) препоръчва се при използване на UPS.

Твоя избор в случая е Bluestorm за 3$ си заслужава.

Link to comment
Share on other sites

PSU FORTRON FSP400-60THN-P 51.00 52.00 53.00

PSU FORTRON FSP400-60GLN /400W 54.50 55.50 56.50

PSU FORTRON BLUESTORM400 54.50 55.50 56.50

 

 

Bluestorm е просто с синя кутия,Retail,и ширмовка на кабелите

GLN е захранване с активна корекция(Active PFC) препоръчва се при използване на UPS.

Твоя избор в случая е Bluestorm за 3$ си заслужава.

 

Я дай млко по-широко разяснение, че и аз се интересувам от тея захранвания. Bluestorm като гледам спецификациите е не само синьо, но и по-тихо. Освен това е ATX12V v2.0, пък за другите две не мога да се ориентирам много? Май и те са v2.0, но в тяхните спесификации не виждам да го пише :confused

Link to comment
Share on other sites

Я дай млко по-широко разяснение, че и аз се интересувам от тея захранвания. Bluestorm като гледам спецификациите е не само синьо, но и по-тихо. Освен това е ATX12V v2.0, пък за другите две не мога да се ориентирам много? Май и те са v2.0, но в тяхните спесификации не виждам да го пише :confused

Новите ревизий всичките са v.2.0 - някъде може и да има от старите още.

иначе разликата между Active PFC и Passive PFC я има в Google :)

А PNF серията струва ли си

това е най-евтината серия на Фортрон,тя не е кой знае какво като енергоспестимост и показатели

Link to comment
Share on other sites

Сложи Speed Fan при мен поне отчита по-точно волтажите и за това ми харесва най-вече. :) Там трябва да ти покаже колко е на 5V. :)

Link to comment
Share on other sites

биоса като не ми показва, тогава няма смисъл да гледам програмите, щото те взимат информация от биоса. И сега се чудя в какво е причината

Link to comment
Share on other sites

Не съм го прочел това,че и в биоса не ти го показва.Но все пак можеш да я сложил таз програмка,тя е много лека и най-важното точна,поне при мен защото Евереста ми не отчита правилно волтажите,аз за това ползва нея,за да видя как са тоците. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да обясни какво означава импулсно захранване. Знам за прав ток и променлив ток, но не разбирам как захранвания за компютри и рутери са импулсни.

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да обясни какво означава импулсно захранване. Знам за прав ток и променлив ток, но не разбирам как захранвания за компютри и рутери са импулсни.

 

Ч.А.

Най-общо казано захранването регулира изходното напрежение (3.3, 5, 12V) посредством регулиране на ширината на запълване на импулси, подавани към импулсен трансформатор.

Честотата на тези импулси е няколко десетки килохерца, до към 100KHz.

В зависимост колко са широки като времетраене (какъв коефициент на запълване) са тези импулси към трансформатора, на изхода се получава различно напрежение.

В процеса на постоянно променящото се натоварване върху захранването от страна на компютъра, напреженията биха играли в широки граници. Но както знаеш в такива условия компютъра не би могъл да работи, затова захранването има т.нар. обратна връзка, т.е. "гледа" какъв е изхода и ако напреженията започнат да падат, то увеличава коефициента на запълване на импулсите за да компенсира и възвърне номиналните напрежения. Обратно, ако се покачи напрежението (харда примерно спре да чете), се намалява коефициента. Така напреженията се поддържат в тесни граници от специална схема в захранването. А импулсите се подават от мощни елементи (тиристори обикновено, да ме поправят по-знаещите ако греша), монтирани на онези големи радиатори вътре, които се нуждаят от най-активно охлаждане в едно захранване.

Този начин на действие на захранванията имат доста предимства, като едното е че чрез коефициента на запълване на импулсите се регулира доста точно и сравнително лесно изходното напрежение. Другото е че размерите на елементите (трансформаторите) са намалени значително спрямо един нормален нискочестотен такъв (работещ на 50 Hz).

Link to comment
Share on other sites

Сега разбирам защо е важно да е добро едно захранване. И въобще значението на тази тема. Това явно не е трафопост, а фино управляван процес.

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Хора, тъкмо си взех един FORTRON FSP-400 PNF.

Знам, че PNF са най-евтината серия, но на мен не ми трябва много, а и нали все пак е по-добро от кое да е JNC/Codegen, нали така.

 

Обаче имам едно притеснение, един от пиновете го няма в 24-пиновия конектор за дъното. Става дума за белия в

http://www.motherboards.org/images/article...ides/24-pin.jpg

, който пише че е за -5V.

А в

http://www.pcpower.com/products/assets/S31...ATX-S36ATX2.jpg

пише че е Not Used.

 

Нормално ли е да липсва този пин, след като в старата ми ROPLA я има тази жица?

 

Малко спешно ми е за да не взема да омажа чарковете в случай че нещо са ми пробутали боклук.

Ново го взех от Компютър+ (или както се казва сега, че то май нямат някакво постоянно име).

Link to comment
Share on other sites

Спокойно няма да се плашиш.И аз първоначално се стреснах на моя Фортрон че е няма тая жица но наистина тя е неизползваема.(на мен ми се пада втората отгоре на 20 пиновия конектор,4-те пина за 24 пин са си всичките).Незнам какво точно е ама и без нея компа си бачка перфектно :)

Link to comment
Share on other sites

Някаква идея дали в града се намират само кутии ( без захранване ) от по-голям размер ? Или "сървърни" такива ?

Гледам във Вали има една "сървърна кутия" за $50.

 

Целта ми е да има място за повече от 2 харда...

 

Да има място за повече хардове и да е без захранване - това търся. Дали е шарена/грозна/красива не ме интересува :)

Link to comment
Share on other sites

Нормално ли е за един FORTRON 400 вата да държи 12 волтовата линия на 12.22V ?

Измерено с цифров мултимер.

Това беше преди да закача двата си харда на него (първо пробвах машината без да вързвам хардовете в случай че изгърми нещо, да не са хардовете с инфото).

 

Знам, че по спецификации нормата е до 12.6 V макс. но все пак, старото ми ROPLA държеше 12.16 някъде.

5-те V са като на старото ми захранване - около 5.15V.

 

Очаква се фортрон да държи по-близки 12V.

Предполагам 12.22 не са никакъв проблем за хардовете особено..

Link to comment
Share on other sites

Нормално е дотолкова, че и аз съм със същия FORTRON 400W от повече от година, дава дори малко по високо напрежение от това (около 12.2 - 12.3V пак с мултимер, зависи от товара де) и досега нито 1 устройство не се е оплакало, пък съм сменял и дъно и периферия и немалко неща съм включвал към него. Но иначе 5В и 3.3В са винаги в граници - пък и то това е нормално, все пак обратната връзка е по-чувствителна на техните изменения.

Доколкото знам 12В се ползват предимно за разните двигатели по хардовете и сдта(и флопито да не забравим :D ) и за стабилизатори на по-ниски напрежения, така че електрониките не се захранват пряко от тази линия, т.е. няма сташно.

 

btw видял ли си дали това чудо има active PFC че като се разчетох тук, а и от другаде съм чувал, е важно нещо особено при UPS 600VA (който е и китайски боклук освен другите му "качества") ?

Link to comment
Share on other sites

...

btw видял ли си дали това чудо има active PFC че като се разчетох тук, а и от другаде съм чувал, е важно нещо особено при UPS 600VA (който е и китайски боклук освен другите му "качества") ?

Мерси за инфото, явно 12-те волта са нормални. Между другото днешните дъна все повече разчитат на 12V за операциите си, не направзно новия 4-пинов 12 волтов куплунг на дъната през последните години.

 

Иначе специално моя е FSP-400 PNF, който е с пасивен PFC, твоя може да е активен, зависи от модела.

Старата ми ROPLA и тя беше с пасивен.

С 1000VA UPS съм, и никакви проблеми не съм имал никога в това направление с тоците. в UPS-а и телевизори и уредби съм включвал гато няма ток, и всичко е ток и жици.

Link to comment
Share on other sites

искам да попитам нещо за моето fortron-че 350w pnf. възможно ли е да променя атоматично оборотите на перката, защото по някое време започва да бучи много и като си сложа ръката отзад изхвърля много повече въздух. след няколко минути се оправя, но досега не се е случвало и се чудя какъв може да е проблемът :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

искам да попитам нещо за моето fortron-че 350w pnf. възможно ли е да променя атоматично оборотите на перката, защото по някое време започва да бучи много и като си сложа ръката отзад изхвърля много повече въздух. след няколко минути се оправя, но досега не се е случвало и се чудя какъв може да е проблемът :bgrin:

Ако е започнало да го прави последните дни, аз правя връзка с рекордните жеги през последните дни.

Аз иначе не съм забелязал да се усилва перката, дори като беше 33 градуса в стаята. Не знам, но чак да бучи едва ли е нормално. Може и от възрастта да е.

Виж сега като се махнат големите жеги дали пак ще бучи.

Link to comment
Share on other sites

Ако е започнало да го прави последните дни, аз правя връзка с рекордните жеги през последните дни.

Аз иначе не съм забелязал да се усилва перката, дори като беше 33 градуса в стаята. Не знам, но чак да бучи едва ли е нормално. Може и от възрастта да е.

Виж сега като се махнат големите жеги дали пак ще бучи.

ами наистина от няколко дни го прави и затова се учудих. конфигурацията е купувана ноември месец, така че е за първо лято при мен и нямам наблюдения. преди малко пак го направи и след около 10тина минути се оправи. усещам го, защото разликата в нивото на шума се покачва сериозно, тъй като почти не се чува как работи, ако всичко е точно. ще видим като минат жегите какво ще стане.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...