Jump to content
BulForum.com

Маркови захранвания и кутии


sohm

Recommended Posts

Аз пък ще дам един пример.Колегите ми от ТУ всеки има компютър ама са от рода на 1 хард 80 ГБ до 160 ГБ и Семпрон 2600+ процесор,с по 512 МБ РАМ и горе долу е това.

 

 

Е, то който разбира малко от малко няма да си вземе Семпорн едно на ръка.

Да не говорим да стои на 512 рам и 80 хард и досега. ;)

Да вметна един виц:

На светофар една до друга седят две коли - луксозен Мерцедес и Жигула. Шофьора на жигулата пита:

- Е как е колата?

- Идеална е.

- А, добре щото гледам, че не ги карат много и се чудя къв им е проблема.

 

Така, че не смятам, че познанията имат нещо общо с това каквъв компютър имаш. Е не е лошо да имаш добра машина в ръка, за да респектираш разни "специалисти". :)

Аз лично нямам лаптоп, но ми се налага да се движа доста и на различни места ползвам различни РС-та за лични нужди. 5 комютъра са, по стечение на обстоятелствата всички с Intel процесори. На 4 от тях съм с по 1 хард диск. Употребата на множество дискове над 80GB, без да се прави някое от RAID нивата е неоснователно според мен. Работата на едно РС на SATA и РАТА хардове е странна, защото това оказва негативно влияние на бързодействието. Аз познавам хора, който хвърлят маса пари за 500GB HDD, вместо да вземат 2x200 или 2x160GB.

Относно натоварването и мощността - много е трудно да се правят изводи дали някое захранване може да хвани 2 или повече харда, защото това изцяло зависи от останалите "чарколяци".

Почнах с виц, нека завърша с клише :P - Хора и идеали всякакви. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

<offtopic>

 

Той дядомраз е изключение :) Той не е срадностатистически юзър защото на него компа му е за работа.Един вид с него си вади хляба :)

 

Той не че теди (или който и да е от моите познати де с много редки изключения) го ползва само за игри и гледане на филми :)

 

</offtopic>

Link to comment
Share on other sites

.....

- А, добре щото гледам, че не ги карат много и се чудя къв им е проблема.

.....

Почнах с виц, нека завърша с клише :P - Хора и идеали всякакви. :)

Бе то виц, ама си е истина - имат си п роблем колите - цената! Което хич не е малък проблем :)

Имах предвид, че я ти всеки ден пътувай до софия и обратно пък да видим как ще се чувстваш дали си пътувал с Жигула на 20г. или Мерцедес.

Аз това и казах, когато някой си изкарва хляба с това и не е само до гъзария, има 'нормален' комп. Па квото ще да прави с него. Е, освен ако по цял ден не пише на Ворд. Дори тогава един хубав LCD би имал.

Ясно е че познанията нямат общо с кой каква машина има, познавам хора, които са програмисти и по цял ден във фирмата, и у тях си имат някой стар птичарник колкото да гледат някой филм.

Но съгласи се че ако разбираш и си от ТУ и имаш пари, не би бил в момента с 512 рам КАКВОТО и да правиш на тоя комп, камо ли с семпрон 2600+. На такъв комп най-много да браузваш и да гледаш някой филмец (и то не по едно и също време). Или да даяниш с Win98 или орязано ХР :) .

За хардовете, ти сам го каза, който разбира не взима 1 500 гб хард вместо 2 по 320 примерно или 250, все тая.

Доста се измести темата, вярно че хора всякакви и в крайна сметка 350 ватовото ще го оправи перфектно, нали така (ако все още се сещате за какво възникна спора) :) . Нека го кажем така: аз бих взел 400 ватов поне заради бъдещ ъпгрейд, за да съм спокоен, и дядови мраз го каза така - да му е мирна главата 700 вата :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

аз взех 350 вата ъпгрейд след 1-2 години сигурно за дъно процесор и сичко друго. затова сам спокоен само видео картата ми праи проблеми не6то :blink:

Link to comment
Share on other sites

Аз това и казах, когато някой си изкарва хляба с това и не е само до гъзария, има 'нормален' комп. Па квото ще да прави с него. Е, освен ако по цял ден не пише на Ворд. Дори тогава един хубав LCD би имал.

Ясно е че познанията нямат общо с кой каква машина има, познавам хора, които са програмисти и по цял ден във фирмата, и у тях си имат някой стар птичарник колкото да гледат някой филм.

Но съгласи се че ако разбираш и си от ТУ и имаш пари, не би бил в момента с 512 рам КАКВОТО и да правиш на тоя комп, камо ли с семпрон 2600+. На такъв комп най-много да браузваш и да гледаш някой филмец (и то не по едно и също време). Или да даяниш с Win98 или орязано ХР :) .

За хардовете, ти сам го каза, който разбира не взима 1 500 гб хард вместо 2 по 320 примерно или 250, все тая.

Доста се измести темата, вярно че хора всякакви и в крайна сметка 350 ватовото ще го оправи перфектно, нали така (ако все още се сещате за какво възникна спора) :) . Нека го кажем така: аз бих взел 400 ватов поне заради бъдещ ъпгрейд, за да съм спокоен, и дядови мраз го каза така - да му е мирна главата 700 вата :bgrin:

 

Аз това имах предвид че като ние имаме по 3 харда,по 4 записвачки и по 1000 вата захрванване примерно незначи че масовия юзър има подобно нещо.За масата хубав е тоя дето е евтин а не колко бил качествен.Колко харда има,каква видео карта,дали процесора бил Селерон или Пентиум или Атлон или Семпрон за тях няма абсолютно никакво значение,защото им вършат една и съща работа.Или че пък харда бил Сийгейт или бил Екселстор хич пък не им дреме....Рама пък къв бил това пък съвсем не е важно за тях.

Иначе ако си от ТУ мога да ти кажа че това незначи че трябва да си с извънземен комп.Аз това което го правя у нас на Коре2Дуо същото го правя на упражнение и на Пентиум на 33 мегахерца колкото и да изглежда смешно.Просто Университета такова ни дава за упражнения на Матлаб а за смотания Уорд има машини Пентиум 4 на 2.8 ама това е друг въпрос.А за програмиране на С++,Асемблер,Джава или нещо подобно пак 512МБ РАМ ти стигат така че това че си в ТУ изобщо не оправдава да имаш кой знае какъв комп.

Link to comment
Share on other sites

<отвсякъде offtopic>

 

Иначе ако си от ТУ мога да ти кажа че това незначи че трябва да си с извънземен комп.Аз това което го правя у нас на Коре2Дуо същото го правя на упражнение и на Пентиум на 33 мегахерца колкото и да изглежда смешно.Просто Университета такова ни дава за упражнения на Матлаб а за смотания Уорд има машини Пентиум 4 на 2.8 ама това е друг въпрос.А за програмиране на С++,Асемблер,Джава или нещо подобно пак 512МБ РАМ ти стигат така че това че си в ТУ изобщо не оправдава да имаш кой знае какъв комп.

 

Именно затова зарязах аз даскалъка (въпреки че се кефих докато бях асистент) - не само че няма пари и техниката с която трябва да се обучават студентите е смехотворна ами има и едни задкулисни игри дето хич не ми бяха по вкуса и реших че ще е загуба на време и енергия цялата работа (настрана че това което плащаха беше направо подигравка).

 

Иначе зависи за какво ти трябва. Celeron/1Ghz за ровичкане из интернет, писане на писма и VoIP е повече от достатъчен. За програмиране да не забравяме времената когато 386DX беше върха на сладоледа а за пентиумите (или даже 486/133 и нагоре) специално имаше специално едни patch-ове за Borland-ското CRT че инак препълваше и програмите хич не искаха да тръгнат :)

 

Виж за показване на най-новите среди и особено Javа и C# e кофти на бавни компютри и това е другото което ме дразнеше в университетите - обучават се студентите на неща отпреди 10 години и затова когато тръгнат да си търсят работа обучението в университета много малко може да им помогне...

 

Както и да е - много офтопик стана... ако искате дискусията на тази тема можем да я преместим в нова темичка че тази на нищо не я направихме :)

 

</отвсякъде offtopic>

Link to comment
Share on other sites

Ай малко и аз офтопик замалко само :P

По повод програмирането на Java/C#/C++, дядомраз мислех, че ще е малко по-категоричен, но jozo, я се опитай да работиш професионално с JBuilder 7/8/9, Visual Studio 2005+, което пък преедполага че ще ти трябва и пуснат SQL Server 1 или 2 версии едновременно, и ако заредиш някой среден проект и 512 рам ще ти се видят като 386/20 МХц на един средностатистически студент :D

Питай дядомраз как мечтае за 4-ядрен монстър на Интел и 8 ГБ рам :) .

Това че в университета програмирате на 33 МХц, сигурно е на Турбо Паскал 7, защото нищо по-сериозно не може да пуснеш на тая машина, освен ако не е само за Hello World и то с условности.

 

За масоявия юзър съм съгласен аз това и казвах, той много му дреме какъв му е точно процесора или памет, че даже не знае колко рам има. И затова едва ли би тръгнал да се тормози какво захранване би му 'подхождало' и въобще да мисли за захранвания, той сигурно не знае че вътре има такъв модул :) .

Link to comment
Share on other sites

Айде последно офтопик от мен, че ме чака бачкане мен (вие приключихте аз таман почвам сега) ... Сериозно ама след малко работа с тъпия PDA emulator (главно той ме нерви но не само) и същевременно правяйки съпорт на няколко различни продукта в чиято разработка съм участвал последната петилетка сериозно взех да се замислям за QX6800 примерно и поне 8гб рам че то не се издържа инак да отвориш 4-5 пъти 2 различни версии на Visul Studio, 2 Delphi-тa, Eclypse и NetBeans... Какво говорим на мен този 20" монитор пак взе да ми отеснява хората още със CRT-та и 15-ки успяват някак да се оправят... Но всичко е относително. Ако не се налагаше да върша всичките тези неща сигурно и с 15" монитор бих могъл да се оправя но сериозна работа да се върши на кошниците които са в университетите просто няма как. Никой по-сериозен проект няма да може да се работи с него поне не в реално време... Това че в университета се ползва Турбо Паскал 7 или нещо друго от същата епоха е плачевно но това не зависи от никой от хората тука. Настрана техниката то учебния план трябва да се одобри, едно друго, докато стане те пуснали по-нова версия на всичко, техниката мръднала напред... такива работи... бюрокрацията и най-вече кой колко ще "гушне" от цялата работа е отделна и много грозна тема...

Link to comment
Share on other sites

Нека го кажем така: аз бих взел 400 ватов поне заради бъдещ ъпгрейд, за да съм спокоен, и дядови мраз го каза така - да му е мирна главата 700 вата :bgrin:

Напълно съм съгласен. Пък и като чета ква му е шейната на дядо Мраз му трябва и стабилно захранване :D

 

това че си в ТУ изобщо не оправдава да имаш кой знае какъв комп.

Аз имам някои колеги, които могат и без какъвто и да е компютър да завършат :D

 

<отвсякъде offtopic>

</отвсякъде offtopic>

А бе много вярни неща за БГ обучението казваш, но има някой за който може да се поспори. Но като гледам заглавието на темата и как си маркирал отклонението - въобще не искам да ги споменавам, че хич не са за тая тематика ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Някой знае ли дали на Fortron Saga 450W може да се бучне сли?

 

Не би трябвало да е проблем, но все пак зависи и от останалите компоненти в машината

Link to comment
Share on other sites

Не би трябвало да е проблем, но все пак зависи и от останалите компоненти в машината

За компонентите незнам понеже клиент го иска и единственния му въпрос е дали може да се пусне сли. А има ли някакви допълнителни конектори при сли които се включват?

 

ЕДИТ: Има конектори, но те си вървят с картите...

Link to comment
Share on other sites

За компонентите незнам понеже клиент го иска и единственния му въпрос е дали може да се пусне сли. А има ли някакви допълнителни конектори при сли които се включват?

Не виждам принципна пречка да не може. Няма как да не може.

Т.е. може.

Оттам нататък му кажи на твоя клиент, че нещата никога не са черно-бели.

Зависи с какви карти ще го прави тва сли, ако не е клокнал машината, две средни карти ако харчат по 80 вата всяка, компа да точи 150 вата в идле, излиза към 350 вата под товар. Би трябвало да държи. Ако са по-мощни, разбира се че става на ръба, а дори фортроните не ги дават да работят продължително време на 90-100% от максимума.

Освен тва ако видеокартите имат отделно захранване от тия с 6-те пина, само новите захранвания имат такъв конектор, и то май по един повечето, ще му трябват и преходници за да ги захрани. Но ако са с отделно захранване, ще са зверове точещи към 100 вата и нещата стават малко под въпрос дали под товар машината ще е стабилна.

Според мен.

Link to comment
Share on other sites

Tiq smetki sa prekaleno grubi ;) .Za primer DFI LanParty (klasika) 450W po knijkata da go nahrani kato za nachalo.

 

Eto s kakvo mislq da si podsilq am moqta mashinka v bg-to kato se vyrna za otpuskata.Prosto krasavec Tagan.

Link to comment
Share on other sites

Tiq smetki sa prekaleno grubi ;) .Za primer DFI LanParty (klasika) 450W po knijkata da go nahrani kato za nachalo.

 

Eto s kakvo mislq da si podsilq am moqta mashinka v bg-to kato se vyrna za otpuskata.Prosto krasavec Tagan.

Ще си го носиш от чужбина нали? Щотот тук ще ти даде зор с намирането... я подшушни каква ти е системата щом ще взимаш захранване за 300+лв

Link to comment
Share on other sites

Ще си го носиш от чужбина нали? Щотот тук ще ти даде зор с намирането... я подшушни каква ти е системата щом ще взимаш захранване за 300+лв

 

E що, според ресет има FORTRON EPSILON 1010/1000W за около 350лв ... не е като да не може да се намери подобно...

Link to comment
Share on other sites

E що, според ресет има FORTRON EPSILON 1010/1000W за около 350лв ... не е като да не може да се намери подобно...

Разбира се, че може да се намери или поръча. Казвам, че няма да е лесно като да идеш и да купиш :) поне не знам в момента някоя фирма в Пловдив да го има този пийнт ъф виу наличен. Преди време като търсих нещо подобно много обикаляне падна.

 

EDIT: Опс това не е пойнт... даже не съм го виждал по ценови листи..

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че може да се намери или поръча. Казвам, че няма да е лесно като да идеш и да купиш :) поне не знам в момента някоя фирма в Пловдив да го има този пийнт ъф виу наличен. Преди време като търсих нещо подобно много обикаляне падна.

 

EDIT: Опс това не е пойнт... даже не съм го виждал по ценови листи..

 

Големите фирми могат да ти го доставят но аз не бих се хванал на бас че някоя ще го има наличен изобщо... може би в София и до ден-два-седмица ще го доставят но да идеш и да го купиш едва ли (освен ако някой не се е объркал и да го е поръчал по случайност)

Link to comment
Share on other sites

Da ot chujbina shte si go donesa.Za momenta imam mnogo golemi problemi s 400W Fortron ,a sega kato sloja i 8800GTS neznam.Zatova shte gi hvarlq parite otsega za toq hubavec da ne go mislq zanapred.Inache i 500-600 W mi stigat perfektno.Ideqta e kato se normalizira cenata na 9800Gx2 ili nqkoq po-nova kartichka da ne smenqm zahranvane.Edinstveno nego go gledam za napred da ima deto se vika.A i specifikaciqta mu e meko kazano vpechatlqvashta ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

интересно ми е да кажете мнение за това захранване

http://www.hipergroup.com/English/products/hpu-5b680.html

набелязал сам си го от 1 месец насам като цена е приблизително 180 лв

характеристиките му ми харесват така написани. реално като качество каде бихте го сложили.

 

като имам напредвид че мисля за напред до няколко месеца конфигурациятащее леко променена с 4 ядрен пфеном 4гб от същия модел рам но ддр2 ии 1тб хдд. просто изчаквам цените да полекнат малко иначе преди 2-3 седмици сглобих такова пс и просто ми изтекоха лигите в него. яд ме е че нямах време да му направя тестове най вече на видеото 9600гт да вида разликата м/у мойта и тва гт щото нямам намерение да сменям видеото.

 

 

 

EDIT-1

така малко се порових и открих едно доста подорбно и интересно ревю за двата модела захранвания Typer-R mk2 680вата и 880 вата

http://www.driverheaven.net/reviews/HiperT...RMKII/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Да задам един въпрос към онези които имат машини с подобни компоненти.

Става дума примерно за: C2 QUAD Q8200/2.33/1333; 2X1GB DDR3 1333 KINGSTON; SAPPHIRE TOX HD4850 512M GDDR3 и три харда, два от които в райд - та ще трябва ли да сменям захранването си в момента: Fortron 460W FSP460-60PF ?

 

62484.jpg

 

Имам идея къде мога да си го сметна с PSU калкулатор, въпроса ми е по-скоро към някой, който е с подобни компоненти с какво захранване е ?

 

П.П. И още нещо което току ще прочетох в руския сайт от където е картинката - някой знае ли за проблем между захранвания с APFC и UPS -и, че точно съм се замисли за един ю пи ес да взимам ?

 

Рекомендации - при покупке БП с APFC для совместной работы с UPS следует обратить внимание на наличие надписей типа "Full Range" или широкого диапазона питающего напряжения, например 110-240V или 85-240V на задней стенке БП - это практически гарантирует потенциальные проблемы.
- това направо ми хареса !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Да задам един въпрос към онези които имат машини с подобни компоненти.

Става дума примерно за: C2 QUAD Q8200/2.33/1333; 2X1GB DDR3 1333 KINGSTON; SAPPHIRE TOX HD4850 512M GDDR3 и три харда, два от които в райд - та ще трябва ли да сменям захранването си в моментa

Би трябвало да нямаш проблем с захранването което имаш,виж аз със какво съм а 4870 гълта повече ток,имам и още един хард вързан към системата.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...