Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Моето XP го карам с 1ГБ, че като пусна Visual Studio-то и си лапа. Инсталирал съм си Сън VirtualBox 2.1.0, но не OSE версията, т.к. ми трябва достъп до USB дивайсите, а опън сорса я няма тази екстра. На една машинка в офиса П3-1000 384МБ съм заделил 256 за ХР, с останалите 128 Убунтуто си се оправя. Пробвай я тази VM има я за OS X - http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

От няколко дни съм с openSuSE 11.1.От както го качих офицялно скъсах с прозорец-а.

 

Има ли някой колега който го ползва ?

Link to comment
Share on other sites

Колеги, някой да ползва CentOS? Сега съм го пуснал на виртуална машина и се държи много добре.

 

Остава и да не се държи добре - това е RHEL от където и да го гледаш... Един сървър търкаля при мен. Стабилен е. Ама наистина. Не разбирам защо ти е на виртуална машина, какво го правиш?

 

Иначе при мен върви само Дебиан. И на десктопа ми, и на нетбука ми и на сървъра ми. ;) Никога не можеш да сбъркаш с Дебиан.

 

ZGAN, един от разработчиците на OpenSuSE ми е колега, работи в Амстердамския ни офис... Също така има голямо участие и е един от мантайнерите на VLC. При нас обаче ръководи екипа, който подготвя и имплементира Уиндоус ХР в офисите на компанията :) Каква ирония, а? Често се дъвчем с него например за това кой има по-добър пакетен мениджър :)

Link to comment
Share on other sites

Съдба по скоро :) :punk

 

Иначе за сега съм доволен един път преинсталирах, но за сега и схващам чалъма.

Дебиан как е за десктоп ? Два е другото което искам да пробвам защото забелязвамм,че и за него има много пакетиран софтуер

Link to comment
Share on other sites

Дебиан със сигурност има най-много пакетиран софтуер в сравнение с всички останали.

 

За десктоп е много добър, не съм се сблъсквал с никакви проблеми до сега вече толкова време... Обикновено всичкия хардуер тръгва от първия старт без почти никаква намеса от твоя страна. Десктоп по подразбиране е Гном, но подкарването на КДЕ или каквото друго решиш е песен. Дори няма да усетиш как са се сменили ;) Пакетния мениджър е просто съвършен. Можеш винаги да избираш дали да играеш на сигурно и да стоиш на текущата (или предходната) стабилна версия, което значи никакво забиване на нищо никога, или да си винаги на гребена на вълната с нестабилната или тестовата версия. Обикновено десктопа ми е на стабилната версия, докато за сървър използвам нестабилната.

 

Има една изненада - файърфокс и тъндърбърд се казват съответно айсуизъл и айсдав :)

 

Историята е доста любопитна. Дебиан е много чувствителен на тема лицензи и свободи... а имената на файърфокс, тъндърбърд и емблемите им са запазени търговски марки и съответно рестрикциите в правата им за използване са в разрез с Договора на Дебиан. Освен това от Мозила поискаха от Дебиан да им предоставят всеки патч и промяна в кода на файърфокс, който правят, предварително за одобрение, преди да го пуснат публично... което пък вече беше съвсем неприемливо, щото означава, че ако в Дебиан открият дупка в сигурността на кода на мозила, ще трябва да изпратят кръпката за преглед и одобрение в Мозила преди да я пуснат и да защитят потребителите си. А да оставят незащитени потребителите си е нещо което никога не биха допуснали... От Мозила пък не са съгласни марката им да се използва върху код, който те не контролират на практика... И за това, в Дебиан от кода на Мозила се отстраняват всички брандове - емблеми, имена етс... и се брандира отново като айсуизъл и айсдав и тогава се релийзва :) иначе на практика това си е Файърфокс. В момента пиша от Айсуизъл-а :) Темите и адд-он-ите са абсолютно съвместими - каквото върви на файърфокс върви и на айсуизъл.

 

Изобщо като влезеш в distrowatch.com която и от първите десет дистрибуции от класацията им да избереш няма да сбъркаш и няма да имаш проблеми... Да не говорим, че общо взето дистрибуциите са три - Ред Хат, Слак и Дебиън - останалите са техни деривати и се изграждат на базата на някоя от трите. Изключение са горе долу само Гентоо и Сусе... и разни дребосъци, които обаче нямат повече от десетина потребителя... От трите основни дистрибуции, без да го твърдя със абсолютна сигурност, мисля че Дебиан е "баща" на най-голям брой наследници и неговите производни имат най-голяма потребителска база... Да не давам за пример тук Убунто... което си е жив Дебиън Unstable...

Link to comment
Share on other sites

Не разбирам защо ти е на виртуална машина, какво го правиш?

 

За проба :) .

 

Търсих дистрибуция, която да върви и да разпознава безпроблемно целия хардуер на една стара машина (Dell Optiplex -> P2-350MHz, 256MB RAM, HDD 1,2GB + USB Wireless D-Link DWL-G122 ) и пробвам първо на виртуална машина, след това на въпросното PC.

Засега само (X)Ubuntu-то го разпознава, но не може да се инсталира на този хард.

 

Преди около седмица намерих една нова (за мен) дистрибуция - Tiny Core Linux. Накратко - 10МВ, има графичен интерфейс с възможност за добавяне на различни модули (Grub, Fdisk, Opera...). В момента я тествам...

Link to comment
Share on other sites

Имам точно две машини Dell Optiplex - една GX100 и една GX110 и на двете върви Дебиан без абсолютно никаква намеса от моя страна при инсталацията, разпознаването и подкарването на каквато и да е част от хардуера им... Но харда ще ти е проблем. Ако искаш да ти подаря един 10Gb Quantum Fireball в отлично състояние :)

 

Единствено usb wireless пишката може евентуално да ти създаде работа, но мисля че дори и това е изгладено в новия 5.0... зависи какъв е чипа вътре.

 

Tiny Core не е за десктоп или сървър машина... това си е embedded ОС за съвсем други цели. Ако искаш нещо което да ти даде базова система, която ти да си надграждаш после - инсталирай си... Дебиън :) ама само основната система. Не, сериозно - Слак, Гентоо... те са по-подходящи, ако си настроен да си правиш tailored система...

Link to comment
Share on other sites

Машината, която трябва да стане е десктоп - интернет, тектообработка, музика и филми.

Ако наистина не ти трябва този хард, ще го пробвам с Debian, ако нещо не мога да подкарам - OpenSUSE или Ubuntu. Gentoo май не е за начинаещи, а аз смея да твърдя, че не съм напреднал :)

Link to comment
Share on other sites

Трябва да има начин да се урежат ненужните неща от дистрибуцията още по време инсталацията което би трябвало да олекоти тотално ОС-а или бъркам ?

 

Знам,че Slackware(12.2) по време на инсталацията пита и можеш пакет по пакет да ги премахваш.

От друга страна, SuSE(11.1) и PCLINUXOS (2009) по време на инсталацията не ме питаха за такива работи.

 

Само определени дистрибуции ли могат да се "урязват" по време на инсталация или има чалъм за всички ?

Link to comment
Share on other sites

Само определени дистрибуции ли могат да се "урязват" по време на инсталация или има чалъм за всички ?

Само определени могат. PCLinuxOS не е една от тях. Използвах тази версия около 2 години. Сега минах на Убунту.

Link to comment
Share on other sites

Чакаме сега и Бил Гейтс да мине на Убунту, че Дебиан му идва сложничък :lol:

Предполагам визираш мен с това изказване. Debian не ми идва никак сложен. С доста по - сложни неща ми се налага да работя ;). Защо съм се спрял в случаят на Убунту не те засяга.

Link to comment
Share on other sites

Освен това Дебиан не е никак сложен. Ако искаш просто да си го инсталираш и да си го ползваш без да задълбаваш във фините настройки - не е по-сложен от инсталация на Уиндоус... Инсталираш и ползваш. Дори намирането и инсталирането на допълнителни програми е по-улеснено от това при Уиндоус - стартираш Синаптик, намираш програмата която те интересува, инсталираш... Не знам за каква сложност изобщо става дума.

 

Хората избират Убунту заради установения твърд график на пускане на стабилните версии, доста по-начесто отколкото е при Дебиан, което им гарантира, че всичко им е най-мега-ултра последна версия... Докато при Дебиан, ако искаш най-новото в областта на софтуера ще трябва да рискуваш с тестовата версия, която естествено няма стабилността на стабилната версия.

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам Убунту и заради това, че има много документация и много добра "общност". Въпреки че обикновено се скъсва от бъгове, почти за всеки от тях мога да намеря информация, и затова не съм пробвал други дистрота, изключая Слак и Сусе.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ubuntu.png

Защото е много стабилна , предоставя лесна и приятна атмосфера за работа и освен това поддръжката е на 6 във всяко едно отношение :)

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам Убунту и заради това, че има много документация и много добра "общност". Въпреки че обикновено се скъсва от бъгове, почти за всеки от тях мога да намеря информация, и затова не съм пробвал други дистрота, изключая Слак и Сусе.

От какви бъгове се скъсва?

 

Коя дистрибуция е най-стабилната; и най-лесната от сорта на каквато се води Ubuntu като GUI и т.н.?

 

Не знам как ще прозвучи, но ако ще ползвам Линукс, примерно основно за лаптоп, където много много работа няма да се върши разбира се, и вероятно един лесен Линукс ще върши работа, ми се иска да е поне толкова стабилен като текущия ми Windows, а не да "се скъсва от бъгове".

 

Та така, знам, че примерно Slack, Debian и сие се водят стабилни, но пък май не са много дружелюбни като Убунту или се лъжа... Основно за графичните среди става дума, както и за софтуера към тях.

 

Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu е добре за целта, но внимавай с ъпдейтите, защото новият код си е нов код - винаги има бъгове. Според мен философията "ако нещо работи, не го пипай" е особено валидна за софтуера. Общо взето всичко ще ти върши работа...аз бих избрал Убунту все пак.

Link to comment
Share on other sites

Днес минах от OPENSuSE 11.1 на Slackware 12.2 за десктоп.Върви медено има си всичко забърканото е само,че повечкото неща се правят под конзола...но пък това и му е якото :)

 

Махнах съсето главно заради плазма десктоп-а който ми късаше нервите от момента в който се сблускъх с него.Не можах да намеря начин да го спря и реших проблема генерално сменяики дистрото.Друго което ми правеше проблем тоталното забиване на системата когато ползвах някой от 3Д ефектите /който ми липсват за ся на слак/.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Изчетох всичките 9 страници, и като аматьор на тема линукс реших да пробвам сусе 11.1 (първия и единствен линукс който пробвах на времето беше сусе 9.2) но свалих също и убунту както и ПЦлинуксОС. Ще видим кое най ще ми допадне, дебиана е няколкостотин двд-та и сега не ми се занимава да го дърпам :) Търся за тест нещо намазано така че ако се сещате нещо може да споделите :)

Link to comment
Share on other sites

Никой не инсталира Деибън от ДВД-та... Не и при положение, че вече има интернет скорости от порядъка на 20+... Има си Netinstall - един диск сваляш (или три дискети, ако имаш флопи) и от там нататък всичко идва по мрежата от най-близкия мирър. Какви ДВД-та, какви пет лева.

 

http://www.debian.org/distrib/netinst

 

Иначе те май са едни от малкото все още, които имат инсталационен BlueRay DVD...

Link to comment
Share on other sites

Инсталацията на Debian изобщо не е чак толкова трудна. Проблемът поне при мен дойде от там, че не успях да си инсталирам видео драйвъра след почти цял ден мъка и четене по разни форуми и сайтове. Все пак дистрибуцията е една от най-стабилните и няма да сгрешиш, ако си я инсталираш и подкараш впоследствие. Ако държиш да свалиш DVD-тата то само първото ще ти свърши работа, а след това всичко се досваля от и-нет ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз видях че има инет версия на инсталацията с опция да си избираш кои пакети да имаш и следователно само тях да тегли и инсталира. Това го прочетох от сайта. В момента пиша от сусе-то и още не знам къде се намирам но ме кефи доста. Със сугурност ще имам 1000 въпроса но за сега ще се помъча сам с нещата и ще се пробвам да почета малко из нета :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...