Jump to content
BulForum.com

Коя линукс дистрибуция ползвате


Shiro

Коя дистрибуция ползвате основно ?  

331 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

А знаеш ли от къде мога да си сваля VectorLinux 5.1 Deluxe, ако вообще го има за download де..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Lucky13 тоя вектор има ли apache, ssh, sendmail, такива неща? Или трябва отделно да слагам? Голям мерак имам да го пробвам, дано се окаже наистина бърз.

Link to comment
Share on other sites

Lucky13 тоя вектор има ли apache, ssh, sendmail, такива неща? Или трябва отделно да слагам? Голям мерак имам да го пробвам, дано се окаже наистина бърз.

 

Да наистина това...

 

Powerful web development tools, including a local server.
Означава ли че има апаче и другите джиджарийки?
Link to comment
Share on other sites

По-добре да няма.Така ще си издърпате пследните(стабилни) версии.Нито са кой знае колко големи, нито се инсталират/конфигурират трудно(дори и за начинаещи).А и ми звучи малко несериозно да има вградени такива приложения в дистрото.

@Mr_Vain Дистрибуция без ssh нема.

Link to comment
Share on other sites

По-добре да няма.Така ще си издърпате пследните(стабилни) версии.Нито са кой знае колко големи, нито се инсталират/конфигурират трудно(дори и за начинаещи).А и ми звучи малко несериозно да има вградени такива приложения в дистрото.

@Mr_Vain Дистрибуция без ssh нема.

Само питам да знам, каква ще е играчката. Изобщо не е несериозно, искам да си инстална дистрото за 20мин, да си прехвърля конф файловете от слака и да имам работеща система за нула време, пък после к'во ще упгрейдвам е отделен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Пфу то всичко хубаво бърз е ама изглежда доста е скаран с NTFS :( някой има ли идея как да си маунтна NTFS дяловете?

 

кое дистро е скарано с NTFS?!

То кърнъла ако го поддържа никакъв проблем!

Единствено няма да можеш да пишеш нормално (абе може ама стават едни яки джаз хави!)

 

Vector Linux SOHO 5.01 мисля че би трябвало да ги чете но уви

Link to comment
Share on other sites

@Lucky13 аз съм на Дебиан и само 1 нещо ме интересува има ли пакетна система ??? Демек пунеш неква програма кат aptitude или gslapt и има вътре търсене на библиотеки програми и т.н. Ако има направо да махам Дебиана ... но едва ли ...

Link to comment
Share on other sites

спряха ми нета за два дена и като се завръщам тука кво да видя-много въпроси,много нещо...

 

1.Lord_Gudo>вектор е слак базиран,и има много удобна и бърза система,която използва tgz вместо deb пакети.Казва сеslapt-get и преимуществата на slapt-get са:

а/много е по бърза инсталацията на пакети.

б/имаш две огромни репозиторита linuxpackages.net и на vector

в/има си подобна на синаптик програмка (slapt-get --install gslapt )

г/Можеш да си инсталираш квото щеш без да се притесняваш за версията на този и на онзи пакет,както е при дебиан(dependancy HeLL) :punk

 

2.Mr_Vain,няма апаче по дефаулт,но ако някой дръпне делукс версията,на нея има.Свали си го по добре.Вектора се инсталира за 20 минути.

 

3.BuFu50>Няма проблем с нтфс партишъните.И аз мислех така,но говорих с момчетата на форума там и ми го решиха за две минути.

става с VASM бе,дори конзолата не ти е нужна:

Отвори васм и

super user>file system>Mount

партишъните се моунтват но само за руут-а.

.Аз ги исках достъпни за user групата.Ето как се оправи работата при мен:

като те пита за допълнителни опции ,вкарай:

umask=0000,ro

или по стария начин:

su

kwrite /etc/fstab

и си добави опцията на ръка.

ето ти линк:

http://www.vectorlinux.com/forum/viewtopic.php?t=7912

 

4.Някой ми pm-на да пита как се слага кирилицата.Ето как става,много е лесно:

http://www.vectorlinux.com/forum/viewtopic.php?t=6504

ето едно калпаво набързо,за тези на които не им се занимава много:

wget http://srnet.cz/~stepan/sw/data/dejavu-ttf-1.15.tar.gz

tar xvfz dejavu-ttf-1.15.tar.gz

cd ~/dejavu-ttf-1.15

su

cp *.ttf /usr/share/fonts

(ако не стане,пробвай с: cp *.ttf /usr/X11R6/lib/fonts/TTF ,вместо тва)

fc-cache -vf

Тва действа и при много други дистрибуции,можете да го добавите при форумните правила/съвети ако искате.

 

5.Ако не ви бачка звукът под КДЕ отначало,направете следното:

Kcontrol(control centre)>sound & multymedia>sound system>hardware

and at select audio device choose:Ёno audio input/outputЁ ,click apply and you are done.

 

и тва са на практика всички проблемчета,които си оправих.

 

6.сега има ли още въпроси?Сблъсках се с няколко дреболии при вектор,подобни на вашите (вклучително и с нтфс дяловете),но ги реших и сега нямам абсолютно никакви проблеми с вектор-а и съм много доволен.Никога не съм се задържал толкова дълго на една дистрибуция.Нямам и намерение да го сменям.

Винаги можете да намерите мигновенна помощ на форума на вектор.На мене ми се решават проблемите там за горе долу половин час (с малко късмет разбира се)

Link to comment
Share on other sites

Хубавото на дебиана е че Win4Lin е готов пакет (има само .rpm и .deb) инак това което четох за Vector-a много ми хареса ако и тоз проблем с виртуалната машина се реши довечера го пускам да се сваля и го качвам :)

@Lucky13 ако ми помогнеш за това ще съм ти много благодарен :)

Link to comment
Share on other sites

Хубавото на дебиана е че Win4Lin е готов пакет (има само .rpm и .deb) инак това което четох за Vector-a много ми хареса ако и тоз проблем с виртуалната машина се реши довечера го пускам да се сваля и го качвам :)

@Lucky13 ако ми помогнеш за това ще съм ти много благодарен :)

Няма проблеми за Win4Lin.Свали си Rpm-a,понеже е по-съвместим и отвори конзолата и напиши като руут:

cd ~ (ako ти е в хоум директорията)

rpm2tgz Win4lin.xx.xx.rpm

 

Това ще генерира tgz пакет.Отнема известно време,но почти винаги се получава.Може отначало да ти липсва някой друг пакет,от който се нуждае Win4lin,но за това е и конзолата-от там ще разбереш какво липсва.

 

Може ли да ми уточниш проблема с виртуалната машина?Назнам дали ще мога да ти помогна,понеже нямам много опит с виртуални машини.Сигурен съм обаче че момчетата на вектор форума могат да ти помогнат,пусни топик там в секцията ¨Vectoriable Questions¨... ;)

 

Приятно Векторстване на всички които са си инсталирали това прекрасно дистро. :)

Link to comment
Share on other sites

Важно!!

За последен път ви казвам,ако искате да имате *Красив и съвременен на вид* десктоп,свалете си SOHO версията на Vector линукс с KDE (и icewm ако искаш).

Стандартната(std) има два (на)дървени icewm и xfce десктопа,които едва ли ще ви се харесат,освен ако не сте принудени (с прекалено стара машина).

Deluxe версията има още няколко екстри,все още я търся,макар че не се различава много от Сохо-то.Пак има кде,само че има няколко наготово монтирани програмки(които и сами можете да си сложите при сохо).

 

С това приключвам с Вектор в този топик.Ако имате проблеми,моля задавайте въросите си в отделен топик/с Пм или директно на форума на Вектор .Струва си,вервайте. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Да повдигна малко темата ако може, за да не откривам нова :) Прегледах я цялата, по принцип нали е за коя дистрибуция ползвате.............. само че аз не ползвам.... все още :) , а искам да попитам - с коя дистрибуция да започна да използвам Линукс :) В секцията прочетох доста мнения , обикновенно като са задавали този въпрос са искали дистро за определена машина със слаби параметри ....... моят случай не е такъв. Просто искам да престана да използвам win бозата на домашните си компове. И двете са доста мощни машини, в случаят ме притеснява леко разпознаването на хардуера под Линукс ( попрочетох малко из нета за тази ОС по принцип , не за конкретно дистро ). Изобщо нямам опит с Линукса , наскоро работих на едно компче което беше с версия на Fedora ...... та ми похаресаха нещата , а и ми е писнало от непрестанните бъгове в бозата . Много имам за четене , знам си , не търся хубава графична среда близка до Win , не търся леснотията ........... просто искам да мога да управлявам всичко на компа - дори ако ще и само от командна конзола да е. Комповете у дома са свързани ( за момента де ) , с тези в работата (сещате се , времето не достига и честичко се довършва нещо и в къщи) , както и с няколко в Германия..........дано да нямам проблеми с отдалечените връзки и администрация под Линукс , моля съобразявайте се с това ако ми препоръчате дистрибуция - трябва да има безпроблемно свързване с Win базирани системи .

Link to comment
Share on other sites

Аз като лишен от опит в тази област съм чел, че и PClinuxOS (и openSUSE) е доста приятелски настроена, но май най-популярна и лесна си е ubuntu-to.

Иначе за ядовете с Уин-а търси проблема в задклавиатурното устройство :д

http://www.desktoplinux.com/ може да намериш полезни неща.

Link to comment
Share on other sites

Присъединявам се към предното мнение.

Ако страдаш от 'непрестанни бъгове' в Windows, огромен е шанса и с Линукс да страдаш. Всяка ОС си иска поддръжка и разумно ползване.

Оставяме настрана дъългото време, което ще загубиш в навлизането в нова OS, научаването как да правиш и най-елементарните неща, които (особено като за новак) ще ти отнемат доста време и доста главоболия ще имаш защо тва не сработва както трябва, защо онва еди кво си, над хиляди такива въпроси ще си блъскаш главата.

ОСОБЕНО пък както казваш, че и за вкъщи оставяш работа и не ти стига времето.

 

Не съм сигурен дали в Linux има Remote Desktop клиент, май има, но щом основно с Win сървъри работиш, що не пробваш просто един Win2003 Server, доста по-стабилен, сигурен и пъргаво работещ от ХР е. Аз откакто минах на него преди 4 години, за ХР и не помислям. Или направо можеш да тестваш Win Server 2008.

Страшно доволен съм последните години от сървър версиите. Не знам за какви бъгове говориш, но откакто зарязах ХР-то, сериозни бъгове и мизерии съм нямал, да не кажа даже никакви не съм имал оттогава. Вече 6-7 месеца съм с 2008, много съм доволен, дори спрямо 2003.

 

Та помисли добре преди да хванеш пътя на дългото губене на време с различна OS.

Link to comment
Share on other sites

Не знам за какви бъгове говориш, но откакто зарязах ХР-то, сериозни бъгове и мизерии съм нямал, да не кажа даже никакви не съм имал оттогава.

 

+1 - откакто съм на Vista и отскоро на Server 2008 съм нямал син екран или какъвто и да е проблем и компютърът ми не е забивал :)

 

Със линукс не съм се занимавал много - преди две години пробвах 5-6 дистрибуции и все на някоя нещо не тръгваше. Или не успявах да я конфигурирам и омазвах системата, или ми писваше и сменях дистрибуцията, докато накрая ми омръзна и зарязах линукса...

 

От всичко най-много зор съм видял при конфигурирането на най-новия за тогава Slackware - с карта Geforce 6600 трябваше да се редактират текстови файлове, ръчно да се пишат режими и херци на монитора, абе ужас...

 

Не съм запознат с последните версии - може би са по-добре нещата.

Link to comment
Share on other sites

+1 - откакто съм на Vista и отскоро на Server 2008 съм нямал син екран или какъвто и да е проблем и компютърът ми не е забивал :)

Като изключим, че тая Виста е лапавица на ресурси (предимно рам) всичко друго й е наред :bgrin:

 

:пп tedy, има Remote Desktop на Linux :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

От всичко най-много зор съм видял при конфигурирането на най-новия за тогава Slackware - с карта Geforce 6600 трябваше да се редактират текстови файлове, ръчно да се пишат режими и херци на монитора, абе ужас...

Не съм запознат с последните версии - може би са по-добре нещата.

Ами не са по-добре нещата в смисъла който казваш, поради простата причина че Slackware е дистрибуция насочена към потребители които смятат че улесняването на администрирането й out of the box е излишно усложнение и по-скоро ще доведе до трудни за проследяване проблеми. В резултат на тази политика Slackware е неудобен за типичния desktop потребител дори и ако си способен да си я настроиш така че да прилича на нещо. От днешна гледна точка, slack е по-скоро платформа за други дистрибуции като тези, всяка с различно приложение:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux...Slackware-based

 

В чист вид върши перфектна работа за сървър или работна станция на която примерно си определил да върши определна дейност за максимално дълго време без да се налага често да се експериментира с разнообразни приложения.

 

Иначе конкретно за ръчната настройка на xorg.conf... и на мене ми беше много филм в началото, но сега след като вече знам къде и какво трябва да се сложи, не ми е чак толкоз филм... но за това се иска да си го правил 2-3 пъти примерно :)

Link to comment
Share on other sites

За използване на домашен компютър ви препоръчвам PCLinuxOS. Използвам го вече над година за desktop. Съвсем скоро трябва да излезне и новата версия.

Link to comment
Share on other sites

За използване на домашен компютър ви препоръчвам PCLinuxOS. Използвам го вече над година за desktop. Съвсем скоро трябва да излезне и новата версия.

 

 

И това е по добро от Убунту?!?!?! Кажи ми с кое по-точно е по-добро за обикновенния потребител?

 

Иначе аз ползвам десетина години почти FreeBSD за сървъри и отскоро (година и нещо) Убунту (Гном) за десктоп. Уиндовсите за работата (студиото) ги ползвам през виртуалната машина на Сън.

Link to comment
Share on other sites

И това е по добро от Убунту?!?!?! Кажи ми с кое по-точно е по-добро за обикновенния потребител?

 

Иначе аз ползвам десетина години почти FreeBSD за сървъри и отскоро (година и нещо) Убунту (Гном) за десктоп. Уиндовсите за работата (студиото) ги ползвам през виртуалната машина на Сън.

От мнението ти разбирам, че не си обикновен потребител...

Всеки си има мнение какво харесва и какво не. Лично за десктоп предпочитам PCLinuxOS. Използвах ubuntu няколко пъти и не ми хареса. По принцип Debian не ми харесва и може би затова се получава така. Antares ако има желание може да обясни. Той имаше по - задълбочен досег и с двете дистрибуции, Мога да изпадна в доста подробности какво ми харесва и какво не, но нямам желание да пиша толкова много. От много време си мисля да отворя една тема специално за тази дистрибуция. Сега изчаквам да излезе новата версия и ако се представя добре ще го направя.

Link to comment
Share on other sites

Тръгнах да правя съпоставка между двете дистра. Значително по удобно е Убунту, но реших, че за момента не е редно да сравнявам дистро от 2007-ма с такова от 2008 октомври. Затова ще изчакам да излезе официално и ще си кажа и аз тежката дума

Link to comment
Share on other sites

Тръгнах да правя съпоставка между двете дистра. Значително по удобно е Убунту, но реших, че за момента не е редно да сравнявам дистро от 2007-ма с такова от 2008 октомври. Затова ще изчакам да излезе официално и ще си кажа и аз тежката дума

Излизат редовно обновявания на пакетите. Много от нещата които са при инсталцията после биват заменени. Изчакай известно време да излезе финалната версия и тогава пробвай. Базирана е на Madrivia. Не съм им много фен, даже хич. Според мен добре са се справили. Вече година и половина ми е единствената операционна система. Нямам втора качена :pirate. Единствено едно XP във виртуална машина за някои тестове.

Link to comment
Share on other sites

С колко RAM си общо и колко заделяш за xp-то на виртуалната машина? ... тъй като тествах на Mac с 1 GB и Parallel Desktop и VMWare.... и при двата ми зареждаше доста мудно и като цяло не можеше да се работи много :) това в случай че остават по 512 RAM за двете.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...