Jump to content
BulForum.com

Системи за филтрация на вода за жилище


Recommended Posts

Тъй като ми писна навсякъде да има котлен камък, се замислям за добавяне на система за филтриране на водата след главния кран на апартамента.

Има ли някакви тънкости, тъй като не намирам обобщена информацията, а само някакви рекламни статии. Не съм сигурен и как да я търся, тъй като не знам техническите названия.

 

Марки? Тип филтрация? Активна? Пасивна? Консумативи? Фирми за монтаж?

 

И тъй като дори не мога да намеря продукт, който да разгледам, не съм сигурен дали изобщо има достатъчно място и възможност за добавяне на подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

Темата е много обширна. За начало да поясня, че котления камък (в съоръжения, подгряващи водата) се бори чрез омекотяване, не филтрация. Питейната обикновено се деминерализира с обратна осмоза и евентуално се минерализира впоследствие с "полезни" минерали. Звучи тъпо, но е така. 

И за двата вида обработка има както прости, така и сложни и автоматизирани системи. Най-евтино е патрони с йонообменни смоли да се монтират преди пералня и/или бойлер и смолата да се сменя/регенерира периодично; респективно за питейната вода, обикновено в кухнята, се монтират разнообразни решения с микрофилтрация или обратна осмоза. Например можеш да разгледаш решенията на Павирани в магазин Билдо. Виж ги, помисли какво е приложимо в твоите условия и пак ще говорим. 

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Погледнах тази статия, която до някаква степен изяснява някои неща.

 

https://www.ka6tata.com/пречистване-на-водата-от-централната-водопреносна-система-news1068.html

 

Вариантите, които филтрират водата пасивно (с някакъв филтър), са удачни в моя случай, защото са по-малки и евентуално може и да се съберат. Големите, които искат ток и правят обратна осмоза, няма да станат.. А и в статията пише, че не са особено удачни за големи потребления.

 

На мен обаче ми трябва точно омекотяване. Главно за пералнята и душа. Филтрирането би било бонус. Не искам да превръщам чешмяната вода в питейна, но ако постигна и това след поставяне на филтри за борба с останалото - би било плюс.

 

Надявах се, че ще успея да свърша работата с нещо от този тип: https://pavirani.com/система_филтърни_колони_тройна_3_4_-11193.html

Но явно няма как да стане, защото всичките омекотители работят на ток и явно не става по друг начин..

Link to comment
Share on other sites

Както и алхимикът ти е казал - Ти к'ъ я мислиш тая работа, бе Младеж!?

Минералите се борят с обратна осмоза или омекотители. Филтрите работят само срещу механични замърсители. Но дори и да монтираш система с филтрация, омекотител и обратна осмоза, трябва да си готов да плащаш/сменяш консуматив редовно.

Колкото до домашните системи за омекотяване на вода, ел. консумацията им е смешна (един гергелек с дву ватов мотор се превърта в зависимост как си го настроил спрямо твърдостта на водата). Важното му е солчица да има в бункера, че да се регенерират  сами. Е... Място за монтаж, както и канализация също си трябват. А чешмяната вода си е питейна.

Link to comment
Share on other sites

Ами мен не ме притеснява ел. консумацията. Притеснява ме мястото за монтажа, тъй като няма почти никакво. Все пак не изграждам банята от 0.

И затова май няма да го бъде... Освен ако не сложа само такива с филтри. Реално има ли някакъв смисъл и полза от тях ако целта не е само и единствено водата да се направи "по-питейна"?

Link to comment
Share on other sites

"По-питейна" в твоя случай има смисъл от компактна осмозичка под кухненската мивка с отделен извод за пречистена вода, тоест не да се подава към смесителната батерия а със специално кранче. Отделно, за намаляване на минерализацията - по един патрон с йонообменна смола преди бойлера и пералнята. Така разделяш процесите по обработка на водата според тяхната да я наречем полезност, и няма да товариш малката осмоза. Иначе и осмоза може да се ползва за бойлер и пералня, но за осигуряване на нормален дебит трябва по-голямо съоръжение, респективно резервоар за пермит и т.н. което е неуместно в домашни (апартаментски) условия. Отделно за облекчаване работния режим на осмотичните мембрани класическата схема е предварително омекотяване и... влизаш в едни филми... 

Няколко думи за линка от ka6tata.com. С някои уговорки, изнесеното там отговаря на действителността. Обаче! Някак с лека ръка се подминават елементарните решения и читателя може да остане с впечатление, че при водоподготовката всичко е въпрос на хай-тек. Както ти сам спомена, твоя вариант е с филтри (разбирай корпус с патрон с йонообменни смоли). И да се върнем на омекотяването. В резултат от него сапунът ще се отмива по-трудно (полза - ще се изразходва по-малко количество), което и ще ти е елементарен индикатор за момента за смяна на смолата. Почне ли да се пресича обикновения сапун - време е за смяна (или регенериране) на смолата. Не съм сигурен дали ще ти се занимава с регенериране, макар да не е голяма философия. Моментите, в които водата става твърда не са фатални за домашните потребители. 

Интересно решение е магнитното омекотяване. Не съм го прилагал и не мога да коментирам ефективност но допускам, че е смислено. Когато отвориха Баумакс, имаха такива магнити и цената им беше около 40 лева. След известно време ги аутлистнаха, вероятно не е имало интерес.  

Забележка: В горния текст под "осмоза" да се разбира "обратна осмоза".

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

@w00x по-горе те посъветваха за Павирани. Намират се в този новия строителен магазин Билдо, на околовръстното на Тракия до Петрол-а. 

Не знам те ли са най-добрите, но са специализирани в този тип системи. Иди, разпитай, за да добиеш представа какво точно ти трябва в твоя случай. 

 

Иначе моите 5 стотинки по темата: на работа водата е много твърда, съответно имаме голяма омекотителна инсталация за цялото предприятие. Водата стои "мазна" и действително трудно се отмиват сапуни и препарати. Освен това е гадна за пиене.  Самата инсталация също си иска профилактика и добавяне на сол периодично, но не е голяма философия. 

Отделно от това, за лабораторията имахме допълнително инсталация с йонообменни смоли. Смолите се сменят периодично, правят се регенерации и като цяло си е pain in the ass, особено за наистина твърда вода. Не съм убеден, че в домашни условия ти е необходимо да влизаш в чак такъв филм. 

В крайна сметка и ние я махнахме и останахме на вариант омекотена вода + механични филтри на входа.

 

При всички случаи разходи се до Билдо. Най-маллкото за да видиш как изглеждат тия инсталации и колко място заемат, защото доколкото разбирам това е най-лимитиращия фактор. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, deus_pld said:

.. на работа водата е много твърда, съответно имаме голяма омекотителна инсталация за цялото предприятие. Водата стои "мазна" и действително трудно се отмиват сапуни и препарати. Освен това е гадна за пиене.  Самата инсталация също си иска профилактика и добавяне на сол периодично, но не е голяма философия. 

...

Вашата вода, ако не се лъжа идва от "40-те извора" и е много твърда (по спомен около 24 °dH). Омекотителната ви инсталация сигурно е двуколонна, с автоматично прехвърляне и регенериране на смолите. Целта е да няма проскок в твърдостта, което освен другото, оставя петна по бутилките ;). Промишлените инсталации искат ток за автоматиката и електромеханиката по превключване между работните съдове и тези в резерв. За дома проскока не е фатален и стигат това с това вътре. Естествено, няма регулиране на твърдостта. Или мека, или твърда; колкото - толкова.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alchemy said:

Вашата вода, ако не се лъжа идва от "40-те извора" и е много твърда (по спомен около 24 °dH). Омекотителната ви инсталация сигурно е двуколонна, с автоматично прехвърляне и регенериране на смолите. Целта е да няма проскок в твърдостта, което освен другото, оставя петна по бутилките ;). Промишлените инсталации искат ток за автоматиката и електромеханиката по превключване между работните съдове и тези в резерв. За дома проскока не е фатален и стигат това с това вътре. Естествено, няма регулиране на твърдостта. Или мека, или твърда; колкото - толкова.

Това вероятно се отнася за Винзавода в Асеновград, аз не съм там, а близо до Първомай :)
Но твърдостта е подобна на тази, която цитираш.  Не знам чак такива подробности за самата система, трябва да разпитам техниците.

Link to comment
Share on other sites

Бачках в една фирма, имаше специална машина.

С габаритите на вендинг автомат. В нея влизаха директно тръбите.

Два изхода имаше- да си сипваш топла и студена.

 

Не съм сноб, свикнал съм да пия вода от чешмата.

Може и за това да изпиках един камък преди 2 години... отклонение.

Та.. водата от машината е най-хубавата, която съм пил.

Уж все вода, тази беше осезаемо по-чиста/свежа някак.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chasti said:

Бачках в една фирма, имаше специална машина.

С габаритите на вендинг автомат. В нея влизаха директно тръбите.

Два изхода имаше- да си сипваш топла и студена.

 

Не съм сноб, свикнал съм да пия вода от чешмата.

Може и за това да изпиках един камък преди 2 години... отклонение.

Та.. водата от машината е най-хубавата, която съм пил.

Уж все вода, тази беше осезаемо по-чиста/свежа някак.

Вероятно е машина с обратна осмоза.

Ето от линковете по - горе:

https://pavirani.com/диспенсери_за_вода_с_обратна_осмоза-2522.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deus_pld said:

Това вероятно се отнася за Винзавода в Асеновград, аз не съм там, а близо до Първомай :)
Но твърдостта е подобна на тази, която цитираш.  Не знам чак такива подробности за самата система, трябва да разпитам техниците.

Знам къде си (случайно, по стечение на обстоятелствата); точно за там говоря ;)

 

1 hour ago, chasti said:

...имаше специална машина.

С габаритите на вендинг автомат. В нея влизаха директно тръбите.

Два изхода имаше- да си сипваш топла и студена.

...

Та.. водата от машината е най-хубавата, която съм пил.

Уж все вода, тази беше осезаемо по-чиста/свежа някак.

Това споменах в първия си пост: Филтриране и дълбоко обезсоляване на питейната вода чрез обратна осмоза, след което минерализация чрез преминаване през натрошени скални материали, UV стерилизация на изхода на диспенсера (спомни си синкавата светлина ;) ). Един вид стандартизирана вода за пиене. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alchemy said:

Знам къде си (случайно, по стечение на обстоятелствата); точно за там говоря ;)

 

Това споменах в първия си пост: Филтриране и дълбоко обезсоляване на питейната вода чрез обратна осмоза, след което минерализация чрез преминаване през натрошени скални материали, UV стерилизация на изхода на диспенсера (спомни си синкавата светлина ;) ). Един вид стандартизирана вода за пиене. 

Ами ние сме се виждали, преди време купувах един бебефон от теб :)  Тогава може да е станало въпрос, но нямам спомен честно казано.

 

Този тип системи са особено важни в бирените фабрики, където чистотата и химичния профил на водата е от първостепенно значение. Във винарните не е толкова важно, затова и не се впрягаме толкова: филтър за твърди частици + омекотител, в който хвърляме по два чувала сол от време на време. Както каза, щом няма петна по бутилките- всичко е наред. :) Според мен точно нещо такова, но в умален и опростен вариант му трябва на Воокс-а. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ангеле!

1. Оправи ли казанчето? 

2. Отиваш във фирма H2O и там ще ти говорят. 

Аз отдавна съм с филтрация, но само механична. Друга не ми е нужна. Правил съм си я сам. Да тръгнеш да се занимаваш с осмоза златна ще ти дойде водата. Ако пък тръбите ти са стари железни гнилочи и не си слагал ППР - хептен. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, RaptoR said:

Ангеле!

1. Оправи ли казанчето? 

 

Не, защото не мога да спра крана към казанчето, тъй като е износен.
А не мога да го сменя, защото не мога да спра главния кран, тъй като и той е разбит.

А него не мога да го сменя, защото яко е клеясал и не искам да рискувам да го чупя в тръбата и да си докарвам излишни главоболия.

А не мога да намеря някой професионалист, който да дойде да го смени.

 

Тръбите са стари железни гнилочи, да.

Link to comment
Share on other sites

То нали думата дума отваря, Раптора ми напомни за H2O, чийто магазин/офис е близо до надлез Родопи. Извършват и ВиК услуги, даже имах визитка на специалиста и утре ще я потърся. На мен не можаха да ми свършат работа (щото изискванията бяха свръх специфични и нестандартни) но опитаха, респект.

Та, Ангеле, чудесен вариант да решиш стар проблем и да си осъществиш идеята с домашната водообработка. Ето ти формата за контакт.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Ще дойде ден да ходя да оправям крана на Ангел.....

H2O се преместиха и са току под надлез Родопи. Каква машинка съм си харесал там за 650 лева... 

 

Link to comment
Share on other sites

Обадих им се по телефона. Казаха ми, че не предлагат ВиК Услуги. Само сервиз на продуктите си.

Много обичам фирми, които през 2021-ва година не обновяват страниците си...

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 8:53 PM, w00x said:

 

Не, защото не мога да спра крана към казанчето, тъй като е износен.
А не мога да го сменя, защото не мога да спра главния кран, тъй като и той е разбит.

А него не мога да го сменя, защото яко е клеясал и не искам да рискувам да го чупя в тръбата и да си докарвам излишни главоболия.

А не мога да намеря някой професионалист, който да дойде да го смени.

 

Тръбите са стари железни гнилочи, да.

Ами тогава - Ти к'ъ я мислиш тая работа бе, Младьеж!

 

Това да имаш уменията за работа с гаечни и раздвижени ключове си е истинско тайнство и дълбока мистерия, та и аз не те съветвам да се пробваш!

On 7/7/2021 at 9:36 PM, alchemy said:

То нали думата дума отваря, Раптора ми напомни за H2O, чийто магазин/офис е близо до надлез Родопи. Извършват и ВиК услуги, даже имах визитка на специалиста и утре ще я потърся. На мен не можаха да ми свършат работа (щото изискванията бяха свръх специфични и нестандартни) но опитаха, респект.

Та, Ангеле, чудесен вариант да решиш стар проблем и да си осъществиш идеята с домашната водообработка. Ето ти формата за контакт.

Н2О правят чудеса. Работим си с тях, без да се налага да си говорим като на дечица от пред училишното на спомагателно училище. Друг е въпросът, че и те, както и самият аз чувстваме като под достойнството си, да се занимаваме с кенефни проблеми на нечия къща. Та...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gado said:

Ами тогава - Ти к'ъ я мислиш тая работа бе, Младьеж!

 

Това да имаш уменията за работа с гаечни и раздвижени ключове си е истинско тайнство и дълбока мистерия, та и аз не те съветвам да се пробваш!

 

Аз мога да тръгна да го сменям, но ако се счупи тоя изгнил кран в тръбата, какво правим? Викам някой по спешност да вади частите и плащам още повече пари.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, w00x said:

 

Аз мога да тръгна да го сменям, но ако се счупи тоя изгнил кран в тръбата, какво правим? Викам някой по спешност да вади частите и плащам още повече пари.


Не - отдавна ти казах - спира се централно водата и се работи. В зависимост от ситуацията, която не ни е известна се сменат крановете барабар с водомера или само водомера и салниците. Само салници пък са ралта за около 5 мин. 
Иначе вечно ще ти тече казанчето вечно, което си е пари, рано или късно нещо ще избие и в зависимост къде е ще е страшно много пари, а като не можеш да спреш водата га гръмне ще плащаш и на тия отдолу де си наводнил и може да иде на мега много пари. Това в сравнение с навременен ремонт. 

Link to comment
Share on other sites

Знам бе, човек. Не мога да го сменя тоя кран сам, как да ти обясня? Страх ме е, че ще се счупи, докато го махам. Тогава ще трябва да се режат тръби, да се прави нова резба, да се снаждат, което аз не мога да го направя. Най-малкото нямам нужните инструменти. Метчик и плашка нямам тука.

Ще си викна човек да смени тоя проблемния за главния водопровод, пък аз ще си сменя останалите кранове и механизми в казанчета. И батерии, че те също текат.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 8:53 AM, alchemy said:

Интересно решение е магнитното омекотяване. Не съм го прилагал и не мога да коментирам ефективност но допускам, че е смислено. Когато отвориха Баумакс, имаха такива магнити и цената им беше около 40 лева. След известно време ги аутлистнаха, вероятно не е имало интерес.  

Забележка: В горния текст под "осмоза" да се разбира "обратна осмоза".

Подържам доста съоръжения, на чийто вход има монтиран подобен магнит. Ефектът е почти нулев да ти кажа. От чисто академичен интерес съм правил замервания с лентички, знам, че не са много прецизни, но пък ти дават представа, когато вече си понатрупал опит. Та мисълта ми е, че при входяща вода с твърдост 7 гг, изходящата е да речем 6гг или малко по-малко (лентичките все пак не са капки, ако и да правят нюанси в секторите си). Сега... Дали при по-висока твърдост на водата ефектът от тези магнити няма да е по-голям, не знам, а и не ми се е случвала възможност да замеря. Но до сегашният ми опит говори, че почти са безмислени.

Инак ми се е случвало, когато човек иска да има наистина бюджетно омекотяване в къщата си, да монтирам и от онези омекотители, които се използват за кафе машините. 12 литровите (12 литра смола) в домашни условия и при условие, че се регенерират на всеки 10-15 дни, си работят перфектно, а струват само около 160-190 лева. Друг е въпросът, че когато си говорим за подобни системи, винаги се опира и до допълнителна канализация (за регенерирането), както и допълнителна разводка за мениджмънта на омекотената вода. Все пак присъединителните размери на тези омекотители са едва 3/8, което си е жив ботълнек.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...