Jump to content
BulForum.com

Препоръки за монитор


vikktor

Recommended Posts

И все пак може да се събере повече информация на QHD 25" отколкото на FHD 27". :)

Вярвай ми, от 13-ти Март си работя от вкъщи и взех втори монитор на заем от djadomraz, защото с един не ми е толкова удобно. Като размер е супер. Голям и не знам как ще се върна към стария 20" после, но резолюцията му е едра. Виждам разликата като сложа същият прозорец на 20" монитор. Просто е по-мазна картината на малкия, нищо, че е по-малък.

Малкия е 20" Dell 2007WFP - 1680x1050

Големият е 27" Benq G2750 - 1920x1080  (дори в тая тема е споменаван).

 

Един и същи прозорец на една и съща програма е много по-лек за четене на малкия монитор, отколкото е на големия. Не знам дали е заради подсветката, цветовете, контраста или нещо друго, но просто виждам пикселите на големия монитор. Не е фатално, но бих го отчел като недостатък. Той djadomraz ми каза, че му пречат, но аз не ги видях първоначално.

 

Идеалният вариант е 27" 1440p монитор. 27" са достатъчно площ, за да се работи комфортно с такава резолюция. Все пак това на тази резолюция се събира двойно информацията, която се събира на Full HD. Все едно си сложил 2 Full HD Монитора.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Окото ми се напряга повече от размазан или пикселизиран детайл, отколкото от по-дребен шрифт. Както и от отблясъци, слаб контраст и непостоянни цветове.

След 20 минути с “новия” монитор, вече ме боляха очите и главата. Това никога не ми се е случвало. След лека калибрация и настройка се оправи, но пак не ми е толкова комфортно да работя на него продължително време, колкото ми е на малкия.

 

Аз на 20”, че ще се върна - ще се върна. Но не защото не искам 27” 1440p IPS екран, а защото няма какво да правя с малкия и нямам място за перманентно сложени два монитора. Ще го сменя като спре да работи, което не съм сигурен кога ще е точно с оглед на факта, че работи безотказно вече 12 години.

Link to comment
Share on other sites

Т. е. не виждаш смисъл от 25" монитор? След като вчера стоях на монитора си мислех дали няма да ми върнете много голям 27,но пък в едно ревю един каза, че заради рамките голяма част от 25 инчовите изглеждат като 22. 

 

Трябва ли, за да използвам тази т. н. 2К резолюция са търся конкретен порт? Примерно този, който е доста евтин за характеристиките си, няма thunderbolt 3 или още наричан usb 3. philips 275e1s

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vikktorpenchev said:

Т. е. не виждаш смисъл от 25" монитор?

Аз съм с 32" IPS монитор. Преди ми се струваше голям, сега на моменти ми се струва малък...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky Luciano said:

Какъв е?

AOC Q3279VWFD8

 

По препоръка на близък приятел го взех. Той имаше наблюдения върху предният модел и като цена спрямо качество твърдеше, че няма равен. Моделът който взех и съм посочил е с IPS. 377 лева ми излезе преди повече от година. Много доволен съм. Иначе от години в офиса основният ми монитор е 30". HP е като марка. Няма такъв боклук. Толкова гаден монитор не съм виждал. За сметка на това струва една торба пари.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vikktorpenchev said:

Т. е. не виждаш смисъл от 25" монитор? След като вчера стоях на монитора си мислех дали няма да ми върнете много голям 27,но пък в едно ревю един каза, че заради рамките голяма част от 25 инчовите изглеждат като 22. 

 

Трябва ли, за да използвам тази т. н. 2К резолюция са търся конкретен порт? Примерно този, който е доста евтин за характеристиките си, няма thunderbolt 3 или още наричан usb 3. philips 275e1s

 

Не съм написал такова нещо.  :) Казвам единствено, че ако ми се даде избор между тези двата без да мога да ги видя на живо - бих избрал 25" заради по-малкия пиксел и двойно по-високата наситеност на пикселите. Преди всичко бих избрал IPS панел обаче, ако ще и Full HD да е. Просто много ми дразнят окото негативите от TN матрицата и си развалям зрението.

 

Ако си на 1 ръка разстояние от монитора, 27" ще ти е прекалено голям точно 1-2 дни. След това ще ти е идеален. Ако си по-близ - ще ти дойде голям. Ще трябва да си въртиш главата, за да виждаш информацията по ъглите.

 

За 2К резолюцията ти трябват HDMI и DisplayPort.

Thunderbolt 3 не е USB 3. Thunderbolt е стандарт на Apple. Ако ще закачаш епъл устройство, което няма DisplayPort/HDMI изход, ще трябва да го закачиш през Thunderbolt или да ползваш някакви преходници, за да конвертираш сигнала.

Link to comment
Share on other sites

Някъде мернах нещо такова, но няма проблем. 27" ще е :)

Не съм се изразил правилно - под usb 3 имах предвид TYPE C

Сега като се зачетох, разбрах че не са едно и също, но едното има функция на другото.

Both Thunderbolt 3 and USB 3.1 use the USB Type-C connector and port.
Now, here’s the critical point about Thunderbolt 3 and USB: A Thunderbolt 3 port can also function as a USB port, but a USB port cannot work as Thunderbolt 3.

Ама аз пак се зачетох и видях, че в сайта на apple пише кой порт каква разделителна способност предлага, което до някъде решава и този проблем. 

Link to comment
Share on other sites

27", но с 1440p резолюция и IPS панел. :) Онзи Делл, който ти показах преди няколко дни е идеален. :) Както споменах, ако търсех монитор и не играех игри, дори нямаше да разглеждам други варианти.

За моето използване, моят монитор в момента е LG 27GL850. 144Hz, Freesync, IPS с много добри показатели при замерване на цветовете.

 

Не търси монитор с Thunderbolt порт, защото ще си намалиш много вариантите. Свържи си го по Display Port и всичко ще е наред.

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2020 at 11:49 AM, UzITo said:

Незнам дали знаете този сайт, но има доста голям списък с монитори и спецификации. Тук може да ги видите сравнени двата модела:
https://www.displayspecifications.com/en/comparison/e3ebe0392

 

Този сайт е готин. Благодаря.

 

On 4/20/2020 at 11:17 AM, w00x said:

За u2719d говорех

 

Този монитор е вписан на много места като The best Overall обаче не ми се дават 700 лв

P-то за което говорех е 600 лв и не видях много голяма разлика спрямо u2719 (според сайта по-горе)

 

сега гледам един Philips 276E8FJAB и още не съм го проучил, но там падна на 530 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vikktorpenchev said:

 

Този сайт е готин. Благодаря.

 

 

Този монитор е вписан на много места като The best Overall обаче не ми се дават 700 лв

P-то за което говорех е 600 лв и не видях много голяма разлика спрямо u2719 (според сайта по-горе)

 

сега гледам един Philips 276E8FJAB и още не съм го проучил, но там падна на 530 

 

U2719 беше 599лв на промоция в Озон преди седмица.

Ако P2719 няма разлика - също е вариант. Не съм ги разучавал, просто винаги гледам по-скъпата им ultrasharp серия. Разликите вероятно са по корпуса.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, netrootbg said:

AOC Q3279VWFD8

 

По препоръка на близък приятел го взех. Той имаше наблюдения върху предният модел и като цена спрямо качество твърдеше, че няма равен. Моделът който взех и съм посочил е с IPS. 377 лева ми излезе преди повече от година. Много доволен съм. Иначе от години в офиса основният ми монитор е 30". HP е като марка. Няма такъв боклук. Толкова гаден монитор не съм виждал. За сметка на това струва една торба пари.

 

Ти си ужасен човек, бе... Сега ще трябва да си сменя монитора...

 

За офиса взех едни Dell преди време, много съм доволен, но са 24 инча. Там работя от дъжд на вятър, а бяха по 210лв. е ЕМаг и нямаше как да не ги купя просто. С дисплей порт, перфе. Подкрепям мнението ти за HP мониторите. От марковите, Eizo, Iiyama и Dell харесвам.

Що се отнася до AOC - наистина имат попадения на матрици и ако купиш правилния модел, първо е без пари, второ е супер качествен. Кумът ми трябваше да купува за магазина монитори, чуди се, ходи, гледа. Накрая чете някакви отзиви по сайтове за някакъв модел на AOC 22 инча, дето беше тогава /преди почти 2 години/ 120-130лв. и мониторите се оказаха много добри.

Сегашният ми 27 инчов е Acer с IPS матрица, който купих 2015 и дори в момента картината му е по-качествена от на повечето подобни монитори. Имам забележка към стойката, защото не може да се върти, но картината е перфектна. Случвало се е по цяла нощ да седя и да пиша нещо - никакви проблеми с очите.

Link to comment
Share on other sites

В първият момент като чух AOC и бях малко предубеден. Както казах обаче, човекът който ми го препоръча е такъв на който имам изцяло доверие на тема хардуер. Реших да му се доверя и съм адски доволен, че го направих. Излезе направо без пари. Не е истина какви цветове вади. Удоволствие е да се седи пред него. А размер от 32 инча изобщо не е проблем. Монитора обаче не ми е в Бг и няма как да ти го покажа на живо. Не знам дали вече няма и по - нов и актуален модел.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, netrootbg said:

В първият момент като чух AOC и бях малко предубеден. Както казах обаче, човекът който ми го препоръча е такъв на който имам изцяло доверие на тема хардуер. Реших да му се доверя и съм адски доволен, че го направих. Излезе направо без пари. Не е истина какви цветове вади. Удоволствие е да се седи пред него.

Ще разгледам какви AOC има, които да покриват моите (Безобразни) изисквания

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, vikktorpenchev said:

Ще разгледам какви AOC има, които да покриват моите (Безобразни) изисквания

Имай предвид, че все пак са евтина и бюджетна марка. Този монитор обаче им е доста сполучлив. Виж и другите над мен споменават за добри техни модели. Просто трябва да се гледа добре и да се видят ревютата. Не че и за другите марки не важи същото.

 

Не съм забравил за онова другото нещо. Тия дни обаче ме беше налегнал голям мързел и ... GTA5.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, vikktorpenchev said:

Ще разгледам какви AOC има, които да покриват моите (Безобразни) изисквания

Аз също си взех AOC: https://www.displayspecifications.com/en/model/53c613a8
Имаше някаква промоция Октомври 2019 гаранция 3г и доплатих за още 2г всичко общо ми легна 230лв. 
При мен мястото ми е ограничено и това ми се стори оптимален вариант. 
За някога ще си вземам 28+ инчов, но трябва да реша първо местото.

Link to comment
Share on other sites

Колкото и глупаво да звучи, дизайна ми харесва повече. Евтиния дел има дебели рамки, а дела който ми харесва е вече 700. А 600+ си е вече над бюджета. 

 

AOC имат много красиви модели. 

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

Аха. Ами добре.
Между другото не знам какво и къде гледаш, но според сайта, който си показал, рамката на Dell-а е по-тънка от тази на BenQ. С по 1.5мм от всяка страна.

 

Освен това Dell-ът може да се регулира във всяка посока, докато BenQ може само да се накланя напред/назад. Дори не може да се регулира на височина, що за идиотщина?! Изобщо не говорим за обръщане на екрана в портретен режим.

И е по-евтин от BenQ с 30лв.

Ти си знаеш.

 

Ако ще ги избираш по красота, погледни и ето този Самсунг. Поне да има някакво функционално преимущество. Ще ти освободи много място на бюрото.

https://www.samsung.com/us/computing/monitors/uhd-and-wqhd/27-sr75-wqhd-led-space-monitor-ls27r750qenxza/

Link to comment
Share on other sites

М/у другото и аз допреди моя Benq бях предубеден бая и мислех като w00x, със сигурност бих предпочел по-реномираната марка.

Истината е, че всички производители правят и лайна и качествени монитори. Но иска много задълбаване... с коя матрица е, ревюта, как е калибриран, колко бита е... хиляда неща.

 

Съвета, който аз мога да дам- най-добре ако го видиш на живо първо. Око да види, ръка да пипне... ако щеш и колко е стабилна стойката.

Link to comment
Share on other sites

Моделът е Dell P2720, а не U2719.

В това сравнение за U2719 така или иначе няма почти никакви замервания. EX2780 обаче не изглежда зле, като се изключи тоталната липса за настройка на позицията на екрана. Все още не разбирам как монитор за 600лв може да няма никаква възможност за регулиране. Ако искаш да го повдигнеш трябва да му слагаш кутии/книги под стойката, като някакъв пещерняк... А ако искам да го сваля?

Link to comment
Share on other sites

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/e3ebe0392

те са почти едни и същи

аз също бих препоръчал DELL-a  в къщи имам два U2412M  ,U2714H   и мога да кажа че от към качество на изработка са едни от най добрите /но за по новите им модели има и оплаквания

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...