Jump to content
BulForum.com

Защо Windows е "по-сигурен" от Linux


Recommended Posts

... Всяка година Микромек се доближава бавно, но уверено към това, от което бяга най-много и което представлява кошмарите на чичко Бил - отварянето на изходния код на Виндозе  :D

:) Добре Godfather приемаме, че MS отварят кода на Уиндоуса - и като се почне едно намиране и оправяне на дупките в кода му, пушек ще се вдига. Това с дупките е процес, а не етап - дупки винаги ще има и в Уина и в Линукс и в която и да е ОС.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 210
  • Created
  • Last Reply
:) Добре Godfather приемаме, че MS отварят кода на Уиндоуса - и като се почне едно намиране и оправяне на дупките в кода му, пушек ще се вдига. Това с дупките е процес, а не етап - дупки винаги ще има и в Уина и в Линукс и в която и да е ОС.

 

Не си прав. Това е съвсем различна философия.

Дупки винаги ще има - да. Но абсолютно не е едно и също ако изходния ти код е пред очите на целия свят. Така не можеш да си позволяваш всякакви волности, безхаберие и немарливост - просто не става. Не може току-тъй да се "изакаш на метеното" и след това да обвиняваш природните стихии :D

Разбира се философията на отворения код има още хиляди други предимства, но това вече е съвсем различна тема.

Link to comment
Share on other sites

В тоя дух какво ще кажете за Service Pack 2 на XP :)

Link to comment
Share on other sites

Aide i az s malkiq si opit da kazha neshto.

Probval sym i Windows (kato pochnem ot 3.1 do XP.SP2, ot servernite versii - NT 4) i Linux (pone 4 distribucii).

Pisnalo mi e da se pliue i psuva po Microsoft - ne kazvam che sa korektni, ne kazvam i che nqmat dupki, no kakto se kaza po-rano - sistema bez dupki nqma.

Monopolisti sa, pravqt dostypna OS, izpolzvat marketingovi taktiki i dori lyzhat potrebitelite - vqrno e - no syshto taka e vqrno che az lichno problemi s XP i NT (po seriozni) ne sym imal. S linux syshto ne sym imal. Zashto? Zashtoto sym si konfiguriral sistemata i sym se opital da q napravq maksimalno sigurna. V 90% ot sluchaite vinovna e ne OS, a tozi koito q administrira. Glupavo e da kachish Red Hat (koito ne uvazhavam kato distribuciq, no tova e druga tema), da shtrakash bez da gledash, da ne barnesh nito edin konf i posle da kazhesh - Linux SUXX shtoto mi zabivat filmite. Duh?

Ili pyk - grymna mi hard-a i Windows e vinoven (chuval sym go tova).

Tolkova li ne mozhe da razberat horata che problema obiknoveno e v samite tqh.

Inache - ako shte sravnqvame Win i Lin (koeto NE e temata tuk) bih kazal che za men Linux e po-sigurna i po-lesno se pravi sigurna, i osven tova spored men poddryzhkata i posle e po-lesna stiga da znaesh kakvo pravish. NO Windows opredeleno ne e "bokluk" i t.n. Windows e idealna sreda za noviq potrebitel, Windows e i hubava sreda za naprednaliq takyv, stiga toi da ima ambiciqta da q razuchi (i nervite da i zapushi dupkite koeto stava po slozhno spored men ot linux).

Tova e moeto mnenie. Az lichno sym na dual boot - XP.sp2 i Slackware.

Obicham raznoobrazieto i polzvam razlichnite OS za razlichni celi.

Link to comment
Share on other sites

Zatova nai-dobrata OS na MS si ostava DOS, ni6to 4e prili4a na stara lada i Jigula B)

 

:) виш това

Колкото за стабилността и дупките всичко опира до парите - М$ бързат да вадят нови ОС за да правят почече пари, а хората са казали "Бързата кучка слепи ги ражда" затова се получава недоглеждане и пропуски. Linux дисрибуциите в по-голямата си част за free като не бързат за пари хората си доизпипват работа, тестват си спокойно кода и си фиксват ако трябва. Резултат - по-стабилно, по-сигурно. Тук съм съгласен с ov3rm4n - няма значение колко е разпространена ОС а как е написана. Ако М$ отделят 3-4 години само за една ОС не да ги вадят на "година по 2" и си намерят кадърни хора да им тестват защитите, с техните ресурси съм сигурен че ще се получи един стабилен и сигурен продукт + много шарен (да се радват пациентите) Но има едно нещо наречено акции + дивиденти и никой няма да остави М$ да се бави за такива работи - те са принудени да вадят бърсо нови ос да си пълнят акционерите гушките

Пари - всичко опира до пари ТОВА Е ИЗТИНАТА

Колкото до Linux - исками се да го бъзикам, ама първо ми се иска да му вникна в концепциията на работа - организация на FS, цялата идея - ама малко съм зле с English, време да го уча - йок, хубава литература (Linux for dummies :) - йок :( ), няма и кой да седне да ми обяснява тия работи та ... за сега си седя на WinXP, точа кръпки като идиот и се надявам накой "от гаднярите" да не ме хареса за "булка" :):)

EDIT:

Хареса ми една от новостите на SP2 - проблем със съвместомостта с IIS - според М$ :) - толкова им е затворен кода, че отделните отдели си го крият един от друг :punk

Link to comment
Share on other sites

Meн също ме домързява да седна да почета ида науча как се инсталират и конфигурират LINUX дистрибуциите и затова и аз си стоя с XP, обаче със SP1 ;) По-лесно се преинсталира :blink:

Link to comment
Share on other sites

as pyk si mislq che tva kolkoto e po komers edna oS tolkova poveche worms i dupki ima che donqakade e viarno predi 5-6 godini qnamashe updates na linux pochti nikvi i pak kato spresh tuk tame nqakoi neshta i rychno kato installvash programi nqamashe koi da te hackne sq ima support ima testove ima sichko i pak e vulnarable do nqama i kade osobenno greshnata politika na nqakoi linux kompanii

po moe mnenie linux shte umre skoro i shte umre shtoto msoft shte vidqt che kato gubqt pazara sha pusnat Windows FREE za home users nqama da go otvorqt nikoga zakvo da go otvarqt ? ako e FREE za nekomersialni celi dan e mislite che nqakoi sha polzva linux ?? da ve da kak da stane kak da obedq maika mi da polzva linux ... shtoto e open ili pak bai ganio .. :) gluposti.

kolkoto do linux e super secure kazvaite koga i pishem 5 worm-a za linux nqama problemi za 2 chasa sme gi napisali i 5te.

v momenta povecheto Linuxi sa dosta po unsecure ot Windows tva sa Yoper , Slackware , Debian Unstable . :) zashto ? ami zashtoto kachvat sichko kato izlezne bez da go testvat obiknovenno gi poddarjat 3ma choveka koito dori nemogat da procehtat koda samo buildvat packeti nishto ne e testvano

a i v linux ima edna takava politika neshto ako raboti go puskaite te sha go opraat userite.

kakto kaza Linus Torvelds :

kato napisha nov kernel ako trygne go puskam apak te inux distribuciite sha si fixnat bugovete. :)

ako se govori Linux Security VS windows Security Windows bie .. ako se govori Debian Linux , Gentoo vs Windows moje bi windows gubi.

samo che userite biagat kam tupite unstable distribucii i tva shte gi pogubi shtoto iskat nov software ()():::D a hubavite ostaat za servers LoL ami da sourceforge e debian 3.0r2 se pak.

kolkoto do ZASHTO IMASHE PATCH sled izlizane na Sp2 haha ami Sp2 da ne se pravi na minutata i da se puska ve maina basi se pak novite Xp-ta veche varvqt s kachen Sp2 taka che cialoto XP se pravi puska se gleda se testva se pone 3 dni normalno e da ima dupka koqto ne e FIXNALO

сорри че писах на латиница :).

както каза шефа на редхат а ве Хоме усерите да си ползват вин :)

колкото до това че линукс е фрее опен и т.н. кои знае до кога ще е фрее дебиан ще е фрее винаги щотот няама фирма ама ето вижте

LinSpire - mnogo e Free Lycoris i 3te edition-a sa super FREE XandrOS - Free Suse profesional - LOL FREE да не изброявам повече Иопер вер 1.0 е била платена ама пича е решил да го пусне после фрее може би щото не е имал клиенти достатачно незнам :>

нека поговорим за недостатаци на линукс

колко МДИ приложения сте видяли ? MDI демек :> като mIRC ili Photoshop да има един панел и в него плаващи панели ще ви кажа 0.00 нито QT нито GTK го поддаржат маи даже GTK# i Моно не се занимават с такива неща дано KYlix поне го поддаржа отделно писането на програми е толкова неудобно малее като пишеш нещо и се молиш да тръгне апак на кои му пука за тестинг-а отделно МС SQL е много по добър от MySQL i PostreeSQL не е по добър от на Оракъл ама е по евтин от оракъл :П отдено .нет платформата не е нищо ново СЪН имат подобни замисали от години вече ама ето никои не е чувал за тях Ц# и J# че са си копие на JAva секи знае даже JSP i Servlets са много по добри от АСП.нет и са доста преди него ама ето АСП.нет вече ги измести защо ли е така щото е комерс мсофт никога няама да загуби пазара по скоро линукс фирмите ще се отправят кам Enterprise полето и ще зареват Home усерите

Link to comment
Share on other sites

Ами и аз това писах в първия си пост, ама всички се хванаха за Линукса. Азиатците нещо мътят по въпроса, да видим какво ще измътят. Що се отнася до M$W и той се е оплел от юникс. Даже винсока му е от бсд - официално. Бе явно М$ си знаят работата. На мен лично не ми е обидно да ползвам XP за ламери, за което дори съм и платил. А всички глупости за които става въпрос в темата  :D  :D  :D  :D Ще видим кога ще е първия секюрити хол пълнач за сп2 :wacko:

 

Ти пич скоро да си си поглеждал аватара ? Иначе си е савсем нормално да си платиш за Виндовс ЬП ( тва е уиндоус експе ако някой се чуди :Ь) та това си е платена операционна система която никога не забива не увисва и не иска да бъде рестартирана на 2 дена максимум и преинсталирана на 4 месеца освен ако не сте фенове на чакането и не обичате процесора за който сте дали крупна сума пари да работи по-бавно от този на съседа ви момче линуксарче :Ь . Важно за виндовс е също и затвореният му "сигурен" код ( или както беше казал един наш военен кадър "това което е затворено е по-сигурно" ). Неискам виндовс да си отива не искам Микромеките да фалират просто няма да се намират велики умове потребители на една велика операционна системка които да се подиграват на нас простите усери с прости операционни системчици везани от някакви неуки програмисти които и в микромек не искат да ги вземат даже ( ХА ХА ) и правят това само като хоби : ) ЕВАЛА !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ех...

Защо се карате за глупости, кой бил попо-най.

Едва ли има някой в този форум и по-специално от тези върли фенове на Линукс, които пишат глупости без да се замислят поне мъничко.

Ами драги фенове на Линукс, кажете първо, на каква ОС сте започнали да работите, а после изказвайте мнения от рода на М$ в гъза Линукс на върха.

 

Е, в къщи вярно ползвам Линукс имам инсталиран и Windows Xp...Windowsa го пускам много рядко, само когато имам нужда от Photoshop ili Corel Draw. Вярно ще кажете имаш си Gimp, е аз си имам, ама колко хора могат да се справят с това? Колко хора влезнали в компютърна фирма да си купят нов компютър ще се оправят с току-що инсталиран линукс? При положение, че влиза клиента и пита "А бе имате ли компютри Печурка 4?!".ее преценявайте Вие, в колко офиса примерно където нямат интернет, щото са дръпнали щепсела на хъба да си включат кафеварката, ще се оправят с Линукс и в колко не.

Link to comment
Share on other sites

Ех...

Защо се карате за глупости, кой бил попо-най.

Едва ли има някой в този форум и по-специално от тези върли фенове на Линукс, които пишат глупости без да се замислят поне мъничко.

Ами драги фенове на Линукс, кажете първо, на каква ОС сте започнали да работите, а после изказвайте мнения от рода на М$ в гъза Линукс на върха.

 

Е, в къщи вярно ползвам Линукс имам инсталиран и Windows Xp...Windowsa го пускам много рядко, само когато имам нужда от Photoshop ili Corel Draw. Вярно ще кажете имаш си Gimp, е аз си имам, ама колко хора могат да се справят с това? Колко хора влезнали в компютърна фирма да си купят нов компютър ще се оправят с току-що инсталиран линукс? При положение, че влиза клиента и пита "А бе имате ли компютри Печурка 4?!".ее преценявайте Вие, в колко офиса примерно където нямат интернет, щото са дръпнали щепсела на хъба да си включат кафеварката, ще се оправят с Линукс и в колко не.

Che koi e trygnal da go dava na nekadyrnici. Linux e OS za inteligentni hora, koito vqrvat v sebe si, a ne v sluchainostta (kakto obiknovenno stava s windows).

Link to comment
Share on other sites

pro4etoh po golqmata 4ast ot temata i kakto obiknovenno pove4eto hora se otklonqvat ot ideqta na temata

 

nqkoy kaza 4e tova bilo reklama i tq si var6ila rabotata 6tom privli4ala vnimanieto

moje i taka da e no samiq fakt 4e ot mikrosoft se opitvat da trupat dividenti opliuvayki konkurentite si govori nay malkoto za iznervqne spored men

 

apak konkurentsiqta e stra6na ve4e za6toto red organizatsii vazlojiha razrabotki na linuux distributsii daje i voenni organizatsii

 

neznam dali znaete no vapreki 4e mikrosoft razdava bezplatni windowsi v arabskiq svqt tam nikoy ne jelae da se otkaje ot linux

 

kato se ima predvid 4e sa stignali do tam 4e da RAZDAVAT windowsi pisaniqta im sa prosto sme6ni

 

 

apak za desktop OS i za user frendly moje da pogovorim kato probvate edno SUSE da re4em

 

ako pitate men win se krepi do golqma stepen na igrite no i tova zapo4va da se promenq , stava bavno za6toto mikrosoft pla6ta na suma razrabot4itsi za da ne pi6at za linux i tova e fakt

no na4aloto e dadeno pointeresuvayte se za sistemnite iziskvaniq na DOOM3 pod linux i pod windows naprimer

 

oh po taq tema moje da se govori s 4asove no za vseki zdravomisle6t horizonta e qsen e 6te otneme vreme no ni6to ne stava za 3 dni vse pak

Link to comment
Share on other sites

a ve interesno mi e edin praven vapros :

nali e zabraneno primerno da napravq prah za prane i da kaja eto moq prah e po dobar ot ariel primerno na reklama nali zatova po relkamite po tv-to kazvat ot drugite prahove ili testvat s obiknoven prah za prane ot kade na kade microsoft imat pravo da spomenavat linux ? izobshto bah gi v glupacite.

Link to comment
Share on other sites

Mda, otklonenieto ot temata stana mnogo golqmo ... mai.

JDFU iskash da mi kajesh che wsichki kadyrni i umni hora rabotqt na linux li? E ne sym syglase s teb primerno. Microsoft gi mrazite za towa che imat bygawi i zatworeni wersii na programite, koito nikoi ne moje da pogledne i da dade ideq primerno kak tozi cikyl bi mogyl da se optimizira da raboti po-byrzo i po-efikasno, zashto towa zabiwa pri opredeleni obstoqtelstwa....seshtam se ima edna mp3-ka Window.mp3 (pak zabi).

Lesnotata e otgowora hora. Ne kriq che predpochitam Linux pred Windows, no neka naprawim edna sypostawka.

Kolko ot horata polzwashti Linuz primerno w prodyljenie na 2 mesesa wse oshte zadawat wyprosi :

kak da si nastroq LAN-a, Zwuka ne mi raboti, Emulaciq pod Linux i taka natatyk.

Wqrno Linux wse poweche i poweche zaprilichwa na Desktop sreda s Gnome i KDE, no kolko dokumentaciq trqbwa da izchete nqkoi, che da pochne da raboti pylnocenno na sistemata?

Otnosno sigurnostta...

Nqma da spomenawam kolko zlowreden software se izpisa za Windows i kak toi porazqwa OS-a (Billy pak spish), i kolko wirusa primerno ima napisani za Linux. E za Linux si ima exploits i exploiters, no taka ili inache, kogato si pusnesh NET-a na PC-to weche si napolowina hacknat.

Koga beshe...mai predi 2 godini, kogato w http://debian.org (na towa karam az ako wi interesuwa), beshe slojena nowinata za tehnite hacknati mashini i mnogoto dupki w sigurnostta.

 

Otgowora e lesnotata.

 

Kakwoto i da goworim, wse oshte Linux ne e dostignal niwoto na lesnota na instalaciq (1) na Windows i (2) konfigurirane.

 

Imashe edna statiq w http://linux-bg.org otnosno towa koi ezik za programirane bil po-dobyr C/C++, Java, VB ili Delphi, kydeto sled kraq na statiqta wsichki se bqha omazali po podobren nachin. Wkluchitelno i izkazwane ot roda na (Ami az programiram 2 godini na PHP pod web sreda i ne moga da kaja che C/C++ e po-dobyr).

 

aide za wsichki pochitateli http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...y&key=352608315

Link to comment
Share on other sites

Mda, otklonenieto ot temata stana mnogo golqmo ... mai.

JDFU iskash da mi kajesh che wsichki kadyrni i umni hora rabotqt na linux li? E ne sym syglase s teb primerno. Microsoft gi mrazite za towa che imat bygawi i zatworeni wersii na programite, koito nikoi ne moje da pogledne i da dade ideq primerno kak tozi cikyl bi mogyl da se optimizira da raboti po-byrzo i po-efikasno, zashto towa zabiwa pri opredeleni obstoqtelstwa....seshtam se ima edna mp3-ka Window.mp3 (pak zabi).

Lesnotata e otgowora hora. Ne kriq che predpochitam Linux pred Windows, no neka naprawim edna sypostawka.

Kolko ot horata polzwashti Linuz primerno w prodyljenie na 2 mesesa wse oshte zadawat wyprosi :

kak da si nastroq LAN-a, Zwuka ne mi raboti, Emulaciq pod Linux i taka natatyk.

Wqrno Linux wse poweche i poweche zaprilichwa na Desktop sreda s Gnome i KDE, no kolko dokumentaciq trqbwa da izchete nqkoi, che da pochne da raboti pylnocenno na sistemata?

Otnosno sigurnostta...

Nqma da spomenawam kolko zlowreden software se izpisa za Windows i kak toi porazqwa OS-a (Billy pak spish), i kolko wirusa primerno ima napisani za Linux. E za Linux si ima exploits i exploiters, no taka ili inache, kogato si pusnesh NET-a na PC-to weche si napolowina hacknat.

Koga beshe...mai predi 2 godini, kogato w http://debian.org (na towa karam az ako wi interesuwa), beshe slojena nowinata za tehnite hacknati mashini i mnogoto dupki w sigurnostta.

 

Otgowora e lesnotata.

 

Kakwoto i da goworim, wse oshte Linux ne e dostignal niwoto na lesnota na instalaciq (1) na Windows i (2) konfigurirane.

 

Imashe edna statiq w http://linux-bg.org otnosno towa koi ezik za programirane bil po-dobyr C/C++, Java, VB ili Delphi, kydeto sled kraq na statiqta wsichki se bqha omazali po podobren nachin. Wkluchitelno i izkazwane ot roda na (Ami az programiram 2 godini na PHP pod web sreda i ne moga da kaja che C/C++ e po-dobyr).

 

aide za wsichki pochitateli http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...y&key=352608315

Po-lesen e zashtoto microsoft se e 'zagnezdil' na vsqkade => vseki svikva s nego (windows) i sled tova mu se struva po-slojno da raboti s linux. Istinata obache e, che ako pochnesh s linux i sled tova preminesh na windows shte mislish che M$ sa izmislili nqkva gadna i slojna sistema (kato kaza za linux-bg.org tam imashe edna takava statiq krystena - 'edna sedmica s windows'). Osven tova povecheto hora, koito smqtat linux za slojen, iztykvat konzolata kato prichina i kato gi chuq vednaga mi idva na um sravnenieto sys kolite s rychni i avtomatichni skorosti (pomislete systezatelite koi izpolzvat :P ). Nqkoi kaza, che nai-sigurnata OS e nai-neizvestnata i az sym syglasen s nego.

Link to comment
Share on other sites

Момчета, май пак ще трябва да се самоцитирам, защото много се бяга от темата.

А тя се отнася за глупостите, които бълват маркетинга на M$ в стремежа си да не изтърват съвсем положението и по-конкретно сравненията на база сигурност.

 

Основната ми теза е: В Windows е заложена фундаментална невъзможност да бъде по-сигурна ОС. Ето още веднъж това, което казах в началото на темата

Момчета, зарежете надлъгването от типа на: Кой е по-добър - Локото или Ботев, и се замислете малко върху нещо доста фундаментално и в същото време просто:

Сигурността на една система зависи от способностите на този, който я администрира. Но и от още нещо много важно. Ако ти си IT гуру и си решил да направиш своята ОС и приложенията, с които работиш "непробиваеми", не можеш да разчиташ на ОС като Виндовс, защото  нямаш достъп до изходния код и тази система вечно ще си остане за теб черна дупка - колкото и да се напъваш и каквито и да са ти способностите.

Разбрахте ли сега къде е ключа за бараката и каква е фундаменталната разлика между Виндовса и системите с отворен код като Линукс.

Аз мога да направя моята линкукс система изключително сигурна и стабилна, защото разполаам с изходния код на цялата ОС (ядро, драйвери), както и на приложенията. Това с Виндовс, уважаеми, не става - и точно в това му е проблема  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Godfather нали разбираш че това си има и добри и лоши страни ..

Да ти може и да видиш някой пропуск, но друг няма да забележиш, и всеки който пожелае да потърси такъв ще има директeн достъп до него, защото има достъп до самия source code ..

Да при Windows нямаш достъп до source code-а, но и недоброжелателя няма достъп до него, така че общо взето и двамата стоите пред една черна дупка, и в случая май админа е в по-добра позиция ...

Link to comment
Share on other sites

Godfather нали разбираш че това си има и добри и лоши страни ..

Да ти може и да видиш някой пропуск, но друг няма да забележиш, и всеки който пожелае да потърси такъв ще има директeн достъп до него, защото има достъп до самия source code ..

Да при Windows нямаш достъп до source code-а, но и недоброжелателя няма достъп до него, така че общо взето и двамата стоите пред една черна дупка, и в случая май админа е в по-добра позиция ...

 

Разсъждаваш твърде повърхностно и противоречиво. Достъпът до изходния код е най-добрата гаранция, че в случай на открита уязвимост, можеш веднага да се избавиш от нея. Това обаче никога не се налага, защото въпросната уязвимост бива веднага пачната именно поради достъпа на хиляди спецове до изходния код.

Вземи сега черната дупка. Седи си админа спокойно и в един момент излиза уязвимост заедно с експлоит в мрежата. Какъв избор има въпросния админ? Ами да чака мъдрата машина от Редмънд да се задейства. Това става, но с едно забавяне от седмици, понякога дори месеци. През това време възможностите на този админ са две: да издърпа пач-кабела и да откъсне машината от интернет - 100% гаранция, че няма да има проблеми, но и 100% гаранция, че ще си прецака бизнеса или да си продължиш бизнеса, но да загубиш съня си, очаквайки всеки момент лошите момчета да те вземат на мушка.

Аз мога да направя една система с отворен код максимално сигурна, защото мога да изхвърля всичко ненужно, започвайки още от ядрото (ненужни драйвери, технологии и др.). Това с редмъндското отроче е просто невъзможно.

Затова системите с отворен код са фундаментално по-сигурни по отношение на посочените възможности.

 

Маркетинга на Редмъндци обичат да правят сравнения от типа на това колко системи с виндовс и линукс са били хакнати и прочее глупости. По-горе един ентусиаст дори даде за пример хакването на един от сървърите на Debian, без да е наясно, че проблема тогава си беше чист социален инженеринг - прихващане на парола на потребител с цел влизане в съответния акаунт. Не може нещата да се постявят в една плоскост и да се разсъждава толкова елементарно. Маркетинга на M$ не може да се примири с факта, че продукта им е в основата на фундаментални проблеми със сигурността и е доста далече от всички системи с отворен код. Затова единственото, което им остава е да мътят главите на горките юзъри с глупости.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, много обичаш да поучаваш юсерите. Хайде да те питам колко % от 'хакнатите' сервери се дължат на самите ОС и колко са хакнати след "вътрешен" пробив? Май самият ти го беше цитирал някъде ;) Един администратор който си разбира от работата ще направи и двете ОС сигурни, има си начини за това...другото е вятър на устата. Да не говорим че отговорните сървъри нямат нищо общо нито с Windows, нито с Linux...ами с едно нещо дето се вика UNIX.

Link to comment
Share on other sites

Godfather moje li az da te pitam,ne6to we maina.Ti 6te rabotish li edna godina v praveneto na programa primerno za kompresirane i 6te q pusnesh li Open Source???I da vsemesh nqkakva minimalna syma ot tova??Sys6toto e s Linux,kato e open source xorata si opravqt bug-ovete a kato ne e mnogo trudno se otkrivat i opravqt bug-ovete.Zamisli se koq OS e po uzgodna za polzvane na obiknoven potrebitel???Linux e napraven tvurde slojen za izpolzvane ne 4e e po dobar ot windows...........

Link to comment
Share on other sites

Godfather, много обичаш да поучаваш юсерите. Хайде да те питам колко % от 'хакнатите' сервери се дължат на самите ОС и колко са хакнати след "вътрешен" пробив? Май самият ти го беше цитирал някъде  ;) Един администратор който си разбира от работата ще направи и двете ОС сигурни, има си начини за това...другото е вятър на устата. Да не говорим че отговорните сървъри нямат нищо общо нито с Windows, нито с Linux...ами с едно нещо дето се вика UNIX.

 

Приятелю, не е важно кой какво обича да прави, а какви реални доводи излага. Не се сърди, но точно твоя пост е "вятър на устата" - липсват факти, липсват сериозни аргументи. Аз не говоря като фен, пропит от възвишени емоции. Освен това всеки, който наистина желае да вникне в тази материя може доста добре да се поучи от мнението на големите имена в бранша и освен това да се опита да разсъждава задълбочено върху проблема.

Един администратор не може да направи windows сървър сигурен, колкото му се иска - сто пъти вече обяснявам един елементарен факт - не можеш да премахнеш графичната среда, ненужната хардуерна поддръжка и още цял куп технологии, които са потенциални източници на уязвимости. Докато в линукс можеш да кастриш ненужни неща колкото си искаш. Така, когато се появи уязвимост в XFree86 например, аз ще си свиркам с уста и няма да ми пука изобщо, защото на моя сървър това чудо просто няма да го има. Същото се отнася до най-ниското ниво в структурата на ОС - ядрото. Тази операция и най-великия админ на windows посмъртно не е в състояние да я направи. Затова не може по еквивалентен начин да снижи нивото на уязвимост и ще трябва да разчита единствно на благоволението на редмъндци и на късмета последните да извадят пача, преди лошите момчета да си пуснат експлойтите. Примери за подобни систуации колкото щеш. Ето това са факти и реални основания.

 

 

btw, какво е "отговорен сървър"? Дали в Amazon и Google например им е ясно какво е това? Щото май излиза, че не са в час хората. :)

Link to comment
Share on other sites

Значи.. прочетох всичко до момента, и меко казано съм смаян от ниската култура на писане на JOKe.. ще извиняваш, 'dude', само че ХОДИЛ ЛИ СИ НА ДАСКАЛО БЕ!?!?! (argh!)

Колкото до работите който ги ръсите.. да ви кажа, до скоро бях привърженик на Линукс.. твърд привърженик.

От както ми се наложи да администрирам едно FreeBSD, нещата се промениха - там също

можеш да си урежеш операционната система както си искаш.. (даже мисля че в дистрибутива X-а по default не се инсталира), но става въпрос за съвсем друго ниво на работа на системата..

 

Пример: Одеве някой каза нещо за multitasking и windows.. Ами.. Линукс-а има ли мултитаскинг бе ? Ще кажеш 'има много ясно!', е да.. ама не! Мултитаскинга на Линукса е software-ен.. Истински мултитаскинг има при BSD-то, посредством ядрото на процесора, а мисля че има доста голямо значение дали това се извършва hardware-но или software-но.

 

Имах нещо за казване относно по голямата част от 'бълвоча' който издрънкахте..

win vs lin

Когато подкарате линукс със графичен режим равен по възможности на графичните възможности на конкретен windows, елате да ми са обадите.. не пия, но по една кола ще идем да пийнем!

Ако ви звучи прекалено неясно, ще дам пример:

машина.. примерно i486 DX4/100MHz 16EDO RAM 200MB HDD 14` TVM Pro

на тая машина ще тръгне Win95 без много зор.. даже ще 'лети', докато ако ми подкарате някое старо KDE/Gnome на това, и да върви по почти същия начин.. е тогава.. тогава може би ще призная че Windows-а не струва пред Линукс-а.

 

Хареса ми едно мнение дето се питаше 'от къде знаем че WinXP е със NT ядро'..

Ами.. де да знам :confused ти ми кажи.. освен ядрото да е WinNT 5.1 :argue

 

Само за едно съм съгласен от писаниците до тук, което естествено не би трябвало да ви притеснява.. всеки си има мнение, пък и живеем в правова държава.

 

Изводи:

Ако си програмист, трябва да използваш нещо с отворен код..

Ако си потребител, трябва да използваш това което най-добре покрива нуждите ти.

Ако ти трябва операционна система за машината ти.. помисли първо какво ще има на нея, след това - за какво ще я използваш.. Ако просъства някъде тук думата 'игри'.. направо слагай windowsXP SP2, пускаш вградения firewall.. и се молиш нещо да не пробие Internet Explorer-a.

 

И последно.. ако някой успее да ме обеди, че linux-а е по добър за сървър от коя да е версия на bsd, просто.. явно е голям word-wizard.

Link to comment
Share on other sites

Godfather moje li az da te pitam,ne6to we maina.Ti 6te rabotish li edna godina v praveneto na programa primerno za kompresirane i 6te q pusnesh li Open Source???I da vsemesh nqkakva minimalna syma ot tova??Sys6toto e s Linux,kato e open source xorata si opravqt bug-ovete a kato ne e mnogo trudno se otkrivat i opravqt bug-ovete.Zamisli se koq OS e po uzgodna za polzvane na obiknoven potrebitel???Linux e napraven tvurde slojen za izpolzvane ne 4e e po dobar ot windows...........

Изказваш се неподготвен и без минимални позния по темата.

От кога Open Source означава Free. Това че програмата е с отворен код не означава, че е безплатна. И това, че е с отворен код не значи, че някой може да ти го копира в неговата си програма. ....... Мързи ме да ти обяснявам повече!

Link to comment
Share on other sites

Значи.. прочетох всичко до момента...

 

Очевидно нищо не си прочел до момента, защото изказването ти е един огромен offtopic. Какви и игри те гонят бе приятелю, какви i486 машини :D

В тази тема се говори за security и за принципните разлики между системите с отворен и затворен код.

Това дето си го написал за мултитаскинга по-добре не го разправяй повече, ако не искаш да съсипеш от смях хората, които си изкарват хляба с това :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...