Jump to content
BulForum.com

Катастрофи


бат Ицо

Recommended Posts

Понеже си от 4 месеца гражданин, да ти кажа само за информация:

В Кършака/Кършиака, до 1979 година имаше не повече от 100-на ПТП на година (изключвам турските гастарбайтери, които всеки ден се нанизваха по няколко пъти и то по 4-5-6 коли едновременно на бул. Москва, основно на кръстовището на Москва с Йорданка Николова (сегашният булевард Васил Априлов)).

Блъснатите на пешеходни пътеки са единични случаи годишно. Почти беше изключение някой да премине кръстовище на жълто и обикновено се спираше от катаджиите (които тогава бяха по улиците, а не по кафенетата) и му се налагаше наказание.

По същото това време имаше и т.н. ДО (доброволни отрядници към КАТ), които имаха еднакви правомощия с КАТ (не можеха само да арестуват). Същите ДО излизаха по кръстовищата когато не достигаха редовни катаджии. Освен това, те можеха да те спрат по всяко време и на всяко място, където те хванат в нарушение. Така никой не знаеше в съседната кола дали водачът не е ДО.

По същото това време, селяните избягваха да идват в града с автомобили, а за да станат граждани или да купят имот в града беше почти невъзможно.

По тези причини в града се живееше добре и беше спокойно, нямаше паркирани автомобили на тротоари, на тревни площи, пътни платна и т.н.

Забрави също да споменеш, че на 10 семейства я имаше по една кола, я нямаше. Сега  1 семейство има минимум една кола, някои и по 3-4, сам смятай колко пъти се е увеличил трафика.  Тракия и другите панелни красоти, както и ведомствените апартаменти, които вървяха към всяко предприятие, бяха за плодовитите местни феодали, а не за "селяните", които вече са поне до 8-мо коляно местни.

Забрави също да споменеш, че колите се вадеха в неделя, ходеше се до пазара  и толкова, а да миеше се преди да се прибере пак в гаража. Събота и неделя нямаше кой да те напсува по повечето улици, той за катастрофи говори. Па колко да е било трудно да се стане местен, като повече от половината ми бивши колеги са станали местни точно от ведомствените апартаменти и жилфонд.

 

И проблема не е толкова в трафика, ами основно в манталитета и културата на шофиране, било то на местните, било на пришълците. Ама за каква култура говоря, като тя липсва.

Edited by jijane
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Кво се оплаквате дето сте с коли,а станете пешеходци да видите кво чудо е-колите се паркират на тротоара,не ти остава друга възможност освен да вървиш по пътното платно с прибежки.

Link to comment
Share on other sites

Ако съдим по приказките как "зеленият автомобил се е опитвал да стои на пътя", май някой пак се е учил да дрифти из улиците...само да не се окаже и сега, че баба му е отивала с колата на пазар. ;)

 

Зрелищна катастрофа в Монтана, шофьорът избяга

 

Според свидетели, шофьорът на автомобила е изгубил управление и се е блъснал последователно в ограда и дърво. След това си тръгнал, без да дочака полицията.

 

„Стана за секунди. Беше ужасно, той летеше. Ние седяхме вътре с дъщеря ми, чу се свистене на гуми, с периферията виждаме, как един зелен автомобил се опитва да стои в пътя и същото време изкриви натам, защото срещу него идваше кола”, разказва Цецка Драгомирова – свидетел на инцидента.

 

7306d924540d0610.jpg      869fa1ab08058ca3.jpg

 

b2ff5303a6a339a8.jpg

 

47a737c43e7a0ee6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Без да си видял лично фактическата обстановка е трудно да се каже - на пръв поглед завиващата е виновна, защото отнема предимството на движещия се направо, но и тоя не се знае с каква скорост се е движил и на какво разстояние е бил, че не е могъл да спре...липсват подробностите, които не знаем.

Наличните кадри са достатъчни за да е ясно, че тази която завива и отнема предимството. biodesign го е обяснил напълно правилно! Днес една пред мен се натресе в спрели коли, без да и отнемат предимство или да я притискат... Просто както си караше и кривна в 2 спрели коли  :Facepalm:  :Facepalm:

Link to comment
Share on other sites

Само едно ще ти кажа - никога не си вади 100-процентови изводи от снимки. И не говоря за конкретния или друг случай...не знам дали схващаш за какво говоря...

Link to comment
Share on other sites

Според ЗДвП е виновна жената със Саксото, обаче и на тоя в думите има нещо смущаващо. Той се движи на зелено, вижда колата, която очевидно ще завива и решава, че тая кола ще спре и ще го изчака... Но в едни книги пише, че ако видиш предпоставка за ПТП и т.н., си длъжен да намалиш скоростта с готовност за спиране, а тоя решава, че Саксото ще спре. Тая, че е за таковане - за таковане е, ама и тоя как така си решава разни работи...

Link to comment
Share on other sites

Макар и неясното клипче да дава само част от всичката необходима информация - никой не спори в случката кой е виновен...да, най-вероятно е виновна оная завиващата ; да, оня вероятно е можел да не се предоверява, че ще го чакат щото е прав, а да набие спирачки още отдалече като вижда, че някой се кани да завива, но в случая просто се опитвам да обясня на Нео, че ако вярва 100% на снимки и си вади изводи само от тях...утре може да се ожени за травестит...примерно. ;)

Link to comment
Share on other sites

Според ЗДвП е виновна жената със Саксото, обаче и на тоя в думите има нещо смущаващо. Той се движи на зелено, вижда колата, която очевидно ще завива и решава, че тая кола ще спре и ще го изчака... Но в едни книги пише, че ако видиш предпоставка за ПТП и т.н., си длъжен да намалиш скоростта с готовност за спиране, а тоя решава, че Саксото ще спре. Тая, че е за таковане - за таковане е, ама и тоя как така си решава разни работи...

 

Ти като преминаваш кръстовища спираш ли да изчакаш срещуположните завиващи наляво???! Тоя е очевидно неграмотен селяк, ама това не оправдава отнемането на предимство!

Макар и неясното клипче да дава само част от всичката необходима информация - никой не спори в случката кой е виновен...да, най-вероятно е виновна оная завиващата ; да, оня вероятно е можел да не се предоверява, че ще го чакат щото е прав, а да набие спирачки още отдалече като вижда, че някой се кани да завива, но в случая просто се опитвам да обясня на Нео, че ако вярва 100% на снимки и си вади изводи само от тях...утре може да се ожени за травестит...примерно. ;)

Аз на снимки никаква вяра нямам вярвай ми! Виждал съм такива фрапантни разлики снимка и на живо, че съм се чудил същия човек ли е :D Така че за мен не се притеснявай! Това е клипче, не снимка и както ти казаха, когато отнемеш предимството, няма значение ония дали е щял да спре, карал много бързо, зяпал настрани или каквото и да е било друго!

Link to comment
Share on other sites

Ти като преминаваш кръстовища спираш ли да изчакаш срещуположните завиващи наляво???!

 

Контра въпрос - а ти на кръстовища, в които имаш предимство, спираш ли ако видиш, че някой се кани да завива и вече е тръгнал или понеже си в правото си се надънваш директно в него, за да му докажеш, че е крив?

Link to comment
Share on other sites

Имаше една приказка, която не помня от кого чух /вероятно от Таньо Гочев, при когото си карах курсовете едно време/, която звучеше така:"Добрият шофьор, никога не си ползва предимството!"

 

Та, ако видя някой засилен шофьор или пешеходец, ако ще да имам зелени светлини, а той да ми отнема предимството по най-идиотския начин, просто спирам, чакам идиотът да отмине и продължавам. Противното, граничи с глупост. Да, идиотът знае, че отнема предимство и това го кара да се чувства велик, но само до моментът, в който не попадне на себе подобен, тогава става грозна картинка, в каквато не искам да съм участник.

 

Та какво пречи, когато виждаш някого, който очевидно е с полупразна или напълно празна глава и той очевидно е решил да го докаже по всякакъв начин, просто да го оставиш да се разкара /става за секунди/ и да си продължиш пътя?

Link to comment
Share on other sites

Контра въпрос - а ти на кръстовища, в които имаш предимство, спираш ли ако видиш, че някой се кани да завива и вече е тръгнал или понеже си в правото си се надънваш директно в него, за да му докажеш, че е крив?

Аз лично насочвам колата към миндила с мръсна газ(ако е кола) и клаксон и среден пръст. Ако е пешеходец само клаксон и пак към него, но не с много газ, че да мога да спра ;). Това на кръстовища, на които съм статичен и ми отнемат предимството. Случвало ми се е да спра по средата на кръстовището когато карам по път с предимство, за да изчакам пешеходец със слушалки и поглед към телефона. Като ме мина натиснах клаксона да го стресна, белким инстинкта за самосъхранение се събуди. И преди да почнете - не беше стъпнал на пешеходната пътека. Щеше да стъпи много късно, но прецених, че е По-добре аз да спра, за да не стане някой фал. Такъв идиот идиот кеф да го риташ защото ще те вкара в беля.
Link to comment
Share on other sites

Не си последователен - каква е тая мръсна газ и после спиране? Или-или - като си ербап, газ до дупка и таран...нали си прав в случая. :P

Link to comment
Share on other sites

Аз лично насочвам колата към миндила с мръсна газ(ако е кола) и клаксон и среден пръст. Ако е пешеходец само клаксон и пак към него, но не с много газ, че да мога да спра ;). Това на кръстовища, на които съм статичен и ми отнемат предимството. Случвало ми се е да спра по средата на кръстовището когато карам по път с предимство, за да изчакам пешеходец със слушалки и поглед към телефона. Като ме мина натиснах клаксона да го стресна, белким инстинкта за самосъхранение се събуди. И преди да почнете - не беше стъпнал на пешеходната пътека. Щеше да стъпи много късно, но прецених, че е По-добре аз да спра, за да не стане някой фал. Такъв идиот идиот кеф да го риташ защото ще те вкара в беля.

 

И това го правиш в Америка, тъй ли?  :grin:

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

И това го правиш в Америка, тъй ли? :grin:

трябва ти един ден с тия пешеходци, особено в даунтаун и ще си смениш мнението.

Пешеходеца е много нагло кополенце. Особено когато той има червено човече, а ти зелена стрелка да си направиш левия завой. Че и ти се кара. Чукваш леко и газта и класона и подскачат. Педали гнусни

 

А колоездачите.... Ей от тия ме е страх истински. Няма да забравя как карам от малка уличка д влизам в главна пътна артерия. Аз съм на зелено. Карам точно а лимита. Може и по-бавно да беше. От нищото проуча колоездач на негово червено. Аз не го видях. Нито имах видимост, нито нищо. Добре, че бях просто достатъчно далече. Разтпупка ми се сърцето. Спрях колата. С 30 мили ако го бях помел или хвърлили под някои камион... Иди обяснявай, че си карал бавно.

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

Баси и "късмета" - да отидеш в чужбина и да катастрофираш в друга българска кола.

 

Двама българи са загинали при тежка катастрофа в Сърбия

 

Инцидентът станал край Бела Паланка при неправилно изпреварване, при който се сблъскали две български коли - "Пасат" и "Мерцедес", последният е с пловдивска регистрация.

 

На място е загинал шофьорът на 57 г. и пътуващата до него 50-годишна жена в "Пасат"-а.

 

Шофьорът на "Мерцедес"- а, 38-годишен българин е с тежки наранявания. В момента той се намира в болницата в Пирот.

 

Предницата на "Пасат"-а е напълно унищожена, а покривът е изкъртен. Мерцедесът също е с разбита предница.

Link to comment
Share on other sites

Зрелищна катастрофа в Пловдив! Момче с BMW се вряза в дърво СНИМКИ

 

fd107bec4a5eaaed6441a46280dcc929.jpg

 

Все едно гледам снимката от предната страница. Защо всички каращи BMW се имат за богопомазани?

 

Преди седмица патрулка:

 

1494181767_6bW5kKvw.jpg

 

Днес мантинела.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

На пътя Пловдив-Карлово челно са се сблъскали два автомобила, с пловдивска и старозагорска регистрация, в които са се возили общо три деца.

Няма загинали, но водачите на автомобилите, на 21 години и на 38 години, са тежко пострадали, отбелязва "Фокус".

Наложило се е автомобилите да се разрежат, за да бъдат извадени децата и другите пътници в тях.

Все още на мястото екип пожарникари се опитва да извади водачите на двата катастрофирали автомобила.

Образувало се е огромно задръстване, движението се регулира от служители на „Пътна полиция“.

Трафикът се пренасочва по обходен маршрут Михилци-Хисаря-Калояново и обратно.

Link to comment
Share on other sites

 

На пътя Пловдив-Карлово челно са се сблъскали два автомобила...

 

Това го видях на живо. Грозна картинка. И задръстванията бяха грозни. Обхода също се претовари и селяните започнаха да показват какво могат мощните им джипове. Честно, бяхме с една каручка голф 3 и се движихме със задоволителна скорост, като за обстановката, непосредствено подминали катастрофа. Тия олигофрени с джипове не спряха да изпреварват и да създават криви ситуации. По обхода. Трябваше и там да стане катастрофа, че да направят обход на обхода...  :wtf:

Link to comment
Share on other sites

Контра въпрос - а ти на кръстовища, в които имаш предимство, спираш ли ако видиш, че някой се кани да завива и вече е тръгнал или понеже си в правото си се надънваш директно в него, за да му докажеш, че е крив?

Чефо ти го е описал какво се прави :D Така като си го подминаваш и оставяш нали се сещаш, че ще продължава да си го прави пак и пак и пак, дори без да се замисли, докато дойде един път в който няма да можеш да го избегнеш и ще се натресете!!!

Link to comment
Share on other sites

И продължаваш да мислиш, че засилването с мръсна газ към него е правилното решение?

Може някоя от малкото му мозъчни клетки да включи, че ако вземеш да не спреш, може да го претрепеш? Цял живот "По-умния отстъпва!", а после защо простотията се шири надлъж и нашир...

Edited by NEO_DDT
Link to comment
Share on other sites

A ако никоя от мозъчните му клетки не включи и не спре, а ти вече си се засилил достатъчно? Ще гледаме втора серия на гръка и момичето на спирката ли? Айде спрете с тия джигитщини, щото проблемът е съвсем друг и не се решава като с на дедо хеликоптерите - да, много добре изглежда отстрани, но не е решение, понеже животът не е компютърна игра, в която да преиграеш отново нивото.

Link to comment
Share on other sites

A ако никоя от мозъчните му клетки не включи и не спре, а ти вече си се засилил достатъчно? Ще гледаме втора серия на гръка и момичето на спирката ли? Айде спрете с тия джигитщини, щото проблемът е съвсем друг и не се решава като с на дедо хеликоптерите - да, много добре изглежда отстрани, но не е решение, понеже животът не е компютърна игра, в която да преиграеш отново нивото.

Онзи мина на червено с над 100 км, какво общо има с това, за което говорим???

Link to comment
Share on other sites

Общото ли? Ами общото е, че джигитщината, независимо дали си я носиш постоянно вътре в себе си или пък си решил временно да я проявиш само за да накажеш някого, никога не води до добро. Сега...ако джигитваш и се натресеш в някой стълб, няма проблем, решението си е твое да се праснеш в стълба, но ако с някаква уж "праведна" за тебе цел се засилиш към някой дето не бил в правото си и се ударите, и от това пострадат други хора (дете в колата, момиче на спирката, баба на пешеходната пътека и т.н.) - дали мислиш, че влизането в ролята ти на съдия си е струвало?

 

Както и да е, спирам повече да те убеждавам и понеже сме в темата с катастрофите да споделя за една от снощи, която беше станала минути преди да мина...

Пътувах след 23 часа към Кърджали и по средата на пътя има един прав участък с изкачване с широк, не много остър ляв завой и втори равен прав участък. Тоя дето се беше самоунищожил явно е карал по-бързо, отколкото колата му е могла да вземе тоя ляв завой, занесъл е вдясно, застъпил е банкета, после е занесъл в отсрещния банкет и накрая се е обърнал. На клипчето се виждат дирите, откъдето е започнал да носи дясно-ляво, а ако забележите малко преди това моята кола леко подскача по някаква неравност и може още от там да е започнал да губи стабилност. Имаше бая разпилени части, но понеже беше съвсем тъмно, а регистраторът ми е базов клас, на клипа се вижда само изхвърчалата му броня с номера му в дясната канавка, блещукащите навсякъде стъкла и разляните течности. Слязох да питам полицаите дали има нужда да караме някой до болница, но ми казаха, че линейката току що е тръгнала.

 

Пускам клипчето малко по-отрано, за да се види какъв е пътя, онова подскачане, за което споменах и т.н., но на който не му се чака, да прескочи първите 30-тина секунди...и го пуснете на FullHD и цял екран, че и безтуй в тая тъмнина не се вижда много.

 

https://www.youtube.com/watch?v=saazIPgxdmw&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...