Jump to content
BulForum.com

За ЕВН дистанционното отчитане и електронните електромери


Recommended Posts

Последното предложение на ДКЕВР е било 9% по данни от сайта на Енерго-про. Отчетените за миналата година загуби, също от сайта на енерго-про, са около 14-15% :) Пак далече от 8-10%, но пък не са и 50% :lol: 'щото тогава...'баси мамата!

 

http://www.energo-pro-grid.bg/bg/Novini/55/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BE%D1%82+%D0%94%D0%9A%D0%95%D0%92%D0%A0+%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8+%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE+%D0%BD%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5+%84%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%93+%D0%B8+%84%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%93+%D1%89%D0%B5+%D1%81%D0%B5+%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D1%82+%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE+%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5+%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0,+%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%A1%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0+%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+%96+%D0%95%D0%9D%D0%95%D0%A0%D0%93%D0%9E-%D0%9F%D0%A0%D0%9E+%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B8+%D0%B8+%D0%95%D0%9D%D0%95%D0%A0%D0%93%D0%9E-%D0%9F%D0%A0%D0%9E+%D0%9C%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8

 

Edit: Мързи ме да ровя за други източници, ама едва ли ще се различават много процентите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Ти правиш ли разлика между електромер с дистанционно отчитане и уред за дистанционно отчитане на електромери? 

 

Аз съм дългогодишен не само частен, но и сериозен фирмен клиент на другарчетата от ЙефУ Йен България. И докато у дома месечно плащам по 200-на лева, то служебните са между 2500 и 5000 в зависмиост от сезона. Та можеш да си сигурен, че с тия хора си играя на гоненица от дълго време. И само веднъж ги улових как свиха пари от абонатите си, когато смениха цените леко нагоре със ... задна дата. Та свиха по 3-5-6 лева от всеки абонат (в зависимост от сметката) и аз това тук подробно го бях описал. Но откакто инкасатори няма и отчитането става ВИНАГИ ПО ЕДНО И СЪЩО ВРЕМЕ, разлики из сметките няма. И колкото повече липсва човешкият фактор при отчитането - толкова по-акуратно е то. Няма декемврийски написвания на частни абонати заради бонуси, няма кражби от цигани с фалшиви бележки и т.н. На практика така и не съм ги заловил да злоупотребяват, защото както казах, дребните служители полза НЯМАТ. Злоупотребите са на най-високо ниво, за много пари, като най-вече ни убиват с цената на тока. Глупостите, които съчиняват относно загуби и пренос им носят невероятни пари. Затова и заплатите, и колите, и лиготиите и т.н. Погледни разликата между цената на мегават, произведен от Козлодуй и цената, на която го продава ЕВН. Коментарът мисля е излишен.

 

Е като са на високо ниво, от къде идват "многото пари" за тези заплати, коли и т.н. ?!?Аз уж следя темата, но никъде не видях да се споменава за надписване от инкасатори.Идеята е, че след като не можеш да проверих електромера в независима лаборатория, за какво говорим?Аз не те лъжа ама ти нямаш право да провериш.Ти може да провериш с някакви специализирани утеди, но това не е доказателство.

 

10% от електромерите и 25 на сто от водомерите не са минали през проверка на точността, каза днес по Би Ти Ви председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.

 

Защото не става въпрос изобщо за такива загуби. Физика от началното училище. При въздушния пренос загуби има, но някак си ми е трудно да повярвам, че са 50 и повече процента.

Точно защото е физично явление не виждам защо трябва ние да го плащаме?!?Все едно да плащаш на търговеца на плодве допълнителен % за това, че част от плодовете са му се развалили, докато ти си купиш от него.

Link to comment
Share on other sites

Все едно да плащаш на търговеца на плодве допълнителен % за това, че част от плодовете са му се развалили, докато ти си купиш от него.

Че ти си го плащаш, просто не е описано изрично като съставка

Link to comment
Share on other sites

Че ти си го плащаш, просто не е описано изрично като съставка

Плащаш, ама може и да не го платиш, като отидеш при някой друг, на който цената е по-ниска.Хайде отиди си купи от друг ток.

 

ЕДИТ: Примера с цената за развалянето не е много точен, но да кажем: доставка?Може да си купиш директно от производител, който не кара продукцията на хиляди километри от мястото на производството.

Link to comment
Share on other sites

Точно защото е физично явление не виждам защо трябва ние да го плащаме?!?Все едно да плащаш на търговеца на плодве допълнителен % за това, че част от плодовете са му се развалили, докато ти си купиш от него.

И си мислиш, че не му плащаш? :lol:

В крайната цена влиза всичко, ама всичко..., както и да го разбираш. Влиза дори "безлихвения  лизинг". Той е калкулиран в цената и го плащат тези, които купуват в брой.

Link to comment
Share on other sites

Погледни разликата между цената на мегават, произведен от Козлодуй и цената, на която го продава ЕВН. Коментарът мисля е излишен. 

 

Това по въпроса за парите. 

 

10% от електромерите и 25 на сто от водомерите не са минали през проверка на точността, каза днес по Би Ти Ви председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.

 

 

Глупости на копчета. Според новите разпоредби на точно определен период (или 2, или 3 години) всички електромери се свалят и замерват за точност. Вече е абсолютно задължително. Освен ако не ме лъжат хората от ЕВН, естествено. Това е сред най-новите решения. Познай тази дейност кой ще я плаща! Физическо демонтиране и разнасяне на десетки хиляди уреди... И разбира се такса за агенцията на тоя кретен по-горе. 

 

Водомерите в домовете са си наши и на практика там може се прави всичко. Като си го купуваш - върви със сертификат. Ако си мераклия, във ВИК има лаборатория - замерва се с компютър. 

 

Точно защото е физично явление не виждам защо трябва ние да го плащаме?!?Все едно да плащаш на търговеца на плодве допълнителен % за това, че част от плодовете са му се развалили, докато ти си купиш от него. 

 

Много глупав въпрос! По тая логика прекарай си трасе до централата и плащай на изхода й, пък до теб каквото стигне, или си прекарай до вас парно от ТЕЦ-а, плащайки на изхода му, пък да видим какво ще дойде до тебе и т.н.... 

Link to comment
Share on other sites

Много глупав въпрос! По тая логика прекарай си трасе до централата и плащай на изхода й, пък до теб каквото стигне, или си прекарай до вас парно от ТЕЦ-а, плащайки на изхода му, пък да видим какво ще дойде до тебе и т.н....

Явно не правиш разлика между загуби и достъп до мрежата!Какво ще рече "каквото стигне до тебе"?Ще стигне каквото и до другите.Плащаш повече загуби от колкото консумация.

 

Copy/Paste от друг форум:

 

Плащане на ток в Дания:

 

- Електромера е вътре в апартамента

 

- Електромера се отчита от потребителя и данните се въвеждат в интернет сайта на разпределителя. Инкасатор не е влизал у нас откакто сме купили апартамента

 

- Отчитане през 6 месеца, но ако искаш можеш и да си отчиташ всеки ден, ако ти се занимава. 6 месеца е максималният срок, ако го пресрочиш ти пращат напомняне, ако не реагираш, ти пращат инкасатор

 

- Плащането е на тримесечие, като е възоснова на средната консумация от предишни години. Изравнителна сметка се прави веднъж годишно, но можеш да си поискаш по всяко време

 

- Сметката за ток, както и всичките ми останали сметки, се изплащат автоматично от банковата ми сметка

 

-------------------------------------------------------------------

Братовчедка ми е в Германия - Брюл. Сметката и за ток и газ за 8 месеца е 380 евро. Отопляват апартамент 3 стаи + кухня, с малко дете. Като се гледаме по скайпа винаги в къщи са по къси ръкави.

 

Другите ни роднини в Северна Ирландия за къща на 2 етажа, 3 спални, хол, трапезария и кухня, плащат около 180 паунда на месец. Също с малко дете, което постоянно е в къщата със свекърва ми!

 

Link to comment
Share on other sites

Явно не правиш разлика между загуби и достъп до мрежата!Какво ще рече "каквото стигне до тебе"?Ще стигне каквото и до другите.Плащаш повече загуби от колкото консумация.

Ти не ги правиш. Правилно ти е дал примера. Идеята му е (на примера), че от изхода на "нещото" до теб има доста път, следователно и загуби, защото перпетум мобиле още не е измислено. Та, тези загуби се плащат. А цената, на която купува ЕРП-то е цена франко доставчика. Следват загуби по трасето и т.н... до крайната цена, която може да включва и к*рвите на шефовете, демек всичко.

Между другото, ако се захванеш с търговия... си фалирал преди края на 1-я ти работен ден.

 

Достъпа до ел. мрежа е друго. Това е, че до теб са прекарали жици, щото тока не Фърчи по въздуха и ти си се закачил за тях, за да го ползваш. А тези жици и Сички други джаджи между тях и теб струват кинти. Кинти струва и тяхната поддръжка.

И т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Грам не разбираш за какво говорим. В полунощ нямам намерение да обяснявам с трактати. Опитай се да вникнеш в казуса и най-вече кое какво представлява. 

 

Достъп до мрежата и загуби са коренно различни неща! Принципно и двете са ти калкулирани в цената, можеш да си сигурен в това. Барабар с още 4-5 параметъра. На мен самите ЕВН не можаха 2 седмици да ми обяснят как точно се формира цената на тока след последните промени, та накрая с общи усилия го разгадавахме. 

Link to comment
Share on other sites

Между другото, ако се захванеш с търговия... си фалирал преди края на 1-я ти работен ден.

 

Не бъди толкова сигурен.

 

След като трасето е тяхно и загубите са неминуеми, защо трябва да се плащат от клиентите?Нали уж трябва да плащаш тока който си изразходвал?Тези загуби са си "изразходвани" от ЕРП-то докато тока дойде до теб или греша?

 

За пипането на електромерите:

 

Причината е, че електромерът е на дружеството и се намира на границата на собствеността, т.е. извън имота на потребителя. Според Богомил Николов от "Активни потребители" в момента всеки може да мине и да направи каквото реши и не може да се начислява служебна енергия от дружеството в случай на манипулация или увреждане на уреда, защото това се прави без доказана вина.

Link to comment
Share on other sites

 

Нали уж трябва да плащаш тока който си изразходвал?Тези загуби са си "изразходвани" от ЕРП-то докато тока дойде до теб или греша?

За пипането на електромерите:

 

Причината е, че електромерът е на дружеството и се намира на границата на собствеността, т.е. извън имота на потребителя. Според Богомил Николов от "Активни потребители" в момента всеки може да мине и да направи каквото реши и не може да се начислява служебна енергия от дружеството в случай на манипулация или увреждане на уреда, защото това се прави без доказана вина.

 

Абе момче, земи се спри! Нали ползваш и плащаш тока СЛЕД загубите по трасето!?!?! Тия загуби кой да ги поеме? Как точно ги изразходва ЕРП-то?!?!?!? То ги понася като щета. И естествено ти ги начуква в цената на тебе! Разсъждаваш тотално неграмотно, осъзнай се. 

 

За пипането - пълни глупости. 

 

При мен на служебно ниво - електромерът на ЕВН се намира в МОЙ, ЧАСТЕН трафопост. Дали всеки може може да мине, при положение, че хора на ЕВН не могат влезна без мен? Дали не може да се докаже вина? Естествено аз не мога да го пипам, но съм имал множество предложения от мошеници от ЕВН, които не знаят, че след това префактурирам зад 15-20 контролни електормера и като бъзнат главния на ЕВН, ще илзезе че имам елекроцентрала! Всички такива съм ги изгонил. Минимум веднъж на 2 години идват и замерват уреда на място от ЕВН. И ми оставят протокол за резултатите.

 

На частно ниво - таблата се намират на територията на общата собственост. В много села ги изкараха навън и там вече е друго. Но в града, в блоковете, таблата не може да излязат на улицата! Таблата отдавна се заключват с ключове на ЕВН и не може като едно време всеки да ги пипа. Да не говорим за електромерите. Ако например електромер е препрограмиран да работи на 60% или на 30%, то е ачик ясно, че не е случайно и е правено от професионалист - в 100% от случаите техни хора. Увреждането е друга работа, но никой няма полза от него. Всеки месец Каспър ли ще ти чупи електромера? Как ще го обясниш? Никаква полза.

 

Шмекеруването на дребно е само и единствено приоритет на потребителите! И обикновено се прави от тях. Никое ЕРП няма да се занимава да бъзика на Мунчо и на Кънчо електромерите. Всичко ви е начукано в доставната цена, разберете го вече и не се дръжте като бабите, които общо взето докарват техниците до истерия, докато работят по таблата. Тук при нас 2 баби за ден взеха акъла на хората, докато сменят уредите...   

Link to comment
Share on other sites

Ти разсъждаваш грамотно и си съгласен да ти ги начукват в сметката.ОК съгласен съм.Точка.

 

Ти явно си нямаш ГРАМ понятие от ценообразуване, затова те съветвам да спреш да се излагаш.  

Link to comment
Share on other sites

Не бъди толкова сигурен.

 

След като трасето е тяхно и загубите са неминуеми, защо трябва да се плащат от клиентите?Нали уж трябва да плащаш тока който си изразходвал?Тези загуби са си "изразходвани" от ЕРП-то докато тока дойде до теб или греша?

Тези загуби са технологични и неизбежни при преноса. Когато се направят трасета, изградени от свръхпроводници, тогава те ще бъдат =0 и няма да ги има в сметките. Вземи един учебник по обща електротехника и се пообразовай, преди да пишеш глупости!

Загубите при преноса са в различен размер, и зависят основно от стойността на напрежението в преносните мрежи и разстоянието през което се пренася. Загубите при 220kV и 6кV, при еднаква дължина на трасето е различна, като при 6kV са по-големи. Преносната мрежа се дели на мрежа В.Н., С.Н. и Н.Н. Общите загуби са сума от загубите в трите мрежи. Освен това, в общата калкулация за краен потребител, те се и усредняват, защото едни потребители са по-близо до източника (централата за производство) и загубите до тях са по-малки, при други (които са в най-отдалечената точка на разпределителната мрежа) са най-големи, но цената е една за всички.

Като не си наясно, не се пъни да пишеш бисери.

 

Ти кой клас си в момента? 7-8-9? И какво учиш?

Просто от любопитство питам.

Link to comment
Share on other sites

Ти разсъждаваш грамотно и си съгласен да ти ги начукват в сметката.ОК съгласен съм.Точка.

 

Някой да ми посочи ЕДНО производство, в което технологичните загуби не са калкулирани в крайната цена на продукта :) Едно-едничко :) Чисто за спорта :)

 

future, спри с провокациите ;)

Link to comment
Share on other sites

Хубу де, какво толкова не можете да си обясните. Няма как ЕРП-то да купува на 10ст. и да го продава на 10ст., като покрива загубите и съпорта. Нали и ЕРП-то хляб трябва да яде. Тоест в цената за крайния потребител е калкулирана и загубата и печалбата. Иначе за какво да работи ЕРП-то?

На мен ми е по-интересно с какво е толкова безценен кубик вода, че струва почти 2лв. и къде потъват тези пари, тоест в касата на коя партия... Мога да си отговоря, ама и да си отговоря, ще започна да се дразня и така...

Не стига друго, ами и педалите от ВиК са започнали да разлепват разни глупости, че водомерите могат да се сменят само от тях, единствено от тях и от никого другиго освен тях. Представям си как в неделя следобед ми теква водомера, има възможност да се наводни цялата къща, но аз чакам до понеделник, защото само те са богоизбраните... Пълни простотии.

А, в тая връзка - откъде да купя водомер? В офиса нещо е зациклил и трябва да го сменя. Как са цените? Преди време купувах, но така и не разбрах точно колко струва, защото купувах и други неща с него.

Link to comment
Share on other sites

....

.. Но в града, в блоковете, таблата не може да излязат на улицата! Таблата отдавна се заключват с ключове на ЕВН и не може като едно време всеки да ги пипа. ..

В блоковете може и така да е, ама я се разходи из улиците с къщи в Пловдив да видиш къде са таблата с електромерите. Висят по оградите на дворовете от външната страна, и всеки минувач с една плоска отвертка може да го отвори и да ти изключи бушона! Верно, ел.мерите са отделени с една плексигласова преграда с пломба... :grin: . Голяма защита, няма що. Е, как мога аз да защитя и опазя това табло?!? Преди беше във входа на къщата и имаше желязна вратичка с катинар, а и входната врата се заключва!

Link to comment
Share on other sites

Хубу де, какво толкова не можете да си обясните. Няма как ЕРП-то да купува на 10ст. и да го продава на 10ст., като покрива загубите и съпорта. Нали и ЕРП-то хляб трябва да яде. Тоест в цената за крайния потребител е калкулирана и загубата и печалбата. Иначе за какво да работи ЕРП-то?

На мен ми е по-интересно с какво е толкова безценен кубик вода, че струва почти 2лв. и къде потъват тези пари, тоест в касата на коя партия... Мога да си отговоря, ама и да си отговоря, ще започна да се дразня и така...

Не стига друго, ами и педалите от ВиК са започнали да разлепват разни глупости, че водомерите могат да се сменят само от тях, единствено от тях и от никого другиго освен тях. Представям си как в неделя следобед ми теква водомера, има възможност да се наводни цялата къща, но аз чакам до понеделник, защото само те са богоизбраните... Пълни простотии.

А, в тая връзка - откъде да купя водомер? В офиса нещо е зациклил и трябва да го сменя. Как са цените? Преди време купувах, но така и не разбрах точно колко струва, защото купувах и други неща с него.

За водата казваха, че загубите достигали над 60%. И то май само по трасето. Отделно сметни за чичко мангал, който не плаща. Средно където имат за хиляди левове. За водомера можеш да си пробваш късмета на "руския пазар".

 

Иначе ЕРП-то не мисли, че е толкова честно... Има стотици и дори хиляди злоупотреби и източване на средства, я към дъщерни фирми, я с завишени цени за оборудване... Както и "консултации" за милиони.... Които се маскират като "инвестиции". Те ако бяха толкова на загуба, досега да са го продали. Но загубата при тях си е изцяло фиктивна, за да могат да изискват по-високи цени и милионите си ги точат по заобиколни пътища.

Link to comment
Share on other sites

В блоковете може и така да е, ама я се разходи из улиците с къщи в Пловдив да видиш къде са таблата с електромерите. Висят по оградите на дворовете от външната страна, и всеки минувач с една плоска отвертка може да го отвори и да ти изключи бушона! Верно, ел.мерите са отделени с една плексигласова преграда с пломба... :grin: . Голяма защита, няма що. Е, как мога аз да защитя и опазя това табло?!? Преди беше във входа на къщата и имаше желязна вратичка с катинар, а и входната врата се заключва!

Че то Виден друго не е казал. Нали в същия този пост, който си цитирал и изрязал по-горе е написал, че в селата(къщите) е точно така.
Link to comment
Share on other sites

Хубу де, какво толкова не можете да си обясните. Няма как ЕРП-то да купува на 10ст. и да го продава на 10ст., като покрива загубите и съпорта. Нали и ЕРП-то хляб трябва да яде. 

 

Лъки, приятелю, много ясно, че е така, но народа има една приказка "То бива, бива, но цял бивол за мезе не бива." ...

 

В този ред на мисли ЕРП-тата така и някак си не могат да обяснят, а и никой не ги пита (което е по-лошо), как така цената става петорна от производител до консуматор. Или какво ще да туй пренасяне, при положение, че без пари изкупиха готови мрежи, които само поддържат, при това в големите населени места. По селата все още като запалиш третата крушка и първите две почват да мъждукат. Та хайде моля те недей, гладни били... За глад са умрели и гледам... Дори и след рушветите на държавно ниво, дори и след добрите заплати и лукса, пак изнасят стотици милиони от страната - народни пари. Всичките са не само за изгонване, а за разстрел.   

Link to comment
Share on other sites

Някой да ми посочи ЕДНО производство, в което технологичните загуби не са калкулирани в крайната цена на продукта :) Едно-едничко :) Чисто за спорта :)

 

future, спри с провокациите ;)

Производството на хюмани бре, Чистач. Ма там има други разходи  :lol:

 

Сега по темата.

Има много елегантен начин да се краде от крайния потребител, при който технологичните разходи са като песъчинка в морето. При това - недоказуеми. Един пример:

Някой може ли да гарантира и докаже, че софтуера на електромера за домашни потребители отчита само активна енергия?

Я си представете за миг, че отчита и реактивната енергия..., т.е. сумира я с активната. И това, между другото, може да се активира и дезактивира по всяко време, т.е. при проверка. Някъде да е публикуван изходния код на софтуера? Да има законово изискване за това?

Защо според вас, при проверка, техническото лице, което я извършва ни кара да включим бойлер, който е 99,9% активен товар, а не инверторен климатик или енергоспестяваща крушка?

Защо, например, измервателната част на електромерите не е на индукционния принцип, където няма как да се отчете реактивната компонента, а изходната да е електронен брояч, който да се свърже по същия начин със системата за дистанционно отчитане?

Такива въпроси трябва да ви вълнуват, а не 10-те процента технологични загуби. Мен лично ме интересуват именно тези 25% (поне) реактивна енергия. Какво става на практика с нея и защо ако се смени електронният електромер с индукционен, потреблението магически спада с минимум 20%.

Link to comment
Share on other sites

Ами че те всички нови електромери измерват пълната енергия със всичките й компоненти.

Дам. Но, на дисплея се вижда само активната. Или поне така се твърди. На промишлените се показва и реактивната, съгласен съм.

Ще поставя въпроса по друг начин тогава:

Защо не се вижда реактивната енергия в електромерите за домашни абонати. И как да се докаже, дори и да се вижда, че към нея не се добавя и част от реактивната?

Link to comment
Share on other sites

Е, то е хубаво да се вижда, но за реактивна енергия се плащат едни неприятни глоби...Сега ако ни погнат и за това (битовите абонати) ККУ ли да си монтирам у нас.Реално си измерват всичко и така...дали е законно не знам, но няма и кой да ги напъне за да се излезе на светло по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...