Jump to content
BulForum.com

За ЕВН дистанционното отчитане и електронните електромери


Recommended Posts

Смениха ни електромера с нов и забелязах някои много странни неща които искам да споделя

самата смяна на електромера стана за 2-3 минути аз излезнах и ги попитах защо сменят отново електромера толкова скоро и ми казаха че този ще се отчитал дистанционно - аз си помислих че ми говорят глупости за да оправдаят действията си и го подминах това нещо
като го смениха видях нещо като при gsm-ите за сила на сигнала но нямаше "чертички" т.е. не беше активно помислих си че в следващите месеци ще опитат да прокарат закон които да им позволява такова отчитане... на следващия ден обаче вече имаше сигнал и ми стана пределно ясно че този електромер може да се отчита/манипулира дистанционно
така питам се аз имат ли право да правят това по закон? помня че когато поискаха отчитането да става дистанционно им казаха "не" както и другата шмекерията да отчитат на 3 месеца, всичко беше придружено от голям шум в медиите, дали се прокарали тихо мълком някакъв закон или в нарушения на сега действащия те си правят каквото си искат?

друго което ми направи впечатление е че на този електромер вече имаше навъряни 1.05kwh нощна и това 5 мин след като е поставен през деня разбира се, електромера е нов и казаха че започва от 0.0, но явно това е лъжа тъй като този електромер не е работил и една минута на нощна тарифа а показва 1.05kwh и така селед 5 мин работа имахме 0.30kwh дневна и 1.05kwh нощна - много странно, тези вече си бяха заминали а не ми се занимаваше да се разправям за стотинки но ми направи впечатление че и на съседите имаше подобно нещо - нощна около 1kwh нов електромер монтиран през деня, дори и да е някакъв бъг при включването това са 1kwh т.е да пусна печка духалка от 2kw за 0.5 часа - не малка консумация - ако на всички клиенти монтират такива електромери се събира една голяма сумичка

гледайки дали аз нещо не бъркам дневна с нощна за да бъда напълно сигурен постоях малко и с голяма изненада забелязахме че показанията на нощната по едно време започнаха да се променят! от 1.05 после 1.07 1.03 1.10 1.05 kwh тук започнах да се съмнявам в себе си но не бях сам! няма как да съм объркал показанията - това си беше брояча на нощната, като човек занимаващ се с микропроцесорни системи и програмиране съм наясно че това което наблюдавахме би тръбвало да е напълно невъзможно - активната енергия се изчислява и се прибавя към един от двата брояча дневна или нощна, как е възможно брояча който не е активен да си сменя показанията по този странен начин?

ако някой знае нещо, има мнение или впечатления по въпросите които почнах да си задавам нека сподели
 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Ами на мен преди време ми смениха електромера, с обяснението, че само моя от на целия блок имал проблеми с дистанционното отчитане. Та явно отдавана са тия електромери. Иначе съм си мислил за монтиране на една камера пред електромера да засека какво се случва за 24 часа, но в моята ситуация - общо мазе и крадливи съседи няма как да оставя нещо там - за около 3 часа ще хване крачета.

Link to comment
Share on other sites

да то това с камерата е добре ама и тук е така - ще изчезне бързо бързо

 

а и те решили ли са да го манипулират много е трудно да го засечеш - трябва да речем да пуснеш някаква постоянна консумация за седмица

 

представи си че през час дистанционно ти сменят коефиециента на електромера и ти си харчиш 1kw ама електромера почва да отчита 1.5kw от време на време....

 

иначе камера ще свърши работа ако примерно вечер почнат да ти превключват тарифите или изведнъж ти надпишат 10kwh за секунди

Link to comment
Share on other sites

Засичал съм, никакви проблеми няма. Дори са супер читави. Примерно не отчита включено зарядно на лаптоп, заедно с включен ключ на бойлер и още един диод, вече не помня на какво. Хваща консумация от 1W нагоре, тоест включеното зарядно и другите са 0W/h. Включа ли лаптопа, консумацията се покачва на 29W, като добавя рутер и медия, става около 50W. Слагах и контролен електромер и показанията са 1:1. Абсолютно коректно отчитане. Ако не вярвате, както бях аз - сложете си в апартамента контролен и следете.

Вкарвате се във филми, според мен.

Link to comment
Share on other sites

Камерата няма да ти я приемат за доказателство ако тръгнеш да ги съдиш. Реално няма как да закачиш втори измервателен уред който да послужи пред съда.

Link to comment
Share on other sites

Миналия месец ми смениха електромера. Поинтересувах се и се оказа, че регулярно ги сменят на 6 години за проверка в лаборатория. Проверих, вярно преди 6 г. са ми го сменяли пак (нямам спомени). Нямам оплаквания за отчитането. Този, който ми монтираха, естествено не беше чисто нов, човекът много акуратно му записа показанията в протокол, подписах се и всичко си е точно.

Link to comment
Share on other sites

нашия го смениха на 2 години не че това е проблем де

 

е аз не говоря за доказателство то ясно че там ще е супер трудно да се докаже нещо, просто да си знам дали ни лъжат или не

 

а за това че не отчита малки консумации така е по стандарт, мисля че под 2W не трябва да отчита, това е така защото при електронните винаги има малка грешка дори да не консумираш нищо ще показва 0.5-1W в зависимост колко са прецизни компонентите и тъй като не могат да са идеални са решили ако е <2W да не отчита

 

и аз мислех да слагам контролен електромер но за сега се отказах - няма как да синхронизирам нощната

 

не мисля да се вкарвам във филми за сега но просто ме изненада че още с включването ни надписаха 1kwh - нещо което не очаквах, а и тези странни промени в показанията на нощната през деня са просто необясними, освен да ги приема за някакъв много страннен бъг...

Link to comment
Share on other sites

Не се набивайте във филми , ако искат да ви манипулират сметките ще ви ги манипулират и със старите електромери , натряскват ти консумация после ходи обяснявай разлика от 20-30-50лв , свалянето на електромер е 50лв , проверката и тя е 50лв и се прави при тях..... клатят ни толкова здраво че просто няма друго решение за съжаление. 

 

При мен в едно помещение на спряни почти всички бушони без този на СОТ с-мата и на лампите които пускам чат пат по 10мин. ми дават консумация от 50лв/месечно ..... 

Link to comment
Share on other sites

Аз пък искам да знам на какъв принцип работят.Колега от форума беше загатнал в една друга тема, но нищо конкретно.След като има обхват, ще може и да се "слушат".А дали не могат да се заглушават? :D

Link to comment
Share on other sites

не, вързани са с гпс и при спиране откачане или заглушаване има аларма при тях , по скоро го правят заради групичката която "модваше" електромери за 300-400лв , на тези още никой не им знае цаката , макар че се говори че вече имало някви от хасково с необходимият софтуер да го правят...

Link to comment
Share on other sites

Вече коментирахме това, аз го казах, след като смениха и нашите. Електромерите ползват мрежата, за да пращат данни до трафа, откъдето вече чрез симкарта се изпращат към центровете. Нищо не може да се заглушава. 

Link to comment
Share on other sites

Вече коментирахме това, аз го казах, след като смениха и нашите. Електромерите ползват мрежата, за да пращат данни до трафа, откъдето вече чрез симкарта се изпращат към центровете. Нищо не може да се заглушава. 

 

Е чак пък нищо... Все едно да имаш физически досъп до ПС и да не можеш нищо да направиш за да вземеш админ достъп :D

По-скоро ти трябва необходимия софтуеър/хардуеър.

Link to comment
Share on other sites

имат предавател и приемник на >10kHz до към 500kHz мисля предават когато напрежението минава през 0, има доста стандарти на разични производители не знам кой точно ползват, могат лесно да се заглушават но какъв е смисъла, а да се слушат е по интересно - зависи какво или дали ползват криптиране, ако се поразровите ще видите че дори има модеми ползващи ел. мрежата, т.е могат да ти пуснах нет хаха е не чакай кой знае каква стабилност или скорост :D

 

интересуваше ме кога успяха да им позволят дистанционно да ти бърникат по електромера ако изобщо са им позволили

Link to comment
Share on other sites

"оправят" ги и новите електромери но много пари искат засега, ако сметката ти не е четирицифрена може да сменят/пренастроят електромерите преди да си избиеш платеното.

Link to comment
Share on other sites

интересуваше ме кога успяха да им позволят дистанционно да ти бърникат по електромера ако изобщо са им позволили

 

Много отдавна. Дори на село жената отчита с машина, а не разнася бакалски тефтери... Напълно нормално.

 

Не мога да разбера как хората не научиха, че нито техниците, нито отчитащите имат каквато и да било полза да влияят на уредите. Никога, по никакъв начин, никой от тях не може да забогатее от това. Никой от тях не може да ви открадне пари за себе си...

 

Това с "пипането" може да излезе толкова солено, че свят да им се вие на "пипаните", не на пипащите. Всички екетромери се проверяват и замерват редовно. В момента, в който го усетят "пипан", връщат сметката назад от момента на пипане на масимум и с лихви. Така че на такива глупости не се поддавайте, много ще да плачете.  

Link to comment
Share on other sites

Много отдавна. Дори на село жената отчита с машина, а не разнася бакалски тефтери... Напълно нормално.

 

Не мога да разбера как хората не научиха, че нито техниците, нито отчитащите имат каквато и да било полза да влияят на уредите. Никога, по никакъв начин, никой от тях не може да забогатее от това. Никой от тях не може да ви открадне пари за себе си...

мне сигурен съм че преди няколко години имаше искане от ЕРП-тата за дистанционно отчитане - отказаха им

ЧЕЗ искаха тогава да отчитат на 3 месеца - и това им отказаха

вскичи медии говореха по темата

миналата година лятото съм виждал как отварят табла по луиците и пишат- интересното че никой от тях нямаше работно облекло - все едно няква лелка ти бърника по таблото, и всичките гледат някак гузно

 

то е ясно че отчитащите няма да забогатеят пряко ако ти надпишат сметката - а сега с това дистанционно сигурно и ще загубят работата си

 

нормално е така - да и където има закони съм нямал притеснения за шмекерии и никога не е имало де, но от една страна там държавата упражнява сериозен контрол а от друга сметката ти за тока е незначителна -тука както казаха дори ако искаш да провериш електромера проверката става пак от същите ЕВН - къде е логиката?

 

помните ли като гръмна онзи трнсформатор как твърдяха че не е от трафа и веднага искаха да го отнесат в австрия, добре че ги спряха и тогава намериха пукнатина или някой беше източил маслото та се разбра какво е станало

 

представи си че надписват на всички по 10kwh - не е много и едва ли ще го усетиш, а чистите парички отиват в черна каса (дори не минават през НЕК) от там за по 1000лв/час за консултации или др. подобни, само си размишлявам защото видях как големи фирми за които си мислех че няма как да имат черна касичка всъщност си имат договор на минимална а плащат пъти повече

Link to comment
Share on other sites

Ти правиш ли разлика между електромер с дистанционно отчитане и уред за дистанционно отчитане на електромери? 

 

Аз съм дългогодишен не само частен, но и сериозен фирмен клиент на другарчетата от ЙефУ Йен България. И докато у дома месечно плащам по 200-на лева, то служебните са между 2500 и 5000 в зависмиост от сезона. Та можеш да си сигурен, че с тия хора си играя на гоненица от дълго време. И само веднъж ги улових как свиха пари от абонатите си, когато смениха цените леко нагоре със ... задна дата. Та свиха по 3-5-6 лева от всеки абонат (в зависимост от сметката) и аз това тук подробно го бях описал. Но откакто инкасатори няма и отчитането става ВИНАГИ ПО ЕДНО И СЪЩО ВРЕМЕ, разлики из сметките няма. И колкото повече липсва човешкият фактор при отчитането - толкова по-акуратно е то. Няма декемврийски написвания на частни абонати заради бонуси, няма кражби от цигани с фалшиви бележки и т.н. На практика така и не съм ги заловил да злоупотребяват, защото както казах, дребните служители полза НЯМАТ. Злоупотребите са на най-високо ниво, за много пари, като най-вече ни убиват с цената на тока. Глупостите, които съчиняват относно загуби и пренос им носят невероятни пари. Затова и заплатите, и колите, и лиготиите и т.н. Погледни разликата между цената на мегават, произведен от Козлодуй и цената, на която го продава ЕВН. Коментарът мисля е излишен. 

Link to comment
Share on other sites

Защото не става въпрос изобщо за такива загуби. Физика от началното училище. При въздушния пренос загуби има, но някак си ми е трудно да повярвам, че са 50 и повече процента. 

Link to comment
Share on other sites

Защото не става въпрос изобщо за такива загуби. Физика от началното училище. При въздушния пренос загуби има, но някак си ми е трудно да повярвам, че са 50 и повече процента. 

 

За тоците, заложените загуби са около 8 или 10%, не повече.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...