Jump to content
BulForum.com

Как слушаме музика в днешно време


samkijot

Компютър или стерео уредба?  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

днес се зачетох тук в едни статии за p2p, за музикалната индустрия и тем подобни неща, та се замислих ... дали начина по който си набавяме музиката, определя начина по който я консумираме? в смисъл, че ако си свикнал да си купуваш аудио CD-та, ти ще я слушаш на домашната си уредба, но ако я теглиш предимно от интернет, ти не само че ще я пускаш на компютъра си/лаптопа си, но и ще си записваш за устройства, които могат да четат "компютърните" формати ... в колко коли днес има cd player, който чете mp3? или е с опция за usb?

като се замисля ... има и 3-и вариант. човек да си купува дискове, но да ги слуша на компютъра си или по-сложното - да "рипне" съдържанието в предпочитания от него формат и да си го съхранява на харда, от който може да си го пренася с флашка, външен хард и т.нат., елиминирайки по този начин един сравнително обемист и "ограничен" предмет какъвто е CD-то.

Link to comment
Share on other sites

С компира. Kолкото и диска да има сидичейнджъра - не може да се пребори с функционалността и достъпността на музиката при един Winamp, ако щеш.

Link to comment
Share on other sites

Ама квото и да си говорим - няма нищо по качествено от оригиналдЪ CD или поне lossless формат. Това е и причината в колата ми да слушам основно flac, а не мр3.

Link to comment
Share on other sites

Аз не ценя чак толкова качеството. Така или иначе обикновено музиката ми е просто фон. Ценя повече възможността без много усилия да мога да сменям музиката според настроението ми.

Link to comment
Share on other sites

Аз не ценя чак толкова качеството. Така или иначе обикновено музиката ми е просто фон. Ценя повече възможността без много усилия да мога да сменям музиката според настроението ми.

 

+ 1 Именно :)

Link to comment
Share on other sites

Аз пък слушам от компа вързан директно с уредбата, качеството зависи от източника. Като така могат да се използват предимствата на компютъра и мощността на уредбата, което за мен е предостатъчно..

Link to comment
Share on other sites

С цялото ми уважение към мнението на писалите тук...но що се отнася до слушане на музика в движеща се кола, готов съм да проведа с всеки желаещ серия тестове с оригинална некомпресирана музика и същата в МР3 формат, компресирана от мен и ако установя ясно разпознаване на единия и другия формат, веднага ще подаря на позналия, плеъра с който ще направя теста. :music

 

Забележка: Евентуално бих отказал правенето на теста в последни модели Ролс Ройс, Бентли, Майбах и др. от този ранг, които са достатъчно безшумни при движение и са оборудвани с по няколкохиляди доларови аудио системи, но всъщност може и там да го направя, ако някой осигури подходящата машина. :devil

 

Шегата настрана, но съм се качвал в доста коли с най-различни по качество аудио системи. При подходящо направена с читав кодек МР3-ка, твърдя че единици са хората, които могат да хванат каквато и да е разлика между оригинал и 320, 256 или дори 224 kbit-ова компресия и то само на солови инструменти или класическа музика, а на тази, която повечето хора слушат (денс, чалга, хип-хоп и т.н.) и при по-малки цифри трудно може да забележиш разлика. И това говорим за слушане на скъпа и качествена домашна апаратура, а в движеща се кола, със съпровождащите околни шумове и акустика в купето - просто няма кой да ме убеди в противното. Все пак професията ми е такава, че съм принуден да имам скъпа аудио апаратура и да я ползвам по предназначение по 8 часа на ден. Освен това от години съм правил явни и тайни тестове с много от клиентите ми и това, в което изглеждам толкова убеден е просто резултата от тези експерименти. Ако погледнем чисто технически, дори и в най-качествено направената МР3-ка на 320 kbit има разлика спрямо оригинала, но тя може да се види със спектрален анализатор (най-вече в горната част на честотния спектър), но всъщност в реалността ушите на 99.9% от хората далеч не са толкова претенциозни.;)

 

 

А сега, за да не съм съвсем off - когато имам възможност, винаги гледам да ползвам оригинал или компресия без загуби (ape/flac) ; когато нямам, но имам временно оригинала, го правя или на lossless, или на МР3 320 или 256 kbit. Лошото е, че в нета често съм попадал на МР3-ки на 320 килобита, звучащи така, все едно са на 96 килобита (точно от такива аматьорски "опити" е излезнало лошото име на МР3 като формат)...и като направиш забележка на ъплоудъра, дето ги е качил (скоро имах конкретен случай в нашия тракер) - веднага ти скачат "как може да правиш забележки, не стига че го е качил ами и претенции....", а това, че директно го е копнал от замундата - карай, то не се брои, което пък ми напомня за другата разисквана тема от Галин, Чефо, Ванчо и останалите - за субтитрите, но Галин добре го е казал - "Когато една работа не я можеш (разбираш), изобщо не се захващай с нея!". :inqn

 

 

П.П. Според мен в анкетата трябваше да има опция, включваща едновременното маркиране и на двете позиции - аз например слушам и на компютър, и на самостоятелни аудиосистеми.

Link to comment
Share on other sites

Аз за колата си взех (така де, преди да го откраднат :bgrin: ) радио без CD, само с usb вход, а какво остава за вкъщи...До преди известно време си купувах някои дискове, от колекционерска страст така да се каже, но скоро не съм го правил и не мисля, че изобщо бих. Това не е от някакви пиратски убеждения (бих платил за даунлоуд например), а просто ми е адски непрактично. Предпочитам mp3, понеже lossless форматите са проблемни при някои плейъри, а и честно казано разлика много рядко се усеща и то само в идеализирани ситуации (в кола - абсурд). Иначе при мен музиката може да се пусне от произволен компютър/плейър вкъщи и да звучи в стая по избор. Това последното трудно би могло да се синхронизира, ако не се използваше компютър.

Link to comment
Share on other sites

The Vinyl and the CD's are dead !

 

 

В електронната музика вече почти всичко се издава на дигитален носител,рядко някой големи Label-и издават на Vinyl.

И от там проблемите с пиратството :pirate ...

Link to comment
Share on other sites

Използвам си пц-то за тази цел.

Аз дискове за слушане на музика не ползвам от 3 години някъде ... всичко се държи на УСБ флаш, плеърите в колите имат УСБ вход, уредбите също, така мога да си слушам музиката навсякъде.

За качеството, от флак... няма смисъл, от мп3 320кбит също, държа си песните от 256 до 192кбит, та даже и 128кбит, щото пак става за слушане.

Link to comment
Share on other sites

С цялото ми уважение към мнението на писалите тук...но що се отнася до слушане на музика в движеща се кола

 

 

Мога малко да поспоря, щото се усеща. Нормално ли е докато слушам мр3-ка всеки път да се чудя дали ми звъни телефона или звука е от музиката? Може и да си въобразявам, ама това ми се е случвало. Просто за да избегна тея моменти предпочитам flac (отделно за вкъщи за уредбата да има). :)

Link to comment
Share on other sites

 

За качеството, от флак... няма смисъл, от мп3 320кбит също, държа си песните от 256 до 192кбит, та даже и 128кбит, щото пак става за слушане.

 

Има смисъл ,ако държиш на качеството ще предпочетеш wav,flac,или 320 bitrate.

Link to comment
Share on other sites

Мога малко да поспоря, щото се усеща. Нормално ли е докато слушам мр3-ка всеки път да се чудя дали ми звъни телефона или звука е от музиката? Може и да си въобразявам, ама това ми се е случвало. Просто за да избегна тея моменти предпочитам flac (отделно за вкъщи за уредбата да има). :)

 

Или не слушаш на каквото трябва, или не слушаш каквото трябва. :rolleyes:

Повярвай ми, наистина е така - през последните 20-30 години много апаратура ми е минала "през ушите", с много хора (повечето уж "музиканти с претенции") съм си правил тестове (и не само в областта МР3-WAV) и ако взема да опиша всичко това, сигурно вече и дисертация мога да защитя само със случаите кой какво чувал и кой какво си мислил, че чува. :))

 

П.П. Не го приемай лично, говоря за съвсем различни хора - аудио-ентусиасти, хайфисти или пък мои колеги, записвали при мен и нямащи никакво отношение към този форум. :punk

Иначе МР3-ките с компресия 1/4...1/5 вършат прекрасна работа в над 90% от всичките стилове музика използвани по света ; само малък процент случаи не могат качествено да бъдат пресъздадени след компресията, но това са изолирани случаи, некасаещи масовата практика.

И пак казвам - това, че някой някъде си, без да има каквото и да е понятие от кодеци и материята като цяло, само е натиснал копчето и е рипнал по най-ужасяващ начин оригинален диск и после го е "изплюл" в някой тракер, изобщо не може да бъде критерий за качество на МР3-компресията като такава. То и затова от доста години вече се сри доверието в миди-формата, пак по причина, че куцо и сакато се втурна да прави миди-файлове и да ги слага в блоговете си.

Link to comment
Share on other sites

Аз от няколко месеца доста се запалих по музика с по-високо качество и почнах да слушам само на домашна уредба. Според мен усещането е по-различно, дори на моменти имам чуството, че някои от изпълнителите ти пеят или свирят в стаята. Не съм имал възможност за сравнение, но предполагам, че и с много хубава звукова карта и колконки няма как компютърът да постигне нивото на домашната уредба. Но поради липса на много свободно време обикновено слушам само вечер, след 10 - 11 часа вечерта, когато всичко е утихнало :)

На този фон слушането на музика през деня в офиса от радио ВЕФ не се брои :) Последната възможност не е включена в анкетата.

Link to comment
Share on other sites

Точно на нова година имахме спор по тази тема.

Сега сме се хванали на бас. Дават ми 10 парчета на оригинални дискове, аз правя 320 кб MP3-ки и после да видим дали ще се познае кое е MP3, кое CD.

Аз в колата, а и вкъщи съм със сравнително добри говорители, по мое мнение(Morell и Pioneer в колата и 100W Jamo със Pioneer усилвател вкъщи) и твърдя, че единици са тези, които могат да направят разлика между CD и КАЧЕСТВЕНО РИПНАТО MP3. Друг е въпроса, че има сума ти насрани MP3-ки, които на 320 kb звучат сякаш ги слушаш от съседа.

 

Иначе слушам в нас музика през Winamp, в колата през Alpine, който няма въобще CD устройство. Лесен е за употреба в движение, а и не виждам какво въобще може да му се развали.

alpine_x301rr_enl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Обикновено слушам FLAC или MP3 320k от компютъра, но когато не ме мързи си записвам CD-та от Lossless/WAV и си ги слушам на CD плеъра, защото плеъра ми е с по-добри DAC-ове и звучи много по-добре от компютъра. CD-та не купувам заради цената и защото CD-тата в България са пълен боклук - звучат като мп3 128к, не мога да си обясня защо така :ph34r:

И въобще CD-тата с нови албуми (дори и да са рип от чужбина), както и новите reissue издания звучат отвратително издуто и изкривено. Известен пример за зле звучащ нов албум е Death Magnetic, който звучи свясно единствено в рип от Guitar Hero, затова като тегля гледам да е оригиналното издание от която година е албума или Vinyl Rip (има един със супер техника, който прави феноменални винил рипове, но си е закрил сайта :( ).

Иначе съм фен и на истинския винил, техниката ми е достатъчно добра за да чуя разликата когато си пусна някоя плоча на Пърпъл или Флойд, но не разполагам със средства за нови албуми на плочи...

Link to comment
Share on other sites

CD-та не купувам заради цената и защото CD-тата в България са пълен боклук - звучат като мп3 128к, не мога да си обясня защо така :ph34r:

 

Обикновено се получава същия резултат, когато рипнеш от оригинала песен, смачкаш я на 128 kbit и след това отново я запишеш в 'cda' формат....

...нищо не искам да кажа за БГ дисковете...devil.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Дай някаква идея как да се рипне възможно най-качествено? Размерът няма значение!

 

P.S. Имам да си взимам разни работи от тебе...

Link to comment
Share on other sites

Ето малко четиво по въпроса ти: Цък

Лично аз предпочитам да слушам от уредбата, но в повечето случаи слушам от компа.

А за звука в автомобилите може много да се напише и много да се поспори, но не мисля, че е необходимо да го разискваме в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

Аз също си предпочитам уредбата, въпреки, че тонколоните ми на компа са Altec Lansing и звучат супер яко. Иначе уредбата ми е Шарп с 5 дисков чейнджър и ЮСБ. Всъщност това е единствената техника у нас, която нито за миг не ми е омръзнала и продължавам упорито да не и откривам недостатъци.

2833006Q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Или не слушаш на каквото трябва, или не слушаш каквото трябва. :rolleyes:

 

Не оспорвам казаното от теб, защото си прав. Няма смисъл да споря с човек, който цял живот с тва се занимава :D Просто казавам, че за да избегна търсенето и ровенето за качествени мр3-ки свалям на флак, записвам си и слушам музика в колата (а не от съседната кола :D :D )

Link to comment
Share on other sites

.... за да избегна търсенето и ровенето за качествени мр3-ки свалям на флак, записвам си и слушам музика в колата (а не от съседната кола :D :D )

 

:punk

 

 

 

P.S. Имам да си взимам разни работи от тебе...

 

Закъсня....докато се наканиш, видът еволюира в следващ, по-съвършен, а старите екземпляри измряха и зъбите им изгниха. :lol:

 

П.П. Другите да не се чудят - той знае за какво говоря. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...