Jump to content
BulForum.com

Електроинсталации и осветление


Recommended Posts

Защото едва ли ще освети нещо съществено с такава. По-скоро диодни прожектори... Има и вариант да ги навърже заедно и да ги пуска от едно място... Но пак кабели ще тегли....

Аз съм сложил една на терасата си и осветява доволно добре пространството пред гаражите. Ела да видиш колко изобщо не осветява. Без нея нищо не се вижда. С нея не е като прожектор, но се вижда и ако трябва да сравня с гадната оранжева светлина от йодните лампи, даже май с моята се вижда по-хубаво. Хем е на терасата а тя хвърля сянка.

Ще ме дразни, ако свети постоянно, примерно докато спя. А и да си призная намирам го за разхищение, колкото и да е минимално :) ...не че замислената схема няма да ми легне повече. Вече вариант със соларни лампи ми идва твърде много.

Аз го сложих точно за да свети докато спим - така не е прекалено тъмно и е някак по-комфортно. Жена ми го искаше заради малкия - през нощта леко като е дръпнато пердето се вижда достатъчно за да не те дразни докато спиш и същевременно да се вижда в стаята за да не се препънеш в нещо

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Какви йодни лампи?  :blink:

 

Колега, би могъл да вържеш няколко диодни прожектора от малките (много добри цени в ТМТ) и да ги палиш и гасиш с девиаторни ключове от двата края. Има и вариант лампов ключ, който се връзва към вълна на произволно дистанционно (не знам обаче дали ще прихване от аларма на кола). Освен това са по 50 лева бройката и работят и ръчно, та има шанс някой да се гъбарка или да го открадне. Освен ако разбира се не ги монтираш високо, тъй като ръчният момент теб не те касае.. Аз така в хола регулирам с дистанционното на телевизора... Но пък изобщо не те знам имаш ли възможност да разпъваш толкова кабели и чудо...  

Link to comment
Share on other sites

Едни оранжеви, не са ли йодни? Идея си нямам какви са, останал съм с такова впечатление - ужасни са между другото. Нормалните жълти се вижда най-хубаво. Белите също горе-долу, но жълтите някак най-добре се отразява светлината и се вижда много по-добре. Но тези оранжевите въпреки че ужким светят силно не се вижда нищо около тях (т.е. вижда се но на много по-близо от жълтите)

Колега, би могъл да вържеш няколко диодни прожектора от малките

Тези прожектори колко вата са и колко по-хубаво светят от обикновенна енергоспестяваща крушка за 25лв?

Link to comment
Share on other sites

Всъщност във Вики Ват (а и на други места) съм виждал модули за дистанционни (приемник - предавател), много канални при това и самият предавател си е с размери и дизайн като за авто аларма. :)) Свързването на това нещо към каквото и да било е въпрос на техническа грамотност от съвсем ниско ниво.

 

П.п. А, да! И цената която в момента ми се върти в главата е нейде, към тридесетина лева.

Link to comment
Share on other sites

Аз тези около 50-60лв съм ги гледал в Практикер, не знаех че във Викиват ги има

Едва ли си гледал баш същото, Ники. Нещото за което говоря е универсално и можеш да си го ползваш за каквото си искаш.

Link to comment
Share on other sites

Едни оранжеви, не са ли йодни? Идея си нямам какви са, останал съм с такова впечатление - ужасни са между другото. Нормалните жълти се вижда най-хубаво. Белите също горе-долу, но жълтите някак най-добре се отразява светлината и се вижда много по-добре. Но тези оранжевите въпреки че ужким светят силно не се вижда нищо около тях (т.е. вижда се но на много по-близо от жълтите)

 

Масово в населените места, за улично осветление се използват натриеви лампи високо налягане.Те светят в оранжево-жълт цвят.

Понякога се срещат и живачни лампи, които светят в бяло-синеещ цвят, но се използват изключително рядко вече.

И другите са метал-халогенни, като там цвета на светлината може да варира доста.От жълтеникаво-бяло, през бяло до бяло-синьо....

Link to comment
Share on other sites

Натриеви и живачни - Митьо Очите е прав. Но много горят (една живачна почва от 250 вата) и естествено вече са аут ъф спейс, да кажем... Диодните прожектори почват откъм 10 вата, сравнено с каквито и да е крушки от стария тип са стотици пъти по-ефективни и в много пъти по-енергоспестяващи. 

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно.А сега се изхитриха и слагат из малките улички 70 ватови натриеви...майко мила..светят точно нищо....абсолютно нищо..LED-а е ясен, там е бъдещето, но тези масовки, които се предлагат на пазара в момента са големи боклуци...А пък хубавите LED осветителни тела са скъпи...Ама така си е, няма пълно щастие...

За това, което е необходимо, в така поставената задача, препоръчвам използването на ЛНЖ или LED осветително тяло.Начина на ползване обезмисля инсталирането на газоразрядни ламБи.Та JDFU, насочи се към тях.

Link to comment
Share on other sites

Има безжични звънци с по 10тина мелодии и 2-3 звънящи устройства който работят на 220В или директно в контакт.

Купих си такъв за къщата от руският пазар за 20лв с 3 приемника.

Работи 3-та години без драми.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте колеги, имам проблем със стълбищното осветление на входа. Омръзна ми да купувам стълбищни автомати за по 15-20лв и на втората седмица да залепват, последното го купих заедно с един 20А контактор и на втория ден залепваше, оставаше да подава 80-100V на контактора и той не изключваше. 

А схемата ми е Електронен таймер който включва в 17.00ч и изключва системата в 8.00ч (заради бабичките които включват осветлението по сред бял ден) той захранва стълбищния автомат, той съответно контактора и контактора пали лампите.

Сега изнамерих старо чешко реле за време и искам да използвам него, но проблема ми е че не мога да разбера къде да го захраня с 220V и къде да подам сигнала от стълбищните ключове, и от къде ще излезе сигнала за към контактора. имам схемата, но е на Чешки. 

Ако някой може да помогне , ще съм благодарен.

Ето снимка на релето и линк на схемата.

 

СХЕМА

 

733071.jpg

Link to comment
Share on other sites

Бутоните Б1, Б2, Б3... Бn са ти бутоните по стълбището. Лампите L1, L2, L3...Ln са ти съответно лампите по стълбището. При натискане на който и да е  бутон от етажа, релето получава захранване и сработва. При сработване затваря нормално отворения си контакт (клеми 12 и 13) и подава фаза на лампите. Това продължава докато изтече задръжката (настроеното време от потенциометъра). Това е общо взето. Между клеми 3 и 7 трябва да има мостче.

 

punp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Бутоните Б1, Б2, Б3... Бn са ти бутоните по стълбището. Лампите L1, L2, L3...Ln са ти съответно лампите по стълбището. При натискане на който и да е  бутон от етажа, релето получава захранване и сработва. При сработване затваря нормално отворения си контакт (клеми 12 и 13) и подава фаза на лампите. Това продължава докато изтече задръжката (настроеното време от потенциометъра). Това е общо взето. Между клеми 3 и 7 трябва да има мостче.

 

punp.jpg

 

Благодаря колега, вече ми стана ясно как да го вържа, само че доколкото успях да разбера от Чешката схема мисля че трябва да сложа мостчета и на 9, 10 и 11 за да определя, че ще ползвам времето от 10 до 100сек. а не от 1 до 10сек. или от 5 до 50сек. Надявам се да съм прав.

Поздрави и още веднъж благодаря за нагледната схема и отговора.

Link to comment
Share on other sites

Правилно си го разбрал колега. Аз не обърнах внимание на настройките.

 

Машинката вече работи и стълбището пак е светло, Благодаря още веднъж

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте колеги, ето какво сътворих в шивашкия цех който работя. 

Осветлението на цеховете беше доста остаряло и проблемно капаците и телата на лампите се разпадаха, и все по опасни ставаха. Реших хем да подменя осветлението хем да го направя по енергоспестяващо. Старото се състоеше от 180 тела по 3 пури по 36W всяка което правеше 20KW/h а сегашното осветление е малко по-малко от 5KW/h това е 4 пъти по малко енергия. Получих оферта от една фирма да подмени телата и тръбите с LED пури и крайната им цена излезе 19800лв. с ДДС. С моето произведение съставено от ново поколение LED лента с 14,4W на 1м и захранвания на компютър, цената възлезе на 7500лв. с ДДС със труд и материали. почти 3 пъти по-евтино.

В крайна сметка се получиха 530-540lux светлина напълно достатъчна и равномерна на всякъде. Ето и резултата.

На последната снимка все още не са демонтирани старите тела.

 

736929.jpg

 

736931.jpg

 

736930.jpg

Link to comment
Share on other sites

Здравейте колеги, ето какво сътворих в шивашкия цех който работя. 

Осветлението на цеховете беше доста остаряло и проблемно капаците и телата на лампите се разпадаха, и все по опасни ставаха. Реших хем да подменя осветлението хем да го направя по енергоспестяващо. Старото се състоеше от 180 тела по 3 пури по 36W всяка което правеше 20KW/h а сегашното осветление е малко по-малко от 5KW/h това е 4 пъти по малко енергия. Получих оферта от една фирма да подмени телата и тръбите с LED пури и крайната им цена излезе 19800лв. с ДДС. С моето произведение съставено от ново поколение LED лента с 14,4W на 1м и захранвания на компютър, цената възлезе на 7500лв. с ДДС със труд и материали. почти 3 пъти по-евтино.

В крайна сметка се получиха 530-540lux светлина напълно достатъчна и равномерна на всякъде. Ето и резултата.

На последната снимка все още не са демонтирани старите тела.

Не казваш как си решил въпроса със захранването (10 метра лента = 150 вата траф), ако е по-голям трафа, много скача ампеража.

Тия лумени къде и как ги мериш (ако е същата лента за която се сещам е 810 лумена на метър).

Link to comment
Share on other sites

Не казваш как си решил въпроса със захранването (10 метра лента = 150 вата траф), ако е по-голям трафа, много скача ампеража.

Тия лумени къде и как ги мериш (ако е същата лента за която се сещам е 810 лумена на метър).

 

Тази лента е 1200 лумина на метър това са нов вид диоди SND2835 подобно на старите но обратно SND3528 те бяха много по слаби. Светлината я меря на нивото на машините, на 70см височина.

А проблема със захранванията съм го решил на всеки 10м лента, едно захранване от компютър 300W то е около 12-14А на 12V. Използвал съм около 400м лента, минус 4-5м.

На захранващия кабел на контактора който захранва цялото осветление имам товар 22А на 220V което е 4840W за 1 час.

Link to comment
Share on other sites

Отговарям вместо колегата. Около 15 - 20 градуса стандартно.

Проблема обикновено е в охладането на трафовете, а не на самите ленти.

 

Имаш много презапасяване от към мощност.

При трафове на 10 - 15 метра лента е ок. Смятал съм го за траф 500 вата в таблото и от него към лентата DC, ама излизат над 40 ампера и при инсталация пускана с квадрат и половина е проблем.

 

От къде е тази лента 1200 лумена и на какви пари?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...