Jump to content
BulForum.com

Електроинсталации и осветление


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

От 3 дена има някакъв проблем с тока в спалнята и детската у нас, обаче не мога да разбера първоизточника за да го оправя. Когато включа настолния компютър работи има няма 5 минути чуе се някакво бръждене като късо и цялата мрежа контакти в спалнята и детската се изключват и включват , като токов удар. Същото го прави и при изключен компютър, но включен телевизор, но по-рядко. Проверени и изчистени са всички контакти и разклонители, няма промяна, изчистен е компютъра, няма промяна, смених жичката на бушона, който отговаря а контактите в тези две стаи - пак изключва, но без да прегаря телта. Ще купя след малко нов бушон да сложа, въпреки че този си работи, но ме съмнява това да е проблема. Интересното е, че до преди 3 дни нямаше никакъв проблем и изведнъж от нищото, без никаква причина почна да се случва това. Единственото, което ми идва на ума е, че може да става претоварване на мрежата, ако тия под нас са си купили някакъв нов мощен уред и си го включват в спалнята или детската, но не знам дали това на теория е възможно да влияе. Осветлението не се влияе, а само коонтактите, така че не би трябвало да е от енергото, а и става само в спалнята и детската. Дайте някакъв съвет какъв може да е проблема, че един филм не може се изгледа.

Офтопик: Тоя гугъл хром е супер, към края на поста ми направи пак токов удар, ама хрома ми запази текста.

Link to comment
Share on other sites

Мрежата е леко разделена. Не може да прави проблеми само в тази стая ако имат пръст комшиите. Ще го прави навсякъде. Ако е само в едната стая е по-скоро проблем с някой кабел.

 

Виж ако комшиите са правили ремонт и са забили нещо по-надълбоко в стената точно където минава кабела може от това да е станало нещо но не е чак толкова вероятно. А и това може да стане само от съседи по етаж не отгоре или отдолу. По-скоро нещо с кабелите е при вас. Я погледни бушоните първо.

Link to comment
Share on other sites

Прегорял кабел в разклонителна кутия или в таблото.Окъсяване между нулев и фазов проводник някъде по магистралния кабел захранващ контактите в двете стаи.Съседите ги изключи веднага.Няма никаква електрическа връзка между тях и теб.Единствената такава е в разклонителната кутия на етажа, но ако има проблем там ще имаш проблеми със захранването на целия апартамент.

Ако не си, разглоби и отвори всеки един контакт, да му провериш проводниците.

За друго в момента не се сещам.

Link to comment
Share on other sites

По-скоро ми прилича на хлабава връзка някъде. Разклонителната кутия (ако за си направили труда да сложат) ми изглежда най-вероятното място.

Бръжденето като късо, е от искрене. Ако окъсява фаза с нула би трябвало да ти пада предпазителя до електромера.

 

Най-добре се обърни към ел. техник, да погледне на място. Така можем само да гадаем, а ако не разбираш от тия неща най-много по голям проблем да си докараш.

 

И избягвай да включваш ел уреди, да не останеш без тях.

Link to comment
Share on other sites

Не е бушона, сложих нов, пак същото, но ми направи впечатление, че бушона загрява, а по принцип не би трвало. Нямаме разклонителна кутия, къде по точно да го търся тоя нулев проводник. Всички контакти, ги отворих, изчистих и вързах наново, същото и с разклонителите.

Link to comment
Share on other sites

Не е бушона, сложих нов, пак същото, но ми направи впечатление, че бушона загрява, а по принцип не би трвало. Нямаме разклонителна кутия, къде по точно да го търся тоя нулев проводник. Всички контакти, ги отворих, изчистих и вързах наново, същото и с разклонителите.

Виж ся, явно тези неща (съдейки по приказките ти) са ти пълна мъгла... за това си викни някой елтехник да ти прозвъни кабелите и да ти оправи връзките. Бъзикайки самосиндикално, рискуваш да направиш много по-сериозна беля.

Link to comment
Share on other sites

Сори че е двоен пост ама да ъпна темата.

 

 

Кажи поне какъв беше проблема (ако си го решил де).

 

 

И да не е пълен офф.

Не помня като ми правиха таблото дали ми сложиха дефектнотокова защита, а и имам поне от година една аресторна защита (трябваше аз да я слагам, но колеги я сложили преди мен та ми остана излишък) и все ме мързи да си отворя таблото, да видя какво е положението и имам ли къде да я сложа. Мързела ми идва от там, че по спомени ще трябва да разкачам цялото табло и да размествам всички връзки и АП-та да я сложа.

Link to comment
Share on other sites

От 3 дена има някакъв проблем с тока в спалнята и детската у нас, обаче не мога да разбера първоизточника за да го оправя. Когато включа настолния компютър работи има няма 5 минути чуе се някакво бръждене като късо и цялата мрежа контакти в спалнята и детската се изключват и включват , като токов удар. Същото го прави и при изключен компютър, но включен телевизор, но по-рядко. Проверени и изчистени са всички контакти и разклонители, няма промяна, изчистен е компютъра, няма промяна, смених жичката на бушона, който отговаря а контактите в тези две стаи - пак изключва, но без да прегаря телта. Ще купя след малко нов бушон да сложа, въпреки че този си работи, но ме съмнява това да е проблема. Интересното е, че до преди 3 дни нямаше никакъв проблем и изведнъж от нищото, без никаква причина почна да се случва това. Единственото, което ми идва на ума е, че може да става претоварване на мрежата, ако тия под нас са си купили някакъв нов мощен уред и си го включват в спалнята или детската, но не знам дали това на теория е възможно да влияе. Осветлението не се влияе, а само коонтактите, така че не би трябвало да е от енергото, а и става само в спалнята и детската. Дайте някакъв съвет какъв може да е проблема, че един филм не може се изгледа.

Офтопик: Тоя гугъл хром е супер, към края на поста ми направи пак токов удар, ама хрома ми запази текста.

Проблема се разреши вчера със слагане на ново гнездо за бушона в таблото в апартамента. Беше прегоряла пластината на гнездото заедно с болтчето, което държи кабела прилепнал за пластината и жицата е играела.Явно му е дошло времето, все пак това табло мисля че не е било отваряно от 30 години. Благодарен съм, че се размина с минимални разходи и не изгоря нищо, но е факт, че ни отне 5-6 дена докато локализираме проблема.

Link to comment
Share on other sites

А дали мрежата ти е три-проводникова?Че ако не е, от тая дефектнотокова файда няма...

 

Естествено, знам как работи дефектнотоковата.

Днес го отворих таблото дефектнотокова няма сложена, предимството е че място има и за нея и за аресторната.

 

@slay - поне бях прав за хлабава връзка.

 

И да добавя табло от старите с бушони предпочитам да се сменят с нови с АП-та, хем са по-малки, хем по-лесни за подръжка, пък и не мислиш как да заземиш самото табло.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Някой може ли да препоръча звънец? Изискванията ми са да има два (или дори три) звънящи модула; всеки да може да се настройва на сила на звънене, евентуално поне единия да може само да свети; и не на последно място да имат свястно звънене, а не джингъл белс или прочие досадни мелодии. Не е проблем да не е безжичен.

 

Другото нещо, за което имам нужда от съвет е фасадна лампа с дистанционно. Трябват ми 2, 3 или дори 4, като сензори за движение не са опция, понеже минават твърде много хора и ще светят постоянно....За мен е важно да мога да добавям дистанционни и, ако може да не са прожектори, а по скоро с разсеяна светлина.

 

Ще съм благодарен, ако някой, купувал или виждал подобни работи наскоро, ме насочи.

Link to comment
Share on other sites

Много сложни задания измисляш... Да не си роднина с Николай?  :laughing:

 

Звънците - трудна работа. Много време и аз обикалях града да намеря свестен звънец и то без почти никакви изисквания. Просто да не е с кретенски пищялки и тъпанарски мелодии... Лично аз не видях никъде звънец с повече от един свънящ модул (много съм несигурен дали нямаше един с два). Между другото, естествено, преобладават китайски идиотщини от всякакъв вид и цвят. Накрая купих истински немски звънец за около 40 лева... За резил още не съм го монтирал...  :laughing:

 

Звънци има в Баумакс и Бриколаж. може да провериш и в ТМТ. Според мен при теб нещата ще се решат със самоделие. Ако си чевръст в ръцете, сам може да си сглобиш подобна система. Отделните компоненти можеш да си купиш в ТМТ. Така ще можеш да я направиш точно както ти искаш...

 

===================

 

За лампите също е трудна задача... Много е вероятно да се наложи да действаш отново сам. Особено това с дистанционните е магия. Можеш да провериш гамата в ТМТ, има доста, също така и добри диодни решения. Местата, където евентуално би могъл да намериш нещо с дистанционно са ЛЕД МАРКЕТ и ОМЕГА ЛАЙТ. Но там повечето неща с дистанционни, които забелязах, бяха разни диодни ленти, RGB лайт и т.н. и т.н, нищо като за тебе. Но провери, ако не друго - ще ти кажат какво може и не може...

Link to comment
Share on other sites

Ами аз догодина като освободя малко финанси, смятам да си направя сам цялостна сградна автоматизация, ама към момента, особено осветлението, ми е наложително та трябва да го реша.

 

Звънци гледах в бриколажа - имаше за всяко едно условие, ама такъв дето отговаря на всички едновременно - не. В краен случай ще сложа най-обикновен дето звъни нормално, пък след време ще си го направя както искам.

 

За лампите има варианти с реле с дистанционно, ама тия релета дето ги гледах или цената беше безбожна, или бяха за малък ток, или нещо друго не им беше наред.

Link to comment
Share on other sites

Много сложни задания измисляш... Да не си роднина с Николай?  :laughing:

<offtopic>Не, но ми е колега доколкото знам :)</offtopic>

 

 

PS: Звънеца защо трябва да е един? Не може ли да са няколко?

 

Това за лампата и дистанционните не го схванах. Дистанционни, които да включват разни контакти не е проблем, изолирането на контакта също, единствено на какво разстояние ще хващат тези дистанционни може да е проблем. Виж лампа с дистанционни съм виждал единствено ключ от тези с потенциометър, но и те са правени като за 1 стая а ти щом искаш за фасада значи ще ти трябва да хващат на доста по-далече.

 

За контактите имам предвид нещо такова: http://www.stbbg.com/?page_id=3&record_id=213

Link to comment
Share on other sites

Абе има нещо...  :laughing:

 

Звънците със сигурност можеш лесно да си ги направиш. Просто пусни кабели от бутона до трите места, като на всяко сложиш каквото ти е нужно...

 

Аз ще ходя другата седмица отново в ЛЕД МАРКЕТ и ще видя какви са опциите с дистанционни.  

Link to comment
Share on other sites

Какво лошо има, човек да иска да му е удобно :)

<offtopic>Не, но ми е колега доколкото знам :)</offtopic>

PS: Звънеца защо трябва да е един? Не може ли да са няколко?

Това за лампата и дистанционните не го схванах. Дистанционни, които да включват разни контакти не е проблем, изолирането на контакта също, единствено на какво разстояние ще хващат тези дистанционни може да е проблем. Виж лампа с дистанционни съм виждал единствено ключ от тези с потенциометър, но и те са правени като за 1 стая а ти щом искаш за фасада значи ще ти трябва да хващат на доста по-далече.

За контактите имам предвид нещо такова: http://www.stbbg.com/?page_id=3&record_id=213

 

Като видях тези се сетих за още едно изискване - дистанционното да е малко, че да мога да си го нося с ключовете. Иначе не е нужно да хваща надалече - 5-10м макс. Като цяло целта е да си светвам около сградата като се прибирам, че нещо общината е спестила от улични лампи и няма ни една в радиус от 500м.

Link to comment
Share on other sites

ХА! Това е интересно! Особено ако с едно дистанционно може да управляваш няколко контакта. Ама май тоя номер да е като автоаларма го няма... което пак не е много зор - може да си го държиш в колата... На мен на вратата на гаража главното какъв топуз е...

Link to comment
Share on other sites

Като видях тези се сетих за още едно изискване - дистанционното да е малко, че да мога да си го нося с ключовете. Иначе не е нужно да хваща надалече - 5-10м макс. Като цяло целта е да си светвам около сградата като се прибирам, че нещо общината е спестила от улични лампи и няма ни една в радиус от 500м.

Добре де, защо не сложиш една енергоспестяваща крушка - 10тина вата и нон-стоп да свети няма да я усетиш

Link to comment
Share on other sites

Защото едва ли ще освети нещо съществено с такава. По-скоро диодни прожектори... Има и вариант да ги навърже заедно и да ги пуска от едно място... Но пак кабели ще тегли....

Link to comment
Share on other sites

Ще ме дразни, ако свети постоянно, примерно докато спя. А и да си призная намирам го за разхищение, колкото и да е минимално :) ...не че замислената схема няма да ми легне повече. Вече вариант със соларни лампи ми идва твърде много.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...