Jump to content
BulForum.com

Пазете се в Мол Пловдив - магазин New Yorker


ivanaiki

Recommended Posts

В случая става дума за концентриране на кражби. Не стига, че Мола е полупразен, но и малкото, които ходят са подложени на кражби.

Или според теб е нормално през 3-4 дни да си се краде от едно и също място? Темата си е точно "Пазете се в МОЛ Пловдив",

Ето ви и цитат от коментарите на предната новина за грабежи - "Всъщност миналата седмица по някое време по говорителите на мол пловдив охраната каза нещо в духа на "Уважаеми клиенти, моля пазете чантите и портфейлите си"

щом и по говорителите са го съобщавали, значи са станали доста кражби, за които до този момент не се е разгласявало. Явно Мола си е набелязан като място, така че нищо не оставяйте без надзор там...

Te oт Мола може и да не са виновни, но това явно е като да се разхождаш из Столипиново... всеки момент може да очакваш да ти гепат нещо. А сигурността и на двете места явно е нулева.

Link to comment
Share on other sites

При положение както казах, че изчезват понякога по 60 на вечер от всевъзможни места, не смятам че кражбата на 1 е някаква концентрация - просто случайност...

Link to comment
Share on other sites

При положение както казах, че изчезват понякога по 60 на вечер от всевъзможни места, не смятам че кражбата на 1 е някаква концентрация - просто случайност...

 

Абе понякога се чудя замисляте ли се като ги пишете тия цифри така ;>

Link to comment
Share on other sites

Абе понякога се чудя замисляте ли се като ги пишете тия цифри така ;>

 

 

А аз се чудя въобще мислиш ли като говориш или просто се опитваш да се правиш на интелигентен... Преди няколко седмици в една нощ от цяла България са откраднати около 60, всичките keyless-go, че даже и всичките на една и съша застрахователна компания!

Link to comment
Share on other sites

"Всъщност миналата седмица по някое време по говорителите на мол пловдив охраната каза нещо в духа на "Уважаеми клиенти, моля пазете чантите и портфейлите си"

 

Те и в Джъмбо го разправят по високоговорителите. Ужасно тъпо ми се струва да ти напомнят подобно нещо - внимание наоколо има крадци - пазете се... ми да вземат и по радиото да го пускат на всеки час че докато ходим по улиците да се оглеждаме като мишки тогава защото то навсякъде може да те пипне джебчия...

Link to comment
Share on other sites

А всеки себе уважаващ се МОЛ, трябва да има охрана, камери, който да предпазват клиентите си. Аз например няма да отида на място, където вероятността да ме ограбят е голяма. Просто ще спра изобщо да го посещавам и обратно разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Колко камери и къде? И ако са примерно 2000 как мислиш ще успеят да ги гледат в реално време а дори да са снимали извършителя после какво? Или гледаш много CSI и онзи другия сериал за Вегас и там хващат престъпниците 10 секунди след като са го свършили и си мислиш че и в реалния живот става така?

Link to comment
Share on other sites

Съвсем елементарно е кати си сътрудничат с полицията, а СОТ не зяпа мадамите и да си бърка в носа (справка МОЛ Пловдив). Когато има желание, има и решение на проблемите. :allien

Link to comment
Share on other sites

Съвсем елементарно е кати си сътрудничат с полицията, а СОТ не зяпа мадамите и да си бърка в носа (справка МОЛ Пловдив). Когато има желание, има и решение на проблемите. :allien

 

 

Като има навалица нито камери, нито охрана могат да те предпазят... Колкото и камери да има няма как да видят какво става между хората в навалицата

Link to comment
Share on other sites

Като има навалица нито камери, нито охрана могат да те предпазят... Колкото и камери да има няма как да видят какво става между хората в навалицата

 

Така, но тяхната задача е не да ги улеснят, а да ги затруднят. И това става, като се работи. Елементарно е. Ние не искаме да спрем кражбите, а да ги намалим. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Тъй тъй... след малко сам ще стигнеш до извода но нека те попитам - колко повече охрана предлагаш да има, и къде да е разположена за да има ефект и да предотврати кражбите? През 10 метра може би? Дай да сложим къде 250 човека СОТ-аджии да пазят за джебчии навсякъде и в магазините и в коридорите.

 

Примерно в наблъскания магазин New Yorker къде предлагаш да стои охраната? 2ма на входа, 3ма около съблекалните и в ъглите по 1 (т.е. още може би 8 човека най-малко). До тук само в този магазин ще са необходими към 12 човека поне. Само в този магазин...

Link to comment
Share on other sites

Затова нещо се плаща и съвети безплатно не се дават. Има си специализирани фирми да се обърнат към тях, ако не искат и малкото им останала клиентала да си тръгне. Да не забравяме, че след няколко месеца ще отворят и новият мол. Само да добавя, че хората, който правят така нареченото джебчийство са едни и същи, който гастролират. Не са нови звезди. Може да бъдат забелязани още на входа. Желание да има, а не бездушие по български.

Link to comment
Share on other sites

Желание да има, а не бездушие по български.

Абсолютно! Както и разбира се най-вече професионализъм. Нещо, което е изключителен дефицит в милата ни татковина.

Иначе гледам и не вярвам на ушите си. Особено тезата, че жертвите на подобни кражби сами си били виновни (WTF?!!!), щото не се пазели е направо култ. Следващата стъпка ще е да се обвинят пътниците на отвлечен самолет, че сами са си виновни, щото не са се пазели от гадните терористи. Явно комунизмът и чалгата са оставили непоправими белези върху способността на българина дори да проумее какво представлява, още по-малко пък да изгради гражданско общество.

Иначе относно сигурността и наблюдението си има достатъчно добре установени професионални стандарти, които обаче трябва някой да ги изпълнява. Големината на търговския обект не може по никакъв начин да е пречка - единствентата пречка е само липсата на какъвто и да било професионализъм, започвайки от собствениците на обекта и стигайки до органите на реда. Ставал съм лично свидетел на няколко пъти относно възможностите за наблюдение на охраната в комплекс от 165 хиляди квадратни метра търговска площ, над 450 магазина и 8500 паркоместа. Веднъж още на втората минута, в която извадих апарат да снимам нещо отнякъде изкочи служител на охраната и учтиво ме помоли да си прибера апарата, защото не е разрешено снимането в закритите площи. При друг случай на възрастен човек му прилоша, при което на секундата се събраха трима представители на охраната и след още минута довтаса и парамедик. Не съм ставал свидетел на шоплифтъри, но съм чувал, че системата от камери е такава, че могат да те проследят без да те изпускат из целия мол, като единственото място, където можеш да се скриеш са тоалетните (които обаче нямат прозорци). При тези факти едва ли на някой ще му хрумне да пердаши през просото, освен ако не е душевноболен. Та толкова за професионализма.

 

Също така ако хората занимаващи се с джебчийство са едни и същи и се знаят, защо тогава тези хора са на свобода според теб и си се разхождат безнаказано?

Отговорът е много прост, дедо. Защото липсва каквато и да е било воля в това общество за справяне с проблемите и чудесно доказателство на това е начина на мислене на повечето в тази тема. Липсата на воля, за да се накарат всички отговорни по веригата да подхождат с професионализъм. Защото професионализъм е мръсна дума в България и на всички очевидно така им харесва. Тъжно, но факт.

Link to comment
Share on other sites

Тъй тъй. Ама тези фирми не могат с магическа пръчка да махнат и да станат нещата. Трябва физическа възможност да имат въпросните хора да хванат на място крадеца. И трябва да са доста. Което означава доста пари за заплати.

 

Също така ако хората занимаващи се с джебчийство са едни и същи и се знаят, защо тогава тези хора са на свобода според теб и си се разхождат безнаказано?

 

 

Godfather, хем е така хем тук с трици маймуни ловим. Ако това беше организирано както трябва трябваше да се плащат и заплати на тези хора. Знаеш ли колко такива служители има в целия МОЛ? Аз броих 4ма. На входовете. Евентуално няколко на паркинга но по всяка вероятност гледат основно камери само по етажите. Такива в магазините силно ме съмнява да има че и да гледат.

 

Понеже знам подробности от Екселсиор преди да го затворят е имало разправии кой какви сметки да плаща и се е стигнало до това че магазините на първия етаж са искали да плащат по-малки сметки защото тока необходим за ескалаторите според тях трабвало да се поеме само от магазините на по-горните етажи. Това все едно слушам някоя баба на 80 която се опитва да икономиса 1лв и предпочита да се качва до 4тия етаж пеша отколкото да го даде защото 4тия етаж не бил кой знае колко високо. Ей по тази причина в блока където живее майка ми са изкъртени копчетата за 2ри и трети етаж на асансьора а вратата е направена да не се отваря дори асансьора да спре там.

Link to comment
Share on other sites

Единственото непосредствено решение поне е човек да има право поне на адекватна самозащита. Както в Америка ако ти влезе в дома, имаш право да го застреляш.

Айде да не стигаме дотам, но ако го хванеш и му хвърлиш един здрав бой може ти да влезеш в затвора, а той ще се измъкне. Е това е по Български.

 

"Липсата на воля, за да се накарат всички отговорни по веригата да подхождат с професионализъм. Защото професионализъм е мръсна дума в България и на всички очевидно така им харесва. Тъжно, но факт. "

- Годфадър, много хубаво казано, но защо ли това ми звучи леко познато (популистко) :) .

Казваш хората не носят никаква вина задето са станали жертва на джебчиите. Това по някакъв начин противоречи на много от изказванията и в този форум, които иначе плюят по мнения от сорта на "нещата се вмирисват откъм главата" или "управниците са такива, от тях зависи голямата картинка и дереджето е такова заради тях" и т.н.

А истината винаги е по-сложна. Дори ние, и всички, които оплюваме цялата българска действителност, сме част от нея, и изобщо не е толкова просто просто да кажем "липсата на воля, за да се накарат.... алабала"...., все неща, които са такива клишета и сме ги чували милиард пъти, но всичко е само приказки. Нещата изискват доста години за да се променят. И с едно-две поколения нещата няма да се решат кой знае колко. Според мен въпросния професионализъм е в огромна зависимост и от други фактори, и каквото и да си говорим и обсъждаме, нещата ще са зле още дълго. И преди да скочиш "заради такива като тебе алабала...", да кажа, че аз правя път на пешеходни пътеки на педестрианци :bgrin: , на мравките, както и не хвърлям никога хартийки по улиците а намирам кофа за боклук, ако ще и до нас да си върна мръсната хартийка. В същото време напудрени мадами на възраст, видимо заможни и "изискани" хвърлят безцеременно боклуци по улиците както и през прозорците на скъпи джипове.

 

"Това все едно слушам някоя баба на 80 която се опитва да икономиса 1лв и предпочита да се качва до 4тия етаж пеша отколкото да го даде защото 4тия етаж не бил кой знае колко високо. Ей по тази причина в блока където живее майка ми са изкъртени копчетата за 2ри и трети етаж на асансьора а вратата е направена да не се отваря дори асансьора да спре там."

- Дядомраз, това го има на МНОГО места поне до втория етаж. И там наистина и от 2 етаж хората не дават пари за асансьор. Виж, за 3-4-ти и т.н. няма как, но въпросната баба с пенсия вероятно от 180 лв, всеки лев ѝ е жизненоважен. И с това не мога да се примиря аз. Как в Кауфланда оня ден една баба на 80 сигурно, сочи рибата по 7 лв килото (щото не вижда, а и етикетите са сложени адски объркващо), като има предвид рибата под нея за 1 лв, 5 минути хората наоколо гледат объркания разговор с персонала зад щанда, докато бабата накрая каза (очевидно неразбрала че има и за 1 лв риба), не мога да си го позволя, и си замина с треперещи ръце и празен портфейл.

Аз съм ЗА тази баба ако ще и на 3 етаж да живее, да не плаща асансьор. Щото сме най-бедната страна в ЕС, и то с много под останалите.

За такива текущи разходи, особено като са чувствителни за доста от по-бедните хора, ОСОБЕНО ако не се ползват от тях, не мисля че в настоящата ситуация в държавата е редно да се изнудват. Както е номера с изключетното парно и т.н. Защото се получава двойно изнудване на тази баба, веднъж от държавата, която я е ощетила до безобразие с тази мизерна пенсия, втори път и от етажната собственост, асансьор и т.н. Вярно че е за почти всички това, но както винаги в България, почти нищо по отношение на "правилното функциониране на обществото" не се поема от ***** държава, та хората по места трябва да решават сами дори основни неща кое и как, и сами да си създават ОСНОВНИ правила поединично. Щото няма ДОБРИ и общоприети такива (разбирай и закони). Те законите са писани от престъпници за престъпници, така че.

Аз например живея в момента на 5 ет., не ползвам осветление никога, на тъмно се катеря (щото предпочитам така или иначе), но не правя проблем за общия ток.

Ще се местим в блок с асансьор, на 3 етаж. И там до 2-ри не плащат, аз нямам против, макар че реално поледнато не е много редно и би означавало ако нещо се прави по горните етажи, тия от долните да не дават пари. Но явно и аз съм подвластен на някои остатъци от комунизма. Правят се някакви опити с етажни собствености и закони, но всичко е толкова изродено и лишено от смисъл и мислено от задници, че не ми се говори.

Поне в едно не може да се спори - иска се воля и желание, вкл. от живущите в дадено място.

Що се отнася до мола , не е по-различно от уличния живот, какво като е мол, и там могат и да те застрелят като куче, кво като е мол. Типични български разправии и икономии от всичко. кво като е мол. Само името му яко като чуджица (попитай 100 човека какво и отде идва тва "мол" и 99 няма да знаят), лъскави стени вдигнали, ама облечи бай ганьо в долче и габана и резултатът ще е подобен.

Link to comment
Share on other sites

Ами на мен случи ли ми се подобно нещо, да не дава Господ, ако, имам възможността да го хвана, тоя индивид ще го бия не ами.... ще му се стори малък света. Пък после ако искат да ме пращат в районното, аз ще съм останал доволен, че ония си е получил поне отчасти заслуженто.

Link to comment
Share on other sites

- Дядомраз, това го има на МНОГО места поне до втория етаж. И там наистина и от 2 етаж хората не дават пари за асансьор. Виж, за 3-4-ти и т.н. няма как, но въпросната баба с пенсия вероятно от 180 лв, всеки лев ѝ е жизненоважен.

 

Това за пенсионерите и за мен е болна тема и знам че е така, но в търговски комплекс да се развихрят такива дребнавости е меко казано тъпо. Защото хората не ходят само до магазините на първия етаж. Там влизат да обиколят и си тръгват. И ако магазините почнат да затварят целия търговски комплес почва да отива на зле. Новия МОЛ с карфура ходих 1 път и мисля догодина да ида да видя има ли вече магазини или си е така празно. Карфур си е карфур само че в МОЛ-а не ходя заради Пикадили (или когато ходя слабо ме вълнуват останалите магазини) а тези търговски комплекси са точно за такива. Екселсиор именно затова и западна - магазините взеха да затварят 1 по 1 накрая нищо не остана и обявиха че го ремонтират. Ремонтират на баба си фурката - сега отвориха 2 магазина точно до входа. Няма скоро нашите хора да разберат че дребнаво бизнес не се прави, може да икономисаш но с икономиите трябва много внимателно да се подхожда. Така Александра умориха Видеозоните а бяха много добре работещи видеотеки и маса баровци даже би ползваха да пазаруват от там марков алкохол не само да взимат касети... ама друго си е да почнеш да икономисваш примерно от осветлението... после от заплати за нощната смяна на персонала... после нацяло да закриеш всичко щото то май наема много висок пък оборотите ниски. Аз даже взимах касети преди 5 години... докато установих че трябва да ги върна "в работно време" а то е до 9:30 само.

 

Ето по тази причина и охраната в МОЛ-а е на същото ниво. Галин пък може да обясни как са с климатиците - помня имаше забележки :)

 

 

 

 

 

Отговорът е много прост, дедо. Защото липсва каквато и да е било воля в това общество за справяне с проблемите и чудесно доказателство на това е начина на мислене на повечето в тази тема. Липсата на воля, за да се накарат всички отговорни по веригата да подхождат с професионализъм. Защото професионализъм е мръсна дума в България и на всички очевидно така им харесва. Тъжно, но факт.

 

Професионалистите иска пари, затова се наемат аматьори - защото взимат колкото да не е без хич. Я сега познай аз защо не работя за български фирми :)

 

 

 

И друго - ако някой падне на улицата при вас - ей тъй елементарно спъне се и падне - колко човека които са близко до нещо се тръгнат да му помагат да стане? Ако някой забележи някой друг да прави нещо нередно - примерно да си хвърли хартията от сникерса на улицата дали ще се обърне на друга страна или който е най-близо ще му намекне че си е изпуснал нещо.

Link to comment
Share on other sites

Понеже и аз се занимавам с цялата тази дивотия/ сигурност и охрана/: обикновено на клиентите/големите/ не им се дават пари за една-две допълнителни камери, допълнителен охранител и/или оборудване. Качеството на видео-наблюдението зависи от това, кой седи зад мониторите. Не може да искаш от човек с 450лв заплата да си хаби ретината по цял ден/да не говорим, че предоставяната техника често пъти е ужасно остаряла/. Проблемът с джебчиите е стар и много болен, защото ги третират като "дребно хулиганство", стари познайници са на полицията и обикновено са малолетни/непълнолетни=> преседяват 24ч в районното и пак на воля. За съжаление нещата опират и до личната отговорност - някой каза по-горе за отворените дамски торби/е няма как да ми се обърне езика да нарека нещо с вместимост 35л "дамска чантичка"/.Никога не се уповавайте на системите за сигурност и видео-наблюдение/абсолютно сериозно го казвам/, защото дори да видите на записа крадеца, дори да е ясно разпознаваем, от полицията ще кажат, че щом не е заловен на местопрестъплението, записът не може да се ползва като доказателство в съдаconfused.gif/което,меко казано противоречи на законовите разпоредби, защото, ако е обявено с надпис, стикер, пиктограма, че влизате в зона, оборудвана с видео-камери, записът автоматично придобива законова стойност и тежест пред съда.Именно тази вратичка ползват от КАТ, за да инсталират камери по пътищата и да налагат глоби въз основа на записите от тях/. Друго - клиентът има право да изиска видео-запис и преглед на такъв, дори без да се вика полиция.Нужно е разрешението на управител/дежурен такъв/ и/или началник-охрана/началник-смяна на охраната. Така е по закон. Ако те откажат, сте ДЛЪЖНИ да извикате полиция. Това е.

Link to comment
Share on other sites

Хора няма какво да му умувате. Неща са простички и елементарни - всичко опира до желание, воля и промяна на мислинете в манталитета на българина, а оттам ще дойде и прогреса на страната ни.

Link to comment
Share on other sites

Абе, логично е в Мола да има камери и охрана - толкова, колкото трябва.

Вече всеки е излизал навън и знае, че цените в родните молове в никакъв случай не са по-ниски, а често чувствително надвишават тези в развитите страни. Наемите, особено в големите градове, са си чисто европейски!

Защо тогава се правят компромиси?!

Link to comment
Share on other sites

Защо тогава се правят компромиси?!

За да може Гошо бизнесменя да тури 2 литра бензин повече в баварката и да си купи баничка.

Link to comment
Share on other sites

 

Защо тогава се правят компромиси?!

 

 

 

 

Защото хората обичат да говорят за сигурност и охрана, но мразят да ги прилагат на практика. За квалифицирани охранители се плаща много/някои вземат колкото мениджър на средно управленско ниво/. Охранителните фирми плащат малко. СеКУРати мениджърите се циганят за жълти стотинки. Абе...болна тема ми е, че днес имах скандал с двама глупаци по тоя повод...

Link to comment
Share on other sites

Друго - клиентът има право да изиска видео-запис и преглед на такъв, дори без да се вика полиция.Нужно е разрешението на управител/дежурен такъв/ и/или началник-охрана/началник-смяна на охраната. Така е по закон. Ако те откажат, сте ДЛЪЖНИ да извикате полиция. Това е.

 

Добре а какво става когато от магазина заявят че запис нямат а е обявено че там се извършва видеонаблюдение?

Link to comment
Share on other sites

Добре а какво става когато от магазина заявят че запис нямат а е обявено че там се извършва видеонаблюдение?

 

Виновният получава мъмрене пред строя. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...