Jump to content
BulForum.com

Приеха новия закон за е-съобщенията


CyberHill

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Цветан Цветанов готов да се откаже от директния интерфейс, ако мобилнте оператори предоставят данните до два часа след поискването... не съм гледал изказването му по БНТ, нямам точните му думи... най-вероятно е някакъв номер за отбиване на номера. Няма да се изненадам, ако е имал предвид - няма да използваме интерфейса, ако имаме данните до два часа, но ако ги нямаме се включваме и теглим каквото искаме.

Link to comment
Share on other sites

От Медиапул

 

Цецка Цачева няма нищо против да й влизат в имейла

Красен Николов

6 Януари 2010

 

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева отхвърли в сряда критиките срещу Закона за електронните съобщения и оправда опитите на МВР да се добере до трафичните данни на населението.

 

"Аз като гражданка не бих имала нищо против да влязат в моята електронна поща, стига това да гарантира моята сигурност и тази на семейството ми", заяви тя. Цачева обясни, че ще има промени в законопроекта между първо и второ четене, но ще бъдат запазени "философията и духът му".

 

Всички парламентарно представени партии без ГЕРБ и Атака обявиха за противоконституционни опитите на МВР да следи трафичните данни на населението при разследването на всички престъпления с полагаем затвор над 2 години. В чл.34 ал.2 от основния закон се казва, че тайната на кореспонденцията може да бъде разкривана само за разследването на "тежки престъпления", т.е. с полагаем затвор над 5 години.

 

От Програма "Достъп до информация" също остро разкритикуваха текстовете и определиха част от исканията на МВР за противоконституционни. Неправителствената организация определи като нарушаване на човешките права желанието на министерството да разполага с данни в реално време за телефонните разговори и Интернет-контактите на хората.

 

Както Mediapool вече писа, МВР е склонно на известни компромиси, като например да редуцира броят на престъпленията, за които ще се искат трафични данни, и да оставя информация при мобилните оператори за това кога използва тяхна база данни.

 

"Става реч не за следене, не за навлизане в лична територия, за накърняване на свободи и права. Става реч за гарантиране на сигурността на всеки един от нас”, обясни обаче Цачева след като почете паметта на Христо Ботев в Борисовата градина.

 

В словото си тя отбеляза, че България навлиза в четвъртата година от членството си в ЕС и Христо Ботев би се гордял с този успех. За нас остава да отстояваме самочувствието си, че сме достойни за Ботев, заяви Цачева.

 

Браво, Цецка, юнак! Пред паметника на Ботев да ръсиш такъв мозък. Е те това е ГЕРБ, това са гражданите за европейско развитие на България :) Достойни за Ботев.

Link to comment
Share on other sites

очевидно не е чела закона за който е гласувала - там за влизане в ел.пощи не става дума. очевидно не е чела и конституцията, в която пише, че това няма как да стане. очевидно е и какъв точно демократ и европеец е - ако някой ден МВР си поиска безконтролно да отваря кореспонденцията и да подслушва разговорите на свободните граждани на републиката - Цецка Цачева ще гласува ЗА. Не ви ли става малко страшно? Това е председателя на Народното Събрание. На този същия пост Стефан Стамболов повежда борба срещу офицерите детронирали Александър Батенберг - не че му е бил пръв приятел, напротив, но за да защити Конституцията и свободата на България. Като единствен представител на законната власт обединява своята партия, опозицията и враговете си, в името на запазването на Конституционния ред. Не за да отстоява самочувствието си... Захари Стоянов, също председател на Народното Събрание, води сериозна борба срещу режима на пълномощията на Батенберг, за възстановяване на Конституцята...Не за да отстоява самочувствието си... На този пост, като наследник на тези хора, Цецка Цачева няма нищо против да предаде основите на демократичното общество. Срам.

Link to comment
Share on other sites

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/01/07/...at_ot_internet/

 

Забележете - ще се откажат, не защото предложението им нарушава правата на гражаданите, а защото щял да пострада ИМИДЖА на ГЕРБ!!

 

Обяснението, което дават, е, че МВР и ГЕРБ искат да избегнат обвинения в нарушаване на граждански права, което може да накърни имиджа им.

 

Обаче Кашъмов е много прав да се притеснява дали не ни играят театър:

 

Отстъпката на МВР е много сериозна, важни са обаче и детайлите на мерките, с които ще бъде заменен интерфейсът, каза Александър Кашъмов от "Програма достъп до информация". Внесените от министерството промени в момента предвиждат, ако няма интерфейс, операторите да дават информацията до 8 часа и според него не е ясно защо този срок трябва да бъде скъсен. "Работата по т.нар. горещи следи, претърсването и изземването изобщо не трябва да е по реда на Закона за електронните съобщения, по тези текстове е само събирането на оперативна информация, кое налага чак такава спешност?", попита Кашъмов.

 

По думите му реалистичният срок би бил до 8 часа след постъпване на искането от МВР. Кашъмов не изключи вариант да се поставят нереалистични изисквания пред операторите, за да се види, че те не могат да ги спазят, и тогава отново да се постави въпроса за достъп чрез интерфейс. От "Програма достъп до информация" подготвят и алтернативни текстове, които да предложат на управляващите.

 

Ще видим.

 

Факт е обаче, че гражданското общество МОЖЕ да влияе и да оказва натиск. Добра новина.

Link to comment
Share on other sites

Наистина добра новина.

 

Не знам , само на мен ли ми прави впечатление ( ясно е, че не ) , как действат ГЕРБ.

Праскат някаква световна глупост , чакат общественото мнение и ако не е толкова яростно , се приема , без много много бла бла , ако ли не - извъртат нещата, как мислили за народа и т.н.

Примери много май има ;)

 

едит- Ама и Мтел и Глобул на много тежки се правят.... ;)

Link to comment
Share on other sites

е сега е момента да попитаме мобилните оператори за ето това им изказване:

 

Операторите заявиха, че при тях постъпват искания не само от МВР – има и много други заявители.

 

WTF?! Кои са тия много други заявители, които искат достъп до трафични данни и то спешно и бързо?! Е на такова изказване му се вика - да се простреляш сам в крака...

Link to comment
Share on other sites

ДПС, БСП, НДСВ и всяка друга паплач която в момента не е на власт. Иначе през МВР щяха да си искат или през ДАНС. Банковия сектор също.

Link to comment
Share on other sites

А мен ме ядосаха Мтел и Глобул - не може ли те ГОЛЕМЦИТЕ да дадат информацията до 2 часа... Ха.... ;)

Това за другите дето искали спешно данни , няма да го коментирам :angry1

Link to comment
Share on other sites

не толкова колкото би ми се искало... 600-700 човека. Но сред нас имаше доста стойностни хора - Едвин Сугарев, Иван Бедров, Мартин Димитров, Петър Пенчев, НЕли Огнянова... Истината е че турските сериали и риалититата са истинско зло и враг на гражданското общество... още малко сериали и шоута и тотално ще изгладят мозъците на младите. а в крайна сметка става дуума за бъдещето им

Link to comment
Share on other sites

Тва да сте стойностните хора на България :lol: ...

Колкото до турските сериали, истинското зло сте хората разссъждаващи по този начин.

За мен лично един сериал е или хубав или не. Без значение народността му. Перла го гледах. Оня за Аси-то също го мярках докато работи телевизора, също мисля, че е добър като за сапунен. Останалите не.

Всеки филм по някакъв начин влияе и създава някакви чувства. По същия начин и американските филми въздействат, а те се гледат в пъти повече. Въздейства всяко нещо по медиите. Да не говорим глупости. Но на всеки се случва, на някои в повечко. Но за тях сме се убедили колко е нормално това. :rolleyes:

Колкото до София, мен не ме е яд, че не живея там. Прекалено много станаха селяндурите там, а тя май не е строена и мислена с мисълта да живеят много милиони.

За е-съобщенията, отново много шум. При този разграден двор, и досега е имало начини да се сдобиеш с определена информация. Дали по-лесно или трудно, всичко е медийна мафия и манипулиране на обществото. Не варвам да се случи всичко, описано като страхове тук, в такива мащаби, или worst case scenario, за които се писа в темата. Че е лошо, лошо е, но с времето ще го позакърпят и това за да не е прекалено фрапантно в очите на хората поне. Поредната абсурдна действителност, която се случва. И аз имах надежди около ББ, исках да вярвам, че ще е по-различен. Е, като личност продължава да е по-различен, това все още радва по-голямата част от обществото, и каквото и да говорим, това общество щом е многобройно и мисли така, който не му харесва, да се разграничава от него колкото ще, или да бяха навън. Цигани, и разни турци и други националности, които не знаят даже кой ги управлява не ги считам за част от обществото. Явно малцинството от обществото мислите, че ББ не става. И да сте прави, бяхте малко. Сте малко. Нямаше друга алтернатива на това грабителство, което се случва, продължавам да мисля, че това беше по-малкото зло. БСП, НДСВ, ДПС пък особено, не бяха за властта. Наистина народа се върти през различни управляващи, но какво да направи като всеки се доказа като неставащ. Нормално е тази реакция.

Link to comment
Share on other sites

Остави турските сериали и София.

Говорим за закона.

А той е грубо погазване на свободите. Зародиш на безразборно картотекиране на хора и т.н.

Link to comment
Share on other sites

спокойно. нещата ще си дойдат на мястото по един или друг начин и това което им се иска на мутрите няма да стане. :) Tedy от известно време насам се е вживял в ролята на Шишо Бакшишо и добре го докарва :) Но това не е болка за умиране и няма да ни спре.

Link to comment
Share on other sites

Странно е, след миналогодишните протести на същата дата, днешното изглеждаше незначително. Пък уж има и ясна кауза.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...