Jump to content
BulForum.com

Приеха новия закон за е-съобщенията


CyberHill

Recommended Posts

има кауза... много хора в туитър например твърдят, че биха дошли, но ги е спряла работата им - все пак работен ден е. ако питаш мен - очевидно всеки има нужда от някакво извинение. а и мнозина смятат, че и без тях все някой ще свърши работата. други, като нашите форумни шишо-бакшишовци, си седят на топло при жената и философстват как всичко е безмислено и как всичко ще свърши зле и как най-добре е да зарежем всичко и да си седим на топло при жената...

 

в интерес на истината скоро ще има обявена инициатива, която да позволи и на тези които не могат физически да присъстват на протестите, да изразят позицията си така че да бъде чута. до ден-два. stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply
има кауза... много хора в туитър например твърдят, че биха дошли, но ги е спряла работата им - все пак работен ден е. ако питаш мен - очевидно всеки има нужда от някакво извинение. а и мнозина смятат, че и без тях все някой ще свърши работата. други, като нашите форумни шишо-бакшишовци, си седят на топло при жената и философстват как всичко е безмислено и как всичко ще свърши зле и как най-добре е да зарежем всичко и да си седим на топло при жената...

 

в интерес на истината скоро ще има обявена инициатива, която да позволи и на тези които не могат физически да присъстват на протестите, да изразят позицията си така че да бъде чута. до ден-два. stay tuned...

Браво, браво, моите поздравления. Радостно е като видиш, че има активно гражданско общество. според мен този закон няма да мине и нужните промени ще бъдат направени, успех с инициативите, които сте замислили пък тези, които не можем да присъстваме ще ви подкрепим по всеки един възможен начин :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Защо в България се подслушва повече, отколкото във Великобритания

 

САЩ и Великобритания имат проблеми с тероризма, с "Ал Кайда" или ИРА и е някак естествено там по-често да използват специални разузнавателни средства. Логично е, защото в тези държави има по-висок ръст на престъпността, както и в пъти повече живеещи в страните хора. Но се оказва, че не е така. Според доклади от проверки на ФБР, извършени от американското правосъдно министерство и данни, изнесени в решения на Европейския съд по правата на човека, излиза, че не тези държави, а България е сред страните, в които най-много се използват СРС и се подслушва законно. Независимо че няма проблем с тероризма, а престъпността у нас е в пъти по-малко от САЩ. Наскоро шефът на ВКС проф. Лазар Груев обяви, че в България се подслушва многократно повече, отколкото във всички американски щати, взети заедно. Според него СРС се използват многократно повече, за да се компенсира невъзможността да се направят експертизи и заради тенденцията на намаляване на гражданите, които се наемат да свидетелстват. Според цитиран от него доклад през 2007 г. в САЩ са използвани 2370 СРС. За сравнение - в България за една година са били използвани 10 000 СРС (основно подслушване) спрямо 3000 души. А одит на американското правосъдно министерство на дейността на ФБР, свързана със СРС, сочи, че за периода от 2002 г. до 2006 г. агентите са направили 4379 искания за достъп до трафични данни - мобилни телефони и интернет. За единадесетте месеца през 2008 г. в България са били извършени 330 000 такива справки. Населението в САЩ през 2009 г. е около 307 млн. Според данните на НСИ през 2008 г. в България сме около 7.5 млн., а направените справки - около 75 пъти повече, отколкото в САЩ, и то само за няколко месеца. Преди 3 години България бе осъдена от Европейския съд по правата на човека за това, че законът за СРС не дава възможност за ефикасен контрол, създава условия за злоупотреба, а подслушването и следенето се ползват прекалено и съмнително много. Направено бе сравнение с данните за оперативен контрол върху гражданите на Великобритания, и то в периода 1969-1979 г., когато е разгарът на терористичната кампания на ИРА. Оказва се, че в петдесетмилионна (тогава) Великобритания, при 26 428 000 телефонни линии са издавани 400 заповеди за телефонно подслушване и по-малко от 100 заповеди за проверка на кореспонденцията годишно. Затова е учудващо защо у нас се подслушва в пъти повече от тези страни. И какво точно налага това, какъв е ефектът, колко пари отиват за тази дейност, какви са резултатите в съда ... Все въпроси, които и досега не намират смислен отговор. Съдът в Страсбург вече посочи, че няма демократична държава, която да предоставя изключителни правомощия на министъра, като това той да отговаря за съхраняването и унищожаването на информацията, събрана чрез СРС. Магистратите с ирония отбелязаха, че законът дори не предписва механизъм, по който министърът да упражнява тази си дейност. Отделно съдът, който иначе дава разрешение за използване, няма никакъв контрол по отношение на съдбата на материалите, събрани чрез СРС - кой, къде и колко време ги съхранява, дали всички са унищожавани или се трупат в информационни масиви. Отбелязано бе и че липсва независим контрол за това кой и как съхранява информацията, дали тя не е размножена преди унищожаването, дали изобщо е унищожена и с какви цели се държи в МВР. Критикуваха ни и за това, че не е възможно гражданите да получат информация, ако срещу тях са били използвани СРС, дори след прекратяването на наблюдението. И до днес обаче в общи линии нищо от това не се е променило Дори МВР положи неистови усилия, докато прокара в парламента правото да получава телефонни разпечатки и данни за комуникациите ни в интернет. Създаденото специално Бюро за контрол на СРС изобщо не започна работа, преди новите управляващите да го закрият. Контролът бе поверен на подкомисия в парламента, която от няколко седмици обяснява, че няма никакви проблеми с използването на тези прийоми за събиране на информация. Те засягали по-малко от 1 на сто от българите, а от всички 3400 подслушвани стотици са чужденци. И многото разрешения за СРС били, защото един човек ползва различни мобилни оператори. Все едно през годините нямаше чутовни скандали за незаконно подслушване и много разкрития. Никой не би протестирал, ако се подслушват и следят бандитите. Нещо повече. Кой ли не би се отказал от тази част на личния си живот, ако така ще се спаси човек, предотврати тежко престъпление или се осуети атентат. Но точно тук е драмата - че от 10 000 използвани СРС до съда стигат между 12 на сто - според контролната комисия, и 30 на сто - според МВР. А за успешни присъди служат още по-малко. Излиза, че резултатът е доста слаб. Особено на фона на огромния брой хора, които се занимават с това във ведомства с доста големи бюджети. И дори в криза продължава практиката да се харчат много пари за малко резултати Отгоре на всичко изобщо не става ясно какво се случва с останалите неизползвани данни. Може би именно затова и във Великобритания и САЩ законно се подслушва много по-малко. Защото там всеки скандал свършва с оставка. И се брои всеки долар или лира, давани за ограничаването на човешки права в името на национална сигурност. И всяка година има отчети за резултатите. И след като СРС отидат в съда, стават явни и се вижда кой за какво е подслушвал и следил. А у нас наличието на СРС позволява засекретяване на процесите. И докато в България нищо подобно не се случва, над всяко управление ще тегне съмнението за непрозрачност и безсмислено харчене на парите на честните граждани.

 

http://novini.dir.bg....php?id=6447422

Link to comment
Share on other sites

Аз продължавам да не разбирам какво искат да кажат с "...правото да получава телефонни разпечатки и данни за комуникациите ни в интернет."

 

Скайп немогат да слушат, ФБ също няма да могат....? Ако си пусна прокси кво...ще ме слушат как денонощно се конектвам до някво ИП което ПАК немогат да слушат ?

 

Тракери ли ще следят ? Нали арена замунда не се хостват в БГ и е в разрес с законодателството на страната която ги хоства да се изискват такива данни...?

Не ми е много ясно кво целят...последната такава (пр)акция когато арестуваха шефа на Арена просто вдигна цената на билетите с 2лв ;)

Link to comment
Share on other sites

...Не ми е много ясно кво целят...последната такава (пр)акция когато арестуваха шефа на Арена просто вдигна цената на билетите с 2лв ;)

Хаха :) ...

 

Ами явно им се виждат малко филмите в арената, та с "висши мерки" са решили да я пообогатят и да развият интелектуалното ниво на населението в областта на IT :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Явно, е важно "СРС-та" да има, а пък защо, за кой, срещу кой и какво аджеба ще се прави тази информация не е много важно.

Аз това разбирам... т.е. това не разбирам :)

 

Нищо не могат да следят... т.е. явно не е много трудно , този който иска да се "скрие" , да попрочете малко , как...

 

Какво ще кажете за тази нова система, която така усилено рекламират в арена - FVPN ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ми...по разумно е като ще плащаш да е за нещо като ТОР с купено прокси от страна която няма да те предаде :)

а и тази услуга май е само за уиндоус до колкото прочетох из сайта ?

 

Харабия..кво ли правят с мега-многото трафични данни от разните п2п и скайп ? :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Аз не знам как ги съхраняват , ако ще и временно...

Но овърман, беше казал , че не се съхранява самата информация , а само от и на къде отива.... нещо такова, но пък тука се говори за нелегално съдържание.... което реално не знам как ще докажат....

 

Много ми е объркано... а явно и на тях :D

Link to comment
Share on other sites

Аз не мога да схвана какво биха могли изобщо да съхраняват след като обема на информацията която минава през един интернет доставчик е ОГРОМЕН (меко казано). Дори да изключат торентите пак е страшно много.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, основната идея на МВР, е да направят информационен масив, в който информацията ще се пази 10 години laughing.gif lol.gif

Просто явно още не са разбрали, че няма да стане....

Link to comment
Share on other sites

Много ми е любопитно как ще го обяснят и по какъв начин биха могли да пазят тези данни според тях. На думи звучи добре, а на практика трябва да се инвестират милиони за да стане. А декодирането на картинките, PDF-ите, flash-овете и т.н. после пък каква мъка ще им е... а SSL-а пък е отделна тема (през който пък минава почти всяка кореспонденция по email). Нещо напълно абсурдно е това като цяло.

 

Малко като вица който ми каза теди вчера:

 

Американец и българин умират и попадат в Ада. Дявола им предлага да избират едно от двете: български ад или американски ад. Естественно грешниците се интересуват каква е разликата…

Дявола:

- В българския ад ще ядете по две кофи лайна на ден, а в американския само една кофа.

Съответно българина плюе на всичко и избра българския ад. Американеца иска по-доброто и избира американския ад.

След една година се срещат. Американеца:

- Ти, приятелю направи много лош избор! Аз сутринта изяждам една кофа лайна и цял ден съм свободен.

Българина:

- Нищо подобно. В нашия ад е българска работа – ту лайната не са докарали, ту кофите не стигат за всички…

Link to comment
Share on other sites

Една година назад е обявено,че се пазят трафичните данни от 01.01.10.

 

А...и прочетете в нет-а, Италианската мафия мина на скайип ;) Наще....? ФБ :)

 

Кофтито е,че никой /сиреч Цветанов/ не е излязал да каже: -Начи, харесва ви , не харесва - правим едиси как и еди си как и така и така.

 

"Те" и сега могат да си свалят уторент, да свалят някой торент и да гледат ип-тата от там и да поискат разпечатка за някой....и могат да те ебават за някъв гнусен албум примерно....от твото ИП са се сииднали 64% от 100% албум ?!.

 

Но не помня кога, беше в началото на торентите мисля,че Австралииците първи показаха,че става хавата да те проследят през торент.

 

Мисля,че накрая ще се върнат ИРС сървърите за обмяна или п2п хъбовете като дц++ и тогава вече.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ми ако някой иска и може нека го сметне средно статистически :)

 

Колко гб тхт файл ще стане за 1 година на 1 среден потребител теглещ по 5гб торенти на ден, ако съдържа само трафичните данни :tongue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

може да не е по темата, но имам един въпрос - от къде на къде в mail.bg при регистрация изискват ЕГН? там се споменава:

 

Mail.BG е регистриран по ЗЗЛД (Закона за защита на личните данни) под номер 3-37808.

Съхраняването на лична информация е съобразено с Европейските правни норми и се регулира от законодателството на Република България.

 

дори и да е така, няма как да се съглася да дам личните си данни за някаква пощ. кутия, но от чисто любопитство къде може да се провери кои са организациите/фирмите, които са регистрирани по ЗЗЛД?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...