Jump to content
BulForum.com

чай и билкови запарки


Recommended Posts

Някакви билки за болки в бъбреците можете ли да ми препоръчате?

 

Бира :lol:

 

 

Edit: Само че камъните не са единственото нещо свързано с бъбреците и е добре доктор да го прегледа. Иначе топла или студена си влияе добре на бъбреците бирата хем ако е топла може да я мисли за някакъв вид чай (на мен лично обаче би ми било изключително гадно да пия топла бира).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Бира :lol:

 

Дедо, ти хубаво се смееш, ама тя стоплената бира (говоря за добре подгрята такава) е идеално средство против камъни в бъбреците :)

 

Edit: Само че камъните не са единственото нещо свързано с бъбреците и е добре доктор да го прегледа. Иначе топла или студена си влияе добре на бъбреците бирата хем ако е топла може да я мисли за някакъв вид чай (на мен лично обаче би ми било изключително гадно да пия топла бира).

 

Едитче: Деде, ами той човека, ще се лекува, няма кефа да си прави :)))) А за студената бира съм готова да споря с теб... Абсолютно е противопоказна за болни бъбреци :)

 

Иначе ето линк с различни билкови отвари за съответните бъбречни заболявания - http://www.bgstuff.net/content/view/5425/664/

Само да вметна, че белият равнец и дръжките от вишня действат кръвосъсирващо и да не се прекалява с тях, а също така и белият оман е доста упойващ и това е меко казано :)

Link to comment
Share on other sites

Овърмане, я кажи къв е тоя чай дето го полазваш за преспиване, че ми стана любопитно и да взема и аз да го пробвам.

Link to comment
Share on other sites

казва се "Лека Нощ", произвежда се от Биопрограма, съдържа:

 

* цвят глог с листа

* лист мента

* лист маточина

* цвят липа

* шишарки хмел.

 

другия, който пия рядко ако нямам "Лека Нощ", е на Билкокооп, от серията им "Билкана"- Успокоителен чай, съдържа:

 

* корен дилянка

* листа мента

* листа маточина

* стрък мащерка

* цвят лавандула

* стрък дяволска уста

 

на Билкокооп е по-силен, безотказен е, но повече харесвам "Лека Нощ"...

 

 

п.с. - казва се "прИспиване", защото те приспива. Ако спиш него, тогава е "прЕспиване" :)

Link to comment
Share on other sites

Сега съм настинал нещо и пия чай от каркаде.Наистина помага,а има и приятен аромат и вкус.

Харесва ми също и мусралския чай,ама не винаги имам удовослтвието да го пия.

Link to comment
Share on other sites

колко пъти може да се запарва дадено количество билки. ведъж? дваж? повече? щото спорим тук, аз смятам, че не се изхвърля още след първото запарване и спокойно може да се използва още поне два пъти...

Link to comment
Share on other sites

колко пъти може да се запарва дадено количество билки. ведъж? дваж? повече? щото спорим тук, аз смятам, че не се изхвърля още след първото запарване и спокойно може да се използва още поне два пъти...

 

Ако става въпрос за събирани лично билки, може да се запарят и повторно, но качеството на втората запарка ще е в пъти по-слабо. Въпреки това, ще е много по-добро от първо запарване на пакетче.

Link to comment
Share on other sites

колко пъти може да се запарва дадено количество билки. ведъж? дваж? повече? щото спорим тук, аз смятам, че не се изхвърля още след първото запарване и спокойно може да се използва още поне два пъти...

Зависи от билките! Има отвари и запарки от билки които се консумират на втора запарка или варка (първата се изхвърля или се използва за мазила и компреси), но това са билки които са опасни и са специализирани за точно определено заболяване - в никакъв случай не са за ежедневна употреба! Колкото до обикновените "чайчета" - запарвай ги колкото си пъти искаш, но със всеки следващ път ароматът и вкусовите качества ще отслабват...

Link to comment
Share on other sites

Има ли такъв чай, който да намалява или напълно премахва треперенето на ръце? Една позната, дори и в спокойно състояние, си трепти като колибри с кунките.

Благодаря на отзовалите се.

Link to comment
Share on other sites

Има, да. Нарича се невролог и се среща във всяка поликлиника. Трябва да се установи на какво се дължи това треперене, а пък после ще мислим за билки и други такива, не се безпокой :)

Link to comment
Share on other sites

Някой пробвал ли е запарка на градински чай ? Мислех да си правя но всеки път забравям,или има друга запарка в чайника.

Link to comment
Share on other sites

Гледам, че host се жалва от проблеми със синуита, та реших да споделя една рецепта, която много облекчава такива болежки.

 

Избирате няколко пресни джинджифилови корена, после изстисквате, докато не получите 50 мл сок. Към него добавяте 800 мл вода, 250 гр. кафява захар, 1-2 лимона. Цялото това нещо минавате на блендер, докато лимоните не се разбият добре. Получава се приятен, леко кисело-лют сок, който в последствие се разрежда 50:50 с вода или сода.

 

Прясно изстисканият сок от джинджифил е много силен и не се пие неразреден!

 

Пие се студено, да.

 

Ако искате нещо топло - има много рецепти за джинджифилов чай.

Единият от вариантите е към него да се добави лимон или лимонена трева, малко корен от женско биле, което му придава естествена сладост. Отразяват му се добре и щипка мента и няколко зрънца черен пипер.

Link to comment
Share on other sites

Гледам, че host се жалва от проблеми със синуита, та реших да споделя една рецепта, която много облекчава такива болежки.

 

Избирате няколко пресни джинджифилови корена, после изстисквате, докато не получите 50 мл сок. Към него добавяте 800 мл вода, 250 гр. кафява захар, 1-2 лимона. Цялото това нещо минавате на блендер, докато лимоните не се разбият добре. Получава се приятен, леко кисело-лют сок, който в последствие се разрежда 50:50 с вода или сода.

 

Прясно изстисканият сок от джинджифил е много силен и не се пие неразреден!

 

Ама това на какъв режим се пие - толкова съм отчаян вече, че всичко бих пробвал? В смисъл 1 път на ден в продължение на две седмици примерно или си се пие когато се сетиш и докато си жив. :)

Link to comment
Share on other sites

Ама това на какъв режим се пие - толкова съм отчаян вече, че всичко бих пробвал? В смисъл 1 път на ден в продължение на две седмици примерно или си се пие когато се сетиш и докато си жив. :)

 

Абсолютно неограничено количество можеш да приемеш, няма да ти навреди. Най-много да ти подобри храносмилането и да намали холестерола в кръвта. Отделно го хвалят със силно антибактериално действие.

Изстискването е pain in the ass, така че ако искаш мога да ти донеса около литър концентрат, после можеш да го съхраняваш в камерата на хладилника в продължение на месец.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

В момента се глезя с тези неща + малко мляко в чая. Комбинацията е прекрасна :)

 

 

Извинявам се за естетически неиздържаната композиция, но не ми се мърда от леглото :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Някой може ли да ми препоръча и съответно да ми каже откъде да си купя най-силния чай за събуждане ( и с най-голямо количество кофеин в него) тъй като поради проблеми със стомаха сутрин не мога да пия кафе, а съм силно пристрастен + ниско кръвно и ми трябва стимулант. Купувах си разни черни чайове от магазините ама въобще не ме събуждат, а пия по 2 с по 2 пакетчета...

Link to comment
Share on other sites

Чувал съм, че хубавия зелен чай има ефекта на кафето, че даже и по силен. Опитвал съм няколко пъти да пия сутрин чай вместо кафе, но явно аз съм твърде пристрастен към кафето.

Link to comment
Share on other sites

Чувал съм, че хубавия зелен чай има ефекта на кафето, че даже и по силен. Опитвал съм няколко пъти да пия сутрин чай вместо кафе, но явно аз съм твърде пристрастен към кафето.

Доколкото прочетох в черния чай има най-много кофеин, след това е зеления чай и най-малко в белия. Та затова искам някой да ми препоръча силно кофеинов черен чай :)

Link to comment
Share on other sites

Всички зелени чайчета са по-силни от кафе. В общия случай.

 

А кофеина сам по себе си, не е чак толкова силно освежаващ. Чети за комбинации а други неща да видиш.

 

Впрочем за умора или бързо събуждане много добре действат така наречените напитки против дехидратация. Има ги в повечето магазинчета. Без кофеин, без захар(или много малко).

 

Примерно това.....

 

http://www.silenbg.com/2013/02/blog-post_25.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Всички зелени чайчета са по-силни от кафе. В общия случай. А кофеина сам по себе си, не е чак толкова силно освежаващ. Чети за комбинации а други неща да видиш. Впрочем за умора или бързо събуждане много добре действат така наречените напитки против дехидратация. Има ги в повечето магазинчета. Без кофеин, без захар(или много малко). Примерно това..... http://www.silenbg.com/2013/02/blog-post_25.html?m=1

"Чаша зелен чай съдържа 35 милиграма кофеин, като за сравнение чаша черен чай съдържа 45 милиграма, чаша нескафе - 66 милиграма, а чаша еспресо - 110 милиграма кофеин." Не знам ти откъде си черпиш информацията... За тия изотонични напитки съм пробвал и изпил почти всички които се продават на нашия пазар и са пълен пикоч - едно че нищо не освежават, друго че като изпия повече от една пак ми стават киселини. Аз искам и държа на кофеина тъй като този чай ми е за преди тренировка. Ако не си намеря подходящ чай в краен случей явно ще си взема направо на кофеин на капсули.

Link to comment
Share on other sites

Ако прочетеш малко из нета ще видиш, че зеления чай съдържа повече кофеин от черния и кафето. Както и host ти е написал, ободряващия ефект е доста силен.

 

Всъщност моя грешка, кафето съдържа повече кофеин в една средно голяма чаша, но пък чай можеш да изпиеш повече чаши без риск от предозиране и страничните ефекти на кофеина. Всъщност този спор кафе срещу чай е доста стар и в нета има много инфо, плюсове и минуси за едното или другото. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...