Jump to content
BulForum.com

чай и билкови запарки


Recommended Posts

Цените на бомбилите, които съм виждала, варират между 15 и 18 лв.

Кратунките са между 35-40 в зависимост от големината. Всъщност бомбилите изглеждат така, имат мънички дупчици, които филтрират.

А накрайникът се развърта, за да се почиства по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Тва сефте го чувам мате ? Чай ли е кво е ? Звучи като ритуал от тези за аяуаската.

 

Като сме го подкарали с рецепти - няква рецепта за аяуаска ? :bgrin: Или друг халюциногенен чай :)

Link to comment
Share on other sites

Питай гугъл, де, мързел.

Матето е стимулираща напитка без кофеин. Ароматът е опушен и леко тютюнев сякаш, вкусът не е по-нагарчащ от този на кафето.

Ама се върти съвсем в духа на индианските традиции :)

 

И никой нищо не споменава за масала чай (може да ви е познат още като хималайски чай). Рецептите са толкова, колкото и хората, които го приготвят, но основно съдържа звезден анасон, карамфил, индийско орехче, кардамон, черен пипер, канела, джинджифил. Добавя се мляко, да поври известно време.

Подслажда се с кафява захар. Много дъхав и ненатрапчив, ако се се уцелят съотношенията меджду съставките :)

Link to comment
Share on other sites

Бая работи за чая написа second.life.syndrome браво повечето не ги знаех чудно даже защо не си пуснала ти тая тема добре че ov3rm4n е пусна да си почешим езиците с нещо занимателно и любопитно :) Интересни неща се казаха..

 

Ама май нието един от тия екзотични чайчета неможе да се приготви на родна земя ?

 

Можем да е разтегнем и още с например коя комбинация от билки растения и такива какъв тонизиращ ефект има или нетонизиращ.

Пример давам веднага с гуараната - вдигащ.

 

Най-малко от всичко говорихме за чая - растението.Като чета на горе всички тези чайове са дефакто по скоро отвари.

Link to comment
Share on other sites

За стимулиращи могат да се приемат матето, както и зеленият и черният чай.

 

Всъщност последните два са продукт на същото това чаено растение, което даваш за пример.

 

Листата на чая съдържат ензим, наречем полифенолоксидоза. Когато листото се откъсне, започва процес на окислявне и структурата на катехините се променя.

 

При производството на зеления чай е важно да бъде спряно това окисляване възможно най-бързо, като премине през топлинна преработка. В Китай се изпичат върху дървени въглища, докато в Япония традиционно се попарват в големи въртящи се цилиндри за броени секунди. Следващият етап е навиване - ръчно или в огромни машинни барабани, върху горещи тави, които намаляват съдържанието на влага. После се навиват и сушат, като влагата трябва да се редуцира до около 3%.

В зеления чай кофеинът се свързва с танина, затова и ефектът му върху човешкия организъм не е толкова рязък, както при употребата на кафе или черен чай; усвоява се от отганизма плавно и по-скоро има тонизиращ ефект, отколкото... ъъъ... събуждащ :)

 

Преработката на листата за направата на черен чай се извършва по различен начин - разстилат се върху специални тави на слънце за 18-24 часа, за да омекнат и да се изсушат. Следващият етап е навиване, чиято цел е да се разкъсат клетъчните стени и да се ускори окисляването. Колкото по-продължителнна е ферментацията, толкова по-тъмен е цветът и по-слабо стипчив самият чай. Накрая се изпича, за да се прекрати ферментационният процес и да се изсушат листата.

Link to comment
Share on other sites

Тва сефте го чувам мате ? Чай ли е кво е ? Звучи като ритуал от тези за аяуаската.

 

Като сме го подкарали с рецепти - няква рецепта за аяуаска ? :bgrin: Или друг халюциногенен чай :)

Мате се продава и в Сани - на чаените щандове. А, ей тук има материали за приготвяне и церемонии свързани с Аяуаска

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че е редно да обърнем внимание и на няколко чуждестранни билки.

 

Ройбос и хъни буш са южно-африкански растения, които са силни антиоксиданти.

Ройбосът има мек, ненатрапчив вкус. Добре е да се приема от кърмачки, защото предотвратява образуването на киселини при бебчетата.

Хъни буш пък е естествено сладък, цветовете му имат приятен аромат на мед. Помага при кашлица, също така намалява кръвната захар и е подходящ за диабетици. Добре се отразява и при различни типично женски проблеми - облекчава предменструалните болки и намалява симптомите на менопаузата.

 

Ще ми се да спомена и лимонената трева, която вирее в Азия и Австралия. И в много източници се споменава като панацея - има успокояващ ефект и помага при стрес и безсъние. Оказва пречистващо действие върху бъбреците, панкреаса, черния дроб, както и върху храносмилателната система. Спомага да се изхвърлят токсините от организма. Добре се отразява при настинка.

Вкусът му е свеж и цитрусов.

 

Горните три имат и благоприятно въздействие върху кожата.

 

Що ли не си отворя едно магазинче за чай, а? :D

Link to comment
Share on other sites

Аз пък чай пия само ако съм много болна и то задължително с лимон и мед.

Не ми харесват особено много силните миризми и затова когато наистина трябва да пия, пия шипков, защото почти няма аромат.

Link to comment
Share on other sites

Киселините в лимона разграждат голяма част от полезните съставки на меда. Да, много е популярно чай с мед и лимон и също толкова безполезно откъм лечебни свойства. Ако искаш да се лекуваш - или едното, или другото... Меда като цяло е най-полезен суров, горещия чай също разгражда...

 

П.П. Извинявам се, че излизам от контекста на темата и наричам "чай" билковите отвари, но ми е трудно да променя навиците си, надявам се да не ме съдите много строго :)

Link to comment
Share on other sites

Киселините в лимона разграждат голяма част от полезните съставки на меда. Да, много е популярно чай с мед и лимон и също толкова безполезно откъм лечебни свойства. Ако искаш да се лекуваш - или едното, или другото... Меда като цяло е най-полезен суров, горещия чай също разгражда...

 

 

Благодаря за инфото, ще го имам впредвид следващият път когато ми се наложи.

Хубав старт на деня на всички - с чаша чай или кафе.

Link to comment
Share on other sites

Преди десетина години бях опитвал сенча (шинча - първа беритба), мача и гьокуро донесени директно от Япония, благодарение на един много готин човек. Естествено той ги приготвяше чайчетата (според него по оригинални рецепти) и сега благодарение на писаниците на Секънд лайв си припомних характерния за сенчата (заради специфичните допълнителни растения включени в състава му) силно тръпчив и далеч по-деликатния едва ли не сладък вкус на гьокурото и.... пак ми се препи! Та, докато си ръчках из нета с надежда да си намеря място от където да си купя - ето какво си намерих : http://www.o-cha.com/ Цените им са доста добри според мене като за стоката която предлагат. И най-важното, чаят е пакетиран в характерните мини опаковки още при производителя, а не в последствие от чували в незнайни складове и при неясни условия. Ако някой иска може да го пробва. Аз лично, мисля следващиат месец да си поръчам малко чай от тях.

Link to comment
Share on other sites

купих си много хубава книга за чая - "Пътя на чая" изд. Елементи.

 

и мисля, че китайските чаени постановки в нея ми харесват повече от японските... особено колоритните обяснения за степените на затопляне на водата за чая и как да ги различаваме например по звука на водата или по мехурчетата в нея....

 

от нея разбрах например, че идеята за зелен чай с оризови зърна (Genmaicha) всъщност произхожда от Китай, а не от Япония. тия Японци изобщо много крадливи ще да излязат :)

 

ето как да си направите подобие на генмайча у дома:

 

1. Spread a thin layer of brown rice into a medium sized pan. The thin layer will ensure even toasting of the rice grains.

 

2. Place the pan onto a stovetop burner and turn the heat to a low to medium setting. Toast the rice until it takes on a dark brown color and emits a nutty, toasted aroma. Depending upon heat and pan, toasting time can vary, but it generally does not exceed much over five minutes. Do not leave the rice unattended because it can burn quickly.

 

3. Cool the rice on a plate when it is done. Then place the rice inside of a container for storage. Toast more rice if desired.

 

4. Determine how much genmaicha you want to brew. One tablespoon of toasted brown rice will produce one strong cup of tea. Experiment with these amounts to suit your preference. Place the desired amount of rice inside of a tea sieve along with green tea leaves. One teaspoon of green tea leaves will produce one cup of tea.

 

5. Heat water in a nonreactive pot to a temperature of about 180°F. Plunge the tea sieve into the water once it is ready. However, if you are brewing just one cup, place the tea sieve into an empty mug and then pour the hot water into the mug. Steep for approximately three minutes.

 

6. Remove tea sieve and place aside. Pour genmaicha into a cup or mug.

 

7. Enjoy.

Link to comment
Share on other sites

купих си много хубава книга за чая - "Пътя на чая" изд. Елементи.

 

и мисля, че китайските чаени постановки в нея ми харесват повече от японските... особено колоритните обяснения за степените на затопляне на водата за чая и как да ги различаваме например по звука на водата или по мехурчетата в нея....

 

от нея разбрах например, че идеята за зелен чай с оризови зърна (Genmaicha) всъщност произхожда от Китай, а не от Япония. тия Японци изобщо много крадливи ще да излязат :)

Ако трябва да бъдем точни като цяло японската култура произлиза от Китай, нещо като древна Гърция и Рим... Освен това чаят за тази рецепта трябва да бъде Мача. Между другото арабите имат подобна постановка, но с печени фъстъци или с шам-фъстък(количеството е колкото да се покрие дъното на чашата с 1-2 реда зърна и се залива с готовия чай след което се добавя вода за разреждане - на вкус. Пие се така и накрая си хапваш ядките). Естествено чаят който използват те е черен (много рядко зелен) и се получава доста приятен вкус и аромат..., преди време един йорданец ме почерпи с такова нещо, както и ме светна за кардамоновото кафе. :)

Link to comment
Share on other sites

Освен това чаят за тази рецепта трябва да бъде Мача.

Ами не е точно така :)

Нещото, за което говориш е Матча генмайча, но по-често срещаният вариант се приготвя с банча.

Банчата е позната като по-нисък клас чай, с малко по-ниско съдържание на кофеин и традиционно се пие по всяко време на деня.

Оригинално генмайчата е била консумирана от бедни люде, за това са добавяли препечен ориз.

 

ov3rm4n, търся я от години, откъде я намери? Проверявала съм по разни книжарници и сергийки, но повечето не са и чували за нея...

Link to comment
Share on other sites

Аз преди лягане пия мащерка, маточина, жълт кантарион с две лъжички захар или малко пчелен мед... веднага ме успокоява и тупвам на една страна!

:)

Link to comment
Share on other sites

На билковите запарки и аз викам чай . Пия такива само при наличие на болно гърло или хрема . Дядо култивира мурсалски чай и маточина - това са ми любимите , макар аромата на липата да ми прави душевна чекия , ама също така и ми скъсва алергията като почне да цъфти ..

Link to comment
Share on other sites

От един месец пия редовно мурсалски и съм нов човек.

 

Нещо за хрема и отпушване на носа да препоръчате ?

Link to comment
Share on other sites

Ами помисли какво включват типичните зимни запарки :)

 

*джинджифил - действа добре върху горните дихателни пътища

*карамфил - трепе разни бактерии и успокоява болките в гърлото

*канелата пък укрепва имунната система

 

От българските билки - мента, мащерка, липа, лайка; също помагат при проблеми с дихателните пътища. Предполагам, че това ти е известно...

 

Бих ти препоръчала да отскочиш до Чаената къща, преди години я използвах по-често от аптека. Там със сигурност биха ти дали адекватен съвет :music

Link to comment
Share on other sites

Бих ти препоръчала да отскочиш до Чаената къща, преди години я използвах по-често от аптека. Там със сигурност биха ти дали адекватен съвет :music

 

A тя къде е?

Link to comment
Share on other sites

Някакви билки за болки в бъбреците можете ли да ми препоръчате?

По принцип, всеки чай е диуретик (говоря за запарката от чаено растение)! Но бъбреците са друга материя, правилният начин е първо да отидеш на доктор който да те диагностицира и след това да търсиш определената билка! Казвам ти това, понеже причините за болки в бъбреците могат да бъдат десетки...

Link to comment
Share on other sites

Някакви билки за болки в бъбреците можете ли да ми препоръчате?

 

Първо почвам като бате Жоро - иди на лекар, че с бъбреците шега не бива. Иначе може да пиеш отвара от мечо грозде или червена боровинка, това облекчава болките. Внимавай обаче, че и двете са противопоказни при бъбречна недостатъчност, която силно се съмнявам да имаш.

Link to comment
Share on other sites

Аз от скоро се зарибих по един плодов чай, който е разтоврим и е на гранули и много ми харесва. Като го свърша него след тва в къщи има някъв друг плодов- малина той вече си е нормален на пакетчета смятам да се прехвърля на него. Иначе аз от доста одини насам пия чай много рядко, преди пиех доста повече, но така стана че намалих чая и сега наскоро дето намерих в къщи тия двата вида пловдови чая, хареса ми заинтригуваха ме и почнах да си ги пия.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...