Jump to content
BulForum.com

N3 / Vivacom


Recommended Posts

до колкото си спомням ти беше в тракия, ако си някъде около 31ви блок може би си засегнат от един повторил се няколко пъти в последните дни проблем, който от вчера трябва да е отсранен.

ако не е така пиши ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, 36ти блок съм. Тази сутрин прекъсна веднъж за около 5 минути, но след това всичко е ок. Ако има нещо ще ти пиша на лично beer.gif

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко въпроса, престои ми смяна на оператора:

 

1) Може ли някой да постне SpeedTest на нета от пакет Стандарт в момента ?

Към furiozo

2) Телевизора ми е малко old school на 2г. Samsung HD Ready 32" LE32R8 без цифров тунер, предполагам че full HD каналите няма да се поддържат :)

3) В момента съм на друг цифров оператор, като от цифровия приемник настройките на картината са 16:9, въпреки това картината на телевизра в 16:9 режим е доста "wide" ако се досещате... нормално ли е това явление ?

Edited by batmirko
Link to comment
Share on other sites

3) В момента съм на друг цифров оператор, като от цифровия приемник настройките на картината са 16:9, въпреки това картината на телевизра в 16:9 режим е доста "wide" ако се досещате... нормално ли е това явление ?

 

Нормално е. Нагласи го на 14:9 - така ще реже леко отгоре и отдолу но общо взето ще са нормални хората. Поне аз моя така го държа. Верно има едни малки черни ленти отстрани но не ми пречи.

Link to comment
Share on other sites

1) резултата който е постнал host е коректен за "Стандартен". Само да поясня че 30 лева които е написал е заедно с телевизията.

международните скорости :

 

882206946.png

 

 

2) ако телевизора няма цифров тунер не само HD а и нормалните цифрови канали няма да могат да се гледат директно, ще е нужен външен приемник, ако външният приемник има MPEG4 декодиране HD каналите ще могат да се гледат на какъвто и да е телевизор. За момента N3 нито раздава нито продава боксове с MPEG4, но ако някой си има може да си го ползва.

 

3) не знам какво точно описваш ... по принцип когато трябва да се изобрази картина с пропорция 4:3 на екран с пропорция 16:9 трябва да си избереш най-малкото зло :

- деформация ( хората стават дебели, а ако са легнали - много дълги -_- )

- черни ленти отстрани

- изрязване на картината отгоре и отдолу

Link to comment
Share on other sites

3) не знам какво точно описваш ... по принцип когато трябва да се изобрази картина с пропорция 4:3 на екран с пропорция 16:9 трябва да си избереш най-малкото зло :

- деформация ( хората стават дебели, а ако са легнали - много дълги -_- )

- черни ленти отстрани

- изрязване на картината отгоре и отдолу

 

Аз затова съм избрал вариант в който леко реже отгоре и отдолу и има малки черни ленти отстрани но пропорциите са запазени и няма деформации.

 

Да питам друго - чува ли се някъде дали ще има скоро и други български HD телевизии?

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

До нас не е достигала такава информация.

 

Само Планета за сега, като ми се струва че цялото HD съдържание което имат го извъртът по 5 пъти на ден, 2 концерта и 20-ина клипа.

 

Който и да реши да се напъне ще му е трудно да си запълни програмата с истинско HD, ще му е много, много трудно ...

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съм избрал варианта Spectacle (така се вика у нашто ТВ) - при него реже малко отгоре и долу, няма черни ленти никъде, образите са леко издължени по хоризонтала, т.е. средно положение. Мразя черни ленти и предпочитам леко изрязване и леко издължаване, щото ако пък се отреже спазвайки пропорцията, би трябвало да се отреже една голяма част и нито логотата, нито субтитри и т.н. биха се виждали.

 

Между другото някои телевизии (пробг примерно) чат пат излъчват в 16:9 формат, основно новините. Т.е. форматът си е 4:3, но в него са сплескали картината до 16:9 така че ако се настрои ТВ-то на Full без рязане, се вижда много добре без деформации на цял екран. Но пък е кофти винаги да си играеш, щото пък ТВ-то не помни тая настройка поотделно за отделните канали, и трябва като сменя канала, да я оправям пак, камо ли на отделни предавания да помни. Ама то новините е лесно, ама филми, други записани предавания и т.н. няма как да пуснат така освен ако не режат отнякъде.

Link to comment
Share on other sites

Между другото някои телевизии (пробг примерно) чат пат излъчват в 16:9 формат, основно новините. Т.е. форматът си е 4:3, но в него са сплескали картината до 16:9 [...]

Всъщност в стандарта има описание коя програма е 4:3 и коя 16:9, за съжаление нито в N3 нито в EKK тези програми работят с този флаг.

 

Когато този флаг е наличен, приемника може да се настрои на 3 варианта: да отреже, да сложи черни ленти, да сигнализира на телевизора какъв е сигналът.

Сигнализирането може да стане по pin на scart-а, или чрез WSS в композитния (рядко поддържано, явно може да внесе някакви смущения, въпреки че EKK имаха един аналогов канал който го използваше). При такъв сигнал вече телевизора решава как да покаже правилно картината.

 

Със сигурност NETA-та поддържа scart pin-а за WS, виждал съм го да работи в някой от българските спортни канали ( и някои от чуждоезичните). Нямам идея дали останалите български канали (TV7, S7, ProBG) го установяват правилно. Ако сигнала минава през апаратура за промяна на bitrate-а, то тя може да изпуска този флаг. (Тази апаратура е или encoder или transcoder).

Link to comment
Share on other sites

Всъщност в стандарта има описание коя програма е 4:3 и коя 16:9, за съжаление нито в N3 нито в EKK тези програми работят с този флаг.

 

Когато този флаг е наличен, приемника може да се настрои на 3 варианта: да отреже, да сложи черни ленти, да сигнализира на телевизора какъв е сигналът.

Сигнализирането може да стане по pin на scart-а, или чрез WSS в композитния (рядко поддържано, явно може да внесе някакви смущения, въпреки че EKK имаха един аналогов канал който го използваше). При такъв сигнал вече телевизора решава как да покаже правилно картината.

 

Със сигурност NETA-та поддържа scart pin-а за WS, виждал съм го да работи в някой от българските спортни канали ( и някои от чуждоезичните). Нямам идея дали останалите български канали (TV7, S7, ProBG) го установяват правилно. Ако сигнала минава през апаратура за промяна на bitrate-а, то тя може да изпуска този флаг. (Тази апаратура е или encoder или transcoder).

Какъв скарт, в случая говорим за нормална кабелна/аналогова или ефирна телевизия по антена.

Вероятно наистина е редно да има спецификация/стандарт, по който по всеки от тези начини (дали с DVB-T/C/S тунер или аналогов) да се укаже пропорцията на телевизора за да знае какво да прави с него.

Но явно в случая или апаратурата на кабеларките наистина не пускат такъв флаг, и/или телевизорите повече нямат как да го видят, или направо си излъчват в 4:3 в сплескан вариант, още повече при такива предавания под логото на телевизията седи надпис "16:9". Явно са наясно, че май никой няма техника автоматично да настрои това, и така указват на гледащия, че издължените образи не са "от вашия телевизор".

Link to comment
Share on other sites

Какъв скарт, в случая говорим за нормална кабелна/аналогова или ефирна телевизия по антена.

Както споменах мимоходом WSS (WideScreen Signaling) може да се включи в аналогова програма. По подобен начин се предава и teletext-а. От ЕКК имаха поне една аналогова програма където моя телевизор включваше правилния режим.

Edited by iso14496
Link to comment
Share on other sites

Този приемник идва с пакета

http://www.entry.bg/default.aspx?pageid=512&menu_id=1425&lowerLevel_menu_id=1469, а HD каналите ще се гледат на fullHD TV доколкото разбрах :) Ok благодаря за инфото!

 

За момента N3 нито раздава нито продава боксове с MPEG4, но ако някой си има може да си го ползва.

Edited by batmirko
Link to comment
Share on other sites

Прочети го отново този път по-бавно :)

 

2) ако телевизора няма цифров тунер не само HD а и нормалните цифрови канали няма да могат да се гледат директно, ще е нужен външен приемник, ако външният приемник има MPEG4 декодиране HD каналите ще могат да се гледат на какъвто и да е телевизор. За момента N3 нито раздава нито продава боксове с MPEG4, но ако някой си има може да си го ползва.

Link to comment
Share on other sites

Искаш да кажеш, че ако нямаме цифров тунер не може да ползваме цифровата изобщо.

 

* има много постове за скарт букси, тези колеги всички са си купили отделно приемник, или E3 дава с подписването на договора (пакет Стандарт например) ?

Пропуснал си че става дума за HD или с други думи HighDefinition. Това са програми с по-висока от стандартната за телевизор разделителна способност. По принцип ТВ то се води като 720x576 (PAL), докато HD може да е 1280x720 или 1920x1080.

 

Такива HD програми в мрежата на N3 са 8. Повечето ги има отделно и в "обикновена" форма.

 

По-големите резолюции означава че са необходими по-високи bitrate-и, тоест по-малко програми на една честота (транспондер). За да се намали bitrate-а се ползват и по-нови технологии за компресия (MPEG-4 AVC).

 

Така че за да гледаш HD програма ти трябва приемник който може да декодира такъв сигнал в такъв размер.

 

Отделно ако искаш да видиш разликата ще ти трябва телевизор който да покаже тази картина и HDMI кабел (няма да стане със скарт). Понеже тези телевизори са си достатъчно скъпи, обикновено идват с вграден HDTV декодер.

Edited by iso14496
Link to comment
Share on other sites

пропуснал си ключовата дума "директно", прочети внимателно какво съм написал.

 

допълнителното устройство което се ползва за гледане на цифрова телевизия представлява външен цифров тунер + декодер.

 

ние даваме тези устройства, но те стават само за нормалните канали, не могат да декодират HD.

 

принципно съществуват модели които могат да декодират HD, нo N3 все още не раздава такива.

Edited by furiozo
Link to comment
Share on other sites

Аз пък забелязах, че някои телевизии - основно спортните, чат пат картината сама си става на 16:9, нищо че по принцип телевизора е нагласен да предава в 4:3 формат, не е да избира автоматично. Пускам друг канал - 4:3, връщам се на спортната - 19:6 по целия екран.

 

Да питам за ЕПГ-то на пакета с History-то и Viasat-тите - от вас ли зависи да го има попълнено с програмите или от тях?

Че за тези програми нищо не излиза и в момента няма как да се разбере, ще дават ли нещо, което ме интересува или не.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък забелязах, че някои телевизии - основно спортните, чат пат картината сама си става на 16:9, нищо че по принцип телевизора е нагласен да предава в 4:3 формат, не е да избира автоматично. Пускам друг канал - 4:3, връщам се на спортната - 19:6 по целия екран.

..

Искаш да кажеш, че по принцип си нагласил да гледаш телевизиите с черни ленти отляво и дясно ли?

Добре е да споменеш аналогова ли цифрова телевизия ли е това, и какъв е телевизора и каква е настройката.

Ако телевизорът е LCD широкоекранен, ми се струва, че трябва да поддържа разпознаване какъв сигнал му се пуска (затова и нашия примерно има настройка Original, както и Full), но явно ДЦЦ не пуска такава информация по мрежата си. Да разбирам ли, че N3 пуска такава?

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Искаш да кажеш, че по принцип си нагласил да гледаш телевизиите с черни ленти отляво и дясно ли?

 

Дам.

Добре е да споменеш аналогова ли цифрова телевизия ли е това, и какъв е телевизора и каква е настройката.

Ако телевизорът е LCD широкоекранен, ми се струва, че трябва да поддържа разпознаване какъв сигнал му се пуска (затова и нашия примерно има настройка Original, както и Full), но явно ДЦЦ не пуска такава информация по мрежата си. Да разбирам ли, че N3 пуска такава?

40" Sony. Цифрова - все пак питам за EPG-та и пакети от кабелната. Това са неща достъпни само за цифрова. Настройката е това, което ти казвам - 4:3 формат.

Link to comment
Share on other sites

EPG-то си зависи от N3. Ще се постараем скоро и тези канали да имат.

 

 

Относно "Aspect Ratio"-то :

Както може би знаете, цифровата телевизия представлява MPEG поток. В един такъв поток има служебна информация с какво "Aspect Ratio" трябва да бъде гледан. Декодера може да използва тази информация за да оразмери картината коректно върху екрана.

N3 препраща тази инфорамция непроменена - така както я получава.

Някои канали коректно са маркирани като 16:9 , например Eurosport и The Voice.

Други канали некоректно са маркирани като 4:3 дори когато излъчват материал който е 16:9 => Pro.BG

 

В аналоговата телевизия също има похват за сигнализиране на правилната пропорция.

 

Както сте забелязали някои канали си променят тази служебна информация адекватно на излъчваното съдържание. Така и трябва да бъде, каналите които са технологично "на ниво" го правят и си сработва и при цифровата и при аналоговата.

 

Но явно в случая или апаратурата на кабеларките наистина не пускат такъв флаг, и/или телевизорите повече нямат как да го видят, или направо си излъчват в 4:3 в сплескан вариант, още повече при такива предавания под логото на телевизията седи надпис "16:9". Явно са наясно, че май никой няма техника автоматично да настрои това, и така указват на гледащия, че издължените образи не са "от вашия телевизор".

 

Та ... Tedy ... знам че е много модерно да се мразят "кабеларките", О-баче тва надписче под логото не го слагат за да спасят горкият потребител от злите кабеларки, слагат го защото не могат да го направят както трябва.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Та ... Tedy ... знам че е много модерно да се мразят "кабеларките", О-баче тва надписче под логото не го слагат за да спасят горкият потребител от злите кабеларки, слагат го защото не могат да го направят както трябва.

furiozo, нещо грешно си ме разбрал, изглежда.

Изобщо не знам за мода да се мразят кабеларките (не знам, сигурно изхождаш от последните събития около саботажите и коментарите около тях), в момента съм на DCC и вероятно бих минал на N3 ако минат покрай нас - сателитните като булсат и т.н. нещо не са ми по душа. Не знам откъде черпиш материал да кажеш, че е модерно да се мразят, още повече за мен.

Виж, ако есента пуснат ефирна цифрова с 20-30 канала както се обещава, най-вероятно бих ползвал такава, ако е платена, вероятно ще е и по-евтина от сегашните цени, това предстои да се види как ще стане.

Просто размишлявах на глас, защото според опитите, които съм правил, на DCC нещо не виждам да се наглася ТВ-то сам, вероятно трябва да направя по-задълбочени такива за всеки канал, а както може би си забелязал, питах дали при N3 пропорцията се подава, и получих отговор - че се подава непроменена и зависи от каналите. За probg да, значи излиза, че предават 4:3 защото не могат да се справят, и затова изкуствено сплескват - поне така разбрах от отговора ти.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

За probg да, значи излиза, че предават 4:3 защото не могат да се справят, и затова изкуствено сплескват - поне така разбрах от отговора ти.

Всички предават на една резолюция, само, че за някои предавания в тази резолюция вкарват картина мащабирана за 16:9. Но не пускат служебна информация, че картината е оразмерена така, за да може тв-то да се оправи само. И той си показва картината както му е казано - в моя случай е 4:3, защото ТВ си мисли, че така е правилно. Ако си направиш тв-ра за 16:9 и каналите не пускат информация, че са 4:3 всички ще ти излизат разтегнати. Интересното с pro.bg, е че те заедно с Ринг.тв са на един собственик, но ринг ми разпъва картината, както eurosport примерно, a pro.bg само слагат надписче, за да знаем да си разпънем картината. Толкова ли не могат да разменят малко know how и да се оправят.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

xxx

NautiluS е сериен изнасилвач,пазете си децата... Смятайте щом така прави с другите деца дали не прави същото и със своите...

 

SEE WUT I DID THERE?

Proof or gtfo.

Edited by Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Мисля си да въведем наказания за подобни хора като NautiluS, които пляскат разни обвинения без никаква аргументация.

Link to comment
Share on other sites

  • w00x changed the title to N3 / Vivacom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...