Jump to content
BulForum.com

Абе има ли музиканти в тоя форум?


sandman

Recommended Posts

@snejko, една част от "книжните" партитури не е при мен и най-рано след 10 дена ще мога да проверя и да взема нещо, което евентуално би ти свършило работа (опери)...лошото е, че 80% от материала ("книжния") ми е за пиано (соло и дуо клавир), тъй като това съм събирал....но между останалите 20% все може да се намери нещо интересно....другият неудобен момент при него е когато решиш да си го копираш...тогава започва едно ксерографиране....едни листи, дето се чудиш как да ги оформиш като сборник, че да не се разпиляват, докато ги обръщаш... ;) Иначе за 'виртуалните' партитури ситуацията е пак такава, защото от PDF пак трябва да си ги отпечаташ и сортираш...предполагам, че знаеш сайта на Тараканов - там наистина има доста класически неща. :punk

 

@galina, това определено е задача с повишена трудност, но ще го имам предвид като търся ноти. :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Някой може ли да ми помогне с намирането на аранжименти за пиано на Muse, че се уморих да вадя?

 

Midex, благородно ти завиждам за пианата! :)

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми помогне с намирането на аранжименти за пиано на Muse, че се уморих да вадя?

 

Midex, благородно ти завиждам за пианата! :)

Ще се опитам да ти намеря ноти за пиано на Muse.

...а за кои пиана точно ми завиждаш....електронните хамъри или акустичните? Ако е за акустичните...те не са нещо особено, с изключение на едно старинно немско с дърворезби и свещници (но с английска механика)....виж за големия ярко червен концертен роял, който е нещо уникално и като външен вид, и като клавиатура и звук...всеки би завидял...дори и аз, защото ако бях в по-голямо жилище досега 100% щях да съм си го сложил в хола....само дето няма как да го кача на втория етаж - нито по стълбите, нито през прозорците. ;)

Link to comment
Share on other sites

виж за големия ярко червен концертен роял, който е нещо уникално и като външен вид, и като клавиатура и звук...всеки би завидял...

АААААААААААААААА!!! ПРОТЕСТИРАМ!!! Ай роял как да е, преживях факта, че ти имаш, а аз нямам, ама ЧЕРВЕН... оля се вече. Ти знаеш ли какво означава за мен червения цвят??? ВСИЧКО! А ти имаш червен, та и роял отгоре на всичко. Извинявай, ама не ти завиждам благородно. Умирам си от злоба и си го признавам!

Link to comment
Share on other sites

Не мога да се меря с вас(сега тепърва започвам) и имам една молба - някой може ли да ми каже къде мога да намеря някакъв самоучител за свирене на кавал?Щото покрай дърворезбата се зарибих да свиря на флейтичка, а пък откакто почнах да слушам и Теодоси Спасов, много се зарибих да се науча да свиря на кавал.Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

@sandman, ето ти като начало Sunburn - не ти го пращам на ЛС, тъй като и други могат да решат да си го ползват...трудност - по скалата от 1 до 10 - 1 :rolleyes: , а и смятам съвсем скоро да допълвам списъка.

 

MUSE - SUNBURN

Link to comment
Share on other sites

Midex, мерси много.

За сега в архива ми с извадени песни на Muse са: Unintended, Time is running out, Sing for Absolution, Feeling Good и интрото на New born. Смятам да се зарибя със Stockholm Syndrome, ама ще ми е трудно да й направя аранжимент за пиано. Абе един път да се сдобия с клавир - всичко ще направя :D

Link to comment
Share on other sites

Сандмане, давай да измислим някакви евтини MIDI клавиатури! Ако не си решил да взимаш няакви Roland-и или Korg-ове де, но аз си мисля, че е по-идейно да си вземе човек едно миди клавиатурче, да го бучне в компютъра и после да бучне вътре и китара и айде - готово студио! :D

Link to comment
Share on other sites

Ето това съм решил да си взема. Просто ми трябва нещо, което максимално да прилича на пиано, а едва ли ще имам пари за Clavinova. Освен това за миди клавиатура се иска и компютъра да е малко по-сериозен, поне от към звукова карта, а моя изобщо не е от най-сериозните :) Веднъж да си стъпя финансово на карака - веднага зимам тая свирка, макар и на изплащане!

 

/edit:

Днес ще взема 2-рия си урок по узвочаване на концерт! :) Стискайте палци да не гръмна стапалата! :D

Link to comment
Share on other sites

Ето това съм решил да си взема. Просто ми трябва нещо, което максимално да прилича на пиано, а едва ли ще имам пари за Clavinova. Освен това за миди клавиатура се иска и компютъра да е малко по-сериозен, поне от към звукова карта, а моя изобщо не е от най-сериозните :) Веднъж да си стъпя финансово на карака - веднага зимам тая свирка, макар и на изплащане!

 

/edit:

Днес ще взема 2-рия си урок по узвочаване на концерт! :) Стискайте палци да не гръмна стапалата! :D

Стискаме палците...и на краката даже! :D

 

П.П. А що се отнася до DGX серията, с риск да те разочаровам...не очаквай кой знае какво от нея. ;)

 

П.П.П. Нещо не казваш как си се представил днес...да не са ти "писали" двойка.... :devil

Междувременно успях да ти намеря "Стокхолмския синдром", макар и да е китарната версия...скоро ще имаш и клавирната. -> цък

Link to comment
Share on other sites

:shy: :shy: :shy: :shy: :shy:

Много ме е срам за УзвОчаването!!! Бих редактирал поста си, но няма смисъл при положение, че вече си ме цитирал :) А се мисля за човек, който спазва правописните и пунктуационните норми...Както и да е...

Въпросният урок не се състоя. То даже нямаше да е тночно урок де - просто едни приятели щяха да репетират и предложиха да ми обяснат горе-долу кое, как, защо, на един определен пулт, за да може да им помагам един ден, когато свирят, а да не се налага да викат други озвучители, както става в момента. Идеята е групата да си има собствен озвучител, а не да ползва озвучителя на клуба. А освен това може някога да се наложи аз да озвучавам и други групи в един клуб. Но репетиция нямаше и така.

Аз по принцип не съм съвсем пълен хал-хабер. Имам си някакво общо понятие от пултове, стъпала, кросоувъри, еквалайзери, монитори, кубета, микрофони, и т.н. Но всичките ми знания са от наблюдения и от проява на интерес от моя страна - друго си е когато застанеш зад пулта и започнеш да се чудиш от къде да започнеш, а и всеки занаят си има тънкости. Всичко друго е слух и концепция според мен. Ще видим какво ще стане. :)

Относно клавира - за толкова пари - толкова. :) Все ще е по-добре от миди клавиатура, а освен това има и хамър-система.

Благодаря за парчето. Аз между другото си намерих книгите с таблатурите на Muse за всички албуми без Hullabaloo. Но там са си писани парчетата, както са си, а на мен ми трябва аранжимент изцяло за пиано. Не, че за по-податливите на аранжимент парчета и с малко усилия от моя страна не мога да си направя сам аранжименти, но не звучи толкова изпипано, както би го направил професионалист. За това търся да намеря някой, който си е играл да прави аранжимент. Наистина ти благодаря много за това, че прие на сериозно молбата ми!!!

Между другото, днес проведох един опреснителен курс по акорди и скали, за съжаление само на теория, но все пак се чувствам доста удоволетворен от себе си :)

Имам и въпрос - за какво, аджеба, би могъл да ми послужи левия педал на пианото? Нека се има предвид, че пианото ми все пак е руско и дори и по принцип да има ефект от него на немските пиана, при руските е малко по-различно. :) Това, което виждам аз да върши е да улекотява клавишите, като премества чукчетата към струните, но едва ли това му е основната функция по default.

Link to comment
Share on other sites

Левият педал на пианото (както правилно си забелязал) премества чукчетата малко напред към струните (при роялите има странично движение) и по този начин тембърът на звучене се променя и става по-матов, същевременно с това и динамиката на изпълнение намалява (нормално...след като няма вече този размах на чукчетата). А средният педал (ако пианото ти има такъв) служи при наличие на нервни съседи. :D

 

Що се отнася до озвучаванията, от много години, наред със студийната работа, се занимавам и в тази област. С удоволствие бих те взел някой път с мен, но за съжаление напоследък вече ми писна от разнасяния на апаратури, а и работата в студиото по си ми харесва, тъй че отказвам "поръчки" и ги прехвърлям на други колеги, които се занимават с озвучавания....дори продадох по-голямата част от озвучителната апаратура и оставих за всеки случай само един базов сетъп за малки и средни зали.

Link to comment
Share on other sites

Имам и въпрос - за какво, аджеба, би могъл да ми послужи левия педал на пианото? Нека се има предвид, че пианото ми все пак е руско и дори и по принцип да има ефект от него на немските пиана, при руските е малко по-различно. :) Това, което виждам аз да върши е да улекотява клавишите, като премества чукчетата към струните, но едва ли това му е основната функция по default.

Гледам, че Midex ти е поотговорил за какво става дума, но и аз да допълня. Оригиналната функция на левия педал на роялите е да премества чукчетата малко встрани и така тези, които удрят по 3 струни сега удрят само една. Затова и се обозначава с U.C. = Una Corda = една струна. Естествено не всички тонове звучат с помощта на 3 струни. Тези с по 2 съответно с ляв педал звучат само а 1, а тези с по 1 просто звучат по-различно, защото чукчето удря струната с външната си част.

При вертикалните пиана, които са били създадени само за учебни цели и домашна употреба, ефекта на левия педал се постига с приближаване на всички чукчета по-близо до струните, с което звучността действително се променя и като сила, и като тембър, но все пак истинския ефект от U.C. може да се види на хубав роял.

А относно средния педал на пианото... както каза Midex... той служи за справяне с нервни съседи, т.е. с помощта на филцова лента, която застава между чукчетата и струните силата на звука силно намалява. Аз лично съм чувала доста мнения, че принципно не е добре да се използва тази възможност много често.

Средния педал на роялите обаче е друга работа. Той е нещо като десния, демек задържа демпферите далеч от струните когато го натиснеш. Различното е, че този педал задържа само тези демпфери, които искаш, а другите си се движат нормално. Полезен е когато имаш примерно някакъв огромен акорд в ниския регистър, който искаш да звучи докато ти ваеш разни други образи в по-горните регистри. Акорда долу си звучи, а ти си свириш каквото си искаш горе. Естествено може да му се намери и по-интересно приложение, но аз казвам каквото се сетя в момента. Употребата става като натиснеш средния педал предварително, после акорда и държиш педала докато искаш да звучи акорда. Междувременно свободно си изпозлваш десния и левия педал.

Link to comment
Share on other sites

Midex, snejko, мерси мнооого за информацията!! Това за роялите изпълни със смисъл функцията на левия педал в моите очи. :D Но при мойто пиано така и не виждам приложение на този педал. Не казвам, че няма промяна, но не е кой знае колко интересен. Среден педал имам. Ползвам го само за упражнение на силата на пръстите, защото е доста трудно да се изкара тон с този педал и се налага повечко сила. После като започна да свиря без него - все едно натискам клавишите на клавиатурата на компютъра, а моите клавиши на пианото са си доста твърди. А защо не трябва да се ползва често? Искам пък и аз такъв педал, който може да оставя, които си тонове искаш. :(

Днес посвирих малко - 6 часа. Много добре ми се отрази!

Много пъти съм си мислел - дали не ми трябва учител? Аз мисля, че ще ми е доста от полза, а мои приятели музиканти казват, че няма смисъл и, че мога и сам да се уча. Според вас как стоят нещата?

Link to comment
Share on other sites

....и държиш педала докато искаш да звучи акорда. Междувременно свободно си изпозлваш десния и левия педал.

....за което действие или трябва да си Джо Бързака, или да имаш 3 крака. :laughing:

 

@sandman, винаги може да научиш нещо от по-добрите (в случая от този, от този когото взимаш уроците)....а ако преподавателят наистина е добър педагог, може дори да те накара да заобичаш музиката (ако не си я обичал досега). Сега...има и друг момент....ако си свириш като хоби, напълно достатъчно е да вземеш само няколко урока, на най-неясните за теб неща, а останалите "дупки" ще си ги попълниш от питане по форумите и с вътрешната си интелигентност. :)

Link to comment
Share on other sites

Днес посвирих малко - 6 часа. Много добре ми се отрази!

Много пъти съм си мислел - дали не ми трябва учител? Аз мисля, че ще ми е доста от полза, а мои приятели музиканти казват, че няма смисъл и, че мога и сам да се уча. Според вас как стоят нещата?

6 часа? Уау, аз не съм свирила по толкова часове на ден бая отдавна. Сега се опитвам с по-малко свирене да постигам повече резултати. Все пак искрено ти завиждам, че имаш 6 свободни часа, в които да си дрънчиш на воля:)

 

....за което действие или трябва да си Джо Бързака, или да имаш 3 крака. :laughing:

Абе да ти кажа и аз това си помислих като го написах, но го оставих така, защото вероятността да ти се наложи едновременно да натискаш и трите педала е бая малка, чак незначителна. На мен лично не ми се е налагало, което не пречи да се чудя аджеба ако ми се наложи чупене на стойки ще падне.

Link to comment
Share on other sites

Абе да ти кажа и аз това си помислих като го написах, но го оставих така, защото вероятността да ти се наложи едновременно да натискаш и трите педала е бая малка, чак незначителна. На мен лично не ми се е налагало, което не пречи да се чудя аджеба ако ми се наложи чупене на стойки ще падне.

А я си представи, че в същото време имаш да свириш откъс от нещо, в което ръцете трябва да са обърнати (дясната отляво & лявата отдясно)...и в съчетание с чупките с краката...това наистина си заслужава да се види - голямо шоу ще е. :D

Link to comment
Share on other sites

Ех, как ви завиждам, че имате нещо музикално у вас... Мен тези гени ме пропуснаха :). Не ми обръщайте внимание, спамя си :).

Link to comment
Share on other sites

А я си представи, че в същото време имаш да свириш откъс от нещо, в което ръцете трябва да са обърнати (дясната отляво & лявата отдясно)...и в съчетание с чупките с краката...това наистина си заслужава да се види - голямо шоу ще е. :D

Мдам, аз затова винаги много се забавлявам като гледам някой да свири нещо по-технично на орган. То си е като олимпийска дисциплина направо :D

Link to comment
Share on other sites

Оффф, вече до гуша ми дойде от софтуер! Искам да си направя едно парче и го започнах на Fruity Loops Producer Edition 6, но явно програмата е прекалено тежка за моя компютър и като започна да става по-голяма полифония, започна да лагва. Аз си спомням, че преди да преинсталирам, със Fruity Loops 4 нямах проблеми. За това по този повод си го свалиииих, обаче като пусна парчето през ФЛ4 ми изписва, че половината Plugins ги няма, както и още не знам си какво. На мен вече ми писна да се занимавам с това, наистина! Чудя се няма ли някой сайт, в който има всички plugins, packs, SF2s и т.н. за Fruity Loops, ама безплатни? Не искам много - просто искам да имам пълната версия на FL4 или FL5, но наблъскани със всички възможни екстри, за да мога спокойно да си правя музиката, което искам. Много ли е това, което искам? :cry Някой може ли да помогне?

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали тук е най-подходящо да пусна линковете, ама вижте на какво попаднах:

Steve Vai demonstrating Freak Show Excess (малко обяснения относно заимстването от българската народна музика)

Steve Vai demonstrating Freak Show Excess (Part 2) (обяснения част 2)

Freak Show Excess - Steve Vai (инвенцията в цялост)

Едва ли трябва да обяснявам кой Стив Ваи, особено на пишещите в темата.

Обърнете внимание на коментарите.

Преди време Слави Трифонов правеше шоута с известни музиканти от цял свят и се напъваше по доста хм... парвенюшки начин да популяризира особеностите на българската народна музика.

А Ваи просто се е постарал да вмъкне в китарните си рифове и сола някои (макар и "не-китарни") фрагменти.

Много се изкефих, надявам се да хареса и на други.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Някой може ли да ми каже от къде мога да си купя учебник по хармония или по полифония? Че се хвърлих и аз на дълбокото. :D

И да се оплача - не ми стигат ръцете за едно парче, което се опитвам да свиря на последък! Става въпрос за Phantom of the Opera от едноименния мюзикъл на А.Л.Уебър. Пак успях първия куплет да извадя де, до преди модулацията, обаче в интрото ползвам обръщенията на акордите, защото ми е трудно да ги свиря с октавата, вместо примата.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже от къде мога да си купя учебник по хармония или по полифония?

Ами айде уточни се кой учебник точно ти трябва, защото разликата между двете материи е доста голяма...да не говорим, че дори има големи разлики между различните учебници по хармония, в зависимост от това кой ги е писал. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...